Հայկական փոխադրողը ՀՀ քաղաքացիներին վերադարձնում է Երեւան
Այսօր առավոտյան՝ 9:51-ին, հայկական «Տարոն-Ավիա» ավիաընկերության օդանավը (գրանցումը՝ EK-73797, «Boeing 737-500») «Զվարթնոց» օդանավակայանից մեկնել է եգիպտական Հուրգադա հանգստավայր, որի օդանավակայանում վայրէջք է կատարել Երեւանի ժամանակով 14:18-ին:
Հայկական փոխադրողի այս չվերթը (համարը՝ H7 7797) հատուկ չվերթ է՝ նախատեսված Հուրգադայում հանգստացող մեր համաքաղաքացիների տարհանման համար: Օդանավն արդեն մեկնել է Եգիպտոսից (չվերթի համարը՝ H7 7798), վայրէջքը «Զվարթնոցում» նախատեսված է 17:16-ին:
«Տարոն-Ավիայի» կոմերցիոն տնօրեն Լեւոն Քարամյանը «Հետքին» հայտնեց, որ, ըստ ճշտված տվյալների, օդանավը Հայաստան է տեղափոխելու 101 հոգու, որոնց մեջ 2 երեխա կա: Ուղեւորներից 5-ը պետք է մեր երկիր վերադառնար օգոստոսի 5-ին, սակայն ժամանակից շուտ ընդհատել է հանգիստն ու այժմ վերադառնում է հայրենիք:
Հիշեցնենք, որ այս պատմությունն սկսվեց այն բանից հետո, երբ երեւանյան «A&R» տուրգործակալությունից օգտված զբոսաշրջիկները հայտնվեցին կոտրած տաշտակի առաջ: Հուլիսի 25-ին Երեւան-Հուրգադա-Երեւան չվերթը չկայացավ՝ ոչ միայն հանգստի մեկնել պատրաստվողները չկարողացան մեկնել Եգիպտոս, այլեւ այնտեղից վերադարձողները կանգնեցին փաստի առաջ: Պարզվեց, որ «A&R»-ը չի վճարել ավիափոխադրողին՝ հունական «Orange2Fly» օպերատորին, վերջինս էլ չվերթը չի իրականացրել:
Հուլիսի 26-ին կառավարությունը փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ արտահերթ նիստ հրավիրեց, որը ՀՀ քաղաքացիներին Հուրգադայից հետ բերելուն էր նվիրված: Որոշվեց տեղափոխման ծառայությունների իրականացման համար կառավարության պահուստային ֆոնդից ԱԳՆ-ին 9 ամսում փոխանցել 47.198.800 դրամ: Ըստ որոշման հիմնավորման, որը ներկայացրել էր արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, հուլիսի 25-ին Հուրգադա-Երեւան չվերթի (OTF 3703) չեղարկման պատճառով Հուրգադայում մնացել էր ՀՀ 119 քաղաքացի։ Եգիպտոսում մեր դեսպանությունը հաղորդել էր, որ չվերթը չեղարկվել է «A&R»-ի կողմից հունական ավիաընկերության նկատմամբ ունեցած ֆինանսական պարտականությունները չկատարելու պատճառով։ «Հարկ է նշել, որ արդեն իսկ չեղարկվել է նաեւ հուլիսի 29-ին նախատեսված նույն ընկերության Հուրգադա-Երեւան չվերթը, ինչը ենթադրում է, որ նույն խնդրի առաջ են կանգնելու եւս 100-ից ավելի (ճշգրիտ թիվը ներկայումս հստակեցվում է) ՀՀ քաղաքացիներ»,- նշվել էր հիմնավորման մեջ:
Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանությունը, ըստ կառավարարության որոշման հիմնավորման, պայմանավորվածություն էր ձեռք բերել հունական «Spot Air» ընկերության հետ՝ Հուրգադա-Երեւան երկու չվերթ (հուլիսի 26-ին եւ 29-ին) կազմակերպելու կապակցությամբ։ «Spot Air»-ը ՀՀ դեսպանությունից ամսի 26-ի թռիչքն իրականացնելու համար պահանջել էր մինչեւ դրա կատարումը կանխիկ ձեւով վճարել 47.121 դոլար: Իսկ հուլիսի 29-ի թռիչքի համար ավիաընկերությունը պահանջել էր մինչեւ դրա իրագործումը կատարել բանկային փոխանցում: ԱԳՆ-ն կառավարությանն առաջարկել է համաձայնել «Spot Air»-ի պայմաններին, ինչն էլ արվել է:
Հետաքրքիր է, որ «Spot Air»-ը ոչ թե հունական, այլ եգիպտական ավիաընկերություն է, որի գլխամասը Կահիրեում է: Այսպիսով՝ 2 անգամ Հուրգադա-Երեւան թռիչք կատարելու համար կառավարությունը ավելի քան 47 մլն դրամ է հատկացրել: Սակայն հուլիսի 26-ի չվերթը համարակալվել է UJ 5600: UJ-ը IATA-ի կողմից եգիպտական «AlMasria Universal Airlines»-ին տրված կոդն է, այսինքն՝ հուլիսի 26-ի Հուրգադա-Երեւան չվերթը կատարողը փաստացի եղել է հենց այս ավիաընկերությունը: Ինչպես տեղեկացանք «Զվարթնոց» օդանավակայանից, ամսի 29-ի չվերթն էլ կատարել է հունական «Orange2Fly»-ը (չվերթի համարը՝ OTF 3701):
Ինչպես ասվեց, այսօրվա ՝ օգոստոսի 1-ի չվերթն էլ կատարում է «Տարոն-Ավիան»: Վերջինիս կոմերցիոն տնօրեն Լեւոն Քարամյանն ասում է, որ իրենց հետ առաջին անգամ ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեից կապ են հաստատել հուլիսի 26-ի չվերթից առաջ: Իրականում հայկական փոխադրողը պատրաստ է եղել Եգիպտոսից Հայաստան տեղափոխել մեր քաղաքացիներին, սակայն, չգիտես ինչու, այդ թռիչքը (ամսի 26-ի) պատվիրվել է եգիպտական կողմին: ՔԱԿ-ի նախագահ Տաթեւիկ Ռեւազյանը մամուլին հայտնել էր, թե հայկական փոխադրողները Եգիպտոս չեն թռչում, այդ ուղղության համար ավիատոմսեր չեն տպում, ինչն իրականում տարօրինակ է լսել մի ամբողջ երկիր ներկայացնող ավիացիոն կառույցի ղեկավարից:
«Նման չվերթը համարվում է հատուկ չվերթ, քանի որ կազմակերպվում է մեր քաղաքացիներին տարհանելու նպատակով, ու վաճառքի համակարգի անհրաժեշտություն չկա՝ ո՛չ տոմսեր գրելու, ո՛չ հաշվառման համար,- պարզաբանում է Լ. Քարամյանը,- մենք ստանում ենք այն երկրների թույլտվությունները (Թուրքիա, Կիպրոս, Եգիպտոս), որոնց օդային տարածքով երթուղին կառուցված է, պայմանավորվում ենք նաեւ տվյալ երկրում գործող սուպերվայզեր կազմակերպության հետ: Սուպերվայզերն այն կազմակերպությունն է, որը տարբեր ավիաընկերությունների հետ համագործակցում է՝ թույլտվություններ ստանալու, օդանավակայանում հաշվառում կազմակերպելու եւ այլնի համար, այսինքն՝ ծառայությունների ամբողջական փաթեթ է մատուցում այն ավիաընկերությանը, որն առաջին անգամ է տվյալ երկիր թռիչք իրականացնում»:
Ըստ Լեւոն Քարամյանի՝ երկրորդ անգամ ՀՀ կառավարությունից են կապ հաստատել «Տարոն-Ավիայի» գլխավոր տնօրեն եւ սեփականատեր Գառնիկ Պապիկյանի հետ, խնդրել, որ օգոստոսի 1-ի չվերթը հայկական փոխադրողը կազմակերպի: Քարամյանն ասում է, որ օգոստոսի 5-ի հնարավոր չվերթի վերաբերյալ իրենք այս պահին տեղեկություն չունեն, «Տարոն-Ավիային» պատվիրվել է միայն այսօրվա թռիչքը: Նշենք, որ օդանավը Երեւանից Հուրգադա է մեկնել դատարկ, այսինքն՝ ուղեւոր չի տեղափոխել: Ավիաընկերությունն անմիջական կապի մեջ է Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանատան հետ:
Խոսելով կառավարության կողմից 47 մլն դրամ հատկացնելու մասին՝ Լեւոն Քարամյանն ասում է. «Ես, ճիշտն ասած, չեմ կարող մեկնաբանել, թե այդ գումարը ինչպես է հաշվարկվել, քանի չվերթի համար է, ով է որոշել այդքան հատկացնել: Մեր ընկերության ղեկավարությունը որոշում է կայացրել բարեգործական, հայրենասիրական նկատառումներից ելնելով, հայերի արժանապատվությունը բարձր պահելու համար այդ մարդկանց տարհանել: Մեզ շատ մեծ աջակցություն է ցուցաբերել Սերգեյ Ավետիսյանը («Զվարթնոց» օդանավակայանի կոնցեսիոների գլխավոր մենեջերի տեղակալը), ամեն ինչով աջակցել է՝ ընդհուպ նավթի, «Զվարթնոց» օդանավակայանի ծախսերը: Դա է պատճառը, որ մեր գնային առաջարկը մատչելի է եղել»: Լ. Քարամյանն ասում է, որ իրենց առաջարկած գնից տեղյակ է սեփականատերը, սակայն հավելում է, որ օտարեկրյա ավիաընկերության պահանջած գնի հետ համեմատության եզրեր չկան:
Հետաքրքիր է, որ Երեւանից Եգիպտոս մեկնելուց առաջ EK-73797 բորտը, որը բազավորվում է Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանում, թռիչքներ է կատարել նաեւ «Ավիակոմպանիա Արմենիայի» համար: Սա առաջին դեպքը չէ, երբ «Տարոն-Ավիան» օգնության է հասնում «Արմենիային», որը չի հասցնում իրականացնել իր թռիչքները:
Այս տարվա մայիսին «Տարոն-Ավիայի» մեկ այլ «Boeing 737-500» (EK-73775) էր մի քանի անգամ կատարել «Արմենիայի» չվերթները դեպի ՌԴ քաղաքներ՝ Միներալնիե Վոդի ու Վորոնեժ: Այս անգամ էլ նման պատկեր է. երեկ եւ այսօր EK-73797-ն թռել է նույն այս քաղաքները, հետ վերադարձել, մեկնել Հուրգադա, իսկ առաջիկայում, ըստ նախնական տվյալների, եւս 2 չվերթ կիրականացնի դեպի Մին. Վոդի ու Վորոնեժ:
«Տարոն-Ավիայի» 4 հատ «Boeing 737-500»-ներից EK-73797-ը, փաստորեն, պահեստային օդանավի դեր է կատարում գործընկերների համար, EK-73775-ը վարձակալության է հանձնված կամերունական «Camair-Co»-ին, իսկ EK-73772-ն ու EK-73776-ը՝ սուդանական «Badr Airlines»-ին:

Армянский авиаперевозчик доставил граждан РА из Египта в Ереван
Сегодня в 9:51 утра самолет авиакомпании “Тарон-Авиа” (регистрация EK-73797, “Boeing 737-500”) отбыл из аэропорта “Звартноц” на египетский курорт Хургада, где совершил посадку в 14:18 по ереванскому времени.
Этот рейс (номер H7 7797) армянского авиаперевозчика был предусмотрен для эвакуации отдыхавших в Хургаде наших соотечественников. Самолет вылетел из Египта (номер рейса H7 7798) и совершил посадку в аэропорту “Звартноц” в 17:16.
Коммерческий директор “Тарон-Авиа” Левон Карамян сообщил Hetq.am, что по уточненным данным борт доставил в Армению 101 человека, двое из которых дети. Пятеро пассажиров должны были вернуться на родину 5 августа, однако прервали свой отдых раньше времени.
Напомним, что эта история началась после того, как воспользовавшиеся услугами ереванского турагентства “A&R” туристы оказались у разюбитого корыта. Намеченный на 25 июля рейс Ереван-Хургада-Ереван не состоялся. Отметим, что отправлявшиеся на отдых в Хургаду граждане не смогли вылететь туда, а возвращавшиеся оттуда туристы застряли в Египте. Оказалось, что турагентство “A&R” не заплатило авиаперевозчику – греческому оператору “Orange2Fly”, и последний не выполнил рейс.
26 июля правительство во главе с вице-премьером Тиграном Авиняном созвало внчеоередное заседание по вопросу организации возвращения граждан РА из Хургады на родину.
Было решено выделить из резервного фонда правительства 47.198.800 драмов МИД на оплату услуг по перевозке граждан страны. Как отмечалось в обосновании решения, которое представил министр иностранных дел Зограб Мнацаканян, из-за отмены предусмотренного 25 июля рейса Хургада-Ереван (OTF 3703) в Египте остались 119 граждан Армении. Наше посольство в этой стране сообщило,что рейс был отменен из-за невыполнения “A&R” финансовых обязательств перед греческой авиакомпанией.
“Отметим, что уже отменен и предусмотренный 29 июля рейс Хургада-Ереван той же авиакомпании, а из этого следует, что с аналогичной проблемой столкнутся еще свыше 100 граждан РА (точное число уточняется)”,- говорится в обосновании.
Посольство РА в Египте договорилось с греческом компанией “Spot Air” об организации двух рейсов Хургада-Ереван (26 и 29 июля). Для выполнения запланированного на 26 июля рейса компания “Spot Air” потребовала от посольства заранее заплатить ей наличными 47.121 доларов, а для выполнения рейса 29 июля – заранее сделать банковский перевод. МИД предложил правительству согласиться с условиями “Spot Air”, что и было сделано. Примечательно, что “Spot Air” – не греческая, а египетская компания, головной офис которой находится в Каире. Намеченный на 26 июля рейс был пронумерован как UJ 5600. UJ – это код, предоставленный IATA египетской компании “AlMasria Universal Airlines”. То есть рейс 26 июля фактически выполнила именно эта компания. Как нам сообщили в аэропорту “Звартноц”, намеченный на 29 июля рейс выполнила греческая “Orange2Fly” (номер рейса OTF 3701).
Как уже было отмечено, сегодняшний полет совершила авиакомпания “Тарон-Авиа”. По словам ее коммерческого директора Левона Карамяна, Комитет гражданской авиации РА впервые связался с ними до намеченного на 26 июля рейса. В действительности армянский перевозчик был готов вывезти наших соотечественников из Хургады в Армению, но почему-то этот рейс (26 июля) заказали египетской стороне. Председатель КГА Татевик Ревазян заявила СМИ, что армянские перевозчики не летают в Египет, что билеты для этого направления не печатаются, что странно слышать от руководителя авиационной структуры, представляющей целую страну.
“Такой рейс считается спецрейсом, поскольку организуется с целью эвакуации наших граждан. Поэтому не было необходимости ни в системе продажи, ни в учете,- пояснил Л.Карамян. – Мы получаем разрешение тех стран (Турция, Кипр, Египет), через воздушные пространства которых строится маршрут, договариваемся с действующей в данной стране организацией-супервайзером. Супервайзер – это организация, которая сотрудничает с различными авиакомпаниями для получения разрешений, для организации регистрации в аэропорту и решения других вопросов. То есть супервайзер оказывает весь пакет услуг той авиакомпании, которая впервые осуществляет полет в данную страну”.
По словам Л.Карамяна, второй раз связь с гендиректором “Тарон-Авиа” Гарником Папикяном установили из правительства РА, попросили, чтобы рейс 1 августа организовал армянский перевозчик. На данный момент “Тарон-Авиа” не располагает сведениями о возможном рейсе 5 августа. Компании был заказан лишь сегодняшний рейс. Отметим, что самолет отбыл из Еревана в Хургаду пустым. Авиакомпания поддерживает прямую связь с посольством РА в Египте.
Говоря о выделении правительством 47 млн драмов, Левон Карамян отметил: “Я, честно говоря, не могу сказать, как и на сколько рейсов была рассчитана эта сумма, кто решил выделить столько денег. Руководство нашей компании решило эвакуировать нашх соотечественников, руководствуясь благотворительными и патриотическими устремлениями, с тем, чтобы не уронить честь армян. Большую помощь нам оказал Сергей Аветисян (заместитель генерального менеджера концессионера аэропорта “Звартноц”). Он содействлвал нам во всех вопросах, вплоть до связанных с расходами на авиакеросин и услуги аэропорта “Звартноц”. Вот почему наше ценовое предложение оказалось доступным”.
Примечательно, что до отбытия из Еревана в Египет борт EK-73797, который базируется в гюмрийском аэропорту “Ширак”, выполнял полеты и для “Авиакомпании “Армения”. Это не первый случай, когда “Тарон-Авиа” приходит на помощь “Армении”, если она не успевает выполнять рейсы.
В мае этого года “Тарон-Авиа” на другом ”Boeing 737-500” (EK-73775) совершила несколько рейсов “Армении” в российские города Мин. Воды и Воронеж. Аналогичную ситуацию можно наблюдать и сейчас. Вчера и сегодня EK-73797 выполнил рейсы в эти города, вылетел обратно, после чего отбыл в Хургаду. По предварительным данным, в ближайшее время компания выполнит еще два рейса в Мин. Воды и Воронеж.
Из четырех “Boeing 737-500” компании “Тарон-Авиа” EK-73797 фактически играет роль запасного самолета для коллег, EK-73775 предоставлен в аренду камерунскому перевозчику “Camair-Co”, а EK-73772 и EK-73776 арендует суданская компания “Badr Airlines”.