Հուրգադայից Երեւան է տեղափոխվել զբոսաշրջիկների հերթական խումբը
Այսօր Հուրգադա-Կահիրե-Երեւան չվերթով Եգիպտոսից հայրենիք է վերադարձել հայաստանցի զբոսաշրջիկների չորրորդ խումբը: Խոսքն այն քաղաքացիների մասին է, որոնք տեղական «A&R» տուրգործակալության պատճառով հայտնվել էին վատ դրության մեջ. քանի որ տուրգործակալությունը չէր վճարել ավիափոխադրողին՝ հունական «Orange2Fly» ընկերությանը, վերջինս չէր իրականացրել նախատեսված թռիչքները, ինչի հետեւանքով հանգստի մեկնել պատրաստվողները չէին կարողացել ուղեւորվել Եգիպտոս, իսկ վերադառնալ պատրաստվողները՝ հետ գալ Հայաստան:
Այդպես հուլիսի 25-ին նախատեսված Հուրգադա-Երեւան չվերթը (համարը՝ OTF 3703, կատարող՝ «Orange2Fly») ձախողվել էր, ամսի 26-ին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ հրավիրվել էր կառավարության արտահերթ նիստ, որում որոշվել էր համաձայնել եգիպտական «Spot Air» ավիաընկերության առաջարկած պայմաններին: Վերջինս պետք է իրականացներ Հուրգադայում գտնվող մեր հայրենակիցների վերադարձը Երեւան: Դրա համար ընկերությունը Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանությունից պահանջել էր կանխիկ վճարել 47.121 դոլար, իսկ հուլիսի 29-ի չվերթի համար բանկային փոխանցում կատարել: Գործադիրը երկու անգամ Հուրգադա-Երեւան հատուկ չվերթ իրականացնելու համար որոշել էր ԱԳՆ-ին տրամադրել 47.198.800 դրամ (մոտ 100 հազ. դոլար):
Հուլիսի 26-ի Հուրգադա-Երեւան չվերթն (UJ 5600) իրականացրել էր եգիպտական «AlMasria Universal Airlines»-ը, որն, ըստ էության, իր հերթին կատարել էր «Spot Air»-ի պատվերը: Հուլիսի 29-ին արդեն հունական «Orange2Fly»-ն էր Հուրգադայից մեր զբոսաշրջիկներին տեղափոխել Երեւան (OTF 3701): Օգոստոսի 1-ին էլ կրկին կառավարության պատվերով հայկական «Տարոն-Ավիան» էր իրականացրել Հուրգադա-Երեւան հատուկ չվերթը (H7 7798): Գործադիրի նիստի ժամանակ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը հայտնել էր, որ հայկական ավիաընկերությանը վճարվելու է 12 հազ. դոլար, այսինքն՝ անհամեմատ ցածր գին, քան պահանջել էին եգիպտացիները, փոխվարչապետ Ավինյանն էլ նշել էր, թե մեծ զեղչեր են ստացել «Զվարթնոց» օդանավակայանից ու «Տարոն-Ավիայից». «Կարելի է ասել՝ ինքնարժեքից նույնիսկ ցածր ենք վճարում»:
Այդուհանդերձ, տեղական փոխադրողն էժան գնով իրականացրել է միայն մեկ չվերթ, իսկ այսօրվա թռիչքը կրկին կատարել է «AlMasria Universal Airlines»-ը: Սա, ըստ էության, շուրջ 100 հազ. դոլար գնահատված երկու չվերթներից երկրորդն է:
«AlMasria»-ի օդանավը մեր զբոսաշրջիկներին այսօր Հուրգադայից նախ տեղափոխել է Կահիրե, ապա այնտեղից ուղղություն վերցրել դեպի Երեւան (թռիչքը՝ UJ 1005): «Զվարթնոցում» ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել տեղական ժամանակով 11:46-ին:
Թվում է, թե այսքանից հետո ավարտվեց այն զբոսաշրջիկների ոդիսականը, ովքեր տուրգործակալության պատճառով փաստի առաջ էին կանգնել: Մյուս կողմից, սակայն, 2 հատուկ չվերթի համար բավականին թանկ գին վճարեց պետությունը, այնինչ ամեն ինչ կարելի էր կազմակերպել տեղի ուժերով եւ բազմապատիկ էժան:
Հայտնի է, որ «A&R»-ի տնօրենի դեմ քրգործ է հարուցվել, նախաքննությունն իրականացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի Երեւան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժինը: Քրգործի հիմքում դրվել է ՔՕ 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի առաջին կետը. «Խարդախությունը՝ խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով ուրիշի գույքի զգալի չափերով հափշտակությունը կամ ուրիշի գույքի նկատմամբ իրավունք ձեռք բերելը, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 4-8 տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա»:

Из Хургады в Ереван доставлена очередная группа армянских туристов
Сегодня рейсом Хургада-Каир-Ереван на родину вернулась четвертая группа армянских туристов. Речь идет о тех гражданах Армении, которые оказались в сложной ситуации по вине местного турагентства “A&R”, не заплатившего авиаперевозчику – греческой компании “Оrange2Fly”, из-за чего последняя не выполнила предусмотренный рейс. В результате собиравшиеся выехать на отдых граждане Армении не смогли вылететь в Египет, а собиравшиеся вернуться – прибыть в Ереван.
Так, предусмотренный 25 июля рейс Хургада-Ереван (номер OTF 3703, компания “Orange2Fly”) не состоялся. Вице-премьер Тигран Авинян созвал чрезвычайное заседание правительства, на котором было решено согласиться на условия, предложенные египетской компанией “Spot Air”. Последняя доставила наших соотечественнков из Хургады в Ереван, потребовав за полет 47.121 долларов наличными. За рейс 29 июля был сделан банковский перевод. Для двух рейсов Хургада-Ереван правительство выделило МИД 47.198.800 драмов (около 100 тыс. долларов).
26 июля из Хургады в Ереван рейсом UJ 5600 вылетел самолет египетской “AlMasria Universal Airlines”. Последняя в свою очередь выполняла заказ “Spot Air”. Уже 29 июля армянских туристов доставила в Ереван (рейс OTF 3701) греческая “Orange2Fly”. 1 августа – опять-таки по заказу правительства – армянская авиакомпания “Тарон-Авиа” выполнила спецрейс Хургада-Ереван (H7 7798). На заседании правительства министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян сообщил, что армянской компании заплатят 12 тыс. долларов, то есть намного меньше, чем потребовали египтяне. Вице-премьер Авинян отметил, что аэропорт “Звартноц” и “Тарон-Авиа” сделали большие скидки. “Можно сказать, что мы заплатили ниже себестоимости”,- добавил Авинян.
Тем не менее, местный перевозчик по низким ценам выполнил только один рейс. А сегодняшний полет вновь совершила компания “AlMasria Universal Airlines”. Это фактически второй рейс, оцененный в 100 тыс. долларов.
“AlMasria” сперва доставила наших туристов из Хургады в Каир, а оттуда уже взяла курс на Ереван (рейс UJ 1005). В аэропорту “Звартноц” самолет совершил посадку в 11:46 по местному времени.
Казалось бы, что после всего этого одиссея армянских туристов, ставших жертвами турагентства “A&R”, завершена.
С другой стороны за два спецрейса государство заплатило очень дорого, между тем все можно было организовать местными силами и во много раз дешевле.
Против директора “A&R” возбуждено уголовное дело. Предварительное следствие ведет отдел особо тяжких преступлений следственного управления Еревана. Уголовное дело возбуждено по п.1 ч.3 ст. 178 УК РА – мошенничество в особо крупном размере, что предусматривает лишение свободы сроком на 4-8 лет с конфискацией или без конфискации имущества.