Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Մարալիկի բամբակամանվածքային գործարանի վերագործարկմանը
Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Մարալիկի բամբակամանվածքային գործարանի վերագործարկման արարողությանը։ Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը։
13 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ներդրումային ծրագիրն իրականացնում է «Արթիկի ՓՀԿ» ՍՊԸ-ն։ 2018 թ. տարեվերջյան նիստերից մեկում ՀՀ կառավարությունը որոշել է արտոնություն տրամադրել նշված ընկերությանը՝ գերակա ոլորտում ներդրումային ծրագրի շրջանակում ներմուծվող տեխնոլոգիական սարքավորումները, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերը, հումքը և նյութերը ներմուծման մաքսատուրքից ազատելու նպատակով։ Ներմուծվող ապրանքներն օգտագործվելու են բամբակի, թելի, կտորի թափվածքների արտադրության և վերամշակման մեջ։
Ն․ Փաշինյանը շրջայց է կատարել գործարանի տարածքում, ծանոթացել արտադրական գործընթացին և հզորություններին, աշխատանքային պայմաններին և հնարավորություններին։ Վարչապետին արտադրական գործընթացը ներկայացնելու ընթացքում գործարանի ղեկավարներ Գևորգ Գասպարյանը և Վարդան Սրմաքեշը նշել են, որ Մարալիկի բամբակամանվածքային գործարանն արտադրելու է բամբակյա, կիսաբամբակյա թելեր, գործելու է կտորների թափոնների վերամշակման հոսքագիծ՝ նորագույն տեխնոլոգիաների համակցմամբ։ Արդեն այսօր գործարանի արտադրանքն օգտագործվում է բամբակյա պարանների, բրեզենտների, ձեռնոցների, գուլպաների և սրբիչների արտադրության մեջ։
Նախատեսվում է գործարկել նաև բժշկական բամբակյա իրերի արտադրություն։
Մարալիկի բամբակամանվածքային ֆաբրիկայում «Արթիկի ՓՀԿ» ՍՊԸ-ի կողմից մինչ օրս իրականացվել է 4 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք ներդրում։ Նախատեսվում է առաջիկա 1 տարում ավարտին հասցնել նաև ՀՀ կառավարության կողմից արտոնություն ստացած 13 մլն ԱՄՆ դոլար ներդրումային ծրագիրը։ Առաջին փուլով նախատեսվում է ունենալ մինչև 120 աշխատակից, ներկայում ընկերությունն ունի 41 վերապատրաստված աշխատակից, առկա են թափուր աշխատատեղեր։ Առաջին փուլով ամսական թողարկվելու է 380 տոննա թել, որը կիրառվում է տեքստիլ արտադրության մեջ։ Սպառման հիմնական շուկաներն են Հայաստանը և Ռուսաստանը։

Премьер-министр принял участие в церемонии перезапуска хлопкопрядильной фабрики Маралика
Глава правительства принял участие в церемонии перезапуска хлопкопрядильной фабрики. Инвестиционную программу на сумму в 13 млн долларов осуществляет ООО “Артикская МГЭС”. На одном из заседаний в конце 2018 года правительство приняло решение предоставить льготы данной компании по освобождению от пошлин на импорт технологического оборудования, его комплектующих, сырья и материалов, ввозимых в рамках инвестиционной программы. Импортируемые товары будут использоваться для производства и переработки хлопка, нит ок и тканей.
Премьер-министр Пашинян прошелся по фабрике, ознакомился с производственным процессом и мощностями, условиями и возможностями труда. Представляя премьер-министру производственный процесс, руководители фабрики Геворг Гаспарян и Вардан Срмакеш отметили, что хлопкопрядильная фабрика Маралика будет производить хлопчатые, полухлопчатые нитки, будет задействован конвейер по переработке отходов ткани с использованием новейших технологий. Уже сегодня продукция фабрики используется в производстве хлопчатобумажных веревок, брезентов, перчаток, чулок и полотенец.
Предусматривается также задействовать производство хлопчатобумажных изделий для медицинских нужд.
ООО “Артикская МГЭС” по сей день осуществила на хлопкопрядильной фабрике Маралика инвестиции в размере 4 млн долларов. В течение ближайшего года планируется завершить также инвестиционную программу в 13 млн долларов, по которой правительство предоставило льготы. На первом этапе планируется открытие 120 рабочих мест, в настоящее время компания имеет 41 работника, прошедшего переквалификацию, есть вакантные места. На первом этапе ежемесячно будет производиться 380 тонн ниток, которые используются в текстильном производстве. Основн ыми рынками сбыта являются Армения и Россия.