«Յուկոս»-ի հայաստանյան դուստր ընկերության քրեական գործը կարճվել է. առնչվող անձինք պաշտոններ են ստանում
Ռուսաստանյան հայտնի գործարար Միխայիլ Խոդորկովսկու նավթային «Յուկոս Օյլ» ընկերության հայաստանյան դստեր՝ «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ» ՍՊԸ-ի նախկին տնօրենի նկատմամբ հարուցված քրեական գործը Հայաստանում կարճվել է:
Հիշեցնենք, որ ռուսական «Յուկոս»-ն իր դուստր ընկերությունների միջոցով միլիարդավոր դոլարներ էր դուրս բերել ՌԴ-ից, որի վերաբերյալ քրեական և դատական գործեր էին ընթանում աշխարհի տարբեր երկրներում և միջազգային ատյաններում: Այդ դատական գործերի մի մասն էլ ընթացել է Հայաստանում: Որոշ գործեր դեռ շարունակվում են միջազգային դատարաններում:
Սակայն Հայաստանյան դստեր՝ «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ» ՍՊԸ-ի վերաբերյալ կողմերը հաշտություն կնքեցին, և «Ռոսնեֆտ»-ը համաձայնեց հրաժարվել «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ» ՍՊԸ-ի ակտիվներից: Իսկ այդ ակտիվները տարբեր երկրներում էին՝ Նիդերլանդներում, Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում և ԱՄՆ-ում, որոնց արժեքը, տարբեր գնահատականներով, հասնում էր 4 մլրդ դոլարի, հայաստանյան քրեական գործում նշվում է 8 մլն և 11,5 մլն դոլարի մասին:
Ինչպես Հայաստանում կարճվեց քրեական գործը
«Յուկոսի» ռուսաստանյան մայր ընկերությանը ակտիվները սնանկության վարույթով անցել էին «Ռոսնեֆտին»: Վերջինս փորձում էր վերահսկողություն սահմանել նաև «Յուկոսի» դուստր ընկերությունների վրա: Ընկերություններից մեկը 2002թ. Հայաստանում գրանցված «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ» ՍՊԸն է:
2009թ. մարտի 20-ին քրեական գործ էր հարուցվել առևտրային կազմակերպթյան ծառայողի՝ «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Արմեն Միքայելյանի կողմից իր կարգադրիչ լիազորություններն այդ կազմակերպության շահերին հակառակ օգտագործելու դեպքի առթիվ:
Տեղացի տնօրեն Արմեն Միքայելյանը հրաժարվել էր հանձնել նրանց հայաստանյան ընկերության փաստաթղթերը (դատական գործեր էին սկսվել, որոնց անդրադարձել ենք առանձին): «Ռոսնեֆտ»-ի ղեկավարները հաղորդում են տվել ՀՀ իրավապահներին, որ Արմեն Միքայելյանը մերժել է իրենց, որպես նոր սեփականատերերի, հանձնել ընկերության կնիքն ու հաշվապահական փաստաթղթերը, այնուհետև մեկնել է ԱՄՆ:
Հայաստանյան «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ» ՍՊԸ-ն որևէ գործունեություն չի իրականացրել: Սակայն քննություն իրականացնող մարմինը կարողացել է ծանոթանալ ընկերության գաղտնիք համարվող տեղեկություններին, այդ թվում՝ բանկային փոխանցումներին և փորձել է ստուգել դրանց օրինականությունը: 1 մլն դոլար կանոնադրական կապիտալը մինչ «Ռոսնեֆտ»-ի տնօրինությանն անցնելն արդեն զրոյացվել էր: Այդտեղից փոխանցումներ են եղել «Գրանդ Թորնթոն Ամիօ» ընկերությանը, «Ամերիա» ՓԲԸ-ին, «Էներգացանցշին» ՓԲԸ-ին (Արմեն Միքայելյանի հոր ընկերությունն է), ինչպես նաև 250.000 դոլար փոխանցվել է Սան Ֆրանցիսկո` Merelsky Global Law Group PC կազմակերպությանն ու 14.000 ԱՄՆ դոլար՝ Նյու Յորքի` Bexter LTD ընկերությանը: «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ» ՍՊԸ-ում հարկային ստուգումներ են իրականացվել, սակայն խախտումներ չեն հայտնաբերվել:
Արմեն Միքայլեյանի նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել, 2009թ.-ից ընթացող քրեական գործը մի քանի անգամ կասեցվել և վերսկսվել է: 2012-ից քրեական գործը կասեցված էր մինչև 2016թ.: Ի վերջո, «Ռոսնեֆտ»-ի և «Յուկոս»-ի հաշտությունից հետո Արմեն Միքայելյանի պաշտպանը դիմել է քննչական մարմնին՝ վաղեմության և հաշտություն կնքելու հիմքերով քրեական գործը կարճելու միջնորդությամբ: Սակայն այդ ժամանակ վաղեմության ժամկետը դեռ չէր լրացել, և այդ հիմքով գործը կարճել քննիչը մերժել է:
2018թ. հոկտեմբերին Արմեն Միքայելյանի պաշտպանը նորից է դիմել է նույն հիմքով գործը կարճելու միջնորդությամբ: Այս անգամ այն բավարարվել է, քննիչն արձանագրել է, որ «անձը չի կարող քրեական պատասխանատվության ենթարկվել, եթե հանցագործությունը կատարելու ժամանակից անցել է 10 տարի և վաղեմությունն ընդհատված չի եղել նոր հանցագործության կատարմամբ, վերջինիս կողմից վերը նշված հանցավոր արարքի կատարման օրից անցել է ավելի քան 11 տարի, իսկ մեղադրյալ Արմեն Միքաելյանը չի առարկել, որ իր նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվի վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով», և 2018թ. նոյեմբերի 27-ին հատկապես կարևոր գործերով ավագ քննիչ Կ. Ներսիսյանը որոշել է կարճել քրեական գործը և վերացնել նաև Արմեն Միքայելյանի նկատմամբ հայտարարված հետախուզումը: Արմեն Միքայելյանը մինչ այդ չէր կարողանում Հայաստան գալ: Նա այս տարի ամռանը ժամանել է Հայաստան:
Ո՞ւմ անուններն են շոշափվել հոլանդական դատարաններում, և ովքեր են ներգործել դատական ակտերի վրա
«Յուկոս»-ի և «Ռոսնեֆտ»-ի հաշտությունը պատահական չէր. հոլանդական դատարանում նրանք միմյանց դեմ տարբեր փաստարկներ և փաստաթղթեր են ներկայացրել: Երկու կողմն էլ «կոմպրոմատ»-ներ է ունեցել մյուս կողմի նկատմամբ, և այս պարագայում, ըստ ամենայնի, հաշտությունը լավագույն լուծումն է եղել, հատկապես «Ռոսնեֆտ»-ի համար:
«Յուկոս»-ի ներկայացուցիչների ձեռքի տակ հայտնվել են «Ռոսնեֆտ»-ի ներկայացուցիչների և հայ պաշտոնյաների նամակագրությունները, որոնցից մեկում նույնիսկ Հայաստանում «Յուկոս»-ի գործով Վճռաբեկ բողոքի վերադարձման մասին որոշման տարբերակն է եղել, իհարկե, դա հօգուտ «Ռոսնեֆտ»-ի էր, ինչը «Յուկոս»-ի պաշտպաններն օգտագործել են որպես ռուսական կողմից հայաստանյան դատական համակարգի վրա ուղղակի ներգործելու դրսևորման փաստարկ:
Մասնավորապես, արտահոսել է «Յուկոս ՍՆԳ ինվեստմենթ» ՍՊԸ-ի՝ Արմեն Միքայելյանին հաջորդող տնօրեն Նիկիտա Տոլստիկովի էլեկտրոնային նամակագրությունը, «Ռոսնեֆտ»-ի միջազգային և իրավական թիմի անձնակազմի անդամների նամակները:
Նամակագրությունում երևում է, որ «Ռոսնեֆտ»-ի հայաստանյան ներկայացուցիչներն այս գործով հանդիպել են Գևորգ Կոստանյանին, ով 2008-2011թթ.՝ Հայաստանի նախագահի օգնականն էր, իսկ դրան զուգահեռ՝ 2004թ-ից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչը:
Հատուկ գաղտնի նամակում շեշտադրվել է նաև Հայաստանի գլխավոր դատախազության այն ժամանակվա պետական շահերի պաշտպանության վարչության պետ, այժմ ավագ դատախազ Արմեն Նիկողոսյանի անունը: Նամակագրական այս կապը պահել է Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի նախկին նախագահ Էդուարդ Մուրադյանի միջոցով, որն այդ ժամանակ արդեն պաշտոնաթող էր և ղեկավարում էր իր հիմնադրած «Պրուդենս» իրավաբանական ընկերությունը: Նամակագրությունից պարզ է դարձել, որ Էդուարդ Մուրադյանը ցուցումներ է տվել դատախազ Նիկողոսյանին: Իսկ դրա վերաբերյալ իր գործընկերոջն ուղարկած նամակները հրահանգել է կարդալուց հետո անմիջապես ջնջել:
Բացի դրանից, [email protected] էլեկտրոնային հասցեին Նիկողոսյանը հրահանգներ է ստացել Մոսկվայից: Գաղտնի նամակագրության մեջ Նիկողոսյանը մանրամասնում է, թե ինչն է «Ռոսնեֆտ»-ի շահերին դեմ, ինչը՝ ի շահ ընկերությանը, և ինչպես է պահանջների պետք է համապատասխանի դատարանի որոշումը:
Բացի դրանից, «Յուկոս»-ի փաստաբանները դատարանում ներկայացրել են այնպիսի նամակներ, որտեղից ակնհայտ է դարձել, որ «Ռոսնեֆտ»-ը ՌԴ պետական համակարգի և ռուս պաշտոնյաների միջամտությամբ է փորձել ազդել գործի վրա: Այսինքն՝ ռուս-հայկական պետական մակարդակի պաշտոնյաների հանդիպումներին քննարկվել է «Յուկոս»-«Ռոսնեֆտ» «հակամարտությունը», և պետական մակարդակով փորձել են դրական ելք ապահովել «Ռոսնեֆտ»-ի օգտին:
Դատարանում ուշադրության է արժանացել նաև այդ գործով դատավոր Սուրիկ Խաչատրյանի վկայությունները, որը մանրամասն նկարագրել է, թե Վճռաբեկի նախագահ Արման Մկրտումյանը, Արաբկիրի դատարանի արդեն նախկին նախագահ Մհեր Խաչատրյանի միջոցով, ինչպես է իր վրա ճնշումներ գործադրել: Արաբկիրի դատարանի նախագահն, ի դեպ, ՀՔԾ ներկայիս պետ Սասուն Խաչատրյանի հայրն է:
Իր ներգործությունն է ունեցել նաև դատավոր Մամիկոն Դրմեյանը, որն այդ ժամանակ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և վարչական պալատի դատավորն էր, իսկ ՀՀ դատավորների ընդհանուր ժողովի որոշմամբ 2015 թվականից ընտրվել էր ՀՀ դատավորների ընդհանուր ժողովի դատավորների գնահատման հանձնաժողովի նախագահ:
Որքան էլ, որ Սուրիկ Խաչատրյանի ցուցմունքներն անարժանահավատ են գնահատվել «Ռոսնեֆտ»-ի ներկայացուցիչների կողմից, արտահոսած նամակագրությունը հակառակն է վկայել և հաստատվել է, որ այս գործով պաշտոնաթող դատավորը, որն այժմ ԱՄՆ-ում ապաստան է ստացել, խիստ ճնշումների ներքո է «Յուկոս»-ի դեմ վճիռներ կայացրել:
Նամակագրության համախումբը «Յուկոս»-ի պաշտպանական թիմին օգնել է, որպեսզի դատարանում ցույց տա, որ Հայաստանում դատարանները վճիռներ են կայացրել արտաքին ազդեցությամբ, հետևաբար, այդ ակտը չէր կարող օբյեկտիվ լինել: Իսկ դատական ակտի սուբյեկտիվությունն ապացուցելու պարագայում «Յուկոս»-ը մեխանիկորեն կստանար հայկական դստեր և դրան փոխկապակցված ընկերությունների ակտիվների նկատմամբ վերահսկողությունը, որոնք, դատարանի գնահատմամբ, 847 մլն դոլարի սահմաններում էր:
Տարօրինակ զուգադիպությամբ «Յուկոս»-ի գործի հետ առնչություն ունեցող անձինք նոր պաշտոններ են ստանում: ԲԴԽ անդամ նշանակվեց «Յուկոս»-ի շահերը Հայաստանում պաշտպանող փաստաբան Գրիգոր Բեքմեզյանը: ԲԴԽ նախագահ ընտրվեց Ռուբեն Վարդազարյանը, որը «Յուկոս»-ի գործով մյուս փաստաբան՝ Կարեն Պետրոսյանի էլեկտրոնային նամակագրությունն այդ գործով գաղտնազերծելու որոշում էր կայացրել, ինչը փաստաբանների պալատի կողմից խիստ քննադատության արժանացավ:

Уголовное дело армянской дочерней компании ЮКОСа закрыто: имеющие к нему отношение лица получают должности в новой Армении
Возбужденное в Армении уголовное дело против бывшего директора ООО “ЮКОС МНГ инвестмент”, армянской дочерней нефтяной компании “ЮКОС Ойл” известного российского предпринимателя Михаила Ходорковского, прекращено.
Напомним, что российская ЮКОС посредством своих дочерних компаний вывезла из РФ миллиарды долларов, в связи с чем в судах различных стран мира и международных судебных инстанциях шли судебные процессы по возбужденным уголовным делам. Судебные процессы по некоторым уголовным делам проходили и в Армении. В некоторых международных судах судебные процессы продолжаются до сих пор.
Однако по делу ООО “ЮКОС СНГ Инвестмент” стороны заключили мировое соглашение, и “Роснефть” согласилась отказаться от активов ООО “ЮКОС СНГ Инвестмент”. Эти активы находились в различных странах – Нидерландах, на Британских Виргинских островах, США. Их стоимость, по различным оценкам, достигала 4 млрд долларов. В возбужденном в Армении уоловном деле речь шла о 8 млн и 11,5 млн долларов.
Как было закрыто уголовное дело в Армении
Активы головной компании ЮКОСа в результате процедуры банкротства отошли “Роснефти”. Последняя пыталась взять под контроль и дочерние компании ЮКОСа. Одной из таких компаний является зарегистрированное в Армении в 2002 г. ООО “ЮКОС СНГ Инвестмент”. 20 марта 2009 г. было возбуждено уголовное дело по факту использования директором ООО “ЮКОС СНГ Инвестмент” Арменом Микаеляном должностных полномочий в ущерб интересам компании.
Микаелян отказался передать документы армянской компании (начались судебные процессы, о которых Hetq.am рассказал в отдельной статье).
Руководители “Роснефти” представили в правоохранительные органы РА сообщение о том, что Армен Микаелян отказался передать им как новым собственникам печать и бухгалтерские документы компании и уехал в США.
Армянское ООО “ЮКОС СНГ Инвестмент” не занималось какой-либо деятельностью, однако следственному органу удалось ознакомиться со сведениями, содержащими, как считалось, коммерческую тайну (в том числе с банковскими переводами) и проверить их законность. Капитал в размере 1 млн долларов до перехода в распоряжение “Роснефти” уже был обнулен. Деньги были переведены компании “Гранд Торнтон Амио”, ЗАО “Америабанк”, ЗАО “Энергосетьстрой” (компания отца Армена Микаеляна). Кроме того, 250.000 долларов поступили на счет организации “Merelsky Global Law Group PC” в Сан-Фрнанциско и 14.000 долларов – на счет компании “Bexter LTD!” Нью-Йорке.
В ООО “ЮКОС СНГ Инвестмент” были проведены налоговые проверки, однако выявить нарушения не удалось.
Армен Микаелян был объявлен в розыск. Начавшееся в 2009 г. расследование уголовного дела несколько раз прекращалось и вновь возобновлялось. С 2012-го по 2016 гг. дело было прекращено. В конце концов, после заключения мирового соглашения между “Роснефтью” и ЮКОСом адвокат Армена Микаеляна обратился в следственный орган с ходатайством о прекращении уголовного дела на основании заключения мировой и истечения срока давности. Однако к тому времени срок давности еще не истек, поэтому следователь отказался закрыть уголовное дело.
В октябре 2018 г. адвокат Микаеляна вновь обратился с тем же ходатайством, которое на этот раз было удовлетворено: 27 ноября 2018 г. следователь по особо вважным делам К.Нерсисян принял решение закрыть уголовное дело и отменить объявление в розыск Армена Микаеляна. До этого Микаелян не мог приехать в Армению. Летом этого года он вернулся на родину.
Чьи имена назывались в голландских судах и кто оказывал воздействие на принятие судебных актов
Заключение мировой между ЮКОСом и “Роснефтью” не было случайным: в голландских судах обе компании предъявили друг другу различные документы. Обе имели компромат друг на друга, и в этих условиях мировое соглашение, по всей видимости, было наилучшим решением особенно для “Роснефти”.
В распоряжении представителей ЮКОСа оказалась переписка между представителями ”Роснефти” и армянскими должностными лицами, содержавшая, в частности, вариант решения о возвращении кассационной жалобы по делу ЮКОСа в Армении, разумеется, в пользу “Роснефти”, что защитники ЮКОСа предъявили в качестве аргумента в пользу прямого воздействия российской стороны на армянскюу судебную систему.
Кроме того, произошла утечка информации из электронной переписки Никиты Толстикова, сменившего Армена Микаеляна на посту директора ООО “ЮКОС СНГ Инвестмент”, а также из писем членов международной и правовой команды “Роснефти”.
Из рассекреченной переписки следовало, что армянские представители “Роснефти” встречались по данному делу с Геворком Костаняном, который в 2008-2011 гг. был помощником президента Армении, а с 2004 г. , являлся также полномочным представителем правительства РА в Европейском суде по правам человека.
В секретном письме упоминалось также имя занимавшего в то время должность начальника управления по защите государственных интересов Генпрокуратуры РА, ныне старшего прокурора Армена Никогосяна.
Переписка велась через бывшего председателя Апелляционного гражданского суда Эдуарда Мурадяна, который тогда уже ушел в отставку и возглавлял основанную им юридическую компанию “Пруденс”.
Из этой переписки становится ясно, что Эдуард Мурадян давал указания прокурору Никогосяну, а отправляемые своему коллеге письма он требовал немедленно удалять.
Кроме того, Никогосян получал на электронный адрес [email protected] указания из Москвы. В секретной переписке Никогосян объяснял, что противоречит интересам “Роснефти”, что выгодно компании и каким требованиям должно соответствовать решение суда. Кроме того, адвокаты ЮКОСа представили в суде письма, из которых следовало, что “Роснефть” пыталась воздействовать на это дело через государственную систему РФ и российских должностных лиц. То есть конфликт между ЮКОСом и “Роснефтью” обсуждался на встречах государственных должностных лиц Армении и РФ, и на государственном же уровне пытались обеспечить положительный для “Роснефти” исход дела.
В суде были представлены свидетельства судьи по данному делу Сурика Хачатряна, который подробно рассказал о том, как председатель Кассационного суда Арман Мкртумян через уже бывшего председателя суда Арабкирского округа Еревана Мгера Хачатряна оказывал на него давление. Кстати, Мгер Хачатрян – отец нынешнего начальника Специальной следственной службы Сасуна Хачатряна.
Воздействие оказывал также судья Мамикон Дрмеян, который в то время был судьей Палаты по гражданским и административным делам Кассационного суда РА, а в 2015 г. по решению Общего собрания судей был избран также председателем комиссии по оценке судей Общего собрания судей РА.
Как бы представители “Роснефти” ни подвергали сомнению показания Сурика Хачатряна, рассекреченная переписка свидетельствовала об обратном. Было также подтверждено, что ушедший в отставку судья по данному делу, который получил убежище в США, решение по делу ЮКОСа принял под сильным давлением.
Переписка помогла команде защитников ЮКОСа показать в суде, что в Армении суды принимали решения под внешним прессингом, поэтому данный акт нельзя считать объективным. А в случае доказательства субъективности судебного акта ЮКОС механически получал контроль за активами армянской “дочки” и взаимосвязанных с ней компаний, которые, по оценке суда, составляли около 847 млн долларов.
По странному совпадению имевшие отношение к делу ЮКОСа лица получают новые должности. Адвокат Григор Бекмезян, защищавший в армянском суде интересы ЮКОСа, назначен членом Высшего судебного совета. Председателем ВСС избран Рубен Вардазарян, принявший решение рассекретить электронную переписку другого адвоката по делу ЮКОСа Карена Петросяна, что удостоилось жесткой критики со стороны Адвокатской палаты.