Շրջակա միջավայրի նախարարությունը դրական եզրակացություն է տվել Մհեր Սեդրակյանի որդու նախագծին
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը դրական եզրակացություն է տվել ԱԺ նախկին պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի որդու` Դավիթ Սեդրակյանի հիմնադրած «Նարիպրոֆ» ՍՊԸ-ի նախագծին, որը երկրաբանական ուսումնասիրության աշխատանքներ է իրականացնելու Սյունիքի մարզի Նռնաձորի պղինձ-ոսկեբեր հանքերևակումում :
Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը հաստատել է եզրակացությունը:
Մհեր Սեդրակյանի որդին՝ Դավիթ Սեդրակյանը, հիշեցնենք, Կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալի պաշտոնն էր զբաղեցնում, Հանրապետական կուսակցության անդամ է:
Հանքերևակումը գտնվում է Նռնաձոր գյուղից 5 կմ դեպի հյուսիս-հյուսիս-արևմուտք, Շվանիձոր գյուղից՝ 4,5 կմ դեպի հյուսիս-արևելք: Նախնական հայտում ընկերությունը հայտնել էր, որ այն համընկնում է «Արևիկ» ազգային պարկի տարածքի հետ: Այնուհետև փոփոխություններ էր կատարել, որտեղ այլևս չէր նշվում այդ համընկնման մասին, չնայած էական փոփոխություններ ոչ տարածքի չափի, ոչ էլ տեղամասի տեղի չէր ունեցել:
Այդուհանդերձ, Շրջակա միջավայրի նախարարությունը դրական եզրակացությունը տվել է փորձաքննական մի քանի պահանջների բավարարման պայմանով, դրանցից մեկը վերաբերում է հենց «Արևիկ» ազգային պարկին.
Փորձաքննական հետևայլ պահանջերն են առադադրվել.
- Երկրաբանական ուսումնասիրության աշխատանքներն իրականացնել բացառապես հայցվող տարածքին համապատասխան՝ բացառելով «Արևիկ» ազգային պարկի տարածքում որևէ աշխատանքի իրականացում:
- Երկրաբանական ուսումնասիրության աշխատանքների իրականացման ընթացքում անհրաժեշտ է խստագույնս հետևել նախնական գնահատման հայտի փաստաթղթերում ամրագրված բնապահպանական միջոցառումների և ծրագրի պահանջներին, իսկ դրանց չբավարարման դեպքում ներառել լրացուցիչ միջոցառումներ՝ պարտադիր պահպանելով բնապահպանական բոլոր նորմերը:
- «Կովկասի տարածաշրջանում Հայաստանում պահպանվող տարածքների աջակցության» ծրագրի շրջանակներում ներկայումս իրականացվող «Արևիկ» ազգային պարկի սահմանների ճշտման աշխատանքների արդյունքում, երկրաբանական ուսումնասիրության համար առանձնացված տարածքները ազգային պարկի տարածքի հետ համընկնելու դեպքում, բացառել համընկնող տարածքներում երկրաբանական ուսումնասիրության աշխատանքների իրականացումը:
Այսպիսով, «Նարիպրոֆ» ՍՊԸ-ն այս տարի պետք է արդեն սկսի, իսկ 2021-ին ավարտի այդ ուսումնասիրությունները:

МОС предоставило положительное заключение по проекту компании сына Мгера Седракяна
Министерство окружающей среды (МОС) предоставило положительное заключение по проекту ООО “Нарипроф”, основанного сыном бывшего депутата Национального Собрания от Республиканской партии Мгера Седракяна Давидом Седракяном. Компания провела геологическое исследование  Нрнадзорского золотоносного рудопроявления в Сюникской области.
Министр окружающей среды Эрик Григорян подтвердил содержание заключения. Напомним, что Давид Седракян занимал должность заместителя председателя Государственного комитета кадастра, он член бывшей правящей Республиканской партии Армении.
Рудопроявление находится в пяти километрах к северо-западу от села Нрнадзор и в 4,5 км к северо-востоку от села Шванидзор. В предварительной заявке компании отмечалось, что территория рудопроявления совпадает с территорией Национального парка “Аревик”. Однако затем в заявку были внесены изменения, в которых о совпадении уже ничего не говорилось, хотя существенным изменениям не подверглись ни площадь территории, ни месторасположение участка.
Несмотря на это, Министерство окружающей среды выдало положительное заключение с условием выполнения нескольких экспертных требований. Одно из них касалось именно Национального парка “Аревик”.
Экспертные требования заключались в следующем. Во-первых, геологическое исследование должно быть проведено исключительно на запрошенной территории, исключив проведение каких-либо работ на территории Национального парка “Аревик”.
Во-вторых, в процессе проведения геологических работ необходимо строго следовать как экологическим мероприятиям, указанным в документах заявки на предварительную оценку, так и требованиям программы, а в случае их невыполнения включать дополнительные мероприятия с обязательным соблюдением всех экологических норм.
В-третьих, в случае совпадения выделенных для геологического исследования участков с территорией Национального парка “Аревик”, что может быть выявлено в ходе работ по уточнению границ Национального парка “Аревик”, которые в настоящее время проводятся в рамках программы “Содействие охраняемым в Армении территориям Кавказского региона”, исключить проведение геологического исследования на совпадающих участках.
Таким образом, в этом году ООО “Нарипроф” уже должно приступить к исследовательским работам, а в 2012 г. завершить их.