Մհեր Սեդրակյանի որդին պղինձ և ոսկի է որոնում «Արևիկ» ազգային պարկի տարածքում
«Նարիպրոֆ» ՍՊԸ-ն Սյունիքի մարզի հեռավոր Նռնաձորի պղինձ-ոսկեբեր հանքերևակման տարածքում 2016-2018թթ. կատարվելիք երկրաբանահետախուզական աշխատանքների նախնական գնահատման հայտի վերաբերյալ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության հանրային քննարկումներ է կազմակերպում:
Ընկերությունը նախարարությանն է ներկայացրել նախնական գնահատման հայտը: Սակայն սա ընդամենը ձևական բնույթ է կրում, քանզի «Նարիպրոֆ» ՍՊԸ-ն արդեն իսկ 2013-2015թթ. երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ իրականացնելու լիցենզիա է ստացել էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունից: Եվ լիցենզիայի ավարտով պայմանավորված՝ այն երկարաձգելու միտումներ ունի, ինչը նշանակում է, որ ընկերությունը որոշել է հանքարդյունաբերական լուրջ գործունեությամբ զբաղվել այդ տարածքում, եթե արդարանան սպասումները:
«Նարիպրոֆ» ՍՊԸ-ն երկու բաժնետեր ունի՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի որդին` Կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Դավիթ Սեդրակյանը և Նարինե Վահանի Կարապետյանը:
Դավիթ Սեդրակյանը 50 % բաժնեմաս ուներ նաև «ԴԻ ԷՅ Մայնինգ» ըկերությունում, սակայն 2013թ.-ին ընկերությունը վաճառել է «ԱՏ Մետալս»-ին: Հիշեցնենք, վերջին ընկերության հետ անմիջականորեն կապ ունի վարչապետի խորհրդական Համլետ Հովսեփյանը, ով ռուս գործընկերների հետ պատրաստվում է շահագործել Մեղրասարի ոսկու և արծաթի հանքավայրը և կառուցել գործարան:
Դավիթ Սեդրակյանը Կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ նշանակվեց 2014-ին: Վերջինս իր գույքի և եկամուտների հայտարարագրում միլիոններ է հայտարարագրել և բազմաթիվ հողամասեր ու արտադրական շինություններ: Դրան «Հետքը» կանդրադառնա առաջիկայում:
Իսկ մինչ այդ, մարտի 4-ին Նռնաձորում նախատեսված են հանրային լսումներ: Նռնաձորի համայնքապետ Մկրտիչ Մկրտչյանի խոսքով, նախնական տվյալներով բնակչությունը առարկություն չի արտահայտել: Սակայն գյուղապետն ասում է, որ «եթե լինի այլումինի, ցինկի կամ ոսկու հանքավայր, դրանք միանշանակ համայնքի համար թունավոր են», և ժողովուրդը կընդդիմանա:
«Ժողովուրդը ոնց ասելու է, տենց անելու ենք,- ասում է գյուղապետը և շարունակում,- եթե լինեն, գյուղի այլ նշանակության հողեր են լինելու»:
Մինչդեռ, համաձայն նախագծի, ուսումնասիրությունների տեղամասն ընդգրկում է Նռնաձոր համայնքի արոտավայրերը: Ավելին, ներքևի հատվածը համընկնում է «Արևիկ» ազգային պարկի տարածքի հետ:
Նռնաձորի համայնքապետ Մկրտիչ Մկրտչյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասում է, որ խոսվում է 30 % «Արևիկ» ազգային պարկի համընկնման մասին, սակայն մինչ օրս իրենց համայնքում սահմանները չեն ճշտվել. թե որտեղ են վերջանում համայնքի սեփականության հողերը և որտեղից է սկսվում «Արևիկ» ազգային պարկի տարածքը, հայտնի չէ:

Сын Мгера Седракяна ищет медь и золото на территории национального парка “Аревик”
ООО “Нарипроф” организует публичные обсуждения, посвященные воздействию на окружающую среду заявки на предварительную оценку геологоразведочных работ на территории Нрнадзорского месторождения меди и золота в Сюникской области. Компания подала заявку на предварительную оценку, что, однако, носит формальный характер, поскольку она уже получила в Министерстве энергетики и природных ресурсов РА лицензию на проведение геологоразведочных работ в 2013-2015 гг. Но так как срок лицензии истек, то компания решила продлить ее, а это значит, что если ожидания “Нарипроф” оправдаются, то она займется разработкой месторождения на данной территории.
ООО “Нарипроф” имеет двух акционеров. Один из них сын депутата Национального Собрания Мгера Седракяна Давид Седракян, занимающий должность заместителя председателя Госкомитета кадастра, второй акционер – Наринэ Карапетян.
Давид Седракян владел также 50% акций компании “Ди Эй Майнинг”, которые в 2013 г. продал компании “АТ Металс”. Напомним, что непосредственное отношение к последней компании имеет советник премьер-министра Гамлет Овсепян, который вместе с российскими партнерами собирается начать эксплуатацию Меграсарского месторождения золота и серебра и построить завод.
Давид Седракян был назначен заместителем Госкомитета кадастра в 2014 г. В своей декларации об имуществе и доходах он задекларировал миллионные суммы, мночисленные земельные участки и производственные строения. Этой темы Hetq.am коснется в ближайшее время.
А пока 4 марта в Нрнадзоре предстоят публичные слушания. Староста села Мкртич Мкртчян сказал, что по предварительным данным население не имеет возражений. Вместе с тем он отметил, что если это будет месторождение алюминия, цинка или золота, то оно будет представлять опасность для общины, и народ выступит против.
“Как люди скажут, так мы и сделаем”,- добавил староста.
Согласно проекту, изучаемый участок охватывает пастбища Нрнадзора. Более того, его нижняя часть совпадает с территорией национального парка “Аревик”.
В беседе с нами Мкртич Мкртчян сообщил, что речь идет о совпадении с 30% территории национального парка, между тем границы их общины до сих пор не уточнены. То есть на сегодняшний день неизвестно, где заканчиваются земли общины и где начинается территория национального парка “Аревик”.