Ամուլսարի վերաբերյալ կառավարության դիրքորոշմամբ պայմանավորված՝ ՇՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի անդամը կդադարեցնի լիազորությունները
Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող Գայանե Շագոյանը որոշել է դադարեցնել Շիրակի պետական համալսարանի (ՇՊՀ) հոգաբարձուների խորհրդի անդամի լիազորությունը՝ պայմանավորված Ամուլսարի վերաբերյալ կառավարության դիրքորոշմամբ։
«Հետք»-ի հետ զրույցում Գայանե Շագոյանը հայտնեց, որ հրաժարականի դիմումը կներկայացնի հոգաբարձուների նիստին, որ նախնական պայմանավորվածությամբ կայանալու է սեպտեմբերի 9-ին։
«Հրաժարականի պատճառը նախ և առաջ կառավարության դիրքորոշումն է Ամուլսարի հարցով, որը գտնում եմ բացառապես անընդունելի։ Երկրորդ՝ շատ կարևոր պատճառն այն էր, թե ինչպես անցկացրին օգոստոսի 19-ի քննարկումներն և վարվեցին հարցը բարձրացնող ընտրողների, բնապահպաների հետ։ Ե՛վ ոստիկանության վարքը, և՛ պատգամավորների բացակայությունն այդ տարածքում, և՛ ընդհանրապես քննարկման ֆորմատը, որտեղ ընտրված էին գյուղապետեր, մարզպետարանի աշխատողներ, ավելի շատ վարչական ինչ-որ կառույցի ներկայացուցիչներ։ Իսկ Ջերմուկի պոստերում կանգնած մարդիկ, այն մարդիկ, ովքեր ավտոերթով եկել էին, իրավունք չունեին նույնիսկ փողոցն անցնեին և մոտենային Բաղրամյան 26-ին, որը կարծես թե հայտարարված էր բացված տարածք»,- նշեց նա։
Շագոյանին վրդովեցրել է նաև ակցիայի մասնակիցների առաջ Ազգային ժողովի դարպասները փակելու որոշումը և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի այն հայտարարությունը, որ փետրվարի 12-ին ԱԺ նախագահի որոշմամբ սահմանվել է՝ ԱԺ տարածքում կազմակերպվող յուրաքանչյուր միջոցառում՝ հավաք, բողոքի ակցիա, ֆիլմերի և տեսահոլովակների նկարահանում, համերգ և այլն, կարող է իրականացվել միայն Ազգային ժողովի նախագահի գիտությամբ։
Հոգաբարձուների խորհրդի անդամն ընդգծում է, որ թեև այնտեղ հավաքվածները ցույց անելու նպատակ չունեին, ցանկանում էին պուրակն օգտագործել որպես քննարկման տարածք։
Լիզորությունների դադարեցման հայտարարությունից հետո Գայանե Շագոյանի հետ կապ է հաստատել Շիրակի պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը՝ հորդորելով հետ կանչել լիազորությունների դադարեցման դիմումը, իսկ եթե հաստատակամ որոշել է հրաժարական տալ, այն պետք է կայանա ըստ ընթացակարգերի՝ հոգաբարաձուների խորհրդի նիստին։

Gayane Shagoyan, a senior research fellow at the Institute of Archeology and Ethnography, has decided to resign as a member of the Board of Trustees of Shirak State University due to the government's stance on Amulsar.
Speaking to Hetq, Gayane Shagoyan said she would submit her resignation to the board of trustees on September 9.
“The reason for the resignation is first and foremost the government's position on the Amulsar issue, which I find extremely unacceptable. Second, a very important reason was how they conducted the August 19 discussions and dealt with the voters, the environmentalists, who raised the issue. Both the behavior of the police, the absence of deputies in the area, and the format of the discussion in general, where village heads and staff of the regional administration were selected; that’s to say administrative representatives. And the people manning the posts in Jermuk, the people who had come by car, had no right to even cross the street and approach Baghramyan 26, which seemed to be a public space,” she said.
Shagoyan was also angered by the decision to close the gates of the National Assembly (NA) in front of the protesters and the statement by Prosperous Armenia faction MP Naira Zohrabyan that the February 12 decision of the NA Speaker stipulated that every event organized in the NA territory, including rallies, protest rallies, videos and videos , concerts, etc., can be carried out only with the knowledge of the Speaker of the National Assembly.
Shagoyan stressed that although the people who had assembled there two days ago had not planned to stage a protest, they wanted to use the park as a discussion area.