Ամուլսարի վերաբերյալ կառավարության դիրքորոշմամբ պայմանավորված՝ ՇՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի անդամը կդադարեցնի լիազորությունները
Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող Գայանե Շագոյանը որոշել է դադարեցնել Շիրակի պետական համալսարանի (ՇՊՀ) հոգաբարձուների խորհրդի անդամի լիազորությունը՝ պայմանավորված Ամուլսարի վերաբերյալ կառավարության դիրքորոշմամբ։
«Հետք»-ի հետ զրույցում Գայանե Շագոյանը հայտնեց, որ հրաժարականի դիմումը կներկայացնի հոգաբարձուների նիստին, որ նախնական պայմանավորվածությամբ կայանալու է սեպտեմբերի 9-ին։
«Հրաժարականի պատճառը նախ և առաջ կառավարության դիրքորոշումն է Ամուլսարի հարցով, որը գտնում եմ բացառապես անընդունելի։ Երկրորդ՝ շատ կարևոր պատճառն այն էր, թե ինչպես անցկացրին օգոստոսի 19-ի քննարկումներն և վարվեցին հարցը բարձրացնող ընտրողների, բնապահպաների հետ։ Ե՛վ ոստիկանության վարքը, և՛ պատգամավորների բացակայությունն այդ տարածքում, և՛ ընդհանրապես քննարկման ֆորմատը, որտեղ ընտրված էին գյուղապետեր, մարզպետարանի աշխատողներ, ավելի շատ վարչական ինչ-որ կառույցի ներկայացուցիչներ։ Իսկ Ջերմուկի պոստերում կանգնած մարդիկ, այն մարդիկ, ովքեր ավտոերթով եկել էին, իրավունք չունեին նույնիսկ փողոցն անցնեին և մոտենային Բաղրամյան 26-ին, որը կարծես թե հայտարարված էր բացված տարածք»,- նշեց նա։
Շագոյանին վրդովեցրել է նաև ակցիայի մասնակիցների առաջ Ազգային ժողովի դարպասները փակելու որոշումը և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի այն հայտարարությունը, որ փետրվարի 12-ին ԱԺ նախագահի որոշմամբ սահմանվել է՝ ԱԺ տարածքում կազմակերպվող յուրաքանչյուր միջոցառում՝ հավաք, բողոքի ակցիա, ֆիլմերի և տեսահոլովակների նկարահանում, համերգ և այլն, կարող է իրականացվել միայն Ազգային ժողովի նախագահի գիտությամբ։
Հոգաբարձուների խորհրդի անդամն ընդգծում է, որ թեև այնտեղ հավաքվածները ցույց անելու նպատակ չունեին, ցանկանում էին պուրակն օգտագործել որպես քննարկման տարածք։
Լիզորությունների դադարեցման հայտարարությունից հետո Գայանե Շագոյանի հետ կապ է հաստատել Շիրակի պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը՝ հորդորելով հետ կանչել լիազորությունների դադարեցման դիմումը, իսկ եթե հաստատակամ որոշել է հրաժարական տալ, այն պետք է կայանա ըստ ընթացակարգերի՝ հոգաբարաձուների խորհրդի նիստին։

Член совета попечителей ШГУ намерена отказаться от своих полномочий в связи с позицией правительства по Амулсару
Ведущий специалист Института археологии и этнографии Гаяне Шагоян решила отказаться от полномочий члена совета попечителей Ширакского государственного университета (ШГУ) в связи с позицией правительства по Амулсарскому месторождению. В беседе с Hetq.am Гаяне сообщила, что заявление об отставке представит на заседании совета попечителей, которое состоится 9 сентября.
“Причина отставки прежде всего в позиции правительства по вопросу Амулсара, которую я расцениваю как отрицательную и неприемлемую. Второй важной причиной является то, как прошли обсуждения 19 августа и как поступили с поднявшими этот вопрос избирателями и экологами, а также поведение полиции, отсутствие на месте проведения акции депутатов парламента, да и в целом формат обсуждения, в котором участвовали в основном руководители общин, сотрудники областной администрации, представители каких-то административных структур. А стоявшие на постах в Джермуке люди, которые приехали автоколонной, не имели права даже улицу перейти, приблизиться к резиденции на Баграмяна, 26, территория которой была объявлена открытой для всех”,- отметила Гаяне Шагоян.
Ее также возмутило решение закрыть перед участникам акции ворота Национального Собрания и заявление депутата фракции “Процветающая Армения” Наиры Зограбян о том, что по решению спикера парламента от 12 февраля любое мероприятие на территории Национального Собрания – акции протеста, съемки фильмов и видеороликов, концерты и т.д - может осуществляться только с ведома председателя НС.
Член совета попечителей ШГУ подчеркнула, что собравшиеся там граждане всего лишь хотели использовать парк перед зданием парламента для проведения обсуждения проблемы.
После того, как Гаяне Шагоян заявила о намерении сложить с себя полномочия члена совета попечителей, с ней связался председатель совета попечителей ШГУ Левон Барсегян, который призвал ее отозвать заявление, добавив, что если все же это окончательное решение, то необходимо соблюсти процедуру и обсудить вопрос на заседании совета попечителей.