«Atlantis Armenian Airlines»-ը ավիաշուկա է մտել Երեւան-Բաթում-Երեւան թռիչքներով
Հայկական «Atlantis Armenian Airlines» ավիաընկերությունը օգոստոսի 19-ից սկսել է ոչ կանոնավոր (չարտերային) թռիչքներ իրականացնել Երեւան-Բաթում-Երեւան ուղղությամբ: Ինչպես արդեն գրել էինք, ամսի 9-ին ավիափոխադրողը թռել էր Բաթում, սակայն ուղեւորափոխադրումները սկսվել են այս շաբաթվանից:
Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետի նախկին տեղակալ Արամ Մարությանին պատկանող այս ընկերությունը շահագործում է ԶՊՄԿ-ի կողմից ձեռք բերված եւ Երեւան-Կապան թռիչքների համար նախատեսված «L-410UVP-E20» ինքնաթիռը (EK-4117), որը նախատեսված է 19 հոգու համար:
Մարությանին պատկանող «Atlantis Tour» տուրիստական գործակալությունն իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է, որ դեպի Բաթում թռիչքները նախատեսված են մինչեւ սեպտեմբերի 11-ը: Շաբաթական իրականացվելու է 2 չվերթ: Առաջին չվերթը, ինչպես ասվեց, ամսի 19-ին էր՝ այս երկուշաբթի, երկրորդը, ըստ «Զվարթնոց» օդանավակայանի կայքի, պետք է լիներ երեկ, սակայն տեղափոխվել է վաղը՝ ուրբաթ:
Չնայած «Atlantis Tour»-ը նշել էր, որ տոմսերի գները սկսվում են 96 հազար դրամից, ավելի ուշ հայտարարել է հատուկ սակագնի մասին՝ երկկողմանի տոմսն առաջարկելով 72 հազարով: Թռիչքի տեւողությունը 1 ժամ 20 րոպե է:
Այսպիսով՝ ավիափոխադրումների հայկական շուկա է մտել նոր ավիաընկերություն՝ «Atlantis Armenian Airlines»-ը, որն իր կայքում նշել էր, թե 2019-ի ամառային աերոնավիգացիոն սեզոնին նպատակ ունի «A320» տիպի օդանավով Երեւանից կանոնավոր չվերթներ իրականացնել դեպի Վիեննա, Պրահա, Աթենք, Կիեւ, Մոսկվա, ինչպես նաեւ չարտերային թռիչքներ դեպի հունական կղզիներ, իսկ «L-410»-ով՝ Կապան, Թբիլիսի, Քութայիս եւ տարածաշրջանի այլ կետեր: Եթե այս վերջին ուղղությունները հնարավոր է այս տարի շահագործել, եւ դեպի Բաթում թռիչքներն էլ արդեն փաստ են, ապա «A320»-ով եվրոպական երկրներ մեկնելու ծրագրերը տեղափոխվել են հաջորդ տարվա ամառային աերոնավիգացիոն սեզոն: Այստեղ կարեւոր է նաեւ նշել, որ «Atlantis Armenian Airlines»-ն առայժմ միայն այս «L-410» օդանավն ունի:
Ընկերությունը (IATA-ի կոդը՝ TD, ICAO-ինը՝ AEU) նաեւ «codeshare» հիմունքներով համագործակցում է «Austrian Airlines»-ի հետ, որն իրականացնում է Վիեննա-Երեւան-Վիեննա թռիչքները:
Բացի «Atlantis Armenian Airlines»-ից՝ ներկայում Երեւանի ու Բաթումի մեջ օդային կապ է ապահովում հայ-վրացական տանդեմը՝ «Georgian Airways»-ն ու «Ավիակոմպանիա Արմենիան», որոնց թռիչքները Երեւան-Բաթում եւ հակառակ ուղղությամբ նախատեսված են շաբաթական 3 անգամ:
Սակայն այս պահին «Ավիակոմպանիա Արմենիայի» ու «Georgian Airways»-ի այս թռիչքները (Երեւան-Բաթում՝ NGT 2937, TGZ 2937, Բաթում-Երեւան՝ NGT 2938, TGZ 2938) կատարում է մեկ այլ հայկական ընկերության՝ «Տարոն-Ավիայի» ինքնաթիռը (EK-73797), ինչը պայմանավորված է այս սեզոնին թռիչքների գրաֆիկի խտությամբ եւ օդանավերի փոքր քանակով:

“Atlantis Armenian Airlines” пришла на авиарынок с рейсом Ереван-Батуми-Ереван
Армянская авиакомпания “Atlantis Armenian Airlines” с 19 августа выполняет нерегулярный (чартерный) рейс Ереван-Батуми-Ереван. Мы уже писали о том, что 9 августа авиаперевозчик вылетел в Батуми, однако пасажироперевозки начали выполняться с этой недели.
Компания, принадлежащая бывшему заместителю начальнику Главного управления гражданской авиации Араму Марутяну, эксплуатирует приобретенный Зангезурским медно-молибденовым комбинатом для выполнения полетов Ереван-Капан самолет “L-410UVP-E20” (EK-4117), который рассчитан на 19 пассажиров.
Принадлежащее Марутяну турагентство “Atlantis Tour” на своей фейсбуковской странице сообщило, что полеты в Батуми будут выполняться до 11 сентября. Предусмотрены два рейса в неделю. Первый полет, как уже было сказано, состоялся 19 августа, второй, согласно сайту аэропорта “Звартноц”, был запланирован на вчера, но его перенесли на пятницу.
Хотя компания “Atlantis Tour” сообщила, что цены на билеты начинаются с 96 тыс. драмов, позднее было объявлено о специальной акции, предлагающей билеты в оба конца за 72 тыс.драмов. Продолжительность полета из Еревана в Батуми 1 час 20 минут.
Таким образом, на армянский рынок авиаперевозчиков пришла новая авиакомпания – “Atlantis Armenian Airlines”, на сайте которой отмечено, что в летний аэронавигационный сезон 2019 г. намерена выполнять на самолете “A320” регулярные рейсы из Еревана в Вену, Прагу, Афины, Киев, Москву, а также чартерные рейсы на греческие острова. А на самолете “L-410” авиакомпания будет летать в Капан, Тбилиси, Турцию и другие точки региона. Если эти последние направления начнут эксплуатироваться уже в этом году, а полеты в Батуми уже стали реальностью, то полеты на “A320” в европейские страны перенесены на летний аэронавигационный сезон будущего года.
Следует также отметить, что у “Atlantis Armenian Airlines” пока только один самолет – “L-410”. Компания на основе “codeshare” сотрудничает с компанией “Austrian Airlines”, выполняющая рейс Вена-Ереван-Вена.
Кроме “Atlantis Armenian Airlines” в настоящее время воздушную связь между Ереваном и Батуми обепечивает армяно-грузинский тандем – “Georgian Airways” и “Авиакомпания “Армения”. Выполняемые ими рейсы Ереван-Батуми и Батуми-Ереван предусмотрены три раза в неделю.
Но в данный момент эти полеты “Авиакомпании “Армения” и “Georgian Airways” (Ереван-Батуми, NGT 2937, TGZ 2937, Батуми-Ереван, NGT 2938, TGZ 2938) выполняет самолет (EK-73797) другой армянской компании – “Тарон Авиа”, что обусловлено плотным графиком полетов в этот сезон и небольшим количеством самолетов. .