Օտարերկրյա ներդրումները հոսում են «անհայտ» ոլորտներ. Էկոնոմիկայի նախարարությունը չգիտի, ՎԿ-ն չի հրապարակում
Էկոնոմիկայի նախարարությունը տվյալներ չունի, թե այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանի տնտեսության որ ոլորտներում են կատարվել օտարերկրյա ներդրումները։ Հետևաբար նախարարությունը, որը նախկինում կոչվում էր տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն, առավել ևս չգիտի, թե որ երկրներից որ ոլորտներ են հոսել օտարերկրյա ներդրումները։ Համենայն դեպս, այդպես են պնդում նախարարության ներկայացուցիչները։
Ինչպես ավելի վաղ գրել ենք՝ հիմնվելով ներդրումների մասին Վիճակագրական կոմիտեի վերջին հրապարակումների վրա՝ այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների ծավալը` ընդհանուր հոսքերը, կազմել են 343.5 մլրդ դրամ կամ մոտ 705 մլն ԱՄՆ դոլար։ Շեշտենք, որ երկրորդ եռամսյակի տվյալները դեռևս չեն հրապարակվել։ Ու քանի որ Վիճկոմիտեն եռամսյակային պարբերականում չի հրապարակում, թե որ ոլորտներում են կատարվել այդ ներդրումները և որ երկրներից, հղում կատարելով նշված տվյալներին՝ այդ տեղեկությունները փորձեցինք ստանալ Էկոնոմիկայի նախարարությունից։
«Հայտնում ենք, որ ՀՀ տնտեսության իրական հատվածում կատարված օտարերկրյա ներդրումների ստացումների բաշխվածությունն, ըստ գործունեության տեսակ կտրվածքի, հնարավոր է վերլուծել բացառապես տարեկան կտրվածքով, քանի որ ՎԿ-ն Ձեր կողմից հարցվող վերլուծության համար հիմք հանդիսացող տվյալները` ՀՀ տնտեսության իրական հատվածում կատարված օտարերկրյա ներդրումների համախառն հոսքերն, ըստ գործունեության տեսակ կտրվածքի, հրապարակում է տարեկան հաշվետվություններում»,- «Հետք»-ի հարցման ի պատասխան՝ նշել է Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը:
Մյուս հարցին, թե որ երկրներից որ ոլորտներ են հոսել ներդրումները, նախարարությունից պատասխանել են. «ՎԿ հրապարակումների ձևաչափերը թույլ չեն տալիս ստանալ Ձեր կողմից հարցվող վերլուծությունը, մասնավորապես` ՎԿ կողմից առհասարակ չի հրապարակվում ՀՀ տնտեսության իրական հատվածում կատարված օտարերկրյա ներդրումների համախառն հոսքերն ըստ գործունեության տեսակ-երկիր կտրվածքի, հետևաբար` նման վերլուծություն կատարել հնարավոր չէ»:
Էկոնոմիկայի նախարարությանը նաև հարցրել էինք, թե օտարերկրյա ո՞ր ընկերություններն են ներդրում կատարել Հայաստանում և խնդրել նշել մի քանի օրինակներ։ Դա էլ, պարզվում է, վիճակագրական գաղտնիք է։
«ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի կողմից հրապարակվող տվյալների համատեքստում կոնկրետ օտարերկրյա ընկերությունների կողմից կատարված ներդրումների մասով տեղեկատվություն չի հրապարակվում, քանի որ դա համարվում է վիճակագրական գաղտնիք»,- պատասխանել է Ավագ Ավանեսյանը:
Ստացվում է, որ Էկոնոմիկայի նախարարությունը ներդրումների ինֆորմացիայի մասով բավականին աղքատ է ու տիրապետում է միայն այն ինֆորմացիային, որը մենք ինքներս էլ կարող ենք գտնել Վիճկոմիտեի հրապարակումներում և մշակել այդ տվյալները։ Առհասարակ, տպավորություն է, որ Հայաստանում կատարված ներդրումների մասին տեղեկությունները պետական գաղտնիքին հավասարազոր են. որոշ ելակետային տվյալներ անհասանելի են և թույլ չեն տալիս ստուգել՝ ներդրումների մասին իշխանությունների կողմից տարբեր առիթներով հնչեցվող տվյալները որքանով են իրականությանը համապատասխանում։
Վիճակագրական կոմիտեն եռամսյակային կտրվածքով հրապարակում է Հայաստանում կատարված օտարերկրյա ներդրումների զուտ հոսքերն ու համախառն հոսքերը։ Զուտ հոսքերը ներդրումների գծով ստացումների և մարումների տարբերություններն են, այսինքն՝ թե ներդրումների արդյունքում որքան գումար է մնացել երկրում։ Իսկ համախառն հոսքերն ընդգրկում են 1988թ. մինչև նշված եռամսյակի վերջն ընկած ներդրումների ծավալների հանրագումարը։ Համախառն հոսքերի հիման վրա էլ, մի քանի հաշվարկների արդյունքում, ստանում ենք ներդրումների գծով կատարված ստացումների ցուցանիշները։ Այլ խոսքով՝ ներդրումների վիճակագրությունն այնքան խճճված է, որ անգամ բարդ է ընթերցողին դրանք ներկայացնելը։ Միևնույն ժամանակ, Վիճակագրական կոմիտեն միայն տարեկան կտրվածքով է հրապարակում, թե որ ոլորտում որքան ներդրում է կատարվել և որ երկրներից։ Ոլորտների ու երկրների մասին տեղեկությունները հասանելի են միայն զուտ հոսքերի վիճակագրության մեջ և միայն դրանց հիման վրա կարելի է որոշ եզրահանգումներ անել։ Այսինքն՝ ելակետային մի շարք տվյալներ չեն հրապարակվում։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա առաջին եռամսյակում օտարերկրյա ներդրումների ծավալը` ընդհանուր հոսքերը, կազմել են 343.5 մլրդ դրամ կամ եռամսյակի միջին փոխարժեքով հաշվարկած՝ մոտ 705 մլն ԱՄՆ դոլար։ 2018 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատ ներդրումների ծավալն աճել է 38.7 մլրդ դրամով կամ 12.7 %-ով։
Իսկ միայն օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներն (ՕՈւՆ) այս տարվա առաջին եռամսյակում կազմել են 71.1 մլրդ դրամ կամ 146 մլն ԱՄՆ դոլար։ 2018 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատ ուղղակի ներդրումները կրճատվել են 18.4 մլրդ դրամով կամ 20.5 %-ով։

Foreign Investment Data Scarcity; Armenia’s Ministry of the Economy Doesn’t Know What Sectors Are Benefitting
Armenia’s Ministry of the Economy says it has no data as to what sectors of the country’s economy received foreign investment money in the first quarter of this year.
As we wrote earlier, based on the latest data published by Armenia’s Statistical Committee, the volume of foreign direct investment in Armenia in the first quarter of this year totaled AMD 343.5 billion (US$705 million).
It should be noted that data for the second quarter has not yet been published.
And since the Statistical Committee (SC) doesn’t published specifics as to the sectors receiving foreign investments and where the money comes from in its quarterly reports, Hetq tried to get this information from the ministry itself.
In his reply to our inquiry, Deputy Minister of the Economy Avag Avanesyan wrote:
"We inform you that the distribution of foreign investment receipts in the real sector of the Armenia’s economy, by type of activity, can be analyzed solely on an annual basis, since the Statistical Committee publishes data, which you need for the analysis you are requesting, on the aggregate foreign investment in the real sector of the Armenia’s economy by type of activity, in its annual reports.”
As to our question regarding the country origins of the foreign investment, Avanesyan replied”
"The formats of the SC publications do not allow us to get the analysis you are looking for. The SC does not generally publish the gross flows of foreign investment in the real sector of the Armenian economy by type of activity, so it is not possible to perform such an analysis."
Hetq also asked the Ministry of Economy which foreign companies were investing in Armenia and asked to provide some examples. This, it turns out, is a statistical secret.
"In the context of the data published by the RA Statistical Committee, information on investments made by specific foreign companies is not published as it is considered a statistical secret," Deputy Minister Avanesyan replied.
It turns out that the Ministry of the Economy has scant investment information at its disposal. In fact, it possesses just as much information as we do by perusing the reports of the SC and crunching the numbers.
Since such essential baseline data is off limits to the press, it’s hard to verify whether the periodic pronouncements of government officials regarding increased foreign investment flows are true or not.
The Statistical Committee publishes the net inflows and gross flows of foreign investments made in Armenia on a quarterly basis. Net flows are the differences between return on investment and redemption; that is, how much money is left in the country as a result of investment.
The gross flows include the sum of the volumes of investments from 1988 until the end of the mentioned quarter. Based on gross flows, as a result of several calculations, we obtain the returns on investment. In other words, investment statistics are so complicated that it is even harder to present them to the reader.
At the same time, the Statistical Committee only annually publishes how much investment has been made and from which countries. Information on sectors and countries is only available in the Net Flow Statistics, and it is only on this basis that some conclusions can be drawn. That is, some baseline data is not published.
We should note that in the first quarter of 2019, the volume of foreign investment, total flows, amounted to 343.5 billion drams. (US$705 million at the average exchange rate of the quarter). Compared to the first quarter of 2018, the volume of investments increased by 38.7 billion drams or 12.7%.
Foreign Direct Investment alone amounted to 71.1 billion drams or US$146 million in the first quarter of this year. Direct investments decreased by 18.4 billion drams or 20.5% compared to the first quarter of 2018.