Օտարերկրյա ներդրումները հոսում են «անհայտ» ոլորտներ. Էկոնոմիկայի նախարարությունը չգիտի, ՎԿ-ն չի հրապարակում
Էկոնոմիկայի նախարարությունը տվյալներ չունի, թե այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանի տնտեսության որ ոլորտներում են կատարվել օտարերկրյա ներդրումները։ Հետևաբար նախարարությունը, որը նախկինում կոչվում էր տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն, առավել ևս չգիտի, թե որ երկրներից որ ոլորտներ են հոսել օտարերկրյա ներդրումները։ Համենայն դեպս, այդպես են պնդում նախարարության ներկայացուցիչները։
Ինչպես ավելի վաղ գրել ենք՝ հիմնվելով ներդրումների մասին Վիճակագրական կոմիտեի վերջին հրապարակումների վրա՝ այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների ծավալը` ընդհանուր հոսքերը, կազմել են 343.5 մլրդ դրամ կամ մոտ 705 մլն ԱՄՆ դոլար։ Շեշտենք, որ երկրորդ եռամսյակի տվյալները դեռևս չեն հրապարակվել։ Ու քանի որ Վիճկոմիտեն եռամսյակային պարբերականում չի հրապարակում, թե որ ոլորտներում են կատարվել այդ ներդրումները և որ երկրներից, հղում կատարելով նշված տվյալներին՝ այդ տեղեկությունները փորձեցինք ստանալ Էկոնոմիկայի նախարարությունից։
«Հայտնում ենք, որ ՀՀ տնտեսության իրական հատվածում կատարված օտարերկրյա ներդրումների ստացումների բաշխվածությունն, ըստ գործունեության տեսակ կտրվածքի, հնարավոր է վերլուծել բացառապես տարեկան կտրվածքով, քանի որ ՎԿ-ն Ձեր կողմից հարցվող վերլուծության համար հիմք հանդիսացող տվյալները` ՀՀ տնտեսության իրական հատվածում կատարված օտարերկրյա ներդրումների համախառն հոսքերն, ըստ գործունեության տեսակ կտրվածքի, հրապարակում է տարեկան հաշվետվություններում»,- «Հետք»-ի հարցման ի պատասխան՝ նշել է Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը:
Մյուս հարցին, թե որ երկրներից որ ոլորտներ են հոսել ներդրումները, նախարարությունից պատասխանել են. «ՎԿ հրապարակումների ձևաչափերը թույլ չեն տալիս ստանալ Ձեր կողմից հարցվող վերլուծությունը, մասնավորապես` ՎԿ կողմից առհասարակ չի հրապարակվում ՀՀ տնտեսության իրական հատվածում կատարված օտարերկրյա ներդրումների համախառն հոսքերն ըստ գործունեության տեսակ-երկիր կտրվածքի, հետևաբար` նման վերլուծություն կատարել հնարավոր չէ»:
Էկոնոմիկայի նախարարությանը նաև հարցրել էինք, թե օտարերկրյա ո՞ր ընկերություններն են ներդրում կատարել Հայաստանում և խնդրել նշել մի քանի օրինակներ։ Դա էլ, պարզվում է, վիճակագրական գաղտնիք է։
«ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի կողմից հրապարակվող տվյալների համատեքստում կոնկրետ օտարերկրյա ընկերությունների կողմից կատարված ներդրումների մասով տեղեկատվություն չի հրապարակվում, քանի որ դա համարվում է վիճակագրական գաղտնիք»,- պատասխանել է Ավագ Ավանեսյանը:
Ստացվում է, որ Էկոնոմիկայի նախարարությունը ներդրումների ինֆորմացիայի մասով բավականին աղքատ է ու տիրապետում է միայն այն ինֆորմացիային, որը մենք ինքներս էլ կարող ենք գտնել Վիճկոմիտեի հրապարակումներում և մշակել այդ տվյալները։ Առհասարակ, տպավորություն է, որ Հայաստանում կատարված ներդրումների մասին տեղեկությունները պետական գաղտնիքին հավասարազոր են. որոշ ելակետային տվյալներ անհասանելի են և թույլ չեն տալիս ստուգել՝ ներդրումների մասին իշխանությունների կողմից տարբեր առիթներով հնչեցվող տվյալները որքանով են իրականությանը համապատասխանում։
Վիճակագրական կոմիտեն եռամսյակային կտրվածքով հրապարակում է Հայաստանում կատարված օտարերկրյա ներդրումների զուտ հոսքերն ու համախառն հոսքերը։ Զուտ հոսքերը ներդրումների գծով ստացումների և մարումների տարբերություններն են, այսինքն՝ թե ներդրումների արդյունքում որքան գումար է մնացել երկրում։ Իսկ համախառն հոսքերն ընդգրկում են 1988թ. մինչև նշված եռամսյակի վերջն ընկած ներդրումների ծավալների հանրագումարը։ Համախառն հոսքերի հիման վրա էլ, մի քանի հաշվարկների արդյունքում, ստանում ենք ներդրումների գծով կատարված ստացումների ցուցանիշները։ Այլ խոսքով՝ ներդրումների վիճակագրությունն այնքան խճճված է, որ անգամ բարդ է ընթերցողին դրանք ներկայացնելը։ Միևնույն ժամանակ, Վիճակագրական կոմիտեն միայն տարեկան կտրվածքով է հրապարակում, թե որ ոլորտում որքան ներդրում է կատարվել և որ երկրներից։ Ոլորտների ու երկրների մասին տեղեկությունները հասանելի են միայն զուտ հոսքերի վիճակագրության մեջ և միայն դրանց հիման վրա կարելի է որոշ եզրահանգումներ անել։ Այսինքն՝ ելակետային մի շարք տվյալներ չեն հրապարակվում։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա առաջին եռամսյակում օտարերկրյա ներդրումների ծավալը` ընդհանուր հոսքերը, կազմել են 343.5 մլրդ դրամ կամ եռամսյակի միջին փոխարժեքով հաշվարկած՝ մոտ 705 մլն ԱՄՆ դոլար։ 2018 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատ ներդրումների ծավալն աճել է 38.7 մլրդ դրամով կամ 12.7 %-ով։
Իսկ միայն օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներն (ՕՈւՆ) այս տարվա առաջին եռամսյակում կազմել են 71.1 մլրդ դրամ կամ 146 մլն ԱՄՆ դոլար։ 2018 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատ ուղղակի ներդրումները կրճատվել են 18.4 մլրդ դրամով կամ 20.5 %-ով։

Иностранные инвестиции текут в “неизвестные” сферы: Министерство экономики не располагает данными, а Статком их не публикует
Министерство экономики не располагает данными о том, в какие сферы экономики Армении были осуществлены иностранные инвестиции в первом квартале этого года. А тем более данное ведомство, которое ранее называлось Министерством экономического развития и инвестиций, не знает, из каких стран и в какие сферы текли иностранные инвестиции. Во всяком случае так утверждают представители Минэкономики.
Согласно последним данным Статистического комитета РА, в первом квартале этого года объем иностранных инвестиций в Армении составил 343.5 млрд драмов, или около 705 млн долларов США. Подчеркнем, что данные за второй квартал пока не опубликованы. А поскольку в квартальных отчетах Статком не сообщает, из каких стран и в какие сферы были осуществлены инвестиции, мы попытались получить эту информацию в Министерстве экономики.
В присланном нам ответе замминистра Аваг Аванесян сообщил, что затребованные нами данные о размещении иностранных инвестиций в соответствии с видом деятельности Статком представляет в годовых отчетах
На другой вопрос: из каких стран и в какие сферы поступили инестиции? – замминистра ответил, что форматы публикаций Статкома не позволяют получить затребованные нами аналитические данные.
Нас также интересовало, какие иностранные компании осуществили инвестиции в Армении. Кроме того, мы попросили привести несколько примеров. Но оказалось, что это тоже статистическая тайна.
Получается, что Министерство экономики располагает весьма скудной информацией об инвестициях и знает лишь то, что мы и сами можем найти в публикациях СК.
Информация об осуществленных в экономику Армении иностранных инвестициях равнозначна государственной тайне, а некоторые исходные данные недоступны, что не позволяет проверить, насколько соответствуют действительности данные об инвестициях, которые приводят власти по разным поводам.
Статком публикует в квартальном разрезе чистые и валовые потоки осуществленных в Армении иностранных инвестиций. Чистые потоки показывают, какая сумма осталась в стране в результате осуществления инвестиций. Валовые потоки пнредставляют собой совокупность объемов инвестиций, осуществленных в период с 1988 г. по указанный квартал. Как видим, статистика инвестиций настолько запутана, что очень сложно представить ее читателям.
В то же время данные о том, какие: объемы инвестиций и из каких стран были осуществлены в каждую отдельную сферу, Статком публикует только в годовом разрезе.
Сведения о сферах и странах доступны только в статистике о чистых потоках, и сделать некоторые выводы можно только на их основе. Это означает, что есть целый ряд исходных данных, которые не публикуются.
Напомним, что в первом квартале этого года объем иностранных инвестиций, то есть общие потоки, составили 343.5 млрд драмов, или около 705 млн долларов по среднему курсу в данном квартале. По сравнению с первым кварталом 2018 г. объем инвестиций вырос на 38.7 млрд драмов, или на 12.7%.
А только прямые иностранные инвестиции в первом квартале этого года составили 71.1 млрд драмов, или 146 млн долларов США.
По сравнению с первым кварталом 2018 г. прямые инвестиции сократились на 18.4 млрд драмов, или на 20.5%.