Սիսակ Գաբրիելյան․ «9 ընկերություն ՀԴՄ ներկրելու հայտ է ներկայացրել»
Օգոստոսի 27-ին «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի նախաձեռնությամբ որոշ տնտեսվարողներ հանդիպել են Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) նախագահ Դավիթ Անանյանին։
Քննարկման թեման եղել է հսկիչ դրամարկղային մեքենաների (ՀԴՄ) ձեռքբերման խնդիրներն ու դրանց արդյունքում ՊԵԿ կայացրած տուգանքները։
Սիսակ Գաբրիելյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց, որ տնտեսվարողներից բողոքներ է լսել ՊԵԿ-ի կիրառած տուգանքների վերաբերյալ։ Մասնավորապես՝ նրանք հայտնել են, որ ՊԵԿ-ը իրենց նկատմամբ վարչական տույժ է կիրառել ՀԴՄ չունենալու պատճառով, այնինչ սարքը գնելու համար վճարումներ են կատարել։
Իրավիճակի վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու համար պատգամավորը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի միջոցով Դավիթ Անանյանի հետ հանդիպում խնդրեց։ Սիսակ Գաբրիելյանը գրառում կատարեց՝ նշելով․
«Կառավարությունը հայտարարում է տնտեսական հեղափոխություն, մարդիկ վարկ են վերցնում, բիզնես հիմնում, գալիս ա աշխատելու պահը ասում ենք կներեք ՀԴՄ չկա, հանկարծ տնտեսական հեղափոխություն փորձեք անել, (այսինքն աշխատեք) 300000 կտուգանեմ։ Հետո ??? Խնդրում եմ վաղը հանդիպում կազմակերպել Ձեր մոտ, մի քանի պատգամավորների, տնտեսվարողների եւ ՀԿ-ների հետ կլինեմ։ Կանխավ շնորհակալ եմ»։
Երեկ կայացած հադիպման ընթացքում ՊԵԿ նախագահը պարզաբանել է, որ նոր բիզնես հիմնող տնտեսվարողների թիվն ավելացել է՝ շեշտակիորեն ավելացնելով ՀԴՄ գնել ցանկացողների թիվը։ Ըստ պատգամավորի՝ հունվարի դրությամբ եղել է ՀԴՄ գնելու 3200 հայտ, ութ ամիսների ընթացքում սպառվել է 23 000 ՀԴՄ, այժմ դեռևս 9300 սարք ստանալու հայտ կա, որոնցից 7000-8000-ը կարող է հին ՀԴՄ-ներով աշխատել այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանց չի տրամադրվել նոր սերնդի ՀԴՄ։ Իսկ «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման գրասենյակում» եղած ՀԴՄ-ները վաճառել են և այժմ առկա է 200 ՀԴՄ, որոնք նախատեսված են սահմանամերձ համայնքների համար։
«Ըստ պարոն Անանյանի՝ այժմ 9 ընկերություն ՀԴՄ ներկրելու հայտ է ներկայացրել։ Սպասվում է, որ այս շաբաթվա մեջ 9 ընկերություններից մեկը ծրագրային ապահովումը կտեղադրի սարքերի մեջ և կբերի փորձարկման Պետական եկամուտների կոմիտե։ Եթե ամեն ինչ ստանդարտներին համապատասխան լինի, ակնկալվում է, որ սեպտեմբերի կեսերից արդեն այդ ընկերությունը կկարողանա իր առաջին խմբաքանակը ներկրել և վաճառել տնտեսվարողներին»,- ասաց Սիսակ Գաբրիելյանը։
Անդրադառնալով ՊԵԿ-ի՝ ՀԴՄ չունենալու տուգանքներին, Սիսակ Գաբրիելյանը նշում է՝ Դավիթ Անանյանը պարզաբանել է, որ տնտեսվարողն առանց ՀԴՄ իրավունք չունի գործունեություն ծավալել, այդ իսկ պատճառով չեն կարող վարչարարություն չիրականացնել։
Պատգամավորը ՊԵԿ նախագահին հայտնել է, որ ՀԴՄ-ն պատվիրած, սակայն այն դեռևս չստացած տնտեսվարողներին տուգանելը շեղվում է իրենց հայտարարած «տնտեսական հեղափոխություն իրականացնելու գաղափարից»։
«Հանդիպումից ես և ներկա կազմակերպությունները ստացանք այն տպավորությունը, որ Պետական եկամուտների կոմիտեն տնտեսական հեղափոխությանը խոչընդոտող քայլ այլևս չի անի, քանի դեռ ՀԴՄ-ները չեն ներկրվել։ Լիահույս ենք, կարծում ենք գործը տուգանքներին չի հասնի»,- նշեց պատգամավորը։
Պատգամավորի փոխանցմամբ՝ ՊԵԿ-ը չի տուգանի այն տնտեսվարողներին, ովքեր նոր սերնդի սարքեր ձեռք բերելու համար հայտ են ներկայացրել, դեռևս չեն ստացել այն, սակայն գործում են հին ՀԴՄ-ներով․ «Նրանց նկատմամբ ՊԵԿ-ը որևէ վարչարարություն չի իրականացնի»,- նշեց պատգամավորը։
Իսկ հանդիպման մեկ այլ մասնակից՝ Սամսոն Գրիգորյանը, «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրառում էր կատարել՝ նշելով, որ այսուհետ ՊԵԿ-ը կշարունակի վերահսկել, բայց զերծ կմնա տուգանքներից նոր սերնդի ՀԴՄ-ի համար դիմած տնտեսվարողների նկատմամբ։

Сисак Габриелян: “Девять компаний подали заявки на поставки контрольно-кассовых аппаратов”
По инициативе депутата парламентской фракции “Мой шаг” Сисака Габриеляна 27 августа несколько хозяйствующих субъектов встретились с председателем Комитета госдоходов Давидом Ананяном. Темой обсуждения были проблемы, связанные с приобретением контрольно-кассовых аппаратов, и назначение административных штрафов тем предпринимателям, которые не смогли купить ККА из-за их отсутствия.
В беседе с Hetq.am С.Габриелян отметил,. что многие хозяйствующие субъекты жаловались на применение Комитетом госдоходов административных штрафов из-за отсутствия у них кассовых аппаратов, хотя они оплатили все необходимые для приобретения ККА платежи.
Для получения разъяснений относительно этой ситуации депутат обратился через социальную сеть “Фейсбук” к Давиду Ананяну с просьбой о встрече. Сисак Габриелян, в частности, написал: “Правительство объявляет о начале экономической революции. Люди берут кредиты для создания бизнеса, но когда приходит время работать, мы им говорим: извините, контрольно-кассовых аппаратов у нас нет, и если вдруг вы попытаетесь осуществить экономическую революцию (то есть начнете работать), то мы оштрафуем вас на 300.000. И что дальше? Прошу организовать завтра у вас встречу. Я приду с несколькими депутатами, хозяйствующими субъектами и представтелями общественных организаций. Заранее благодарен”.
В ходе состояшейся вчера встречи председатель Комитета госдоходов пояснил, что число желающих основать бизнес увеличилось, в результате чего значительно вырос спрос на ККА. Как отметил депутат, по положению на январь было подано 3200 заявок на покупку контрольно-кассовых аппаратов. В течение восьми месяцев было реализовано 23.000 ККА. На данный момент имеется 9300 заявок. 7000-8000 заявкодателей могут работать по старым ККА до тех пор, пока им не будут предоставлены кассовые аппараты нового пгоколения. ККА, имевшиеся в Офисе внедрения контрольно-кассовых аппаратов, распроданы. На данный момент остались только 200 аппаратов, которые предназначены для приграничных общин.
“По словам г-на Ананяна, уже девять компаний подали заявки на импорт ККА. Ожидается, что на этой неделе одна из этих компаний установит в кассовых аппаратах программное обеспечение и доставит их для апробации в Комитет госдоходов. Если все будет соответствовать стандартам, то с середины сентября эта компания сможет импортировать для продажи первую партию ККА”,- сообщил Сисак Габриелян.
Касаясь штрафов, назначенных Комитетом госдоходов предпринимателям, у которых отсутствовали ККА, депутат отметил, что хозяйствующие субъекты, по словам Д.Ананяна, не имеют осуществлять деятельность без кассовых аппаратов.
Депутат заявил председателю КГД, что назначение штрафов предпринимателям, которые заказали, но пока не получили кассовые аппараты, означает отход от объявленной в стране экономической революции.
“У участников встречи сложилось впечатление, что до тех пор, пока контрольно-кассовые аппараты не будут доставлены в страну, Комитет госдоходов не предпримет шаги,: препятствующие осуществлению экономической революции. Думаю, дело до штрафов не дойдет”,- отметил депутат.
КГД не станет штрафовать тех предпринимателей, которые подали заявки на приобретение кассовых апппартов нового поколения, но пока их не получили и поэтому используют старые ККА
Другой участник встречи, Самсон Григорян, на своей фейсбуковской странице написал, что КГД будет продолжать осуществлять контроль, но воздержится от назначения штрафов тем хозяйствующим субъектам, которые обратились для получения контрольно-кассовых аппаратов нового поколения.