2․1 միլիոն դոլարի արտոնություն՝ նախկին պատգամավոր Աշոտ Արսենյանի ընկերություններին
Կառավարությունն այսօրվա նիստին 1 միլիարդ 73 միլիոն դրամի՝ ներմուծման մաքսատուրքից ազատման արտոնություն տվեց ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Աշոտ Արսենյանի ընկերություններին։
804 միլիոն դրամի արտոնություն ստացավ նրան պատկանող «Ջերմուկ գրուպ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը, 269 միլիոն դրամի արտոնություն էլ՝ Արսենյանի նորաստեղծ «Գոլլդ քափ» ընկերությունը։ Այսինքն՝ ընկերությունն ընդհանուր առմամբ Կառավարության կողմից ստացավ 1 միլիարդ 73 միլիոն դրամի կամ 2,1 միլիոն դոլարի արտոնություն։
Ըստ որոշման նախագծի՝ «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունը Հնդկաստանից, Սաուդյան Արաբիայից և Լյուքսեմբուրգից Հայաստան կներմուծի ապրանքներ՝ ներմուծման մաքսատուրքից ազատվելով։
Ըստ Կառավարություն ներկայացված որոշման նախագծի՝ ներմուծվող ապրանքներն օգտագործվելու են պոլիմերային շշերի արտադրությունում։ Դրանց արժեքը գերազանցում է 20 միլիարդ դրամը։
Էկոնոմիկայի նախարարության հաղորդմամբ՝ այս ծրագրով նախատեսված արտադրանքի ընդհանուր ծավալը կազմելու է 26 մլրդ դրամ, որից 15.6 մլրդ դրամի արտադրանքը կիրացվի Հայաստանի տարածքում, 8 մլրդ 320 մլն դրամի արտադրանքը` ԵԱՏՄ անդամ այլ երկրների տարածքում, 2 մլրդ 80 մլն դրամի արտադրանքը` երրորդ երկրների տարածքում:
Մյուս արտոնությամբ այս տարվա փետրվարին ստեղծված «Գոլդ քափ» ընկերությունը Ֆրանսիայից և Իտալիայից կներմուծի 4 միլիարդ դրամ արժողությամբ պոլիէթիլեն՝ 269 միլիոն դրամ մաքատուրք չվճարելով։ Ըստ նախագծի՝ ընկերությունը ներմուծված ապրանքը օգտագործելու է պլաստմասսե խցանների արտադրությունում։

Компании бывшего депутата НС получили таможенную льготу
Правительство на своем сегодняшнем заседании освободило компании бывшего депутата от Республиканской партии Ашота Арсеняна от уплаты таможенной пошлины на импорт в размере 1 млрд 73 млн драмов.
Принадлежащее Арсеняну ЗАО “Джермук групп” получило льготу в размере 804 млн драмов, а его новосозданная компания “Голд кап” – в размере 269 млн драмов.
Общая сумма льгот - 1 млрд 73 млн драмов, или 2,1 млн долларов.
Согласно проекту решения, при ввозе товаров из Индии, Саудовской Аравии и Люксембурга компания “Джермук групп” будет освобождена от уплаты налога на импорт.
Импортируемые товары, стоимость которых превышает 20 млрд драмов, будут использованы в производстве полимерных бутылок.
По сообщению Министерства экономики, общий объем продукции составит 26 млрд драмов. Товары на сумму 15.6 млрд будут реализованы в Армении, на сумму 8 млрд 320 млн драмов – в странах ЕАЭС и на сумму 2 млрд 80 млн драмов – в третьих странах.
Вторая компания Арсеняна, “Голд кап”, которая собирается импортировать из Франции и Италии полиэтилен на сумму 4 млрд драмов, будет освобождена от уплаты таможенной пошлины в размере 269 млн драмов. Импортированный товар предусмотрено использовать в производстве пластмассовых крышечек.