Հայ-իսրայելական նախագիծ. Գյումրիում մինչեւ 2022 թ. ազատ տնտեսական գոտի է հիմնվելու
Այսօր կառավարությունը որոշեց Գյումրիում ստեղծել ազատ տնտեսական գոտի (ԱՏԳ), որի կազմակերպիչը «Եվրասիական լոգիստիկ պարկ ազատ տնտեսական գոտի» ՍՊԸ-ն է: ԱՏԳ հիմնելու գաղափարը հենց այս ընկերության հիմնադիրներինն է, եւ այն նոր չէ:
Ինչու՞ է ընտրվել Գյումրին
Դեռ 2017-ի սեպտեմբերին Երեւանում գրանցվել էր «Լոջիստիք Էֆ Թի Զի» ՍՊԸ-ն, որն այս տարվա մայիսին անվանափոխվել է՝ դառնալով «Եվրասիական լոգիստիկ պարկ ԱՏԳ»: Ընկերությունը հիմնել էր Իսրայելի քաղաքացի, Իսրայել-Հայաստան առեւտրային պալատի նախագահ Ցվի Կան-Տորը (Tsvi Kan-Tor), ով նաեւ ՍՊԸ-ի տնօրենն էր: Ընկերության գրանցումից երեք օր անց Կան-Տորի գլխավորած պատվիրակությունը հյուրընկալվել էր ՀՀ քաղավիացիայի գլխավոր վարչությունում (ՔԱԳՎ)՝ հանդիպելով դրա այն ժամանակվա պետ Սերգեյ Ավետիսյանին: Պատվիրակության անդամները հայտնել էին, որ Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանի հարակից տարածքում մտադիր են լոգիստիկ կենտրոն ստեղծել, ինչը Ավետիսյանի կողմից ողջունվել էր:
Մի քանի ամիս անց՝ 2018-ի փետրվարին, Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանն ու «Լոջիստիք Էֆ Թի Զի» ՍՊԸ-ի նոր տնօրեն Հայկ Մաղաքյանը փոխըմբռնման հուշագիր էին ստորագրել:
Հայտնի էր դարձել, որ ընկերությունը ցանկանում է Գյումրիում կառուցել, շահագործել ու զարգացնել օդային ուղիներով փոխադրվող ապրանքների համար նախատեսված ազատ տնտեսական գոտի: Ցվի Կան-Տորը նշել էր, որ Գյումրու ընտրությունն առաջին հերթին պայմանավորված է օդանավակայանի առկայությամբ, որտեղից հնարավոր է թռիչքներ կատարել եվրասիական երկրներ: Կառավարության այսօրվա որոշումից էլ տեղեկանում ենք, որ Գյումրիում ԱՏԳ ստեղծելու նախադրյալ է ոչ միայն «Շիրակ» միջազգային օդանավակայանը, այլեւ «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհային միջանցքը, երկաթուղին եւ համապատասխան հողատարածքների առկայությունը:
«Մենք ընտրել ենք Գյումրին՝ որպես տարանցիկ գոտի, որտեղից փաթեթավորված ապրանքը օդային ուղիներով հասնելու է եվրասիական երկրներ,- անցյալ տարվա փետրվարին ասել էր Ցվի Կան-Տորը,- մեր նպատակն է ստեղծել ազատ տնտեսական գոտի այն ընկերությունների համար, որոնք էլեկտրոնային առեւտրի ոլորտում են գործում, ինչպիսիք են «Amazon»-ը, «eBay»-ը, որոնք զբաղվում են բեռների օդային փոխադրումով, իրականացնում են նաեւ դեղերի փաթեթավորում, կենցաղային, էլեկտրոնային սարքավորումների հավաքում, այս գործառույթները նպատակ կա կազմակերպելու Գյումրիում»: Քաղաքապետարանն իր հերթին պարտավորվել էր 14 կմ երկարությամբ շրջանցող ճանապարհ կառուցել քաղաքի մուտքից (օդանավակայան գնացող ճանապարհը սկսվում է այստեղից) մինչեւ ԱՏԳ-ի տարածք:
Քարտեզում ներկայացված է օդանավակայան-ԱՏԳ ճանապարհը, սակայն նախատեսվող տարբերակն այլ է
Այս տարվա ապրիլին Ս. Բալասանյանը ԱՏԳ-ի նախաձեռնողների հետ հանդիպմանը նշել էր, որ ճանապարհի նախագծման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:
Որտե՞ղ եւ ի՞նչ ժամկետով է գործելու ԱՏԳ-ն
ԱՏԳ-ն հիմնվելու է Գյումրու հյուսիս-արեւմտյան հատվածում՝ Մարմաշեն գյուղ տանող ճանապարհի աջ եւ ձախ կողմերում՝ ներառելով ընդհանուր 319 հա տարածք: Նշենք, որ ճանապարհի ձախ հատվածում Շերամ 1 եւ Շերամ 2 թաղամասերն են, որոնցից առաջինում մի քանի բնակելի շենքեր կան, եւ դրանք, բնականաբար, դուրս են մնալու ԱՏԳ-ի տարածքից, իսկ Շերամ 2-ի տարածքը ներառված է այդ գոտում:
ԱՏԳ-ի մի հատվածում (հասցեն՝ Մարմաշենի 17, առաջին նկարում՝ կարմիր գույնով) գործելու է «ազատ մաքսային գոտի» ընթացակարգը, ինչը նշանակում է, որ այդ տարածքն, ի տարբերություն ԱՏԳ-ի մնացած տարածքի, առանձնացված է լինելու ՀՀ մաքսային տարածքից. այստեղ, նշված ընթացակարգի համաձայն, կիրառվելու են մաքսային արտոնություններ:
ԱՏԳ-ն գործելու է 40 տարի ժամկետով: Այն գործարկվելու է 5 փուլով: Առաջին փուլում ազատ տնտեսական գոտի կհիմնվի ընդհանուր 319 հա տարածքից միայն 30 հա-ի վրա: Ծրագրվում է, որ առաջին փուլն իրականություն պետք է դառնա ընդհանուր հողատարածքի վարձակալության պայմանագիրը ստորագրելուց հետո 3 տարվա ընթացքում (կառավարության այսօրվա նիստում էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ Գյումրու քաղաքապետարանի հետ կնքվելիք պայմանագրով ընկերությունը իրավունք կունենա հետագայում գնել այդ հողատարածքները): Այսինքն՝ եթե հողահատկացման պայմանագիրը կնքվի այս տարի, ապա մինչեւ 2022 թ. Գյումրին պետք է ԱՏԳ ունենա:
Իսկ վերջին՝ 5-րդ փուլը, «Եվրասիական լոգիստիկ պարկ ազատ տնտեսական գոտի» ՍՊԸ-ն նախատեսում է կյանքի կոչել ԱՏԳ-ի կազմակերպչի կարգավիճակը ստանալուց հետո առավելագույնը 12 տարի անց: Գործադիրի այսօրվա որոշմամբ ՍՊԸ-ն արդեն ստացել է այդ կարգավիճակը, իսկ առաջիկա 30 աշխատանքային օրում էկոնոմիկայի նախարարը պետք է ընկերության հետ պայմանագիր կնքի: Այսինքն՝ ամբողջական ծրագիրը պիտի իրականացվի մինչեւ 2031 թ.:
Այդուհանդերձ, այսօրվա նիստում ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանը մտահոգություն հայտնեց ԱՏԳ-ի համար 319 հա հատկացնելու վերաբերյալ՝ նշելով, որ հզոր երկրներից շատերը 200 հա-ից ավելի տարածք չեն հատկացնում ԱՏԳ-ներին, քանի որ դա բերում է տնտեսության քայքայման (ինչպես հայտնի է, այս գոտիների ռեզիդենտները հարկային արտոնություններ են ստանում): Ըստ Վերմիշյանի՝ 10-15 հա-ն բավական է Գյումրու ԱՏԳ-ի համար: Ի պատասխան՝ նախարար Տ. Խաչատրյանը նշեց, որ հողային իրավունքների փոխանցումը եւս փուլային է լինելու, այնպես որ հնարավոր ռիսկերը քննարկելու, վերլուծելու, դիմագրավելու համար ժամանակ ունենալու են:
Ի՞նչ արդյունքներ են ակնկալվում
Ըստ գործարար ծրագրի՝ առաջին փուլում ԱՏԳ-ում լինելու է 2000 աշխատատեղ, որը հետագայում հասնելու է մինչեւ 12500-ի (սա ԱՏԳ-ի ներսում ուղղակի աշխատատեղերի թիվն է), ինչպես նաեւ կբացվի մինչեւ 56000 անուղղակի աշխատատեղ ԱՏԳ-ից դուրս:
ՀՀ տնտեսության մեջ արտասահմանյան ուղղակի ներդրումների ծավալը կազմելու է մոտ 540 մլն դոլար: Մեկնարկային փուլերում Հայաստանի ՀՆԱ-ն ԱՏԳ-ի գործունեության շնորհիվ պիտի տարեկան համալրվի 200 մլն դոլարով, իսկ հետագայում այդ թիվը պիտի հասնի 1 մլրդ-ի: Հարկային մուտքերն էլ տարեկան 1,5 մլն դոլարից հասնելու են 140 մլն-ի:
Ինչո՞վ կարելի է զբաղվել ԱՏԳ-ում
Ազատ տնտեսական գոտին գործառնական տեսակով լինելու է լոգիստիկ եւ արտադրական: Այստեղ կարելի է զբաղվել տարբեր գործունեությամբ՝ բազմամյա մշակաբույսերի աճեցում, բերքի մշակում, սննդամթերքի, մանածագործական արտադրանքի, հագուստի, կաշվի, քիմիական նյութերի, դեղագործական, ռետինե եւ պլաստմասսայե, ոչ մետաղական եւ մետաղական արտադրանքի, համակարգիչների, օպտիկական, էլեկտրական սարքերի, ավտոմեքենաների, կահույքի արտադրություն, մեքենաների ու սարքավորանքի նորոգում, մեծածախ առեւտուր, ինտերնետով կամ փոստով ապրանքների մանրածախ առեւտուր, ավտոճանապարհային եւ օդային բեռնափոխադրումներ, պահեստավորում, փոստային եւ սուրհանդակային գործունեություն, տեղեկատվական ծառայություններ, ֆինանսական միջնորդություն, ճարտարապետական եւ ճարտարագիտական գործունեություն, գիտական հետազոտություններ, օդային տրանսպորտի եւ սարքավորանքի վարձույթ եւ լիզինգ:
«Հիմնականը պետք է լինի տեսակավորման գործունեությունը՝ հաշվի առնելով «Շիրակ» օդանավակայանի առկայությունը: Այսինքն՝ միջազգային էլեկտրոնային հարթակներում առեւտուր անող միջազգային կազմակերպությունները, որոնք հեռացված են մեր հարեւան շուկաներից, կարող են նախընտրել որպես շահագործող գրանցվել այս ԱՏԳ-ում, ստեղծել իրենց պահեստները, ապրանքների որոշակի քանակ պահել այդ պահեստներում եւ Ռուսաստանում պատվերներ ունենալու դեպքում առաքումները կատարել ոչ թե 2-3 օրվա ընթացքում, ինչպես այսօր են կատարում, այլ 2-3 ժամվա ընթացքում: Այդպիսին է իրենց առաջիկա պլանը,- կառավարության նիստում հայտարարել է Տիգրան Խաչատրյանը:- Երկրորդ ուղղությունը հավաքման արտադրություններն են: Որպես օրինակ բերվում է դեղամիջոցների փաթեթավորման գործունեությունը: Այսօր, երբ իրականացվում է վերջնական փաթեթավորված դեղամիջոցների փոխադրում, հիմնական ծավալը դեղամիջոցի քաշը չէ, իսկ երբ նման ԱՏԳ-ում տեղակայված շահագործողներն իրենց փաթեթավորման կետերը մոտեցնում են սպառման շուկաներին, խնայում են լոգիստիկայի մեջ: Երրորդ ուղղությունը նման տրամաբանությամբ վերաբերելու է սարքերի հավաքմանը, որոնց դետալների տեղափոխումը լոգիստիկ տեսանկյունից շատ ավելի էֆեկտիվ է, քան հավաքված սարքը, որովհետեւ վերջինս հաճախ ավելի ծախսատար է: Չորրորդ ուղղությունն էլ ոչ սննդային գյուղատնտեսությունն է՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստանում, իրենց գնահատմամբ, կա դրա զարգացման որոշակի պոտենցիալ: Մտածում են, որ երբ այսպիսի լոգիստիկ կենտրոն լինի, դրա շուրջ կարող են ձեւավորվել գյուղատնտեսական գործունեությամբ զբաղվող սուբյեկտներ, որոնք կարտադրեն դեղագործության եւ պարֆյումերիայի համար նախատեսված գյուղարտադրանք»:
Ովքե՞ր են կազմակերպչի սեփականատերերը
Նախարար Խաչատրյանն այսօր նաեւ հայտնել է, թե կազմակերպիչը ԱՏԳ-ներ կազմակերպելու փորձառություն ունեցող ընկերություն է, նման տարածքներում համագործակցության փորձ ունի հեղինակավոր կազմակերպությունների հետ:
Իրականում, սակայն, ինչպես ասվեց վերը, Գյումրու ԱՏԳ-ի կազմակերպիչ հայկական ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է միայն 2017-ի սեպտեմբերին, հասկանալի է, որ նպատակը հենց այս ծրագրի իրականացումն է եղել: Համաձայն պետռեգիստրի՝ մինչեւ այս տարվա մայիս ամիսը ընկերության միակ սեփականատերը Ցվի Կան-Տորն էր, ով նաեւ առաջին տնօրենն էր (ինչպես ասվեց, նրան այս պաշտոնում փոխարինել է երեւանցի Հայկ Մաղաքյանը): Մայիսին «Լոջիստիք Էֆ Թի Զի» ՍՊԸ-ն ոչ միայն վերանվանվել է «Եվրասիական լոգիստիկ պարկ ԱՏԳ»-ի, այլեւ փոխվել է սեփականատերը: Միակ մասնակից է դարձել Կան-Տորի իսրայելական հաշվառման հասցեում գրանցված «ELP Logistic Park Euro Asia» ՍՊԸ-ն: Սակայն սա էլ իր հերթին ստեղծվել է 2017-ի օգոստոսին:
Հայկական ընկերության գործարար ծրագրում նշվում է, որ դրա սեփականատեր իսրայելական ընկերության հիմնադիրները նախաձեռնող խմբի անդամներն են: Նրանցից Ցվի Կան-Տորը Գյումրու ԱՏԳ-ի ծրագրի ղեկավարն ու հայեցակարգի մշակողն է: Եղել է Իսրայելի արդյունաբերական գոտու օպերատոր ընկերությունների տնօրեն եւ խորհրդի անդամ, փաստաբան է, «Kan-Tor & Acco» ընկերության համահիմնադիր է, որը մասնագիտացած է միգրացիոն օրենսդրության մեջ: Ընկերությունն ունի ավելի քան 50 հաճախորդ, որոնց մի մասը Գյումրու ԱՏԳ-ի հավանական շահագործող է: 2015-ից Իսրայել-Հայաստան առեւտրային պալատի նախագահն է: Ամիտ Ակոն (Amit Acco), որը Գյումրու ԱՏԳ-ի ծրագրի պատասխանատուն է անվտանգության, տեխնոլոգիաների ու իրավական հարցերով, եւս փաստաբան է, «Kan-Tor & Acco» ընկերության համահիմնադիր է, բազաների կառավարման ծրագրեր մշակելու փորձ ունի, զգալի փորձ ունի ավիացիոն անվտանգության ասպարեզում, երկար տարիներ աշխատել է Լոնդոնի «Հիթրոու», Մոսկվայի «Շերեմետեւո», Կահիրեի օդանավակայաններում:
Երեւանցի Աշոտ Ղազարոսի Մաղաքյանը ծրագրի մենեջերն է, ենթակառուցվածքների ու շինաշխատանքների վերահսկման պատասխանատուն: ՀՀ եւ Իսրայելի քաղաքացի է, ինժեներ-շինարար է, աշխատել է Հայաստանում, Իսրայելում, Անգոլայում: «Գարդման Տուր» զբոսաշրջային գործակալության հիմնադիրներից է, հենց այս ընկերության երեւանյան հասցեում (Խանջյան 47/1) է գրանցված նաեւ «Եվրասիական լոգիստիկ պարկ ԱՏԳ»-ն: Հայկ Աբրահամի Մաղաքյանը, ինչպես ասվեց, այս ՍՊԸ-ի տնօրենն է, պետական մարմինների հետ փոխգործակցության եւ թույլտվությունների ստացման հարցերով պատասխանատուն, տնտեսագետ է, «Գարդման Տուր» ընկերության համահիմնադիր է: Եղբայրը՝ երեւանցի Արտակ Աբրահամի Մաղաքյանը, ինչպես նաեւ Սուրեն Շահնազարյանը ԱՏԳ-ի ծրագրի համակարգողներ են: Իսրայելական «ELP Logistic Park Euro Asia»-ի նշանակալի մասնակիցները վերը նշվածներից առաջին չորսն են:

Армяно-израильский проект: до 2022 года в Гюмри будет создана свободная экономическая зона
Правительство Армении сегодня приняло решение о создании в Гюмри свободной экономической зоны (СЭЗ), организатором которой является ООО “Свободная экономическая зона “Евразийский логический парк”. Именно учредителям этой компании принадлежит идея создания СЭЗ.
Чем обусловлен выбор Гюмри?
Еще в сентябре 2017 г. в Ереване было зарегистрировано ООО “Лоджистик Эф Ти Зи”, которое в мае этого года было переименовано в “СЭЗ “Евразийский логистический парк”. Компанию основал гражданин Израиля, председатель Торговой палаты Израиль-Армения Цви Кан-Тор, являющийся также директором вышеуказанного ООО. Через три дня после регистрации компании делегация во главе с Кан-Тором встретилась с бывшим начальником Главного управления гражданской авиации (ГУГА) РА Сергеем Аветисяном. Члены делегации сообщили о своем намерении создатьна сопредельной с аэропортом “Ширак” территориилогистический центр. С.Аветисян приветствовал этот проект.
Через несколько месяцева, в феврале 2018 г., мэр Гюмри Самвел Баласанян и новый директор ООО “Лоджистик Эф Ти Зи” Айк Магакян подписали меморандум о взаимопонимании.
Как стало известно, компания хочет построить, эксплуатировать и развивать в Гюмри свободную экономическую зону, которая будет предусмотрена длятоваров, перевозимых воздушным путем. По словам Цви Кан-Тора, выбор Гюмри был обусловлен прежде всего наличием аэропорта, откуда можно выполнять полеты в евразийские страны. Вместе с тем из принятого сегодня правительством решения следует, что предпосылкой для создания в Гюмри СЭЗ является не только наличие международного аэропогрта “Ширак”, но и дорожного коридора Север-Юг, железной дороги и соответствующих территорий.
“Мы выбрали Гюмри как типично транзитную зону, откуда упакованные товары могут доставляться воздушным путем в,- евразийские страны,- сказал в феврале прошлого года г-н Кан-Тор. – Наша цель – создание свободной экономической зоны для тех компаний, которые действуют в сфере электронной торговли. Это, в частности, “Amazon”, “eBay”, которые осуществляют воздушные перевозки грузов, занимаются упаковкой лекарств, сборкой электроприборов. Наша цель - организовать все эти функции в Гюмри”.
В свою очередь мэрия обязалась построить 14-километровый обходной путь, который начнется у въезда в город и дойдет до территории СЭЗ.
В апреле этого года С.Баласанян на встрече с инициаторами создания СЭЗ отметил, что работы по проектированию дороги уже ведутся.
Где и в течение какого времени будет действовать СЭЗ
Свободная экономическая зона будет создана на северо-западе Гюмри, по обе стороны от дороги, ведущей в село Мармашен. Площадь СЭЗ составит 319 гектаров. Отметим, что слева от дороги расположены кварталы “Шерам-1” и “Шерам-2”. В первом есть жилые дома, которые, естественно, не войдут в состав СЭЗ в отличие от квартала “Шерам-2”, который будет включен в территорию свободной экономической зоны.
Начасти территории СЭЗ (адрес: Мармашена, 17, который на первом снимке отмечен красным цветом) будет действовать режим свободной таможенной зоны. Это означает, что данная часть территория СЭЗ будет разграничена от остальной таможенной территории Республики Армения. Режим свободной таможенной зоны предусматривает наличие таможенных льгот.
Срок действия СЭЗ 40 лет. Процесс ее создания предполагает пять этапов. На первом этапе предусмотрено создание СЭЗ лишь на участке 30 га от общей площади в 319 га. Первый этап планируется осуществить в течение трех лет после подписания договора об аренде всей территории (на сегодняшнем заседании правительства министр экономики Тигран Хачатрян отметил, что по договору, который должен быть заключен с мэрией Гюмри, компания имеет право в дальнейшем купить эти земельные участки). То есть если договор о выделении земли будет подписан в этом году, то СЭЗ будет создана до 2022 г. Последний, пятый, этап компания планирует осуществить спустя максимум 12 лет после получения статуса организатора свободной экономической зоны.
Сегодняшним решением правительства компания уже получила этот статус, и в течение ближайших 30 рабочих дней министр экономики должен подписать с ней договор. Таким образом, проект будет полностью реализован до 2031 г.
Тем не менее, на сегодняшнем заседании правительства председатель Комитета градостроительства РА Ваагн Вермишян выразил обеспокоенность предоставлением СЭЗ 319 гектаров, отметив, что многие ведущие государства не выделяют СЭЗ больше 200 га, поскольку есть угроза развала экономики (как известно, резиденты свободных экономических зон получают налоговые льготы). По словам Вермишяна, для создания в Гюмри СЭЗ достаточно 10-15 га. В ответ министр экономики пояснил, что передача земельных прав тоже будет осуществляться поэтапно, так что у армянской стороны будет время для обсуждения: анализа и противодействия возможным рискам.
Ожидаемые результаты
Согласно бизнес-проекту, на первом этапе в СЭЗ будет создано 2.000 рабочих мест; в дальнейшем это число увеличится до 12.500 (число рабочих мест внутри СЭЗ). Еще 56.000 рабочих мест будет создано за пределами СЭЗ.
Объем прямых иностранных инвестиций в экономику РА составит около 540 млн долларов. Благодаря деятельности свободной экономической зоны на начальном этапе ВВП Армении должен ежегодно увеличиваться на 200 млн долларов. В дальнейшем эта цифра может вырасти до 1 млрд. За год налоговые поступления вырастут с 1,5 млн до 140 млн долларов.
Чем можно заниматься в СЭЗ
На практике свободная экономическая зона будет заниматься логистикой и производством. Здесь можно будет осуществлять различные виды деятельности: выращивание многолетних растений, обработку урожая, производство продуктов питания, текстиля, одежды, кожи, химических веществ, лекарств, резиновых, пластмассовых, неметаллических и металлических изделий, оптических, электронных устройств, автомобилей, мебели, ремонт машин и оборудования, оптовую торговлю, розничную торговлю через Интернет или почту, автомобильные и воздушные грузоперевозки, складирование, информационные услуги, финансовое посредничество, архитектурную и инженерную деятельность, научные исследования, аренду и лизинг воздушного транспорта и аппаратуры.
“Учитывая наличие аэропорта “Ширак”, основным видом деятельностибудет сортировка. То есть занимающиеся торговлей на международных электронных площадках международные организации, которые были удалены с соседних рынков, смогут зарегистрироваться в этой свободной экономической зоне, создать здесь свои склады для хранения определенного количества товаров и в случае поступления заказов из России осуществлять поставки в течение не 2-3 дней, как сегодня, а 2-3 часов. Это их план на ближайшее время,- отметил на сегодняшнем заседании правительства Тигран Хачатрян. –Второе направление – сборочные цеха. В качестве примера приводится деятельность по упаковке лекарственныхпрепаратов.
Третье направление - сборкатехники, перевозка деталей, что с точки зрения логистики гораздо эффективнее готовых устройств, которые зачастую требуют больше затрат.
Четвертое направление – непищевое сельское хозяйство, поскольку в Армении, по их оценке, для этого имеется определенный потенциал. Они предполагают, что после создания логистического центра вокруг него могут сформироваться занимающиеся сельскохозяйственной деятельностью субъекты, которые будут производить сельхозпродукцию, предусмотренную для фармацевтического и парфюмерного производства”.
Организаторы и собственники
Министр экономики также сообщил, что организатором является компания, имеющая как опыт создания свободных экономических зон, так и опыт сотрудничества с авторитетными организациямив подобных зонах.
На самом деле, как было отмечено выше, армянское ООО, инициировавшее создание в Гюмри СЭЗ, было основано в сентябре 2017 г. Понятно, что целью была реализация именно этого проекта. По данным госреестра, до мая этого года единственным собственником компании был Цви Кан-Тор, который стал также ее первым директором (как уже было сказано, его в этой должности сменил ереванец Айк Магакян). В мае ООО “Лоджистик Эф Ти Зи” было переименовано в “СЭЗ “Евразийский логистический парк”, кроме того, сменился его собственник. Единственным участником стало зарегистрированное по израильскому адресу регистрации Кан-Тора ООО “ELP Logistic Park Euro Asia”. Но и оно было создано относительно недавно – в августе 2017 г.
В бизнес-плане армянской компании отмечается, что учредителями ее собственника, то есть израильской компании, являются члены инициативной группы.
Один из них – Цви Кан-Тор, руководитель и разработчик концепции свободной экономической зоны в Гюмри. Адвокат по специальности Кан-Торбыл директором и членом совета компаний-операторов промышленной зоны Израиля. Он также является соучредителем компании “Kan-Tor & Acco”, которая специализируется в сфере миграционного законодатиельства. Компания имеет более 50 клиентов, часть которых потенциальные эксплуататоры гюмрийской СЭЗ. С 2015 г. Кан-Тор является председателем Торговой палаты Израиль-Армения.
Амит Акко (Amit Acco) - координирующий сферы безопасности, технологий и правовые вопросы, связанные с проектом гюмрийской СЭЗ. Акко тоже адвокат, соучредитель компании “Kan-Tor & Acco”. Он имеет опыт разработки программ управления базами, а также значительный опыт работы в сфере авиационной безопасности. Амит Акко долгие годы работал в лондонском аэропорту “Хитроу”, московском “Шереметьево”, каирском аэропорту.
Ереванец Ашот Магакян – менеджер проекта, которому доверен контроль за инфраструктурами и строительными работами. Магакян – гражданин Армении и Израиля, инженер-строитель. Работал в Армении, Израиле, Анголе. Он один из учредителей турагентства “Гардман Тур”. Именно по ереванскому адресу этой компании (Ханджяна, 47/1) и зарегистрирована “СЭЗ “Евразийской логистический парк”. Как уже было отмечено, Айк Магакян является директором этого ООО, ответственным за получение разрешений и взаимодействие с государственными органами. Он экономист, соучредитель компании “Гардман Тур”.
Проживающий в Ереване брат Айка Магакяна, Артак Магакян, а также Сурен Шахназарян – координаторы проекта СЭЗ. Первые четверо из указанных выше лиц – наиболее значимые участники израильской компании “ELP Logistic Park Euro Asia”.