Վայքի բնակիչները դեմ են արտահայտվել Ազատեկի հանքավայրում հետախուզական կամ հանքարդյունահանման աշխատանքներ իրականացնելուն
Այսօր Վայոց ձորի մարզի Վայքի համայնքապետարանի շենքում նախատեսված էր «Վայքգոլդ» ՍՊԸ-ի նախաձեռնած Վայք և Զառիթափ համայնքների վարչական տարածքներում Ազատեկի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրի բաց-ստորգետնյա համակցված մշակման նախագծի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտի վերաբերյալ հանրային քննարկումներ:
Համայնքի բնակիչները հավաքվել էին համայնքապետարանի շենքի մոտ և թույլ չէին տալիս «Վայքգոլդ» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչներին մուտք գործել շենք: Նրանք նշում էին, որ իրենք՝ որպես համայնքի բնակիչներ, եկել են «ոչ» ասելու հանքարդյունաբերական նախագծին: Մարզում յուրաքանչյուր այլ տիպի ոչ վնասակար գործունեության իրենք կողմ են, սակայն դեմ են հանքերի շահագործմանը:
Նրանք տեղում նախաձեռնեցին ստորագրահավաք, որպեսզի դիմեն համայնքի ավագանուն՝ հանքարդյունաբերական գործունեությունն իրենց համայնքում առհասարակ արգելելու նպատակով, ինչպես դա արել է, օրինակ, Գլաձոր համայնքը:
Վայքի աշխատակազմի քարտուղար Գագիկ Մուշկամբարյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ հանրային քննարկումներ, որպես այդպիսիք, տեղի չունեցան, քանի որ համայնքի բնակիչները հավաքվել էին համայնքապետարանի շենքի մոտ և դեմ էին արտահայտվում հանքի շահագործմանը: Ըստ այդմ, արձանագրվել է, որ համայնքը դեմ է արտահայտվել Ազատեկի հանքի շահագործմանը:
Գագիկ Մուշկամբարյանը պատմեց, որ «Վայք գոլդ» ՍՊԸ-ն այս անգամ ևս հայտ էր ներկայացրել 3 ամիս ժամկետում տարածքում հետախուզություն, այլ ոչ թե հանքարդյունահանում իրականացնելու համար:
Սակայն հանրային քննարկման հայտարարությունից հստակ երևում է, որ քննարկման էր դրվել ոչ թե հետախուզություն, այլ հանքավայրի բաց-ստորգետնյա համակցված մշակման նախագիծը, ինչը նշանակում է, որ հետախուզության անվան տակ կրկին պետք է արդյունահանում իրականացվեր:
Հիշեցնենք, որ Բնապահպանական և ընդերքի տեսչական մարմինն իրականացրել էր ստուգումներ և հայտնաբերել, որ «Վայքգոլդ» ՍՊԸ-ն 2017թ. դեկտեմբերին հանքավայրում իրականացրել է 1330 տ հանքաքարի արդյունահանում, որտեղ մետաղների քանակը եղել է՝ ոսկի՝ 11,31 կգ, արծաթ՝ 84,5 կգ, պղինձ՝ 5,25 տ: Սակայն արդյունահանված հանքաքարը չի արտացոլվել լիազոր մարմնին ներկայացված հաշվետվություններում: Բացի այդ, ընկերությունը չի ունեցել ՇՄԱԳ եզրակացությունը: Մի շարք այլ խախտումներ ևս հայտնաբերվել էին: Ուստի, տեսչական մարմինը, նախկին ղեկավար Արթուր Գրիգորյանի գլխավորությամբ, որոշել էր արգելել ընդերքօգտագործումը: Տեսչական մարմինը գրությամբ դիմել էր նաև Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությանը՝ ընդերքօգտագործման դադարեցման պահանջով: Նախարարությունը, սակայն, չէր դադարեցրել:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում Քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Ընդերքի օգտագործման և պահպանության կանոնների խախտմամբ կամ համապատասխան նախագծերի շեղումներով կամ առանց պայմանագրի ընդերքի օգտագործումը, որն էական վնաս է պատճառել մարդու առողջությանը, շրջակա միջավայրին, ընդերքին, դրանում պարփակված օգտակար հանածոներին, շենքերին կամ շինություններին) և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ) նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել էր քրեական գործ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է Քննչական կոմիտեին:
Քննչական կոմիտեի մամլո խոսնակ Նաիրա Հարությունյանը այս տարվա ապրիլին մեզ տեղեկացրել էր, որ գործը դեռևս նախաքննության փուլում է: Նշանակվել էին էկոլոգիական, շինարարատեխնիկական, ապրանքագիտական համալիր փորձաքննություններ, որոնց պատասխաններն առ այսօր չեն ստացվել: Նախաքննությունը շարունակվում է:
Հիշեցնենք, որ «Վայքգոլդ» ՍՊԸ-ն հիմնադրել էր բնապահպանության նախկին նախարար, ԱԺ ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Վարդան Այվազյանը: Սակայն, «Վայքգոլդ» ՍՊԸ-ում այս տարվա հուլիսի 9-ին նոր բաժնետեր է հայտնվել: Այս անգամ բաժնեմասի 80 տոկոսը փոխանցվել է Լոնդոնում գրանցված «Գոլդֆիլդս հոլդինգ» ՍՊԸ-ին: Մնացած 20 տոկոսը շարունակում է մնալ Չարենցավանում հաշվառված Նորայր Զոհրաբյանի ձեռքում:
Բրիտանական ընկերությունն էլ իր հերթին հիմնադրվել է այս տարվա մայիսի 21-ին, և որպես բաժնետեր և վերահսկող անձ հանդես է գալիս ազգությամբ չինացի Վանգ Ջինյուան (Wang Jinyuan): Վարդան Այվազյանն ու որդին՝ Սուրեն Այվազյանը, այլևս պաշտոնապես բաժնետերերի ցանկում չկան:

Жители Вайка высказались против проведения разведочных и добывающих работ на Азатекском руднике
Сегодня в здании администрации общины Вайк Вайоцдзорской области должны были состояться инициированные ООО “Вайкголд” публичные слушания по заявке на предварительную оценку воздействия на окружающую среду проекта по разработке Азатекского открытого подземного золото-полиметаллического месторождения, которое находится на административных территориях общин Вайк и Заритап.
Собравшиеся у здания администрации жители Вайка не позволили представителям ООО “Вайкголд” зайти вовнутрь. Они заявили, что пришли сказать “нет” проекту горнодобывающей деятельности. Люди подчеркивали, что поддержат любую деятельность, не причиняющую вред окружающей среде, но не позволят заниматься эксплуатацией рудников.
Собравшиеся тут же организовали сбор подписей под обращением к совету старейшин Вайка с призывом по примеру общины Гладзор запретить любую горнодобывающую деятельность на территории Вайка.
В беседе с нами секретарь местной администрации Гагик Мушкамбарян отметил, что публичные слушания как таковые не состоялись, поскольку собравшиеся перед зданием администрации вайкцы высказывались против эксплуатации рудника.
По словам Г.Мушкамбаряна, ООО “Вайкголд” в очередной раз подало заявку не на осуществление добывающей деятельности, а на проведение 3-месячных разведочных работ на территории общины. Однако из объявления о проведении публичных слушаний было ясно, что предстояло обсуждение проекта разработки открытого подземного рудника, а это означало, что под предлогом разведочных работ опять будет осуществаляться горнодобывающая деятельность.
Напомним, что Инспекция по экологии и недрам провела проверки и выяснила, что в декабре 2017 г. компания “Вайкголд” добыла на руднике 1330 тонн руды, в которой содержалось 11,31 кг золота, 84,5 кг серебра и 5,25 тонн меди. Однако добытая руда не была указана в отчетах, которые были представлены в полномочный орган. Кроме того, у компании не было заключения Оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС).
Был обнаружен и ряд других нарушений. Поэтому Инспекция во главе с ее бывшим руководителем Артуром Григоряном приняла решение запретить недропользование. В Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов была направлена записка с требованием прекратить недропользование, однако ведомство не выполнило это требование.
В управлении по защите государственных интересов Генпрокуратуры было возбуждено уголовное дело, предварительное следствие по которому было поручено Следственному комитету.
В апреле этого года пресс-секретарь СК Наира Арутюнян сообщила нам, что дело пока находится на стадии предварительного следствия, назначены экологическая, строительно-техническая, товароведческая экспертизы, результаты которых до сих пор не получены. На данный момент предварительное следствите продолжается.
Напомним, что ООО “Вайкголд” основал бывший министр экологии РА, бывший депутат парламента от Республиканской партии Вардан Айвазян.
Однако с 9 июля этого года в компании появился новый акционер. На этот раз 80% компании отошли к зарегистрированному в Лондоне ООО “Голдфилдс холдинг”. Собственником остальных 20% остается прописанный житель Чаренцавана Норайр Зограбян.
В свою очередь британская компания была основана 21 мая этого года. В качестве ее акционера и осуществляющего контроль лица выступает китаец Ванг Джиньюань (Wang Jinyuan). Вардан Айвазян и его сын Сурен Айвазян больше не числятся в списке официальных акционеров.