Անդրանիկ Քոչարյանը կոչ է անում Միքայել Հարությունյանին ապրիլյան դեպքերն ուսումնասիրող հանձնաժողովին ինֆորմացիա տրամադրել
2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի դեպքերն ուսումնասիրող Ազգային Ժողովի քննիչ հանձնաժողովը սկսել է քննել նախկին ու ներկա պաշտոնյաներին և «բավականին արժեքավոր ինֆորմացիաներ է ստացել»։ Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
Հիշեցնենք, որ ժամանակավոր հանձնաժողովի լիազորություններն իրականացնում է ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովը, որն էլ գումարում է դռնփակ նիստեր։
«Մասնակիցները հերթով գալիս են, մենք բազմաթիվ մարդկանց ենք լսել ու շարունակում ենք լսել։ Ոչ արժեքավոր ինֆորմացիա հանձնաժողովը չունի, նույնիսկ այն ինֆորմացիան, որը մեկ այլ մարդու մոտ կարող է արժեք չներկայացնել, մեր հանձնաժողովում իր արժեքը ստանում է»,-ասաց Քոչարյանը։
Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով՝ հանձնաժողովի նիստերին մասնակցում են ինչպես նախկին, այնպես էլ գործող զինվորականներ։
«Հանձնաժողովն այս պահին մտահոգություն չունի հրավիրյալների գալ-չգալու հետ կապված»,-ասաց Քոչարյանը՝ հավելելով, որ չկա որևէ հրավիրյալ, որը հրաժարվել է մասնակցել նիստին։ Անդրանիկ Քոչարյանը նաև համոզմունք հայտնեց, որ բոլոր հրավիրյալներն էլ մասնակցելու են նիստերին, նույնիսկ՝ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը։
«Դեռ իրեն չենք կանչել, բայց համոզված եմ՝ գալու է»,-ասաց նա։
Քոչարյանի խոսքով՝ հրավիրյալներից միայն Միքայել Հարությունյանն է, որը երկրում չէ, սակայն վերջինիս կոչով դիմեց։
«Միքայել Հարությունյանը մարտի մեկի դեպքերով լքել է Հայաստանը, բայց ապրիլյան պատերազմի ժամանակ պաշտոն է զբաղեցրել, մեր հանձնաժողովն իրեն հարցեր ունի։ Եթե մարտի մեկի դեպքերով փախավ Հայաստանից, գոնե այս մի գործողությամբ թող ցույց տա, որ Հայաստանում կարևոր դերակատարում է ունեցել որպես զինվորական»,-ասաց նա։
Անդրանիկ Քոչարյանը, սակայն, չմանրամասնեց, թե ովքեր են հրավիրվել հանձնաժողով և նրանցից ովքեր են եկել, միայն ընդգծեց՝ «հանձնաժողովը որևէ մեկին բաց չի թողնելու»։
2016-ի ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովը ստեղծվել է այս տարվա մայիսին՝ 47 պատգամավորի դիմում-պահանջով: Հիշեցցնենք, որ մինչ այդ վարչապետ Փաշինյանը, խոսելով դատաիրավական համակարգի խնդիրների մասին, ասել էր, որ իր կարծիքով՝ ժամանակն է, որ խորհրդարանը ստեղծի ժամանակավոր հանձնաժողով, որը կուսումնասիրի ապրիլյան պատերազմի հանգամանքները:

Андраник Кочарян призвал Микаела Арутюняна предоставить информацию комиссии по изучению апрельских событий 2016 года
Временная парламентская комиссия по изучению обстоятельств, связанных с апрельской войной 2016 года, начала приглашать на свои закрытые заседания бывших и нынешних должностных лиц, получая от них “довольно ценную информацию”. Об этом в беседе с Hetq.am сообщил председатель комиссии Андраник Кочарян.
Напомним, что полномочия временной комиссии выполняет постоянная парламентская комиссия по вопросам обороны и безопасности,
“Мы выслушали очень многих людей и продолжаем наши расспросы. Неценной информации у комиссии нет”,- заявил наш собеседник.
По словам Андраника Кочаряна, в заседаниях комиссии участвуют как бывшие, так и действующие военные. Никто из приглашенных от участия в заседаниях не отказался, сказал председатель комиссии, выразив надежду, что не откажется и бывший министр обороны Сейран Оганян.
“Мы его пока не вызывали, но я убежден, что он придет”,- заверил А.Кочарян.
Вместе с тем наш собеседник отметил, что из тех, кто приглашен в комиссию, только бывший министр обороны Микаел Арутюнян отсутствует из страны.
“Он уехал из-за [расследования] событий 1 марта 2008 года. Однако во время апрельской войны 2016 г. он занимал высокую должность. У нас к нему есть вопросы. Если он сбежал из Армении из-за мартовских событий, то пусть хотя бы по этому вопросу скажет, что как военный он играл важную роль в Армении”,- отметил Андраник Кочарян. Он не сообщил, кто был приглашен на засседания временной комиссии и кто из приглашенных явился, подчеркнув лишь, что они “никого не пропустят”.
Парламентская комиссия по изучению обстоятельств, связанных с военными действиями в апреле 2016 г., была создана в мае этого года по требованию 47 депутатов. До этого премьер-министр Никол Пашинян, касаясь проблем судебно-правовой системы, заявил, что пришло время создать в парламенте временную комиссию по изучению обстоятельств апрельской войны.