2019-ի առաջին կիսամյակում կանխվել է Հայաստանի պետական սահմանի խախտման 52 փորձ՝ 78 անձի մասնակցությամբ
2019 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումների կողմից կանխվել է Հայաստանի պետական սահմանի խախտման 52 փորձ՝ 78 անձի մասնակցությամբ, բացահայտվել է սահմանային ռեժիմի խախտման 42 դեպք (84 անձ), պետական սահմանի ռեժիմի խախտման 2 դեպք (3 անձ) և պետական սահմանի անցման կետերի ռեժիմի խախտման 4 դեպք (5 անձ): Այս մասին հաղորդում է ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը:
Նշված ժամանակահատվածում պետական սահմանի անցման կետերում հայտնաբերվել և սահմանված կարգով ոստիկանության ստորաբաժանումներ է հանձնվել հետախուզման մեջ գտնվող 1005 անձ:
Իրականացված հետևողական աշխատանքների և անհրաժեշտ վերահսկողության ուժեղացման արդյունքում 2019 թ․ առաջին կիսամյակի ընթացքում ԱԱԾ սահմանապահ զորքերում 59%-ով նվազել են կարգապահական խախտումների և արձանագրված պատահարների ցուցանիշները: Հաշվետու ժամանակահատվածում խրախուսվել են սահմանապահ զորքերի 230, կարգապահական տույժի են ենթարկվել 37 զինծառայողներ:
2019 թ. առաջին կիսամյակում սահմանապահ զորքերում իրականացվել է ակտիվ կադրային աշխատանք, ինչի արդյունքում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ սահմանապահ զորքերում զինվորական ծառայության անցած քաղաքացիների թիվն աճել է 35%-ով, իսկ նախորդ ամբողջ տարվա համեմատ՝ 5%-ով:

Результаты служебно-боевой и оперативно-служебной деятельности Пограничных войск СНБ РА в первом полугодии 2019г
В первом полугодии 2019 г. подразделениями Пограничных войск СНБ РА предотвращены 52 попытки нарушения государственной границы РА с участием 78 лиц, выявлено 42 случая нарушения пограничного режима (84 лица), 2 случая нарушения режима государственной границы (3 лица) и 4 случая нарушения режима в пунктах пропуска государственной границы (5 лиц).
За указанный промежуток времени в пунктах пропуска государственной границы выявлены и в установленном порядке переданы подразделениям Полиции РА 1005 лиц, находящихся в розыске.
В результате проведенных последовательных работ и усиления необходимого контроля в первом полугодии 2019 г. в Пограничных войсках СНБ РА на 59% снизились показатели дисциплинарных нарушений и зарегистрированных происшествий. За отчетный период поощрение получили 230, дисциплинарному взысканию подвергнуты 37 военнослужащих Пограничных войск.
В первом полугодии 2019г. в Пограничных войсках была осуществлена активная кадровая работа, в результате которой по сравнению с тем же периодом прошлого года количество граждан, поступивших на военную службу в Пограничные войска, увеличилось на 35%, а по сравнению со всем прошлым годом - на 5%.