Հայաստանի շուկայում հայտնվել են Ադրբեջանի համար նախատեսված սմարթֆոններ
Ադրբեջանի շուկայի համար նախատեսված «Samsung» ապրանքանիշի սմարթֆոնները հայտնվել են հայկական շուկայում, ընդ որում՝ դրանք մեկ-երկու հատ չեն, այլ մի քանի հարյուր, անգամ հազարին մոտ: Այս մասին մեզ հետ զրույցում հայտնել է համակարգչային, թվային ու ցանցային սրահներից մեկի հիմնադիր Ներսես Ավդալյանը՝ նախապես շեշտելով, որ այս պատմության մեջ մրցակցության ենթատեքստ փնտրել պետք չէ, իրենք ունեն իրենց գնորդները:
Ներսեսն ասում է, որ վերջին 1,5 տարում իրենք «Ֆեյսբուք» սոցցանցի միջոցով գրեթե ամեն օր ուղիղ եթերներով ներկայացնում են տարբեր տեսակի տեխնիկայի անալիտիկան, որպեսզի գնորդները տեղեկացված լինեն դրանց հնարավորություններից: Օգոստոսի 21-ի եթերում ներկայացրել են «Samsung Galaxy A50» մոդելի սմարթֆոնը, թե ինչու է, ենթադրենք, իրենց սրահում այն ավելի թանկ, քան հարեւան խանութում: Համեմատության համար նախապես նմանատիպ հեռախոս էին գնել Երեւանի կենտրոնում գտնվող փոքր խանութներից մեկից, որն ավելի էժան է եղել եւ, ըստ օգտատերերի, նախատեսված է եղել ուզբեկական շուկայի համար:
«Մենք բացատրում էինք, որ դա նույն «Samsung»-ը չէ, որ, տեսեք, որակն ուրիշ է, ավելի դանդաղ է աշխատում, անտենաների որակը, Wi-Fi-ի որակն ավելի վատ է: Ջերմագոյացման թեստ արեցինք, այն 5-7 տոկոսով ավելի շատ էր տաքանում, իսկ դա նշանակում է, որ մարտկոցի եւ մայր սալիկի կյանքը մինչեւ 50-60 տոկոս կարճանում է: Այսինքն՝ «ուզբեկականը» 30-40 տոկոսով որակապես զիջում է «եվրոպականին»»,- նշում է Ներսես Ավդալյանը:
Հավելում է, որ մինչ այդ էլ իրենց գնորդները ուզբեկական շուկայի համար նախատեսված մոդելներ էին բերել թեստավորման, ինչի արդյունքում պարզվել էր, որ դրանք եվրոպականներից շատ ավելի դանդաղ են աշխատում, ինչը տարօրինակ էր թվացել մասնագետներին:
«Թեստավորման ընթացքում տպավորություն էր, կարծես, անտիվիրուս դրած լինեին մեջը, երբ ընթացք ես տալիս, մի պահ կանգնում է, ապա նոր սկսում աշխատել: Բոլոր գործողությունները շարունակական նույն դեֆեկտներով էին: Հասկացանք, որ դա ծրագրային դեֆեկտ չէ»,- պատմում է մեր զրուցակիցը:
Օգոստոսի 21-ի ուղիղ եթերում «ուզբեկական» ու «եվրոպական» հեռախոսների համեմատություն անելիս «Samsung»-ի պաշտոնական կայքում առցանց եղանակով լրացրել են իբր ուզբեկական շուկայի «Samsung Galaxy A50» սմարթֆոնի տվյալները՝ փորձելով պարզել, թե իրականում որ երկրի համար է արտադրված այն: Եվ պարզվել է, որ դա նախատեսված է ադրբեջանական շուկայի համար:
Այս անակնկալ պատասխանից հետո կրկին լրացրել են նույն տվյալները, այս անգամ «Samsung»-ը որպես հասցեատեր երկիր ցույց է տվել Կովկասը, իսկ հաջորդ անգամ՝ Հայաստանը:
Ներսեսն ասում է, որ, այդուհանդերձ, ուղիղ եթերում իրենց հետեւորդներին չեն հայտնել այս մասին՝ վերջիններիս հնարավորություն տալով անձամբ պարզել, թե որ շուկայի համար են իրենց սմարթֆոնները: Մեր զրուցակցի պատմելով՝ ուղիղ եթերից հետո օգտատերերից մոտ 100 նամակ են ստացել. քաղաքացիները եւս «Samsung»-ից տարբեր պատասխաններ են ստացել իրենց հեռախոսների մասին՝ մի մասի պարագայում նշվել է Ադրբեջան, մյուսների դեպքում՝ Կովկաս, մնացածի համար՝ Հայաստան:
«Հետքի» զրուցակցի ասելով՝ 3-4 օր անց «Samsung»-ի պաշտոնական կայքում այլեւս հնարավոր չէր ստուգել, թե արդյոք տվյալ հեռախոսը նախատեսված է Հայաստանի, Վրաստանի կամ Ադրբեջանի շուկայի համար:
Ներսեսը նաեւ նկատում է, որ ուղիղ եթերում իրենց ստուգած թվացյալ ուզբեկական «Samsung Galaxy A50» սմարթֆոնի հասցեատեր շուկան եղել է Ադրբեջանը:
«Առհասարակ բրենդների մեծ մասն ապրանքն ուղարկում է կոնկրետ մատակարարին՝ կոնկրետ հասցեով: Ես ինքս տարբեր ապրանքների մատակարար եմ: Ապրանքը, ենթադրենք, Հոլանդիայից դուրս է գալիս, հասնում է Հայաստան, մեր անունով մաքսազերծում է արվում: Այսինքն՝ բրենդը ռեգիոնալ մատակարարներին ապրանք բաժանելիս մեկի ապրանքը մյուսին չի ուղարկում»,- բացատրում է Ն. Ավդալյանը՝ ավելացնելով, թե խիստ կասկածում է, որ մեղավոր լինեն մատակարարները, քանի որ դա մեծ աղմուկ կառաջացնի, իսկ տվյալ մատակարարը խայտառակ կլինի:
Ներսեսի կարծիքով՝ ադրբեջանական շուկայի համար նախատեսված հեռախոսները Հայաստան են գալիս Վրաստանի տարածքով եւ ֆիզիկական անձանց միջոցով: Օրինակ է բերում վերջերս Վրաստանից Հայաստան մտած մեքենայի գազի բալոնի մեջ հայտնաբերված 60-70 հատ «Samsung» տեսակի հեռախոսները:
Ըստ մեր զրուցակցի՝ ամսական Հայաստան է բերվում մի քանի հազար հատ սմարթֆոն, որոնց մեծ մասը, նրա համոզմամբ, մեր երկիր են մտնում էլեկտրոնային առեւտրային հարթակների եւ փոստային ծառայությունների միջոցով՝ ֆիզիկական անձանց անուններով, որպեսզի չհարկվեն:
«Փոստային ծառայությունը վերահսկելի չէ. եթե թմրանյութ կամ զենք չէ, ոչ ոք չի ստուգում, թե դա ինչ է»,- ասում է Ներսես Ավդալյանը: Նա խնդրի մասին արդեն տեղյակ է պահել ազգային անվտանգության ծառայությանը, բայց նշում է, որ գործընթացի կամ զարգացումների մասին առայժմ ոչինչ չի կարող հայտնել:
Համակարգչային, թվային ու ցանցային սրահի հիմնադիրն ասում է, որ մեր շուկայում ադրբեջանական շուկայի համար նախատեսված հեռախոսների հայտնվելը տեղեկատվական անվտանգության հարց է: Ըստ նրա՝ չի բացառվում, որ դրանց միջոցով հարեւան երկրի հատուկ ծառայությունները կարող են գաղտնալսել մեր քաղաքացիներին:
Ներսես Ավդալյանը համոզված է, որ փոստային ծառայությունները ավելի խիստ վերահսկողության պիտի ենթարկվեն, իսկ դրա համար անհրաժեշտ են նաեւ օրենսդրական փոփոխություններ: «Այն ապրանքները, որոնք տեղեկատվական կրիչներ են պարունակում, պետք է վերահսկվեն ավելի պրոֆեսիոնալ ձեւով, այսինքն՝ եթե մեկը սմարթֆոն է բերում, նվազագույնը պետք է ստուգեն, թե որ երկրի համար է արտադրված»,- նշում է նա:
Միաժամանակ շեշտում է, որ խնդիրը միայն «Samsung»-ին չի վերաբերում, այլեւ «Huawei»-ին, «Xiaomi»-ին եւ «Apple»-ին, որոնց պատրաստվում են անվստահություն հայտնել ստորագրահավաքի միջոցով, այսինքն՝ այն մարդիկ, ովքեր տուժել են նշված ապրանքանիշերից, կարող են միանալ ստորագրահավաքին՝ կցելով իրենց ունեցած փաստերն ու պահանջելով բացատրություն:
Հայտնի ապրանքանիշերը, ինչպես բացատրում է Ներսես Ավդալյանը, գովազդային խայծ են օգտագործում գնորդների համար. գովազդում են ինչ-որ սմարթֆոն, սակայն հետո «երրորդ կարգի երկրներ» են ուղարկում գովազդվածից տարբերվող տեխնիկական տվյալներով սարքեր: Այս պարագայում անհրաժեշտ է, որ գնորդները հետամուտ լինեն իրենց իրավունքներին եւ համապատասխան պահանջներ ներկայացնեն վաճառողին ու արտադրողին:

На армянском рынке обнаружены смартфоны, предназначенные для Азербайджана
На армянский рынок попали смартфоны ”Samsung”, предназначенные для Азербайджана, и их число приближается к тысяче. Об этом в беседе с нами сообщил учредитель одного из компьютерных магазинов Нерсес Авдалян. При этом он сразу подчеркнул, что в данном случае речь не идет о конкуренции, поскольку никаких проблем с покупателями у них нет.
По словам нашего собеседника, последние полтора года они почти каждый день в прямом эфире в Фейсбуке представляют аналитику различных видов техники, чтобы покупатели были проинформированы о возможностях гаджетов. 21 августа в прямом эфире демонстрировался смартфон модели “Samsung Galaxy A50”. Были даны разъяснения относительного того, почему в их магазине эта модель стоит дороже, чем в соседнем. Эта модель “Samsung” была заранее куплена в небольшом магазине в центре Еревана, где она стоила дешевле и, как объяснили сотрудники, была предусмотрена для узбекского рынка.
“Мы объяснили, что это не тот же “Samsung”: он работает медленнее, качество антенн и Wi-Fi хуже. Затем мы провели тест на теплообразование и выяснили, что данный образец нагревается на 5-7 процентов больше, а это значит, что срок действия аккумулятора и материнской платы сокращается на 50-60%. То есть качество “узбекского образца” на 30-40% уступает европейскому, отметил Нерсес Авдалян.
Он добавил, что их покупатели и раньше приносили на тестирование модели, предусмотренные для узбекского рынка. В результате проверки выяснилось, что эти смартфоны работают намного медленнее образцов, предусмотренных для европейского рынка, что показалось специалистам странным.
“В ходе тестирования было ощущение, что в мобильнике установлен антивирус. Все действия выполнялись после небольшой заминки. Мы поняли, что это не программный дефект”,- рассказал наш собеседник.
В процессе сравнения в прямом эфире образцов для узбекского и европейского рынков Нерсес Авдалян и его коллеги заполнили в онлайн-режиме на официальном сайте компании “Samsung” данные смартфона “Samsung Galaxy A50”, якобы предусмотренного для узбекского рынка, чтобы выяснить, для какой страны он в действительности произведен. Оказалось, что эти смартфоны предназначены для Азербайджана.
Получив столь неожиданный ответ, они вновь указали те же данные, но на этот раз “Samsung” в качестве адресата указал Кавказ, а в следующий раз – уже Армению.
По словам Нерсеса, они не сообщили об этом в прямом эфире своим пользователям, дав им возможность самим выяснить, для какого рынка предназначены их смартфоны.
По словам нашего собеседника, после прямого эфира они получили от пользователей около ста писем, авторам которых компания “Samsung” тоже прислала разную информацию о своих мобильных телефонах: в одних ответах страной-адресатом был указан Азербайджан, в других –Кавказ, в третьих – Армения.
Спустя 3-4 дня на официальном сайте компании “Samsung” уже невозможно было проверить, для рынка какой страны предусмотрена данная модель – для Армении, Грузии или Азербайджана.
Нерсес Авдалян отметил, что адресатом проверенного в прямом эфире смартфона “Samsung Galaxy A50”, который, как им казалось, предназначен для узбекского рынка, оказался Азербайджан.
“Вообще большинство брендов отправляет свою продукцию по конкретному адресу. Я сам являюсь поставщиком различных товаров. Предположим, товар отправляется из Голландии, доходит до Армении, где проходит растаможку на наше имя. То есть при распределении товара между региональными поставщиками бренд не отправляет одному из них товар, предназначенный для другого”,- пояснил наш собеседник, выразив сомнение в вине поставщиков.
По мнению Нерсеса Авдаляна, предназначенные для азербайджанского рынка смартфоны попали в Армению посредством физических лиц через Грузию. В качестве примера он привел обнаруженные в газовом баллоне автомобиля, прибывшего из Грузии в Армению, 60-70 смартфонов “Samsung”.
По словам Нерсеса, каждый месяц в Армению доставляется несколько тысяч смартфонов, большинство которых поступает на имя физических лиц посредством электронных коммерческих площадок и почтовых услуг. Наш собеседник уже проинформировал об этой проблеме Службу национальной безопасности, однако об ожидающихся шагах пока ничего не смог сообщить.
Нерсес Авдалян отметил, что появаление на нашем рынке смартфонов, предназначенных для азербайджанского рынка, представляет собой вопрос информационной безопасности. Не исключено, что посредством этих мобильников спецслужбы соседней страны могут прослушивать наших граждан. Наш собеседник убежден, что почтовые услуги должны подвергаться более тщательному контролю, а для этого необходимы законодательные изменения: “За товарами, которые содержат информационные носители, должен осуществляться профессиональный контроль. Это значит, что если кто-то привозит смартфон, необходимо как минимум проверить, для какой страны он произведен”.
Вместе с тем Нерсес Авдалян подчеркнул, что данная проблема касается не только смартфонов “Samsung”, но и “Huawei”, ”Хiaomi” и “Apple”, которым они собираются выразить недоверие путем сбора подписей. Это значит, что люди, пострадавшие по вине указанных брендов, могут присоединиться к этой инициативе, указав известные им факты и потребовав объяснений.
По словам Нерсеса, известные бренды широко рекламируют тот или иной смартфон, но в “третьесортные” страны отправляют продукцию, которая по своим техническим параметрам не соответствует рекламе. В таких случаях покупатели должны отстаивать свои права и предъявлять продавцам и производителям соответствующие требования.