«Իմ քայլը» սկսում է գործընթաց՝ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ
Իշխող «Իմ քայլը» խմբակցությունը սկսում է գործընթաց Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները կասեցնելու վերաբերյալ։
Այս մասին «Իմ քայլը» խմբակցության փակ նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը։
«Խմբակցությունը որոշեց, որ ՍԴ-ի դատավոր-անդամներից մեկի նկատմամբ սկսել գործընթաց՝ լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ։ Խոսքը Հրայր Թովմասյանի մասին է։ Խմբակցությունը կայացրեց այդ որոշումը»,- ասաց նա։
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանի խոսքով՝ համապատասխան դիմում է ներկայացվելու ԱԺ նախագահին, վերջինս այն ուղարկում է գլխադասային հանձնաժողով, որի դրական եզրակացությունն էլ ստանալու դեպքում ներկայացվում է խորհրդարանին։
«Նման ընթացակարգ նախկինում չի եղել, և ԱԺ քննարկման ընթացքում հրավիրվում է նաև այն անձը, ում նկատմամբ նման գործընթաց է սկսվել, ունի ելույթի իրավունք, և կարող են հարցեր հղվել նրան»,- ասաց Վարդանյանը։
Վլադիմիր Վարդանյանի խոսքով՝ այս կերպ խորհրդարանը «որևիցե մեկից ազատվելու խնդիր չունի», պարզապես ՍԴ-ն չունի որևիցե մարմին, որը կարող է դիտարկվել որպես իր վերադասը։
«Հիմնավոր կասկածներ կան, որ ՍԴ դատավորներից մեկը շեղվել է Սահմանադրությամբ վերապահված իր լիազորություններից, բայց վերջնական որոշումը կայացնում է հենց ՍԴ-ն, կայացնում է ձայների ⅔-ով»,- ասաց Վլադիմիր Վարդանյանը։
Ըստ Վարդանյանի՝ սա Սահմանադրությամբ խորհրդարանին վերապահված ընթացակարգ է, և երաշխիքն այն է, որ ոչ թե ԱԺ-ն է վերջնական որոշում կայացնելու, այլ՝ ՍԴ-ն, այն էլ՝ ձայների ճնշող մեծամասնությամբ։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ԱԺ արտահերթ ելույթով անդրադարձավ ՍԴ-ում քննվող երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դատավարությանը և ՍԴ-ի՝ ՄԻԵԴ և Վենետիկի հանձնաժողով հղված դիմումներին։
«Կարծում եմ, որ ԱԺ-ն՝ որպես ժողովրդի օրինական և լեգիտիմ ներկայացուցիչ և առաջնային մանդատով օժտված միակ պետական ինստիտուտ, Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում իր դիրքորոշումը պետք է արտահայտի վերը նշված խնդիրների կապակցությամբ»,- ասել էր Միրզոյանը։

Фракция “Мой шаг” начинает процесс прекращения полномочий председателя КС Грайра Товмасяна
Составляющая большинство в парламенте фракция “Мой шаг” начинает процесс прекращения полномочий председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна.
Об этом по завершении закрытого заседания фракции сообщила ее руководитель Лилит Макунц.
Председатель постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам, депутат фракции “Мой шаг” Владимир Варданян представит соответствующее заявление председателю Национального Собрания, который передаст его в головную комиссию.
В случае получения положительного заключения заявление будет представлено депутатам.
“В прошлом подобная процедура не осуществлялась, поэтому на обсуждение в парламенте будет приглашено также лицо, в отношении которого инициирован указанный процесс. Эта личность имеет право выступить в парламенте и отвтить на заданные ему вопросы”,- отметил В.Варданян.
По его словам, парламент не ставит задачу “избавиться от кого-либо”, просто Конституционный суд не имеет вышестоящего органа.
“Есть обоснованное подозрение, что один из судей КС отклонился от предусмотренных Конституцией своих полномочий, однако окончательное решение принимает именно Конституционный суд”,- сказал Владимир Варданян.
Эта процедура предусмотрена Конституцией для парламента, а гарантией является то, что окончательное решение принимает не Национальное Собрание, а Конституционный суд подавляющим большинством голосов.
Напомним, что спикер НС Арарат Мирзоян во внеочередном порядке коснулся проходящего в Конституционном суде процесса по делу второго президента РА Роберта Кочаряна и направленных в Евросуд и Венецианскую комиссию заявлений КС.
“Думаю, что парламент как легитимный представитель народа и наделенный мандатом единственный государственный институт должен высказать свое отношение к вышеизложенным вопросам в рамках предусмотренных Конституцией своих полномочий”,- сказал А.Мирзоян.