«Թեղուտ» ՓԲԸ-ի ճնշումների պատճառով Շնողի և Թեղուտի 4 ընտանիք փաստաբանին խնդրել է Եվրոպական դատարանից հետ վերցնել հայցադիմումները
«Թեղուտ» ՓԲԸ պղնձամոլիբդենային հանքավայրը պահանջում է Թեղուտի աշխատակիցներից հետ վերցնել սեփականության և գույքային իրավունքների ոտնահարման մասին հայցերը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանից:
«Հակառակ դեպքում ընկերության ղեկավարները սպառնում են դիմումատուներիս հեռացնել աշխատանքից»,- ասաց հողատերերից մեկը, ով խնդրեց չհրապարակել իր անունը: Շնողի և Թեղուտի 4 ընտանիք Եվրոպական դատարան դիմելու գործով փաստաբան Կարեն Թումանյանից խնդրել է հետ վերցնել իրենց հայցադիմումները:
Հիշեցնենք, որ տարվա սկզբին փաստաբանը Եվրոպական դատարանից ստացել է 8 շահած գործ՝ ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության:
«Ընկերության ղեկավարները վերջերս անհատապես հանդիպումներ են ունենում աշխատողների հետ, և նրանց ենթարկում են ճնշումների: Գյուղացիները գալիս, մեզ ասում են «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն իրենց գործից հանում է»,- ասաց Կարեն Թումանյանը: Վերջինս դիմումատուների համաձայնությունը չունենալու պատճառով անուններ չհրապարակեց, սակայն նշեց, որ նրանցից ոմանք ուզում են իրենց հայցերից հրաժարվել, որովհետև ընտանիքի որևէ անդամ աշխատում է ընկերությունում, որտեղ նրանց աշխատանքից ազատելու սպառնալիքով ճնշում են: Կարեն Թումանյանը հողատերերի նկատմամբ ճնշումը որակում է ակնհայտ ապօրինի: Նա հայցերը հետ պահանջող գյուղացիներին բացատրել է, որ իրենց գործերը ընթացքի մեջ են և չի կարող գործընթացի կեսից հանել: Իսկ ընկերության ղեկավարներին զգուշացրել է, որ հողատերերին աշխատանքից ազատելու համար լրացուցիչ գործ կներկայացնի Եվրոպական դատարան:
«Թեղուտ» ՓԲԸ-ի դիմումատուներին սպառնալու մասին «Հետք»-ը սեպտեմբերի 17-ի Վանաձորի ասուլիսում տեղեկացրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին. «Գիտեք, ես այդքան մանրամասն չեմ տիրապետում, բայց կարող եմ ասել, որ Թեղուտի հանքի վերաբերյալ ես շփումներ եմ ունեցել ՎՏԲ բանկի նախագահ պարոն Կոստինի հետ: Նա շատ լուրջ մարդու տպավորություն է թողել: Եվ ըստ էության այն պայմանավորվածությունները, որ բանավոր ձևով մենք ձեռք ենք բերել, բոլորը իրագործել է: Ես համոզված եմ նաև, որ այս հարցի վերաբերյալ ձեռք բերված ահազանգերը լսելուց հետո ՎՏԲ բանկը պատասխանատու որոշում կկայացնի, կուսումնասիրի իրավիճակը: Եթե հարցը մեզ էլ կհասնի, մենք էլ կնայենք և կփորձենք օգնել»,- պատասխանեց վարչապետը:
Հիշեցնենք, որ ՄԻԵԴ-ում հաղթած 8 գործերը նոր հանգամանքի հիմք են հանդիսացել: Այդ հիմքով իրենց սեփականության և գույքային իրավունքները պաշտպանելու գանգատներ է ներկայացրել Շնողի և Թեղուտի ևս 58 ընտանիք: Փաստաբանը, այդ գործերը հիմք ընդունելով, ներպետական դատարաններին դիմել է նոր գործերի վերաբացման համար: Գործերը ներկայացված են ընդհանուր իրավասության, վերաքննիչ և վճռաբեկ դատարաններում: Վերաքննիչ դատարանը վարույթ է ընդունել ներկայացրած բոլոր գործերը:
«Հետո անցել է որոշակի ժամանակ, իրավիճակ է փոխվել, ենթադրում եմ՝ բացասական առումով և դատարանից որոշումներ եմ ստանում, որ Եվրոդատարանի նշած փաստարկները նոր հանգամանք չեն: Հետևությունները թողնում եմ ընթերցողներին»,- ասում է Կարեն Թումանյանը: Նրա խոսքով՝ Եվրոպական դատարանը իր դատական ակտով 8 գործերով նոր ստանդարտ է նշել, այն է՝ օրենքը ընդունելիս պետությունը պետք է հաշվի առներ այն հանգամանքը, որ դիմումատուները կորցրել են իրենց եկամտի հիմնական աղբյուրը: Չեն դիտարկել այն հարցը, թե արդյոք տրամադրվող փոխհատուցումը կծածկի դիմումատուների ապրուստը հոգալու միջոցներից զրկվելու հետ կապված փաստացի կորուստը: Արդյոք ազգային դատարանի կողմից սահմանված փոխհատուցումը բավարարել է, որպեսզի գյուղացիները ձեռք բերեն համարժեք հող այն տարածքում, որտեղ ապրում էին: Այս հիմքերով դատարանը 8 գյուղացիների գանգատն ընդունելի է համարել և վճռել է պարտավորեցնել Հայաստանի Հանրապետությանը նյութական և ոչ նյութական վնասի դիմաց դիմումատուներին վճարել իր կողմից սահմանված գումարները: Կարեն Թումանյանի ասելով՝ Հայաստանի դեմ եղած գործերով Եվրոպական խորհրդի նախարարների կոմիտեում վարույթ կա: «Ճիշտ է, Կառավարությունը դիմումատուների վնասը փոխահատուցել է, սակայն Եվրոդատարանի վճիռը ենթադրում է նաև օրենքների փոփոխություն: Հիմա այն փուլում ենք, որ պետք է օրենքներ փոխեն, որ մնացած գործերը ևս քննարկենք: Կառավարությունը Եվրոդատարանի նշած օրենսդրական փոփոխությունները չի շտապում իրականացնել»,-ասաց փաստաբանը:
Փաստաբանը գտնում է, որ Հայաստանի կառավարությունը նախ և առաջ պետք է քրեական գործով քննության առնի և առաջին հերթին պարզի, թե այդ լիցենզիան, որ տրվել է «Թեղուտ» ՓԲԸ-ին՝ իրավաչափ է եղել, թե չէ: Պետք է նաև պարզել, թե ում մեղքի համար է պետական բյուջեից 100 հազար դոլար վճարվել գյուղացիներին: Առայժմ, Կառավարությունը դրա հետ կապված որևէ պահանջ չի ներկայացրել «Թեղուտ» ՓԲԸ-ին:
Կարեն Թումանյանը լավատես է: «Օրենսդրական պահանջը չեն կատարի, մենք հողատերերի գործերը նորից Եվրոպական դատարան կուղարկենք: Ես ակնկալում եմ, որ մարդու խախտված իրավունքը պետք է վերականգնվի»,- ասում է Կարեն Թումանյանը:

Четыре семьи хотят отозвать свои иски из Евросуда из-за давления со стороны ЗАО “Техут”
Эксплуатирующее медно-молибденовый рудник ЗАО “Техут” требует от своих работников забрать поданные ими в Европейский суд по правам человека иски о нарушении своих имущественных прав.
“В противном случае руководители компании угрожают уволить этих работников”,- сообщил один из землевладельцев, попросив не называть его имя. Обратившиеся в ЕСПЧ четыре семьи из Шноха и Техута попросили своего адвоката Карена Туманяна забрать их иски.
Напомним, что в начале года адвокат получил из Евросуда 8 выигранных дел против Республики Армения. “Недавно руководители компании встретились по отдельности со своими работниками и оказали на них давление. Работники сообщили нам, что компания “Техут” хочет их уволить”,- рассказал Карен Туманян. Он не смог без согласия истцов назвать их имена, однако отметил, что эти люди решили отозвать свои иски, так как в каждой семье есть работники компании, которая шантажируют их увольнением.
Оказание давления на собственников земли адвокат считает противозаконным. Он объяснил истцам, что их делам уже дан ход, и остановить этот процесс невозможно. А руководителей компании адвокат предупредил, что в случае увольнения землевладельцев подаст в Евросуд новый иск.
Об угрозах в адрес обратившихся в ЕСПЧ работников ЗАО “Техут” Hetq.am сообщил на состоявшейся 17 сентября в Ванадзоре пресс-конференции премьер-министра Никола Пашиняна. “Я не владею всей информацией, но могу сказать, что по вопросу Техутского рудника общался с председателем банка ВТБ г-ном Костиным. Он оставил впечатление очень серьезного человека. Все достигнутые между нами устные договоренности он выполнил. Я также убежден, что банк ВТБ, узнав о сигналах по этому вопросу примет ответственное решение, изучит ситуацию. Если вопрос дойдет и до нас, мы тоже изучим и попытаемся помочь”,- сказал премьер.
Выигранные в ЕСПЧ восемь дел стали вновь открывшимся обстоятельством, на основании которого 58 семей из Шноха и Техута подали заявления с требованием защитить их собственность и имущественные права.
Основываясь на этих делах, адвокат обратился в местные суды для возбуждения новых дел.
Апелляционный суд принял все дела в производство. “Спустя некоторое время ситуация изменилась (предполагаю, что в худшую сторону), и я начал получать постановления судов о том, что указанные Евросудом аргументы не являются вновь открывшимся обстоятельством. Выводы оставляю читателям”,- сказал Карен Туманян. По его словам, в отношении восьми дел Европейский суд представил в своем акте новые стандарты. В частности, государство при принятии закона должно учитывать, что истцы потеряли основной источник своего дохода, не был рассмотрен вопрос о том, покроет ли выплаченная им компенсация фактическую потерю средств на проживание, хватило ли установленного национальным судом размера компенсации на то, чтобы крестьяне приобрели в пределах территории своего проживания эквивалентные земельные участки. На этом основании Евросуд посчитал возможным прием жалоб от восьми граждан и принял решение обязать Республику Армения выплатить истцам установленную сумму компенсации за понесенный ими материальный и нематериальный ущерб.
По словам Туманяна, в Комитете министров Совета Европы возбуждены производства по делам против Армении. “И хотя правительство компенсировало истцам ущерб, решение ЕСПЧ предполагает также изменение законов. Сейчас мы находимся на этапе, когда в законы должны быть внесены изменения, чтобы можно было рассмотреть и остальные дела. Правительство, однако, не спешит осуществить изменения, на которые ссылается ЕСПЧ”,- отметил адвокат.
По его словам, правительство Армении в первую очередь должно провести следствие по уголовным делам и выяснить, была ли правомерной выданная ЗАО “Техут” лицензия. Нужно также установить, по чьей вине из госбюджета крестьянам было выплачено 100 тысяч долларов.
Правительство пока не предъявило ЗАО “Техут” каких-либо требований по данному вопросу”.
Карен Туманян настроен оптимистично: “Если требование закона не будет выполнено, мы вновь отправим в ЕСПЧ дела собственников земли. Я надеюсь, что попранные права людей будут восстановлены”,- сказал Карен Туманян.