Շինարարները, ոստիկաններն ու հանրային տարածքի պահապանները
Մաշտոցի այգում լարված մթնոլորտ է: Քիչ առաջ շինարարները յուրատեսակ մեթոդներով փորձում էին հաղթահարել բնապահպանների դիմադրությունը՝ բետոնախառնիչ մեքենան քշելով նրանց կենդանի պատի ուղղությամբ:
Այս պահին, ոստիկանները բանակցություններ են վարում բնապահպանների հետ՝ հորդորելով նրանց չխոչընդոտել շինարարությանը: Ըստ ոստիկաններին՝ այգու շինարարությունը օրինական է, և շինարարներն իրավունք ունեն շարունակելու իրենց աշխատանքները:
Սակայն ցուցարարները զիջման չեն գնում: Նրանց պնդմամբ՝ ոչ մի փաստաթուղթ, վահանակ, ցուցանակ չկա, որը կվկայեր շինարարության օրինականությունը, և իրենք թույլ չեն տալու, որ հանրային շահը ստորադասվի անձնականին:
«Իրավունքը մերն է, հանրային շահն ավելի բարձր է, քան մի քանի բիզնեսմենի թուրքական շորերի կրպակները»,- ասում է բնապահպան Վահրամ Սողոմոնյանը:
Հիշեցնենք, որ արդեն մի քանի օր է՝ «Կենդանի պարիսպ, ոչ մի շինարարական գործողություն մեր այգում» կարգախոսով Մաշտոցի այգում նստացույց են կազմակերպել բնապահպան ակտիվիստները:

Строители, полицейские и защитники общественной территории
В сквере на проспекте Маштоца в Ереване возникла напряженная ситуация. Несколько минут назад рабочие, строящие здесь торговые павильоны, предприняли попытку своими методами сломить сопротивление экологов – они направили бетономешалку на образовавших живой щит активистов.
На данный момент полицейские ведут переговоры с экологами, призывая их не препятствовать строительным работам. По словам сотрудников полиции, строительство на территории сквера является законным.
Однако участники акции протеста не идут на уступки. Они утверждают, что нет ни одного документа, щита или плаката, которые свидетельствовали бы о законности строительства, поэтому они не позволят, чтобы общественные интересы приносились в жертву частным интересам.
“Общественный интерес стоит выше интересов нескольких бизнесменов, торгующих турецкой одеждой”,- отметил эколог Ваграм Согомонян.
Напомним, что уже несколько дней активисты-экологи проводят в сквере на проспекте Маштоца сидячую демонстрацию, которая проходит под девизом “Никакие строительные работы в нашем парке!”.