ՔԿ. «Հարությունյանը դեպքին նախորդող ժամանակահատվածում օգտագործել է զգալի քանակությամբ ալկոհոլ»
Քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունը, որտեղ քննություն է տարվում նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ, հայտնում է, որ Հ. Հարությունյանը դեպքին նախորդող ժամանակահատվածում օգտագործել է զգալի քանակությամբ ալկոհոլ:
Հիշեցնենք, որ 2019թ. սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 23:50-ին, ՀՀ ոստիկանությունում ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Կոտայքի մարզի Բջնի գյուղում գտնվող իր ամառանոցում մահացել է Հայկ Հարությունյանը:
Ըստ ՔԿ հաղորդագրության` անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը և Բջնի գյուղի Ամառանոցային թաղամասում գտնվող, իրեն պատկանող ամառանոցային առանձնատան հյուրասենյակում հայտնաբերել Հայկ Հարությունյանի դիակը՝ գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են մի շարք քննչական գործողություններ՝ դեպքի վայրի զննություն, որի ժամանակ հայտնաբերվել են արնանման հետքեր, վերցվել փորձանմուշներ, դիակի կողքին հայտնաբերվել են «ПМС» տեսակի ատրճանակ և պարկուճ, հարցաքննվել են վկաներ:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու համար նշանակվել են դիակի դատաբժշկական, դատահետքաբանական, դատագենետիկական դատամատնադրոշմային, դատաձգաբանական փորձաքննություններ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի հանգամանքների օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու, ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ:

СК: “В предшествовавший произошедшему период Арутюнян употребил значительное количество алкоголя”
Котайкское следственное управление Следственного комитета, где проводится расследование по установлению обстоятельств смерти бывшего начальника Полиции РА Айка Арутюняна, сообщает, что в предшествовавший случившемуся период Арутюнян употребил значительное количество алкоголя. Напомним, что 23 сентября 2019 г. около 23.50 в Полицию РА поступил сигнал о смерти Айка Арутюняна на своей даче в Бжни.
По сообщению СК, выехавшая на место оперативная группа обнаружила в принадлежащем Арутюняну доме в селе Бжни Котайкской области его тело с огнестрельным ранением в голову.
В свзи с произошедшим возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст.110 УК РА.
В ходе предварительного следствия был проведен ряд следственных мероприятий. В частности, во время осмотра места происшествия были обнаружены похожие на кровь пятна, а рядом с телом лежали пистолет марки “ПМС” и гильза. Свидетели допрошены.
Для установления ущественных для уголовного дела обстоятельств назначены судебно-медицинская, судебно-дактилоскопическая, судебно-баллистическая экспертизы.
Предварительное следствие продолжается. Принимаются меры к обеспечению полного, объективного и всестороннего расследования, проверке упомянутых в показаниях обстоятельств.
Примечание: подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда,