Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ՍԴ դիմելու ԱԺ նախագիծն ընդգրկվել է քառօրյայի օրակարգ
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ԱԺ որոշման նախագիծն ընդգրկվել է վաղը՝ հոկտեմբերի 1-ին գումարվող քառօրյայի օրակարգ: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԺ խորհրդի օրակարգից: Օրակարգում ընդգրկված է 19 օրենսդրական նախաձեռնություն:
Հիշեցնենք, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունը հեղինակել էր որոշման նախագիծ, որով առաջարկում է ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունների դարարեցման հարցով դիմել Սահմանադրական դատարան: Ըստ քաղաքական մեծամասնության հիմնավորման՝ Հրայր Թովմասյանը երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ ՍԴ-ում քննվող գործի շրջանակում, որպես ՍԴ անդամ, էական կարգապահական խախտում է թույլ տվել:
Նախագիծն արժանացել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովի հավանությանը, նախագծին կողմ են քվեարկել «Իմ քայլն» ու «Լուսավոր Հայաստանը», ԲՀԿ-ն ձեռնպահ է քվեարկել՝ հետագայում դիրքորոշում հայտնելու պայմանով:
Օրենսդրական նախաձեռնությունը 2-րդ ընթերցմամբ խորհրդարանի հավանությունը ստանալու դեպքում կընդունվի և կներկայացվի ՍԴ, որն էլ կորոշի՝ Հրայր Թովմասյանն էական կարգապահական խախտում է թույլ տվել, թե ոչ:

Проект решения о прекращении полномочий Грайра Товмасяна включен в повестку заседания НС
Проект решения Национального Собрания о прекращении полномочий председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна включен в повестку открывающегося завтра заседания парламента.
Напомним, что паррламентская фракция “Мой шаг” разрабоатала проект решения, которым предлагается обратиться в Конституционный суд по вопросу прекращения полномочий председателя КС Грайра Товмасяна.
Согласно обоснованию проекта решения политического бльшинства, в рамках рассматриваемого в Конституционном суде  дела второго президента РА Роберта Кочаряна Грайр Товмасян как член КС допустил существенное дисциплинарное нарушение.
Проект получил одобрение постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС.
Фракции “Мой шаг” и “Светлая Армения” проголосовали за принятие проекта, фракция “Процветающая Армения” от голосования воздержалась с условием представить свою позицию позже.
В случае принятия законодательной инициативы во втором чтении документ будет передан в КС, который и решит, допустил Грайр Товмасян дисциплинарное нарушение или нет.