Քաղաքացիները Քոչարյանի և մյուսների նիստի մեկնարկին բողոքի ակցիա իրականացրին ի պաշտպանություն Աննա Դանիբեկյանի գործով կալանավորված անձանց
Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստի մեկնարկին քաղաքացիները բողոքի ակցիա իրականացրին ի պաշտպանություն դատավոր Աննա Դանիբեկյանի գործով կալանավորված Նարեկ Մութաֆյանի և Սարգիս Օհանջանյանի՝ պաստառներ պարզելով նիստերի դահլիճում:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 27-ի ուշ երեկոյան դատավոր Աննա Դանիբեկյանը, ով քննում է Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ քրեական գործը, ոտքով գնալիս է եղել Շենգավիթի դատարան, երբ նրան են մոտեցել երիտասարդներ, ու նրանցից մեկը՝ Նարեկ Մութաֆյանը, ֆեյսբուքում ուղիղ եթերով հեռարձակում միացնելով, դատավոր Դանիբեկյանին պարբերաբար հարցրել է, թե արդյոք նա կա՞ «վնգստացող դատավորների ցանկում», որոնց մասին ավելի վաղ խոսել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Տեղի ունեցածից հետո հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել և հարուցվել քրեական գործ, որով Նարեկ Մութաֆյանին ու նրան ուղեկցող Սարգիս Օհանջանյանին մեղադրանք է առաջադրվել արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու նպատակով դատարանի գործունեությանը միջամտելու հոդվածով և նրանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալներն ու նրանց պաշտպանները, անդրադառնալով տեղի ունեցածին, հայտարարություն արեցին այն մասին, որ կալանավորված անձինք քաղբանտարկյալ են:
Երբ դատավոր Դանիբեկյանը ներս մտավ դատական նիստերի դահլիճ, պաշտպանները ոտքի կանգնելուց հետո չնստեցին: Քոչարյանի պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանն ասաց, որ իրենք հայտարարություն ունեն անելու: Երբ Խուդայանին խոսքի իրավունք տրվեց, վերջինս դատավոր Դանիբեկյանին հիշեցրեց, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արել է մի արտահայտություն, որը հետագայում կրկնել է քաղաքացի Նարեկ Մութաֆյանը:
Խուդոյանը հիշեցրեց, որ այս իրադարձություններից առաջ փակվել են դատարանների մուտքերը, դատավոր Դավիթ Բալայանի նկատմամբ ֆիզիկական բռնություն է գործադրվել, իսկ ՍԴ դատավոր Ալվինա Գյուլումյանի նկատմամբ՝ անհարգալից վերաբերմունքի դրսևորում և ֆիզիկական բռնություն:
«Այս դեպքերում դերակատարում ունեցող անձանց գործողություններին չի տրվել համարժեք քրեաիրավական գնահատական: Մինչդեռ, ձեզ կատարված հարցադրումների կապակցությամբ ձեր հաղորդման հիման վրա երկու անձինք կալանավորված են: Այսինքն՝ մենք տեսնում ենք հստակ խտրական վերաբերմունք և հիմք ընդունելով ԵԽԽՎ 2012 թվականի 1900 բանաձևը՝ նրանք քաղաքական բանտարկյալներ են: Հատկանշական է, որ խտրական վերաբերմունքով քաղաքական շարժառիթներով ազատազրկումների կենտրոնացում կա հենց ձեր անձի շուրջ, հենց այդ է պատճառը, որը այս հայտարարությունն ուղղվում է ձեզ: Ձեր վարույթում քննվող այս գործով քաղաքական հետանդման են ենթարկվում բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք, ձեր ներկայացրած հաղորդման հիման վրա են հետապնդվում 2 երիտասարդ: Հորդորում ենք այսուհետ հետևողական լինել, քաղաքական հետապնդումներին չնպաստելու հարցում իրականացնել արդարադատություն»,-
Այս հայտարարությունից հետո դահլիճում ներկա մի խումբ քաղաքացիներ վեր պարզեցին Նարեկ Մութաֆյանի, Սարգիս Օհանջանյանի, ինչպես նաև դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նկարով պաստառներ: Դանիբեկյանի նկարով պաստառներից մեկի վրա գրված էր «վնգստալու արվեստը»:

На заседании по делу Р.Кочаряна и других была проведена акция в защиту лиц, задержанных по делу судьи Анны Данибекян
В начале судебного заседания по делу второго президента РА Роберта Кочаряна и других бывших должностных лиц граждане провели акцию в защиту Нарека Мутафяна и Саргиса Оганджаняна, которые были задержаны по делу судьи Анны Данибекян.
Напомним, что вечером 27 сентября, когда судья Анна Данибекян, рассматривающая уголовное дело Роберта Кочаряна и других лиц, направлялась пешком в суд столичного округа Шенгавит, к ней подошли двое молодых людей, один из которых, Нарек Мутафян, в прямом эфире на фейсбуковской странице в несколько раз задал ей вопрос о том, входит ли она в число “скулящих судей”, о которых ранее говорил премьер-министр Никол Пашинян.
После произошедшего Данибекян представила сообщение о преступлении, было возбуждено уголовное дело, в рамках которого Нареку Мутафяну и сопровождавшему его Саргису Оганджаняну было предъявлено обвинение во вмешательстве в деятельность суда с целью препятствования осуществлению правосудия. Мерой пресечения в отношении них избран арест.
В связи с этим обвиняемые по делу о событиях 1 марта 2008 г. и их защитники на сегодняшнем заседании выступили с заявлением о том, что арестованные являются политзаключенными.
Защитник Кочаряна Ованнес Худоян зачитал текст заявлением, в котором, в частности, напомнил судье Данибекян, что премьер-министр Никол Пашинян озвучил выражение, которое повторил Нарек Мутафян.
Худоян отметил, что до этих событий были заблокированы здания судов, судья Давид Бабаян подвергся физическому насилию, а к судье Альвине Гюлумян было проявлено неуважительное отношение и физическое насилие. “Этим действиям не была дана правовая оценка. Между тем на основании вашего сообщения двое лиц из-за заданных вам вопросов взяты под арест. То есть мы видим дискрминационное отношение и, основываясь на резолюции ПАСЕ от 2012 г., объявляем их политзаключенными. Примечательно, что лишение свободы по политическим мотивам в силу дискриминационного отношения связано именно с вашей личностью. И именно поэтому это заявление адресовано вам. В рамках рассматриваемого в вашем производстве уголовного дела политическому преследованию подвергаются высокопоставленные должностные лица. На основании вашего сообщения преследуются двое молодых людей.
Призывем впредь осуществлять правосудие и не способствовать политическим преследованиям”,- заявил Худоян.
После этого присутствовавшие в зале суда несколько граждан подняли плакаты с портретами Нарека Мутафяна, Саргиса Оганджаняна и Анны Данибекян. На одном из фотографий судьи была надпись “Искусство скулежа”.
Судебные распорядители начали отбирать у уастников акции плакаты. В эти минуты заседание по делу Кочаряна и других продолжается.