Հայկ Մարության․ «Եթե «Սանիթեք» ընկերությունը դիմի արբիտրաժային դատարան, մենք պատրաստ ենք»
Երևանու ավագանու այսօրվա նիստին անդրադարձան «Սանիթեք» ընկերության և քաղաքապետարանի միջև կնքված պայմանագրերի լուծարմանը և հետագա ընթացքին։ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Հայկ Հովհաննիսյանը հարցրեց, թե ի՞նչ խախտումներ են արձանագրվել «Սանիթեք» ընկերության հետ կնքված պայմանագրում, և ինչքանո՞վ է քաղաքապետարանը պատրաստ արբիտրաժային դատարանին
«Բացի կուտակված աղբը, որ տեսել են մեր քաղաքացիները, եղել են նաև այլ գործողություններ և ընթացքներ, օրինակ՝ կասկածներ է առաջացնում պայմանագրերի կնքման օրինականությունը, տենդերների անցկացման օրինակությունը, «Սանիթեք»-պետություն հարաբերությունը»,- հարցին պատասխանեց Երևանի քաղաքապետը։
Արբիտրաժի վերաբերյալ քաղաքապետը նշեց, որ իրենք երկար ժամանակ են ունեցել, և երկար գործընթաց է եղել, որի ընթացքում մանրակրկիտ ուսումնասիրել են պայմանագրերը․ «այնուամենայնիվ եթե «Սանիթեք» ընկերությունը դիմի արբիտրաժային դատարան, մենք պատրաստե ենք»,- հավելեց Մարությանը։
Իսկ լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում Հայկ Մարությանը նշեց, որ աղբահանության նոր հիմնարկը համալրվում է տեխնիկայով և աշխատակիցներով։ Հայկ Մարությանը հավելեց, որ աղբահանությունից բացիէ ավելացնում են սանմաքրման աշխատանքները։ Ասաց, որ նախատեսվում է փոխել 9000 աղբաման և աղբի հավաքման մեքենաների թիվը հասցնել 54-ի։
«Շատ մեծ մտահոգություն է առաջացնում հենց «Սանիթեքի» պայմանագրի կնքման գործընթացը, ևս մեկ անգամ փաստերը հավաքելուց հետո պատրաստվում ենք դիմել Դատախազություն»,- նշեց քաղաքապետը:

Айк Марутян: “Если компания “Санитек” обратится в Арбитражный суд, то мы к этому готовы”
На сегодняшнем заседании совета старейшин столицы был затронут вопрос расторжения договоров, заключенных между компанией “Санитек” и мэрией Еревана, а также дальнейших процессов. Член фракции “Мой шаг” Айк Ованнисян поинтересовался тем, какие нарушения выявлены в договоре, заключпнном с “Санитеком”, и готова ли мэрия к процессу в Арбитражном суде.
“Помимо скоплений мусора, которые видели наши сограждане, сомнение вызвала законность заключения договоров и проведения тендеров, взаимоотношения между “Санитеком” и государством”,- ответил мэр Еревана Айк Марутян.
Касаясь возможного обращения “Санитека” в Арбитражный суд, мэр сказал, что у них было достаточно времени для тщательного изучения договоров. “Тем не менее, если компания “Санитек” обратится в Арбитражный суд, то мы к этому готовы”,- добавил Марутян.
А во время брифинга мэр сказал, что занимающаяся уборкой мусора новая организация оснащается техникой, пополняется работниками.
Айк Марутян также сообщил, что помимо мусороуборочных работ расширяются объем работ по саночистке. Предусмотрено заменить 9000 урн, а число мусороуборочных машин довести до 54.
“Большую озабоченность вызывает сам процесс заключения договора с ”Санитеком”. После сбора новых фактов мы намерены обратиться в прокуратуру”,- сказал Айк Марутян.