Հայկ Մարության․ «Եթե «Սանիթեք» ընկերությունը դիմի արբիտրաժային դատարան, մենք պատրաստ ենք»
Երևանու ավագանու այսօրվա նիստին անդրադարձան «Սանիթեք» ընկերության և քաղաքապետարանի միջև կնքված պայմանագրերի լուծարմանը և հետագա ընթացքին։ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Հայկ Հովհաննիսյանը հարցրեց, թե ի՞նչ խախտումներ են արձանագրվել «Սանիթեք» ընկերության հետ կնքված պայմանագրում, և ինչքանո՞վ է քաղաքապետարանը պատրաստ արբիտրաժային դատարանին
«Բացի կուտակված աղբը, որ տեսել են մեր քաղաքացիները, եղել են նաև այլ գործողություններ և ընթացքներ, օրինակ՝ կասկածներ է առաջացնում պայմանագրերի կնքման օրինականությունը, տենդերների անցկացման օրինակությունը, «Սանիթեք»-պետություն հարաբերությունը»,- հարցին պատասխանեց Երևանի քաղաքապետը։
Արբիտրաժի վերաբերյալ քաղաքապետը նշեց, որ իրենք երկար ժամանակ են ունեցել, և երկար գործընթաց է եղել, որի ընթացքում մանրակրկիտ ուսումնասիրել են պայմանագրերը․ «այնուամենայնիվ եթե «Սանիթեք» ընկերությունը դիմի արբիտրաժային դատարան, մենք պատրաստե ենք»,- հավելեց Մարությանը։
Իսկ լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում Հայկ Մարությանը նշեց, որ աղբահանության նոր հիմնարկը համալրվում է տեխնիկայով և աշխատակիցներով։ Հայկ Մարությանը հավելեց, որ աղբահանությունից բացիէ ավելացնում են սանմաքրման աշխատանքները։ Ասաց, որ նախատեսվում է փոխել 9000 աղբաման և աղբի հավաքման մեքենաների թիվը հասցնել 54-ի։
«Շատ մեծ մտահոգություն է առաջացնում հենց «Սանիթեքի» պայմանագրի կնքման գործընթացը, ևս մեկ անգամ փաստերը հավաքելուց հետո պատրաստվում ենք դիմել Դատախազություն»,- նշեց քաղաքապետը:

Yerevan Mayor Hayk Marutyan says he isn't worried if Sanitek takes the municipality to arbitration court for cancelling its contract with the trash hauler.
The Yerevan Municipality, arguing that Sanitek hadn’t fulfilled its contractual obligations to collect and dispose of trash in the Armenian capital, recently voided its contract with the Beirut-based company.
At today’s Yerevan Municipal Council session, when asked what contractual obligations Sanitek had violated, Mayor Marutyan responded: “In addition to the heaps of accumulated trash seen by our citizens, there were other actions and processes that cast doubts on the legality of the contract, on the legality of the tender bid, and the relation between Sanitek and the government.”
On the arbitration threat, the mayor noted they’ve had a long time to study the contract in detail.
"However, if Sanitek goes the route of arbitration, we are ready," Marutyan added.
Marutyan told reporters noted that the new garbage disposal facility is being replenished with equipment and staff, adding that 9,000 trash bins would be replaced, and the number of garbage trucks increased to 54.