«Ես կյանքիս մեջ սուտ խոսացած չկամ»,- ասում է Էդուարդ Բաբայանի գործով սուտ ցուցմունք տալու մեջ մեղադրվող Վյաչեսլավ Հարությունովը
Ազգային ժողովի պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանի գործով սուտ ցուցմունք տալու մեջ մեղադրվող Վյաչեսլավ Հարությունովը պնդում է, որ սուտ չի խոսել:
«Ես կյանքիս մեջ սուտ խոսացած չկամ»,- «Հետքի» լրագրողի հարցին ի պատասխան ասաց Վյաչեսլավ Հարությունովը: Մեր դիտարկմանը՝ եթե նախաքննության ընթացքում Հարությունովն ասել է, թե Էդուարդ Բաբայանն իրեն հարվածել է, իսկ դատարանում պնդել, որ նման բան չի եղել, ուրեմն չի՞ ստացվում, որ երկու ցուցմունքներից մեկը սուտ է, Հարությունովը պատասխանեց.
«Դուք իմ բերանից նման բան լսե՞լ եք»:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանն, ով նախկինում եղել է Գագիկ Ծառուկյանի անվտանգության ծառայության պետը, մեղավոր է ճանաչվել «Օլիմպավան» մարզական համալիրում Վյաչեսլավ Հարությունովի առողջությանը դիտավորությամբ ծանր վնաս պատճառելու մեջ:
Բաբայանի մասնակցությամբ միջադեպից հետո ոստիկանությունը հայտնել է, որ ըստ տուժողի հաղորդման՝ նրան նախ «հարված է հասցրել Գագիկ Ծառուկյանը, ապա ձեռքերով և ոտքերով բազմաթիվ հարվածներ են հասցրել Գագիկ Ծառուկյանի անվտանգության ղեկավար՝ 46-ամյա Էդուարդ Բաբայանն ու ևս մեկ անձ, որի ինքնությունը պարզվում է»։
Տուժող Հարությունովը հետագայում հայտարարել է, թե իրեն չեն հարվածել, այլ սայթաքել ու վայր է ընկել, և այս հանգամանքը պնդել է նաև Էդուարդ Բաբայանի գործով դատական նիստի մեկնարկին, որից հետո միջնորդել է նիստը դռնփակ քննել, ուստի նրա նախաքննական ցուցմունքի բովանդակությունը հանրությանը հասանելի չի դարձել: Թերևս սա է պատճառը, որ նա պնդում է, թե «իր բերանից հասարակությունը չի լսել տեղեկություն իրեն հարվածողների վերաբերյալ»:
Դատարանը, փաստորեն արժանահավատ չի համարել Հարությունովի՝ դատարանում տված ցուցմունքն, ու Էդուարդ Բաբայանին մեղավոր է ճանաչել իրեն վերագրվող արարքում:
Նշենք, որ ավելի վաղ մեզ հետ զրույցում Հարությունովի պաշտպաններից Ռոման Սարգսյանը հայտնել է, որ նա պատրաստվում է պատմել միջադեպի հետ կապված ամբողջ ճշմարտությունը: Մեր հարցին՝ ի վերջո ո՞րն է այս ճշմարտությունը, Հարությունովը չցանկանցավ հայտնել՝ նշելով, որ երբ դատարանում պատմի ճշմարտությունն, այն հասանելի է լինելու բոլորին:
Ի դեպ, քրեական գործով հաստատվել է նաև, որ Գագիկ Ծառուկյանը ևս մեկ անգամ հարվածել է Հարությունովին, սակայն մեկ հարվածը Վճռաբեկ դատարանի մեկնաբանության լույսի ներքո ծեծ համարվել չի կարող, ուստի Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվել:
Այսօր նշանակված էր Հարությունովի գործով առաջին դատական նիստը, որը հետաձգվեց դատավորի՝ արձակուրդում գտնվելու պատճառով:

“Я ни разу в жизни не лгал”,- говорит обвиняемый в даче ложных показаний по делу Э.Бабаяна Вячеслав Арутюнов
Обвиняемый в даче ложных показаний по делу депутата Национального Собрания Эдаурда Бабаяна Вячеслав Арутюнов утверждает, что не лгал.
“Я ни разу в жизни не лгал”,- заявил в беседе с Hetq.am Арутюнов. В ответ на замечание о том, что если в ходе предварительного следствия он сказал, что Эдуард Бабаян ударил его, а в суде уверял, что ничего подобного не было, то одно из этих двух показаний ложное, Арутюнов ответил: “Вы слышали об этом из моих уст?”
Напомним, что депутат Национального Собрания Эдуард Бабаян, занимавший ранее должность начальника службы безопасности лидера парламентской фракции “Процветающая Армения”, крупного предпринимателя Гагика Царукяна, признан виновным в умышленном причинении тяжкого вреда здоровью Вчеслава Арутюнова в спорткомплексе “Олимпийский”.
После инцидента с участием Бабаяна полиция сообщила, что, согласно сообщению потерпевшего, его сперва ударил Гагик Царукян, после чего руководитель службы безопасности Царукяна, 46-летний Эдуард Бабаян и еще один человек, личность которого устанавливается, начали наносить ему удары руками и ногами.
В дальнейшем Арутюнов заявил, что его не били, он сам поскользнулся и упал. Об этом потерпевший заявил и в начале судебного заседания по делу Эдуарда Бабаяна, после чего ходатайствовал о проведении заседания в закрытом режиме, поэтому содержание его предварительных показаний не стало достоянием общественности. Пожалуй, именно поэтому Арутюнов утверждает, что общественностсь не слышала из его уст сведения о наносивших ему удары лицах.
Суд фактически не посчитал достоверными показания в суде В.Арутюнова и признал Эдуарда Бабаяна виновным.
Ранее в беседе с нами защитник Арутюнова Роман Саргсян сообщил, что он собирается расскаать всю правду об инциденте. Вячеслав Арутюнов не пожелал ответиь на наш вопрос о том, что же произошло на самом деле, отметив, что когда расскажет в суде правду, она станет доступна всем.
По уголовному делу также подтвердилось, что удар Арутюнову нанес и Гагик Царукян, однако, согласно трактовке Кассационного суда, это не может считаться избиением, поэтому уголоввное преследование в отношении Царукяна не было осуществлено.
Сегодня должно было состояться первое судебное заседание по делу Арутюнова, но оно было отложено в связи с уходом судьи в отпуск.