Հայ ռեժիսորների ֆիլմերը՝ Լայպցիգի հեղինակավոր փառատոնի մրցութային ծրագրում․ «Եվրասիադոկ» նախագծի հաջող արդյունքները
Սեպտեմբերի 17-ից 28-ը Երեւանում անցկացվեց «Եվրասիադոկ» սցենարական զարգացման հայաստանյան դասընթացը, որին այս տարի մասնակցում էին նախապես ընտրություն անցած 6 հայտատուներ, ովքեր հնարավորություն ունեին զարգացնելու իրենց վավերագրական նախագծերը։ Նախագծերի վերջնական տարբերակները կդիտարկվեն Ֆրանսիայի «ԴոկՄոնդ» կազմակերպության կողմից, որից հետո կհրապարակվեն համատեղ արտադրության ֆորումին մասնակցող վերջնական փուլ անցած 3 նախագծերը։
«Եվրասիադոկ»-ն իր գործունեության ընթացքում արդեն ունեցել է 182 մասնակից 11 երկրից, ընդհանուր հաշվով 26 դասընթաց եւ 7 համատեղ արտադրության ֆորում։ Ութերորդ տարին անընդմեջ ֆորումի անցկացման վայրը Հայաստանն է։ Այս տարի այն տեղի կունենա նոյեմբերի 28-ից 30-ն ընկած ժամանակահատվածում։
Առաջին փուլի՝ սցենարական դասընթացի մանրամասների, «Եվրասիադոկ»-ի կարեւորության եւ տարածաշրջանում վավերագրական ֆիլմերի զարգացման, արտադրությանը նպաստող հիմնական եւ թերեւս տեսակի մեջ միակ նախագծի մասին զրուցել ենք Հայաստանում «Եվրասիադոկ»-ի ներկայացուցիչ Արեւիկ Ավանեսյանի հետ։
Մինչ բուն զրույցի հատվածին անցնելը, նշենք, որ «Եվրասիդոկ»-ի արդյունքում մինչ այս արտադրվել է 60 ֆիլմ, որից 24-ն արդեն ունեն ամբողջական, ավարտուն կարգավիճակ։ Այս տարվա գլխավոր իրադարձություններից մեկն այն է, որ նախագծի շրջանակներում հայ ռեժիսորների համատեղ արտադրության «Կանանց գյուղը» եւ «Վախենալու ոչինչ չկա» ֆիլմերն ընդգրկվել են Լայպցիգի վավերագրական ֆիլմերի միջազգային հեղինակավոր փառատոնի մրցութային ծրագրում։
Սկսենք «Եվրասիադոկ» նախագծի կարեւորությունից․ նախագիծն իրականացնում է համալիր գործառույթ՝ սցենարական դասընթացներից մինչեւ վերջնարդյունք՝ համատեղ ֆիլմարտադրության մեկնարկ։
Այո, «Եվրասիադոկ»-ը, որպես այդպիսին, սաղմնային փուլից մինչեւ ֆիլմի ստեղծում հարթակն է ապահովում՝ ընդհուպ մինչեւ ցուցադրություններ։ Առանձնահատուկ կերպով կարեւորում եմ այն իմաստով, որ վավերագրական ֆիլմերի հետ կապված դաշտն այստեղ շատ թույլ պատկեր ունի, ռեալ ֆինանսական աջակցության հնարավորությունները շատ քիչ են, եւ առհասարակ չկան դասընթացներ, որոնք կնպաստեն հեղինակին միջազգային մասնագետի հետ աշխատելու ուղղությամբ։
«Եվրասիադոկը» այս բացերը լրացնելու պրոֆեսիոնալ հարթակ է, որի տրամաբանական շղթան կառուցված է գաղափարից-վերջնական փուլ-միջազգային ցուցադրություն կոնտեքստում։
Երբ նախագիծը Հայաստանում նոր էր գործարկվում, եւ մեկնարկում էր երկրորդ աշխատանքային տարին (2012), «Լուսաս» կազմակերպության հիմնադիր տնօրեն, կինոռեժիսոր Ժան Մաղի Բաղբը ասում էր, որ հայ ռեժիսորների նախընտրած թեմաները նեղ են եւ հիմնականում վերաբերում են Ցեղասպանության եւ ինքնության հարցերին։
Վերջին տարիներին այս իմաստով զարգացումներ կա՞ն։
Կարծում եմ՝ փոփոխություններն ակնհայտ են, զարգացումներ կան։ Հիմա մերոնք սկսել են հասկանալ, որ մարդկային պատմություններն ու այսօրվա իրականությունն ավելի հետաքրքիր է։
Վերջին երկու-երեք տարիների հայկական նախագծերը բավականին ազդեցիկ են։ Անցյալ տարի 3 նախագծի փոխարեն 4-ը հաստատեցին, քանի որ նախագծերը շատ ուժեղ էին, ու դժվար էր ընտրություն կատարել։
Սոնա Սիմոնյանի ֆիլմն, օրինակ, Գյումրիում ապրող մարդկանց մասին է («Մեծ սպասելիքներ», 60ր, Հայաստան, Ֆրանսիա, Վրաստան), ովքեր կրում են երկրաշարժի հետեւանքները, բայց այսօրվա կյանքի ռիթմի մեջ են ներկայանում․այս իմաստով ֆիլմն արդեն անցյալի պատմություն չէ․ ներկայացնում է այսօրը՝ եղած աղետի հետեւանքները զգուշորեն բացելով։
Մեկ այլ հետաքրքիր պատմություն է ներկայացնում Խնկանոսյան Սիլվան․ ֆիլմը Արցախում աշխատող ականազերծող կանանց մասին է, ովքեր կրկնակի հակասության մեջ են՝ պատերազմը պատճառ է դարձել, որ իրենք աշխատանք ունենան, բայց միեւնույն ժամանակ այդ կանայք չեն դադարում երազել խաղաղության մասին։ Ֆիլմն այս տարի մասնակցում է Լայպցիգի վավերագրական միջազգգային հեղինակավոր փառատոնին՝ ընդգրկվելով մրցութային ծրագրում («Վախենալու ոչինչ չկա», 72ր, Ֆրանսիա, Հայաստան):
Առհասարակ այս տարին բացառիկ է այն իմաստով, որ հայ ռեժիսորների երկու ֆիլմերը միաժամանակ ընդգրկվել են Լայպցիգի փառատոնի մրցութային ծրագրում, ինչը եւ ոգեւորիչ է, եւ մեծ հաղթանակ ծրագրի համար․ մեկն, ինչպես արդեն նշեցի, Սիլվա Խնկանոսյանի «Վախենալու ոչինչ չկա» ֆիլմն է, մյուսը՝ Թամարա Ստեփանյանի «Կանանց գյուղը»։
Սեպտեմբերի 17-ից 28-ն ընկած ժամանակահատվածում փաստորեն անցկացվում էր համատեղ արտադրության ֆորումին նախորդող սցենարական զարգացման թրեյնինգը, որը վարում էր Ֆրանսիայից ժամանած թրեյներ Սամուել Աուբինը։ Հետագայում թրեյնինգի արդյունքում մշակված 6 նախագծերից 3-ը հնարավորություն կունենան մասնակցելու ֆորումին։ Կխնդրեի մանրամասնել թրեյնինգների ընթացքը, աշխատարանների ձեւաչափերը։
Այս տարի ունեցել ենք 11 հայտատու, որոնց ներկայացրած փաթեթեների արդյունքում ընտրվել են 6-ը։ Ինչպես նախորդ տարիներին, դասընթացների օգնությամբ նախագծերի հեղինակները կարողանում են տիրապետել այն հմտություններին, որոնց միջոցով նախագծի փաթեթին եւ սցենարին վերջնական տեսք կարող են հաղորդել։
Դասընթացները բավականին ինտենսիվ են, թրեյներն աշխատում է ինչպես խմբային, այնպես էլ անհատական ձեւաչափերով։ Բացի նախագծի փաթեթի մշակումից եւ սցենարի վրա աշխատելուց հանձնարարվում են նկարահանման յուրահատուկ առաջադրանքներ, նախագծերի հեղինակները փորձում են հասկանալ՝ արդյոք միջազգային շուկայում իրենց ներկայացրածը հասկանալի է, իրագործելի է տեխնիկական եւ այլ իմաստներով։
Վերադառնալով վավերագրական կինոյի ներկայիս զարգացումներին։
Այս տարի «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը ծրագրային փոփոխություններ կատարեց՝ այդ թվում խաղարկային եւ վավերագրական կինոն ներկայացնելով մեկ անվանակարգոմ։ Երբ ծրագրերի տնօրեն Կարեն Ավետիսյանին հարցրեցի փոփոխության պատճառը, ասաց, որ դրանով փորձում են ուշադրություն հրավիրել, քանի որ հակառակ դեպքում՝ մեկ առանձին ծրագրով ներկայացվող վավերագրական կինոն ստվերում է մնում։
Որպես պրոդյուսեր վավերագրական կինոյի զարգացման ի՞նչ հնարավորություններ ես առանձնացնում։ Որո՞նք են խնդիրները։
Վավերագրական կինո ստեղծելու պոտենցիալն իսկապես մեծ է, բայց, այո, այս կինոն թե իր սպեցիֆիկայի, թե իր ստեղծման համար հայթայթվող ֆինանսական միջոցների տեսանկյունից մեծ բարդությունների առաջ է կանգնած։
Հստակ է մի բան, որ յուրահատուկ պատմություններ շատ կան, կան նաեւ ռեժիսորներ, ովքեր «պատմում» են այդ պատմությունները շատ հետեւաքրքիր լեզվով եւ կերպով։ Վավերագրական կինոն ցավալիորեն անտեսված է, աշխատանք այս ուղղությամբ շատ ունենք տանելու, որովհետեւ ափսոս է այն պոտենցիալը, որը կարող է միջազգային հարթակում երեւալ, բայց ինչ-ինչ պատճառներով չի հասնում վերջնական կետին։
Միջազգային շուկան այս իմաստով ունի իր կանոնները եւ իր պահանջները։ Իհարկե վավերագրական կինոն խաղարկայինի հետ մրցակցության մեջ մտնել չի կարող, սակայն հատուկ քաղաքականության միջոցով կարելի է ստեղծել վավերագրական կինո, որը մրցակցային եւ սպասված է միջազգային շուկայում։
Այս իմաստով ստացվում է, որ «Եվրասիադոկը» վավերագրական կինոյի զարգացման այստեղ իրականացվող գրեթե միակ հնարավորությունն է, որը կարող է տեղական արտադրանքը հասցնել միջազգային շուկա։
Վավերագրական կինոնախագծերը ֆինանսավորվում են նաեւ Ազգային կինոկենտրոնի եւ «Հայկ» փաստավավերագրական ստուդիայի կողմից, բայց գործընթացը շատ խրթին է ու դեռ ոչ բավարար։ Անհրաժեշտ է ստեղծել մասնագիտական գործիքներով հագեցած հարթակներ, որոնք հնարավորություն կտան նախագծերը կյանքի կոչել՝ համեմատելով միջազգային փորձի եւ հարուստ բովանդակության հետ։
Այս իմաստով, ինչպես արդեն նշեցի, «Եվրասիադոկ»-ի գործունեությունը Հայաստանում անփոխարինելի է։ Ուրախ եմ, որ տեղական դասընթացին աջակցել է ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը։ Սակայն ունենք ֆինանսական բացեր, որոնք կապված են համատեղ արտադրության սկզբնավորման եւ ընթացքի հետ։ Այս իմաստով արդեն դիմել ենք մի քանի կազմակերպությունների, որոնց հետ վարում ենք բանակցություններ։
Նոյեմբերին կանցկացվի համատեղ արտադրության ֆորումը։ Ֆորումի ընթացքը կմանրամասնե՞ս։ Ակնկալվու՞մ է, որ մեր մասնակիցներից որեւէ մեկի նախագիծը կանցնի արտադրական փուլ։
Ֆորումին մասնակցելու են շուրջ 20 հյուրեր եւ գնորդներ Եվրոպայից։ 2 օրվա ընթացքում դասընթացների արդյունքում ընտրված հեղինակները ներկայացնելու են իրենց նախագծերը (փիչինգի ընթացք), որի արդյունքում էլ գնորդները, պրոդյուսերները, փառատոնների ներկայացուցիչները ընտրելու են նախագծեր՝ համատեղ արտադրության համար։
Ֆորումի երրորդ օրվա ընթացքում նախատեսված են անհատական հանդիպումներ մասնակիցների հետ։ Ըստ նախնական պլանավորման բոլոր հյուրերը պետք է ընտրեն մեկ նախագիծ հետագայում դրա զարգացման վրա աշխատելու համար։
Ստացվում է 16 նախագիծ եւ ավելի կարող են զարգացման փուլ մտնել։ Ըստ նախորդ երկու տարիների փորձի՝ կարող եմ ասել, որ հայկական նախագծերը միշտ կռվախնձոր են դառնում․ մեծ հետաքրքրություն են առաջացնում, եւ, որպես կանոն, գտնում են լավ գործընկերներ։
Ֆորումը Երեւանում անցկացնելը շատ եմ կարեւորում, քանի որ հնարավորություն է տալիս նաեւ դաշտի ներկայացուցիչներին ակտիվանալ եւ կապեր հաստատել, բայց, ցավոք, սա երեւի վերջին տարին կլինի, քանի որ ֆինանսավորման լուրջ խնդիր կա։
Հետգրություն։ «Եվրասիադոկ» 2019-ի ծրագրի իրականացումը հնարավոր է եղել ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության ֆինանսավորման, «ԴոկՄոնդ» ֆրանսիական կազմակերպության եւ Լիոն քաղաքի մասնակի ֆինանսավորման, Հայաստանում Եվրոպական միության գրասենյակի եւ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան մասնակի ֆինանսավորման արդյունքում, ինչպես նաեւ Հայաստանի անկախ կինոգործիչների համայնքի (ԻՖԿԱ), Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (AGBU) եւ Կինեմատոգրաֆիստների միության աջակցության (ոչ ֆինանսական) շնորհիվ։
Գլխավոր լուսանկարում՝ Սիլվա Խնկանոսյանի «Վախենալու ոչինչ չկա» եւ Թամարա Ստեփանյանի «Կանանց գյուղը» վավերագրական ֆիլմերի ազդագրերը։ Մյուս լուսանկարում՝ «Եվրասիադոկ» սցենարական դասընթացի 2019-ի մասնակիցները (ձախից) եւ նախագծի հայաստանյան ներկայացուցիչ՝ Արեւիկ Ավանեսյանը։

Films by Armenian Directors at Prestigious DOK Leipzig Documentary Competition Festival: Success of EurasiaDoc Project
The EurasiaDoc script writing Armenian residence was held from September 17-28 with 6 previously selected participants this year having the opportunity to develop their documentary projects. The final versions of the projects will be reviewed by Docmonde organization (France) following which 3 projects that have passed to the final and that will participate in the co-production forum will be announced.
During its lifetime EurasiaDoc has had 182 participants from 11 countries, a total of 26 trainings and 7 co-production meetings. The 8th time in a row the forum is held in Armenia. This year it will take place from November 28 to 30.
We have talked about the first stage, the details of script writing residence, role of EurasiaDoc as the main and probably unique project of documentary film development and production with EurasiaDoc Armenia representative Arevik Avanesyan.
Before turning to the conversation itself we would like to note that to date 6 films have been produced within the framework of EurasiaDoc, 24 of which already have attained a complete, final status. One of the major events of this year the films “Village of Women” and “Nothing to be Afraid of” which were part of EurasiaDoc entering the competition programme of the prestigious international Leipzig DOC film festival.
Let’s start with the reasons why EurasiaDoc is an important project: it does a complex of functions ranging from script writing trainings to the end results, the start of film co-production.
Yes, as such, EurasiaDoc ensures the presence of the platform from the embryonic stage to the creation of the film, up to screenings. I find it especially important as the field of documentary filmmaking is very weak here; the possibilities of gaining real financial aid are limited and there are no trainings which would direct an author to work with an international expert.
EurasiaDoc is a professional platform that can bridge the gaps the logical chain of which is built through idea-final stage-international screening.
When the project was just starting off in Armenia and it was the second working year (2012), founding head of Lussas organization, film director Jean-Marie Barbe mentioned that topics chosen by Armenian directors were really specific and were mostly about Genocide and identity.
Have there been any changes in this in recent years?
I believe the changes are obvious and so are the developments. Now we have started to understand that human stories and today’s reality are more captivating.
During the last 2-3 years Armenian projects have been quite impressive. Last year they selected 4 projects instead of 3 as they were very strong and it was hard to make a choice.
For instance, Sona Simonyan’s film is about people who live in Gyumri (“Great Expectations”, 60 minutes, Armenia, France, Georgia) who bear the consequences of the earthquake but who are very much into today’s life. From this point of view, the film is no longer a story of the past; instead, it depicts today’s reality by carefully addressing the consequences of the disaster.
Another interesting story is presented by Silva Khnkanosian. Her film is about female deminers who work in Artsakh (Karabakh) and who find themselves in double contradiction: the war has become the reason they have employment, but at the same time these women never stop dreaming about peace. This year the film will be screened at the prestigious international film festival Leipzig where it is part of the competition programme (“Nothing to be Afraid of”, 72 minutes, France, Armenia).
In general this is a very specific year in the sense that at once 2 films by Armenian directors have been selected for Leipzig’s competition programme which is both exciting and a big success story for EurasiaDoc. One, as I’ve already mentioned, is Silva Khnkanosian’s “Nothing to be Afraid of” and the other is Tamara Stepanyan’s “Village of Women”.
I understand that the script writing training which precedes the co-production forum was conducted by trainer Samuel Aubin, who had arrived from France, from September 17 to 28. Later on, 3 out of 6 projects developed within the framework of the training will be given a chance to participate at the forum. I would ask you to go in greater detail about the process and format of the training.
There were 11 applications this year among which 6 were selected on the basis of the presented materials. As in previous years, the trainings help the authors develop necessary skills which lead them to finalizing the project folder and the script.
The trainings are quite intensive: the trainer works both in group and individually. Apart from working on the project folder and on the script, he also gives special shooting assignments. The authors of the projects try to understand whether what they present is understandable for the international market and whether it is feasible technically and in other senses.
Let’s come back to current developments in documentary filmmaking.
This year film festival “Golden Apricot” made some program changes, including grouping fiction and documentary under one category. When I asked program director Karen Avetisyan about the reason behind such change he told me this was done to draw more attention as otherwise, documentary presented in a separate program would be lagging behind.
As a producer, what opportunities of the development of documentaries can you single out? Which are the challenges facing documentary filmmaking?
The potential of making documentaries is really huge, but at the same time, it is true that this type of films is facing great difficulties both because of its specificity and from the perspective of financial means necessary for its creation.
One thing is sure: there is no lack of unique stories. There are also directors who “tell” these stories in a very interesting language and way. Much to my regret, the documentary is ignored and we have much work to do here as the potential which can be seen in the international arena but somehow doesn’t manage to be fully realized is not to be lost.
The international market in this respect has its rules and requirements. Of course, documentaries can’t compete with fiction films, but through special policies we can make documentaries which will be competitive and much awaited in international markets.
Judging by this, I understand that EurasiaDoc is almost the sole chance for documentary development here which can really bring local production to international markets.
Documentary film projects are also financed by National Cinema Center of Armenia and “Hayk” Documentary Film Studio but the process is really complicated and not sufficient yet. It is necessary to create platforms equipped with professional tools which will allow carrying out the films, comparing them with international experience and rich content.
In this respect, as I’ve already mentioned, EurasiaDoc’s activity in Armenia is irreplaceable. I’m happy that the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia has also contributed to the local training. However, we have financial gaps related to the launch and process of co-production meetings. We have already turned to a number of organizations with which we are negotiating.
The co-production forum will be held in November. Will you explain the process of the forum in detail? Do you expect any of our participant’s projects to enter production stage?
There are around 20 guests and buyers from Europe who will take part at the forum. During 2 days the authors selected following the training will present their projects (pitching) as result of which the buyers, producers and festival representatives will select projects for co-production.
There are individual meeting with the participants planned during the third day of the forum. As it has been previously arranged, all the guests need to choose one project to then work on its development.
That is to say, 16 and more projects can enter development stage. Based on the experience of the last 2 years, I can tell you that Armenian projects always become a bone of contention. They stir much interest and, as a rule, they find good partners.
I find it really important to hold the forum in Yerevan as it enables the representatives of the field to become more active and to establish new contacts but, unfortunately, it looks like this will be the last year as there are serious financing problems.
P.S. EurasiaDoc 2019 was made possible due to the financing of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia, partial financing by DocMonde French organization and City of Lyon, partial financing by EU Office in Armenia and Embassy of the French Republic in Armenia as well as the NGO of Independent Filmmakers’ Community of Armenia (IFCA), Armenian General Benevolent Union (AGBU) and Filmmakers Union’s (non-financial) support.
Main photo: Posters of Silva Khnkanosian’s “Nothing to be Afraid of” and Tamara Stepanyan’s “Village of Women” documentary films
The other photos: participants of EurasiaDoc script writing residence 2019 (from the left) and EurasiaDoc Armenian representative Arevik Avanesyan.