Վերաքննիչ դատարանը վարույթ է ընդունել ՀԴՄ-ների գնման պայմանագրերը տրամադրելու որոշման դեմ ՊԵԿ-ի բողոքը
Վերաքննիչ դատարանը վարույթ է ընդունել Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ)՝ Վարչական դատարանի կայացրած վճռի դեմ բողոքը, որի քննությունը նշանակվել է 2020 թվականի հունիսի 20-ին՝ 8 ամիս հետո։
Նշենք, որ օգոստոսի 6-ին Վարչական դատարանը որոշեց «Հետաքննող լրագրողներ»-ի հայցը բավարարել մասնակի։ Մասնավորապես՝ դատարանը ՊԵԿ-ին պարտավորեցրեց տրամադրել չինական «Պաքս Թեքնոլոջի» և թայվանական «Միտաք Ինֆորմեյշն Թեքնոլոջի» ընկերությունների հետ կնքված բոլոր պայմանագրերի պատճենները՝ փակելով այն տեղեկությունները, որոնք, ըստ Կառավարության որոշման, համարվում են գաղտնի։ Բացի այդ, ՊԵԿ-ը պարտավոր է պարզաբանել՝ արդյոք այս ընկերությունների հետ կապ է հաստատել հայաստանյա՞ն ներկայացուցիչների միջոցով: Եթե այո, ապա ովքեր են նրանք։
Պետական եկամուտների կոմիտեն Վերաքննիչ դատարան ներկայացրեց բողոք՝ նշելով, որ դատարանը բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ չի վերլուծել այս գործի քննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցները։
«Այն, որ այդ որոշումներում (նկատի ունի Կառավարության որոշումները-հեղ․) ըստ դատարանի առկա չէ որևէ կետ, որով կսահմանվեր ՀԴՄ-ների գնման գործընթացը գաղտնի ընթացակարգով իրականացնելու իրավակարգավորում, փաստում է դատարանի կողմից ներկայացված ապացույցի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտված չլինելու մասին։ Հակառակ դեպքում դատարանը չէր հանգի վերոնշյալ ներքին համոզմունքի, ինչն էլ չէր հանգեցնի դատական սխալի»,- վերաքննիչ բողոքում նշել է ՊԵԿ-ը։
Պետական եկամուտների կոմիտեն հայտնել է նաև, որ եթե գաղտնի որոշման որևէ կետով իրականացվող գործընթացը չի առանձնացվում որպես գաղտնի, ապա այդ գաղտնի որոշմամբ կարգավորվող գործընթացի բոլոր ընթացակարգերն են համարվում գաղտնի։
Ըստ ՊԵԿ-ի՝ թեև դատարանը պարզաբանել է, որ ՀԴՄ-ների գնման մասին Կառավարության որոշման վրա դրված է «գաղտնի» գրառումը, այն, միևնույն է, պետք է ունենար նաև առանձին տող՝ սահմանելով գործընթացը գաղտնի ընթացակարգով իրականացնելու իրավակարգավորում։
ՊԵԿ-ը համարում է, որ դատարանի վերլուծությունները հիմնավոր չեն, իսկ նման պայմաններում հայցվող տեղեկությունը ենթակա չէ տրամադրման։

Апелляционный суд принял в производство жалобу КГД на решение о предоставлении копий договоров о закупках кассовых аппаратов
Апелляционный суд принял в производство жалобу Комитета госдоходов (КГД) на постановление Административного суда. Ее рассмотрение назначено на 20 июня 2020 г., то есть через восемь месяцев.
Отметим, что 6 августа Административный суд принял постановление о частичном удовлетворении иска общественной организации “Журналисты-расследователи”. Суд, в частности, обязал КГД предоставить копии всех договоров, заключенных между китайской компанией “Парс текнолоджи” и тайваньской компанией “Митак Информейшн Текнолоджи”, закрыв сведения, которые, согласно решению правительства, носят конфиденциальный характер. Кроме того, КГД обязан разъяснить, была ли установлена связь с этими компаниями через армянских представителей, и если да, то кто они.
Комитет госдоходов обратился в Апелляционный суд с жалобой, в которой отмечалось, что суд не исследовал всесторонне, полно и объективно доказательства, полученные в ходе рассмотрения данного дела.
“То, что в указанных решениях (имеются в виду решения правительства. – Авт.), по мнению суда, нет пункта, устанавливающего правовое регулирование процесса закупки по конфиденциальной процедуре контрольно-кассовых аппаратов, подтверждает отсутствие разностороннего, полного и объективного исследования представленного судом доказательства. В противном случае суд не пришел бы к вышеупомянутому внутреннему убеждению, что не привело бы к судебной ошибке”,- говорится в апелляционной жалобе Комитета госдоходов.
Согласно КГД, если суд разъяснил, что на решении правительства о закупке контрольно-кассовых аппаратов стоит гриф “Секретно”, в нем все равно должна была быть отдельная строка, устанавливающая правовое регулирование данного процесса по конфиденальной процедуре.
КГД считает исследование суда необоснованным, полагая, что в данном случае затребованная информация не может быть предоставлена.