Դատարանը պարտավորեցրեց ՊԵԿ-ին «Հետաքննող լրագրողներ»-ին տրամադրել ՀԴՄ սարքերի ձեռքբերման պայմանագրերը
Վարչական դատարանն այսօր հրապարակեց «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն ընդդեմ ՊԵԿ-ի գործով վճիռն ու որոշեց «Հետաքննող լրագրողներ»-ի հայցը բավարարել մասնակի։ Մասնավորապես՝ դատարանը ՊԵԿ-ին պարտավորեցրեց տրամադրել չինական «Պաքս Թեքնոլոջի» և թայվանական «Միտաք Ինֆորմեյշն Թեքնոլոջի» ընկերությունների հետ կնքված բոլոր պայմանագրերի պատճեները՝ փակելով այն տեղեկությունները, որոնք, ըստ կառավարության որոշման, համարվում են գաղտնի։ Բացի այդ, ՊԵԿ-ը պարտավոր է պարզաբանել՝ արդյոք այս ընկերությունների հետ կապ է հաստատել հայաստանյան ներկայացուցիչների միջոցով: Եթե այո, ապա ովքեր են նրանք։
ՊԵԿ-ից հօգուտ «Հետաքննող լրագրողներ»-ի կբռնագաձնվի 50 000 դրամ` որպես փաստաբանական ծառայության գումար, ինչպես նաև 4000 դրամ՝ հայցի ներկայացման պետական տուրքը։
Դատարան դիմելուց մեկ օր անց՝ ապրիլի 16-ին, Պետական եկամուտների կոմիտեն պարզաբանում էր ուղարկել խմբագրություն` նշելով, թե ձեռնարկվում են օրենքով նախատեսված միջոցառումներ՝ ՀԴՄ սարքերի գնման գործընթացի կազմակերպումը, դրա արդյունքում պայմանագրերի կնքումը կարգավորող Կառավարության գաղտնի որոշումների գաղտնազերծման ուղղությամբ: Կոմիտեն նաև հավելել էր, որ ուսումնասիրության շրջանակներում հնարավոր չի եղել պարզել նշված գործընթացի՝ գաղտնի համարվելու հիմքերը և խոստացել դրանք գաղտնազերծել, քանի որ Կառավարության որոշումների շրջանակում ՀԴՄ սարքերի գնման գործընթացն այլևս ավարտվել է, և դրանց գնման գործընթացի կազմակերպման պետական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկությունների հետագա պահպանությունը և պաշտպանությունը դարձել է աննպատակահարմար:
Հենց այս հիմնավորումների շրջանակներում Պետական եկամուտների կոմիտեի իրավաբանական վարչության պետ Արման Մնացականյանը դիմել էր Վարչական դատարան՝ խնդրելով մերժել հայցադիմումը: Վերջինս դատարանին հայտնել է, որ վերոնշյալ պարզաբանման առկայության պայմաններում առարկայազուրկ է դառնում լրատվամիջոցի` դատարան ներկայացրած պահանջը, քանի որ արդեն իսկ ՊԵԿ-ը ձեռնարկում է օրենքով նախատեսված միջոցառումներ ՀԴՄ սարքերի գնման գործընթացի կազմակերպումը և դրա արդյունքում պայմանագրերի կնքումը կարգավորող` Կառավարության գաղտնի որոշումների գաղտնազերծման ուղղությամբ:

Суд обязал Комитет госдоходов предоставить общественной организации “Журналисты-расследователи” договоры приобретения контрольно-кассовых аппаратов
Административный суд сегодня обнародовал решение по делу общественной организации “Журналисты-расследователи” против Комитета госдоходов”, согласно которому иск “Журналистов-расследователей” подлежит чвстичному удовлетворению. Суд, в частности, обязал КГД предоставить копии всех договоров, заключенных с китайской компанией “Пакс Текнолоджи” и тайваньской компанией “Митак Информейшн Текнолоджи”, закрыв те сведения, которые, согласно решению правительства, считаются конфиденциальными. Кроме того, КГД обязан разъяснить, была ли установлена связь с этими компаниями через армянских представителей, и если да, то кто они.
С Комитета госдоходов в пользу “Журналистов-расследователей” будет взыскано 50.000 драмов на оплату адвокатских услуг и госпошлины в размере 4000 драмов.
Отметим, что КГД, сославшись на закон РА “О государственной и служебной тайне”, отказался предоставить договоры о приобретении контрольно-кассовых аппаратов. Комитет заявил, что публикация содержащихся в этих документах сведений может повлечь серьезные последствия для безопасности Армении.
15 апреля ОО “Журналисты-расследователи” подала иск в Административный суд, обжаловав отказ КГД в предоставлении договоров.
На следующий день, 16 апреля, КГД прислал объяснение, в котором говорилось, что предпринимаются шаги по организации процесса закупки ККА и рассекречиванию конфиденциальных решений правительства, регулирующих процесс заключения договоров.
Комитет также отметил, что в рамках изучения не удалось выяснить, на каких основаниях указанный процесс считается конфиденциальным, и пообещал рассекретить информацию, так как процесс закупки ККА в рамках решений правительства уже завершен, и дальнейшая защита являвшихся государственной тайной сведений об организации процесса закупок ККА стала нецелесообразной.
Именно на этом основании начальник юридического управления КГД Арман Мнацаканян обратился в Административный суд с просьбой отклонить иск. Он также сообщил суду, что при наличии объяснения требование СМИ, с которым оно обратилось в суд, теряет смысл, поскольку КГД уже осуществляет предусмотренные законом мероприятия по рассекречиванию конфиденциальных решений правительства, направленных на регулирование организации процесса закупки контрольно-кассовых аппаратов и заключения соответствующих договоров.