«Արմենիա Վայնը» հյուրընկալեց «Իմ քայլը հանուն Արագածոտնի մարզի» համաժողովը
Հոկտեմբերի 12-ին «Արմենիա Վայն» գինու գործարանում տեղի ունեցավ «Իմ քայլը հանուն Արագածոտնի մարզի» ներդրումային համաժողովը, որին մասնակցում էին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության անդամներ, պատգամավորներ, բարձրաստիճան հյուրեր և գործարարներ: Միջոցառումն անցկացվում էր «Արմենիա Վայն» ընկերության հովանու ներքո։
Արագածոտնի մարզի զարգացման պոտենցիալը
Միջոցառման մեկնարկին ելույթով է հանդես եկել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որի ընթացքում անդրադարձել է երկրի տնտեսական իրավիճակին և արձանագրած արդյունքներին։
Վարչապետը խորհրդանշական է համարել այն, որ համաժողովը տեղի է ունենում «Արմենիա Վայնի» գինու հնացման մառանում և հույս հայտնել, որ այդ ակադեմիական միջավայրում կհնչեն ստեղծագործ մտքեր և գաղափարներ։
Համաժողովի պանելային քննարկման ընթացքում խոսնակներն անդրադարձել են Արագածոտնի մարզի զարգացման պոտենցիալին, գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում կատարվող աշխատանքներին։
Հայկական գինիների մրցունակության գաղտնիքը՝ «Արմենիա Վայնի» օրինակով
Արագածոտնի մարզի գրավչության մասին պատմող ֆիլմի ցուցադրությանը հաջորդել է գործարարների կողմից ներդրումային ծրագրերի ներկայացումը։
«Արմենիա Վայն» ընկերության համահիմնադիր Վահագն Մկրչտյանը ներկայացրել է մարզի գինեգործական հարուստ մշակույթն ու ընկերության կողմից գինեգործության ոլորտի զարգացմանն ուղղված քայլերը։ Ներկայացվել է գործարանի տարիների պատմությունը, խոսվել՝ հայկական գինին միջազգային շուկայում մրցունակ դարձնելու ընկերության ջանքերի մասին։
«Երբ 13 տարի առաջ մտանք գինեգործության ոլորտ, կարելի է ասել՝ այն Հայաստանում իր վատ օրերն էր ապրում։ Մենք չվարանեցինք ու ասացինք, որ պետք է ստեղծենք այնպիսի գինի, որը կկարողանա մրցել համաշխարհային լավագույն բրենդների հետ։ Մենք հավատացինք այդ գաղափարին և մեզ համար հիմնեցինք նման բարձր նշաձող։ Դա նշանակում էր, որ անհրաժեշտ էին լուրջ ներդրումներ, պետք էր միջազգային փորձը բերել Հայաստան, և այս առումով չգնացինք որևէ փոխզիջման ու միջազգային լավագույն փորձը ներդրեցինք Արագածոտնի մարզում՝ «Ամենիա Վայն» ընկերությունում»,- նշել է Վահագն Մկրտչյանը։
Համահիմնադրի խոսքով, ընկերության աշխատանքներում ներգավեցին միջազգային ամենաբարձր մակարդակի խորհրդատուների և թիմը համալրեցին երիտասարդ կադրերով։ Նա նշել է, որ հայկական գինիների հաջողության գործում մեծ դեր ունի հնավանդ գինեգործական մշակույթը, որի վրա էլ ընկերությունը շեշտադրում է կատարել գինին ներկայացնելիս։
Ներդրումային ծրագրեր՝ ի նպաստ գինեգործությանն ու զբոսաշրջությանը
«Արմենիա Վայն» ընկերությունը, հետևելով միջազգային գինեգործության զարգացումներին, 2017 թվականից մեկնարկել է օրգանական խաղողի այգիների տնկման գործընթաց։ Նախատեսվող 100 հեկտար այգիներից արդեն իսկ տնկվել է 18 հեկտարը։
«Օրգանական խաղողագործությունը հարգանք է բնության հանդեպ։ Մենք չենք օգտագործում որևիցե թունաքիմիկատ, այգին սրսկվում է ամբողջապես օրգանական նյութերով, որի համար կիրառում ենք ժամանակակից տեխնիկա։ Անհրաժեշտ են նաև կաթիլային ոռոգման համակարգ, հակակարկտային ցանցեր, և արդեն իսկ կարողացել ենք իրականացնել ծրագրի առաջին փուլը»,- ասել է Վահագն Մկտչյանը։
Ընկերությունը շարունակում է նպաստել նաև մարզի զբոսաշրջության զարգացմանը՝ գինու տուրերի իրականացման միջոցով։ Նախորդ տարի գործարանն ընդունել է մոտ 5000 զբոսաշրջիկի։
«Գործարանի հարակից տարածքում կկառուցենք ազգագրական զբոսարջային կենտրոն՝ կից եկեղեցիով։ Դրա համար ընտրել ենք տարածաշրջանին բնորոշ 18-րդ դարի ճարտարապետությունը։ Կառույցը կունենա 300 տեղանոց հանդիսությունների սրահ, ներքին բակ՝ բացօթյա միջոցառումների համար, երկու տներ՝ գինեգործի և կոնյակագործի, որոնցից յուրաքանչյուրը կունենա համապատասխան կահավորում, կլինի նաև արհեստանոցների համար նախատեսված հատված»,- պատմել է ընկերության համահիմնադիրը։
Նա հավելել է, որ «Արմենիա Վայնը» կընդլայնի նաև արտադրական հնարավորությունները՝ կոնյակի պաշարները մեծացնելու համար, շուրջ 30.000 հ.լ. ծավալով:
Կառավարություն-գործարար կլոր սեղան քննարկումից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց կատարեց «Արմենիա Վայն» գինեգործարանի տարածքով՝ ծանոթանալով ընկերության տարիների գործունեությանը և գինեգործական ավանդույթներին։ Վարչապետն ականատես դարձավ գինու պատրաստման ողջ ընթացքին՝ սկսած խաղողի դատարկման և տեսակավորման փուլից, այնուհետև համտեսեց ընկերության նոր գինիները, որոնք շուտով կներկայացվեն սպառողին:

This is an unedited Armenian Wine Company press release.
On October 12, 2019 the Armenia Wine Company hosted the "My Step for Aragatsotn Marz" business forum with Prime Minister Nikol Pashinyan, members of the government, National Assembly deputies, dignitaries and entrepreneurs participating in the event.
The forum was held under the auspices of the Armenia Wine Company.
At the start of the event, Prime Minister Nikol Pashinyan delivered a speech, focusing on the state of the country's economy and the recorded results. The prime minister said it was symbolic that the forum was being held in the wine aging cellar of the company and expressed hope that creative thoughts and ideas would be voiced in this 'academic' environment.
During the panel discussion the speakers looked into the development potential of the Aragatsotn region, its agriculture and tourism sectors. The screening of a film telling about the attractiveness of the Aragatsotn region was followed by the presentation of investment programs by entrepreneurs.
The co-founder of Armenia Wine Company Vahagn Mkrtchyan presented the rich winemaking culture of the Aragatsotn region and the steps made by the company to boost the local winemaking industry. He spoke also about what the winery has achieved in recent years and the efforts of the company to ensure the competitiveness of Armenian wines in the international market.
“When we entered the Armenian winemaking industry 13 years ago, it was going through difficult days. We did not hesitate and stated that we should create such wines that would compete with the best world brands. We believed in that idea and set the bar that high. That meant that serious investments were needed, international experience was to be brought to Armenia, and in this regard we did not make any compromise and invested the best international experience in Armenia Wine," said Vahagn Mkrtchyan.
According to him, top-class international consultants were attracted by the company and the team was replenished with young staff. He noted that the traditional winemaking culture, on which the company focuses on, has played an important role in the success of Armenian Wine Company.
In tune with the international winemaking trends, in 2017 Armenia Wine Company launched the process of planting organic vineyards having so far planted vines on 18 hectares of land out of the projected 100 hectares.
"Organic winemaking means respect for nature. We do not use any pesticides, the vineyards are sprayed exclusively with organic substances, for which we use modern technology. A drip irrigation system, anti-hail nets are also needed, and we were able to implement the first stage of the program," said Vahagn Mkrtchyan.
The company keeps on contributing to the development of tourism in the region through the implementation of wine tours. Last year, the plant was visited by about 5,000 tourists.
“An ethnographic tourist center and a church will be built on the territory near the plant. To do this, we have chosen the architecture of the 18th century, which is inherent in the region. The building will have a celebration hall with 300 seats, a patio for outdoor events, two winemaking houses and cognac-maker, each of which will be furnished accordingly, and a land plot for workshops too ," said the co-founder of the company.
He added that Armenia Wine will also expand production capacities to increase cognac reserves by approximately 30,000 liters.
After round -table discussions in the government-entrepreneurs format at the business forum Prime Minister Nikol Pashinyan made a tour around the Armenia Wine's winery and was told about the company's activity and winemaking traditions.
The prime minister observed the entire wine making cycle, starting from the stage of unloading and sorting grapes, then tasted new wines of the company, which would soon be presented to the consumers.