«Արմենիա Վայնը» հյուրընկալեց «Իմ քայլը հանուն Արագածոտնի մարզի» համաժողովը
Հոկտեմբերի 12-ին «Արմենիա Վայն» գինու գործարանում տեղի ունեցավ «Իմ քայլը հանուն Արագածոտնի մարզի» ներդրումային համաժողովը, որին մասնակցում էին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության անդամներ, պատգամավորներ, բարձրաստիճան հյուրեր և գործարարներ: Միջոցառումն անցկացվում էր «Արմենիա Վայն» ընկերության հովանու ներքո։
Արագածոտնի մարզի զարգացման պոտենցիալը
Միջոցառման մեկնարկին ելույթով է հանդես եկել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որի ընթացքում անդրադարձել է երկրի տնտեսական իրավիճակին և արձանագրած արդյունքներին։
Վարչապետը խորհրդանշական է համարել այն, որ համաժողովը տեղի է ունենում «Արմենիա Վայնի» գինու հնացման մառանում և հույս հայտնել, որ այդ ակադեմիական միջավայրում կհնչեն ստեղծագործ մտքեր և գաղափարներ։
Համաժողովի պանելային քննարկման ընթացքում խոսնակներն անդրադարձել են Արագածոտնի մարզի զարգացման պոտենցիալին, գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում կատարվող աշխատանքներին։
Հայկական գինիների մրցունակության գաղտնիքը՝ «Արմենիա Վայնի» օրինակով
Արագածոտնի մարզի գրավչության մասին պատմող ֆիլմի ցուցադրությանը հաջորդել է գործարարների կողմից ներդրումային ծրագրերի ներկայացումը։
«Արմենիա Վայն» ընկերության համահիմնադիր Վահագն Մկրչտյանը ներկայացրել է մարզի գինեգործական հարուստ մշակույթն ու ընկերության կողմից գինեգործության ոլորտի զարգացմանն ուղղված քայլերը։ Ներկայացվել է գործարանի տարիների պատմությունը, խոսվել՝ հայկական գինին միջազգային շուկայում մրցունակ դարձնելու ընկերության ջանքերի մասին։
«Երբ 13 տարի առաջ մտանք գինեգործության ոլորտ, կարելի է ասել՝ այն Հայաստանում իր վատ օրերն էր ապրում։ Մենք չվարանեցինք ու ասացինք, որ պետք է ստեղծենք այնպիսի գինի, որը կկարողանա մրցել համաշխարհային լավագույն բրենդների հետ։ Մենք հավատացինք այդ գաղափարին և մեզ համար հիմնեցինք նման բարձր նշաձող։ Դա նշանակում էր, որ անհրաժեշտ էին լուրջ ներդրումներ, պետք էր միջազգային փորձը բերել Հայաստան, և այս առումով չգնացինք որևէ փոխզիջման ու միջազգային լավագույն փորձը ներդրեցինք Արագածոտնի մարզում՝ «Ամենիա Վայն» ընկերությունում»,- նշել է Վահագն Մկրտչյանը։
Համահիմնադրի խոսքով, ընկերության աշխատանքներում ներգավեցին միջազգային ամենաբարձր մակարդակի խորհրդատուների և թիմը համալրեցին երիտասարդ կադրերով։ Նա նշել է, որ հայկական գինիների հաջողության գործում մեծ դեր ունի հնավանդ գինեգործական մշակույթը, որի վրա էլ ընկերությունը շեշտադրում է կատարել գինին ներկայացնելիս։
Ներդրումային ծրագրեր՝ ի նպաստ գինեգործությանն ու զբոսաշրջությանը
«Արմենիա Վայն» ընկերությունը, հետևելով միջազգային գինեգործության զարգացումներին, 2017 թվականից մեկնարկել է օրգանական խաղողի այգիների տնկման գործընթաց։ Նախատեսվող 100 հեկտար այգիներից արդեն իսկ տնկվել է 18 հեկտարը։
«Օրգանական խաղողագործությունը հարգանք է բնության հանդեպ։ Մենք չենք օգտագործում որևիցե թունաքիմիկատ, այգին սրսկվում է ամբողջապես օրգանական նյութերով, որի համար կիրառում ենք ժամանակակից տեխնիկա։ Անհրաժեշտ են նաև կաթիլային ոռոգման համակարգ, հակակարկտային ցանցեր, և արդեն իսկ կարողացել ենք իրականացնել ծրագրի առաջին փուլը»,- ասել է Վահագն Մկտչյանը։
Ընկերությունը շարունակում է նպաստել նաև մարզի զբոսաշրջության զարգացմանը՝ գինու տուրերի իրականացման միջոցով։ Նախորդ տարի գործարանն ընդունել է մոտ 5000 զբոսաշրջիկի։
«Գործարանի հարակից տարածքում կկառուցենք ազգագրական զբոսարջային կենտրոն՝ կից եկեղեցիով։ Դրա համար ընտրել ենք տարածաշրջանին բնորոշ 18-րդ դարի ճարտարապետությունը։ Կառույցը կունենա 300 տեղանոց հանդիսությունների սրահ, ներքին բակ՝ բացօթյա միջոցառումների համար, երկու տներ՝ գինեգործի և կոնյակագործի, որոնցից յուրաքանչյուրը կունենա համապատասխան կահավորում, կլինի նաև արհեստանոցների համար նախատեսված հատված»,- պատմել է ընկերության համահիմնադիրը։
Նա հավելել է, որ «Արմենիա Վայնը» կընդլայնի նաև արտադրական հնարավորությունները՝ կոնյակի պաշարները մեծացնելու համար, շուրջ 30.000 հ.լ. ծավալով:
Կառավարություն-գործարար կլոր սեղան քննարկումից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց կատարեց «Արմենիա Վայն» գինեգործարանի տարածքով՝ ծանոթանալով ընկերության տարիների գործունեությանը և գինեգործական ավանդույթներին։ Վարչապետն ականատես դարձավ գինու պատրաստման ողջ ընթացքին՝ սկսած խաղողի դատարկման և տեսակավորման փուլից, այնուհետև համտեսեց ընկերության նոր գինիները, որոնք շուտով կներկայացվեն սպառողին:

В винодельне Armenia Wine прошел инвестфорум "Мой шаг во имя Арагацотнской области"
12 октября в винодельне Armenia Wine состоялся инвестиционный форум "Мой шаг во имя Арагацотнской области", в котором участвовали премьер-министр Никол Пашинян, члены правительства, депутаты, высокопоставленные гости и предприниматели. Мероприятие проводилось под эгидой компании Armenia Wine.
Потенциал развития Арагацотнской области
На старте мероприятия премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил с речью, коснувшись состояния экономики страны и зафиксированных результатов. Премьер счел символичным то, что форум проводится в погребе для выдержки вина и выразил надежды, что в этой академической среде прозвучат креативные мысли и идеи.
Во время панельного обсуждения в рамках форума спикеры коснулись потенциала развития Арагацотнской области, работ в сфере сельского хозяйства и туризма.
Секрет конкурентоспособности армянских вин на примере Armenia Wine
За показом фильма о привлекательности Арагацотнской области последовала презентация инвестиционных программ предпринимателей.
Соучредитель Armenia Wine Ваагн Мкртчян представил богатую культуру виноделия в Арагацотне и шаги в направлении развития сферы виноделия, реализуемые компанией. Представлена история завода за последние годы, говорилось об усилиях компании по обеспечению конкурентоспособности армянского вина на международном рынке.
"Когда 13 лет назад мы пришли в сферу виноделия, можно сказать, эта отрасль в Армении переживала трудные дни. Мы не колебались и заявили, что должны создать такое вино, которое сможет конкурировать с лучшими мировыми брендами. Мы поверили в эту идею и установило для себя подобную высокую планку. Это означает, что необходимы серьезные инвестиции, нужно привести в Армению международный опыт, и в этом плане мы не пошли на какие-либо компромиссы и вложили лучший международный опыт в Арагацотнской области в компании Armenia Wine", - отметил Ваагн Мкртчян.
По словам соучредителя, к работе в компании были привлечены международные консультанты высшего класса и команда пополнилась молодыми кадрами. Он отметил, что в успехе армянского вина большую роль сыграла традиционная винодельческая культура, на которой делает акцент компания, представляя вино.
Инвестиционные программы во благо виноделия и туризма
Компания Armenia Wine, следя за международными трендами в виноделии, с 2017 года запустил процесс посадки органических виноградников. Из предусмотренных 100 га уже посажено 18 га.
"Органическое виноделие - это уважение к природе. Мы не используем какие-либо ядохимикаты, сад опрыскивается исключительно органическими веществами, для чего используется современная техника. Также необходима система капельного орошения, противоградовые сетки, и мы уже смогли реализовать первый этап программы", - сказал Ваагн Мкртчян.
Компания продолжает способствовать также развитию туризма в области посредством реализации винных туров. В прошлом году завод принял около 5000 туристов.
"На прилегающей к заводу территории будет построен этнографический туристический центр и церковь рядом. Для этого мы выбрали присущую региону архитектуру 18-го века. Строение будет оснащено залом для торжеств на 300 мест, внутренний дворик для мероприятий под открытым небом, два дома - винодела и коньякодела, каждый из которых будет меблирован соответствующим образом, намечается также участок под мастерские", - рассказал соучредитель компании.
Он добавил, что Armenia Wine расширит и производственные мощности для увеличения запасов коньяка примерно на 30 000 г.л.
После обсуждения в формате круглого стола правительство-предприниматель Никол Пашинян совершил обход по территории винодельни Armenia Wine, ознакомившись с многолетней деятельностью компании и винодельческими традициями.
Премьер понаблюдал за всем циклом изготовления вина, начиная с этапа выгрузки и сортировки винограда, затем продегустировал новые вина компании, которые скоро будут представлены потребителю.