Դատարանը մերժեց «Ջերմուկցիներն ընդդեմ Էրիկ Գրիգորյանի» գործի վարույթը կասեցնելու վերաբերյալ «Լիդիան Արմենիայի» միջնորդությունը
«Ջերմուկցիներն ընդդեմ Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանի գործը պատրաստ է դատաքննության: Վարչական դատարանում, նախագահությամբ դատավոր Արծրուն Միրզոյանի, այսօր տեղի ունեցավ հայցի քննության վերաբերյալ նախնական դատական նիստ, որից հետո դատավորը գործը դատաքննություն նշանակելու որոշում կայացրեց:
Մինչ դատաքննություն անցնելը գործում որպես երրորդ կողմ ներգրավված «Լիդիան Արմենիա» ընկերության ներկայացուցիչ Սայադ Բադալյանը դատարանին միջնորդեց գործի վարույթը կասեցնել մինչև «Ամուլսարի» քրեական գործով որոշում կայացնելը:
Ըստ Սայադ Բադալյանի՝ վարչական դատարան ներկայացված հայցի հիմքերի մի մասը հիմնված է «Ամուլսարի գործի» շրջանակներում ստացված փորձագիտական եզրակացության վրա, որը դեռևս պետք է գնահատական ստանա նշված քրեական գործի շրջանակներում՝ քրեական գործով ձեռք բերված մյուս ապացույցների համադրության արդյունքում: Ըստ Բադայանի՝ հայցը քննող վարչական դատարանը չի տիրապետում քրեական գործի ամբողջ նյութերին, և նման պայմաններում վարչական գործի վարույթը ենթակա է կասեցման:
Միջնորդության դեմ հայցվորների ներկայացուցիչ Նազելի Վարդանյանն առարկեց. վերջինս նշեց, որ նախկինում նույնաբովանդակ միջնորդություն արդեն իսկ ներկայացված է եղել, որը դատարանը մերժել է: Նշենք, որ 2019-ի փետրվարին տեղի ունեցած դատական նիստի ընթացում գործի վարույթը կասեցնելու միջնորդություն ներկայացվել է Բնապահպանության նախարարության ներկայացուցչի կողմից:
Այս անգամ ևս դատարանը մերժեց միջնորդությունը:
Նախորդ դատական նիստի ավարտին հայցվոր կողմը միջնորդություն էր ներկայացրել դատարան՝ խնդրելով արգելել «Լիդիան Արմենիային» որևէ գործողություն իրականացնել Ամուլսարում: Այս միջնորդությունը ևս մերժել է:

Суд отклонил ходатайство “Лидиан Армения” о прекращении производства дела “Джермукцы против Эрика Григоряна”
Дело “Джермукцы против министра окружающей среды Эрика Григоряна” готово к рассмотрению в административном суде под председательством судьи Арцруна  Мирзояна. Сегодня состоялось предварительное судебное заседание, на котором судья принял решение о проведении судебного следствия.
До этого представитель вовлеченной в дело в качестве третьей стороны компании “Лидиан Армения” Саяд Бадалян выступил с ходатайтством о прекращении уголовного дела по вопросу Амулсарского рудника.
Бадалян отметил, что часть поданного в административный суд иска основана на экспертном заключении, составленном в рамках дела Амулсара, которое еще должно получить оценку в результате сопоставления с другими докзателствами, полученными в рамках указанного уголовного дела.  По словам представителя “Лидиан Армения”, рассматривающий иск административный суд не располагает всеми материалами уголовного дела, а в этом случае производство административного дела подлежит прекращению.
Против ходатайства возразила представитель истцов Назели Варданян. Она сообщила, что ранее было представлено аналогичное ходатайство, которое суд отклонил. Отметим, что на состоявшемся в феврале 2019 г. судебном заседании о прекращении производства дела ходатайствовал представитель Министерства охраны природы. Суд и на этот раз отклонил ходатайство.
На предыдущем судебном заседании истец выступил с ходатайством запретить компании “Лидиан Армения” осуществлять какие-либо действия на Амулсаре. Это ходатайство также было отклонено.