Կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի համար պատասխանատվությունը քրեականացվեց
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների հեղինակած Քրեական օրենսգրքում լրացումներ ու փոփոխություններ կատարելու նախագիծը, որով պատգամավորներն առաջարկում են կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը քրեականացնել: Նախագիծն ընդունվեց 99 կողմ, 4 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ:
Ըստ փոփոխության` կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը, որը զուգորդվել է խուլիգանական դրսևորումներով և հանգեցրել կենդանիների ոչնչացմանը կամ խեղմանը, պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երեք հարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ 1-3 ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ մինչև մեկ տարի ժամկետով:

Жестокое обращение с животными стало уголовно наказуемым
Парламент во втором чтении и полностью принял проект депутатов фракции «Процветающая Армения» о внесении изменений и дополнений в Уголовный Кодекс, в котором депутаты предлагают криминализировать жестокое обращение с животными. Проект был принят в следующем соотношении: 99 поддержали, 4 против.
Согласно изменению, жестокое обращение с животными, которое сопряжено с хулиганскими проявлениями и привело к увечиям или истреблению животного, наказуемо законом – штрафом в стократном размере сотой части минимальной зарплаты, арестом на срок 1-3 месяца или лишением свободы до одного года.