Սևանա լճից լրացուցիչ ջրառն արգելող նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վարազդատ Կարապետյանի հեղինակած «Սևանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման և օգտագործման միջոցառումների տարեկան ու համալիր ծրագրերը հաստատելու մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու օրենսդրական առաջարկը:
Այս փոփոխություններով պատգամավորն առաջարկում է, որ օրենքով թույլ չտրվի տարեկան 170 մլն խմ չափաքանակից ավելի ջրառ իրականացել Սևանա լճից: Նախագիծն ընդունվեց 73 կողմ, 8 դեմ 37 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
Այս նախաձեռնությանը Կառավարությունը բացասական եզրակացություն էր տվել` համարելով այն ոչ նպատակահարմար:
Քվեարկությունից առաջ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն ասաց, որ խմբակցությունն ազատ է քվեարկելու:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի խոսքով՝ իրենք մտահոգություն ունեն, որ նախագիծը զուտ սիմվոլիկ բնույթ է կրելու, ուստի ձեռնպահ են քվեարկելու:

Проект, запрещающий дополнительное использование воды из озера Севан принят в первом чтении
Парламент в первом чтении принял законопроект депутата фракции «Мой шаг» Вараздата Карапетяна о внесении изменений в закон об «утверждении программ годовых и комплексных мероприятий по восстановлению, сохранению и воспроизведению экосистемы озера Севан».
Этими изменениями депутат предлагает запретить законом использование водных ресурсов озера Севан в количестве не более 170 миллионов кубометров в год. Законопроект был принят в соотношении голосов: 73 поддержали, 8 против, 37 воздержались.
Этой инициативе Правительство давало отрицательное заключение, считая его нецелесообразным.
Перед голосованием глава фракции «Мой шаг» Лилит Макунц заявила, что фракция будет голосовать свободно.
По словам главы фракции «Светлая Армения» Эдмона Марукяна у них есть опасения, что законопроект будет носить символический характер, следовательно, они воздержатся от голосования.