ԶՊՄԿ-ի պոչատարի վթարից հետո պոչանքները լցվել են նաեւ հէկի թունել
Երեկ ուշ երեկոյան Կապանի բնակիչները կրկին արձանագրել են, որ քաղաքով անցնող Ողջի գետն աղտոտվել է: «Զբոսավարներ հարավից» ՀԿ-ի ներկայացուցիչ Դավիթ Հակոբյանը «Հետքին» հայտնել է, որ այս մասին ահազանգել է բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմնի Սյունիքի տարածքային բաժին, որի մասնագետները կատարել են ջրի նմուշառում:
Գետի աղտոտման հետքերով, ըստ Դ. Հակոբյանի, իրենք հասել էին Ներքին Գիրաթաղ, որտեղ հոկտեմբերի 17-ին տեղի էր ունեցել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի պոչատարի վթար, որի հետեւանքով պոչանքները լցվել էին Ողջի գետ:
Դավիթ Հակոբյանի փոխանցմամբ՝ Ներքին Գիրաթաղում արձանագրել են, որ Ողջիի Գիրաթաղ վտակի ջուրը մաքուր է, ինչից հետո Ողջիի հոսանքով շարժվել են ներքեւ՝ դեպի Կապան, եւ պարզել են, որ Ողջին աղտոտվել է դրա վրա գտնվող Ջրախորի հէկի (գտնվում է Կապանի տարածքում, տես ստորեւ) թունելի մաքրումից: Հէկի թունելն իր հերթին աղտոտված է եղել հոկտեմբերի 17-ին ԶՊՄԿ-ի պոչատարից արտահոսած պոչանքներով:
Ջրախորի հէկը (ներկայում կազմված է 3 փոքր հէկերից՝ «Ողջի-1», «Ողջի-2», «Ողջի-3», որոնք աշխատում են կասկադային համակարգով) Հայաստանի ամենահին հէկերից է, կառուցվել է 20-րդ դարի սկզբին: Շահագործողը «Կապան-Էնեղժի» ՓԲԸ-ն է:

Late yesterday evening, residents of Kapan, capital of Armenia’s southern Syunik Province, again reported that the Voghji River passing through the city had been polluted.
David Hakobyan, a member for Guides from the South NGO, told Hetq that the alarm was raised by the Syunik branch of the Environmental and Mining Inspectorate, after its specialists conducted a water sampling of the river.
Hakobyan says they traced the source of the pollution to the village of Nerkin Giratagh, where, on October 17, as a result of an accident at the Zangezur Copper and Molybdenum Combine’s (ZCMC) tailings dam, pollutants spilled into the Voghji River.
Hakobyan adds that the Giratagh tributary of the Voghji was found to be clean.
The specialists then descended towards Kapan and found that the Voghji River had been polluted when a tunnel at the Jrakhor hydropower plant had been cleaned.
The tunnel had been polluted due to the October 17 accident at the ZCMC.
The Jrakhor plant consists of three small hydropower plants - Voghji-1, Voghji-2, and Voghji-3, which operate on a cascade system.
Built in the early 20th century, it’s one of the oldest hydropower plants in Armenia. The operator is Kapan-Energy CJSC.