Տոքսիկ նյութեր, ծանր մետաղներ. Ողջի գետով հոսում է ԶՊՄԿ-ի պոչատարի խյուսը
Սյունիքի մարզի Ողջի գետն այսօր առավոտվանից մոխրագույն է: Պատճառը «Զանգեզուրի պղնձմոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի պոչատարի՝ Ներքին Գիրաթաղ բնակավայրի հատվածում տեղի ունեցած վթարն է, ինչի հետեւանքով պոչանքները լցվել են Ողջի գետ: Կոմբինատից դուրս եկող պոչանքները թափուկատար խողովակաշարով անցնում են մի քանի կիլոմետր ու լցվում Արծվանիկի պոչամբար:
Կապանի «Կայուն զարգացում» ՀԿ-ի նախագահ Արմեն Փարսադանյանը պարզաբանում է, որ արտահոսել է դեպի պոչամբար մղվող խյուսը, որը պոչամբարում հատուկ նյութերի միջոցով նստվածք է տալիս, իսկ պարզվածքը պոչամբարից դուրս է բերվում եւ թափվում Նորաշենիկ գետ, այնտեղից էլ՝ Ողջի:
«Այս դեպքում գետ լցվել են հենց պոչերը, որոնց մեջ պարունակվում են տոքսիկ նյութեր, ծանր մետաղներ, ռեագենտներ»,- ասում է Ա. Փարսադանյանը: Վերջինիս խոսքով՝ Բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմինը պետք է հաշվարկի շրջակա միջավայր լցված պոչանքի ծավալը, դրա հիման վրա շրջակա միջավայրին հասցված վնասի գնահատում պետք է իրականացվի, ինչի արդյունքում էլ, կախված կոնկրետ օրենսդրական նորմերի խախտման փաստից, որոշվի՝ վարչական վարո՞ւյթ, թե՞ քրեական գործ կհարուցվի:
Թե ինչից է եղել վթարը, բնապահպանը նշեց, որ տեղեկություններ չունի՝ հավելելով, որ ցանկացած արտադրության դեպքում վթարներ լինում են, պարզապես ընկերությունը պետք է կարողանա կառավարել դրանք, արդյունավետ գնահատի ռիսկերը, ենթակառուցվածքները համապատասխանեցնի միջազգային չափանիշներին, որպեսզի շրջակա միջավայրին նման վնասներ չհասցնի:
Առաջին դեպքը չէ, որ ԶՊՄԿ-ի վթարների հետեւանքով պոչանքներ են թափվում շրջակա միջավայր: Արծվանիկի պոչամբարի, կոմբինատից Արծվանիկ ձգվող պոչատարի, դրանցից տեղի ունեցող շարունակական արտահոսքերի մասին «Հետքը» նախկինում պարբերաբար գրել է: Անդրադարձել ենք նաեւ կատարած խախտումների հետեւանքով ԶՊՄԿ-ի հանդեպ հաշվարկված փոխհատուցման չնչին գումարներին:
Հիշեցնենք, որ այսօր ԶՊՄԿ-ի պոչատարի վթարը քննարկվել է կառավարության նիստում: Արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը, մասնավորապես, հայտնել է, որ կոմբինատը պատկան մարմիններից գաղտնի է պահել վթարի փաստը՝ փորձելով սեփական ուժերով վերացնել այն: Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանն էլ հայտնել է, որ Ողջի գետից փորձանմուշներ են վերցվել: Ըստ Գրիգորյանի՝ ներկայում վերանայվում են շրջակա միջավայրին հասցված վնասների փոխհատուցման չափերը, որոնք սահմանվում են օրենսդրությամբ:

Токсичные вещества, тяжелые металлы: в реку Вохчи попали отходы ЗММК
Вода в протекающая по территории Сюникской области реке Вохчи приобрела серый цвет. Причина в аварии на проложенном через территорию населенного пункта Неркин Гиратах трубопроводе Зангезурского медно-молибденового комбината. Вследствие аварии хвосты комбината попали в реку Вохчи. Отходы Зангезурского ММК проходят по трубопроводу несколько километров и сливаются в Арцваникское хвостохранилище.
Председатель действующей в Капане общественной организации “Стабильное развитие” Армен Парсаданян пояснил, что из поврежденной трубы вылился поступающий в хвостохранилище концентрат, который с помощью специальных веществ дает осадок в хвостохранилище, а очищенная жидкость выводится и сливается в реку Норашеник, а оттуда – в реку Вохчи.
“В этом случае в реку попали именно хвосты, в которых содержатся токсичные вещества, тяжелые металлы, реагенты”,- сказал А.Парсаданян. По его словам, Инспекция по экологии и недрам определит объем попавших в окружающую среду хвостов, на основе чего будет рассчитан причиненный экологии ущерб. В зависимости от нарушения законодательных норм будет решено, возбуждать административное производство или нет.
Касаясь причин аварии, эколог отметил, что не располагает сведениями, и добавил, что аварии случаются в любом производстве, просто компания должна уметь управлять ими, эффективно оценивать риски, приводить инфраструктуры в соответствие международным стандартам, чтобы не принчинять окружающей среде подобный вред.
Это не первый случай, когда вследствие аварий на Зангезурском медно-молибденовом комбинате хвосты попадают в окружающую среду.
Напомним, что авария на трубопроводе ЗММК обсуждалась на сегодняшнем заседании правительства. Министр чрезвычайных ситуаций Феликс Цолакян сообщил, что комбинат скрыл от компетентных органов факт аварии, пытаясь устранить ее своими силами. Министр окружающей среды Эрик Григорян сообщил, что из реки Вохчи взяты пробы воды. Кроме того, в настоящее время пересматриваются установленные законом размеры компенсации за ущерб, причиненный окружающей среде.