Ինն ամսում 253 մարդ է զոհվել վթարների հետևանքով
Ոստիկանությունից ստացած տվյալների համեմատությունից պարզվում է նաև, որ 2019-ի հունվար-սեպտեմբերին ավելի շատ վթար է գրանցվել, որի հետևանքով ավելի շատ մարդիկ են վիրավորել և մահացել, քան նախորդ երկու տարիների նույն ժամանակահատվածում։
2019-ի հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանում տեղի է ունեցել 3444 վթար։ Դրա հետևանքով զոհվել է 253 մարդ, վիրավորվել՝ 4959-ը։ 2018թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ վթարների թիվը 523-ով ավելին է, զոհերինը՝ 11-ով, իսկ վիրավորներինը՝ 680-ով։
Ստորև ներկայացված գծապատկերում ամբողջացրել ենք 2017-2019 թվականների վթարների վիճակագրությունը՝ ըստ վթարների թվի, զոհերի և վիրավորների քանակի։
Ոստիկանության պետին կից հասարակական խորհրդի անդամ Սերգեյ Ղահրամանյանը վթարների աճը պայմանավորում է վարորդների վարքով և ներմուծված մեծաքանակ մեքենաներով։
«Վերջին տարիներին, նամանավանդ ընթացիկ և նախորդ տարիներին, ահռելի և աննախադեպ քանակությամբ տրանսպորտային միջոցներ են ներկվել Հայաստան, իսկ նոր փողոցներ չեն ավելացել, հետևաբար մեքենաների խտությունը մեծացել է, դրա հետ մեկտեղ վարորդները բավական է, որ թուլացնեն զգոնությունը, և վթարը պատրաստ է»,-ասում է Սերգեյ Ղահրամանյանը։
Ղահրամանյանի դիտարկմամբ՝ եվրոպական երկրների շարքում Հայաստանը, Ռուսաստանի և Վրաստանի հետ, զոհերի թվով առաջին եռյակում են:
Սերգեյ Ղահրամանյանի ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ այն խաչմերուկներում, որտեղ կան տեսահսկման սարքավորումներ, վթարներ գրեթե չեն լինում, իսկ տեսահսկման միջոցներով չկահավորված խաչմերուկներում վթարների թիվը մեծ է։
Երևանը վթարների թվով անգերազանցելի է
Այս տարվա առաջին ինն ամիսներին հանրապետությունում գրանցված 3444 վթարներից 46 %-ը (1569 վթար) արձանագրվել է Երևանում։ Սա կարելի է նաև պայմանավորել բնակչության կենտրոնացվածությամբ։
Երևանում տեղի ունեցած այս տարվա վթարները 300-ով ավելի են 2018-ի հունվար-սեպտեմբեր ամիսների համեմատ։
Երևանում տեղի ունեցած վթարների հետևանքով ամենաշատ մարդիկ են զոհվել և վիրավորել։ Նշված 1569 վթարների հետևանքով զոհվել է 62 անձ, վիրավորել՝ 2052-ը։ Համեմատության համար նշենք, որ վթարների թվով երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցնող Կոտայքի մարզում եղել է 310 վթար, 28 զոհ և 466 վիրավոր։
Վթարների, զոհերի և վիրավորների թվով ամենապասիվ մարզը Հայաստանի ամենաքիչ բնակչություն ունեցող Վայոց ձորն է։ Այս տարվա առաջին ամիսներին այնտեղ գրանցվել է 55 վթար, որի հետևանքով զոհվել է 8 անձ, վիրավորել՝ 87-ը։
«Վթարների կանխարգելման մի լուծում կա՝ հանրային տրանսպորտի իրագործում, որը մեր մոտ ուղղակի գոյություն չունի, ինչի հետևանքով մասնավոր օգտագործման տրանսպորտի քանակը կկրճատվի և, հետևաբար, խտությունն էլ կիջնի, ինչի հետևանքով էլ վթարները կնվազեն: Իսկ զոհերի նվազման համար՝ դրանք հիմնականում լուծվում են քաղաքաշինական և ճարտարապետական լուծումներով, այսինքն՝ այդտեղ օրենքներն այդքան էլ որոշիչ դեր չեն ունենում, պարզապես պետք է միջավայրը մարդու համար ի սկզբանե նախագծվի անվտանգ»,- ասում է Սերգեյ Ղահրամանյանը։
Նա ընդգծում է, որ Հայաստանում չկա որևէ կառույցի պատասխանտվության ենթարկելու մոտեցում, բացի այդ՝ բացակայում են երթևեկության անվտանգության վերաբերյալ գլոբալ մոտեցումները:
«Պետական մեկ տասնյակից ավելի կառույցների անգործության արդյունքում մշտապես սլաքներն ուղղում ենք Ճանապարհային ոստիկանության վրա, հստակ գիտակցելով, որ ՃՈ-ն փողոց սարքող չէ, մայթ սարքող չէ, ծառ կտրող չէ և այլն: Երթևեկության անվտանգության կազմակերպման ահռելի գործընթացներ պարզապես չեն մտնում այդ ծառայության պարտականությունների մեջ»,- վստահեցնում է Ղահրամանյանը։
Վթարները հիմնականում բախումների ձևով են լինում
Վթարները լինում են բախման, շրջման, խոչընդոտի վրաերթի, հետիոտնի և հեծանվորդի վրաերթի, ուղևորի վայր ընկնելու, կենդանիների վրաերթի, կանգնած տրանսպորտային միջոցի վրաերթի տեսքով։
Հայաստանում վթարները մեծ մասամբ բախումների հետևանքով են լինում։ Դա ցույց են տալիս մեր՝ վերջին տարիներին իրականացրած ուսումնասիրությունները, որոնք կատարել ենք ոստիկանությունից ստացած տվյալների հիման վրա։
Օրինակ՝ այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին 3444 վթարներից 1520-ը եղել է բախման հետևանքով։ Այսինքն՝ բախումները վթարների թվում 44 %-ն են կազմել։ Բախումների հետևանքով էլ զոհվել է 79 անձ, վիրավորել՝ 2604-ը։
Սակայն ամենաշատ զոհերը եղել են հետիոտնի վրաերթից։ Հետիոտնային վրաերթների հետևանքով առաջին ինն ամիսներին 86 մարդ է մահացել։ Իսկ ճանապարհատրանսպորտային միջոցների պատահարներում երկրորդ հորիզոնականը հենց այս տեսակի՝ հետիոտնի վրաերթի վթարներն են զբաղեցնում։
Միայն այս տարվա հունվար-սեպտեմբերի ամիսներին հետիոտնի վրաերթով 858 դեպք է գրանցվել։
«Տեսնելով և հետևելով այս ոլորտի շուրջ պետական քաղաքականության մոտեցումները, գործողությունները, ցանկությունները և գաղափարները, ցավոք, դեռևս վաղ է խոսել որոշակի հաջողությունների մասին: Միակ մոտ ապագայում լուրջ ռեֆորմը դա բալային համակարգի ներդրումն է, դրան մասամբ կօգնի նաև հանրային վերահսկողության մեխանիզմի ներդրումը, որն արդեն իսկ օրենքով է ամրագրված»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց Սերգեյ Ղահրամանյանը։
Գլխավոր լուսանկարը՝ սեպտեմբերի 10-ին Երևան-Սևան ավտոճանապարհին տեղի ունեցած պատահարից
ԳԱԳԻԿ ԵՐՎԱՆԴՅԱՆ
Վերաբերվեք շատ ԽԻՍՏ սահմանված արագությունը գերազանցողների նկատմամբ.....Անգամ զրկեք վարորդական իրավունքից.... Չէ որ վթարների գերակշռող մասն գերազանցված արագության հետեվանք է.....միայն ու միայն արագության....Այլապես չեն լինի այդ աստիճան բախումներ.... Քաղաքին շատ մոտ և բնակավայրերին մոտ փողոցներում սահմանափակեք 70կմ. և 80կմ. Արագությունը...(հատկապես ԻՍԱԿՈՎԻ փողոց)...

Статистика ДТП: 25З погибших за девять месяцев этого года
С января по сентябрь этого года в Армении жертвами дорожно-транспортных происшествий стали 253 человека. За тот же период 2017 и 2018 гг. вследствие аварий погибло меньше людей.
Сравнительный анализ данных Полиции показывает, что в январе-сентябре 2019 г. число жертв ДТП оказалось больше, чем за тот же период двух предыдущих лет.
В указанный период 2019 г. в Армении произошло 3444 автомобильные аварии, вследствие которых погибли 253 человека, 4959 – получили ранения. По сравнению с аналогичным показателем 2018 г. число аварий выросло на 523, число жертв – на 11, число раненых – на 680.
Член общественного совета при начальнике Полиции РА Сергей Каграманян обуславливает рост ДТП поведением водителей и большим количеством импортированных автомобилей.
“За последние годы в Армению было ввезено беспрецедентное количество транспортных средств, что увеличило плотность движения. В этих условиях достаточно водителям потерять бдительность – и ДТП готово”,- говорит Сергей Каграманян.
По его мнению, среди европейских стран Армения вместе с Россией и Грузией входит в первую тройку по количеству дорожно-транспортных происшествий.
Исследования, проведенные нашим собеседником, показали, что на тех перекрестках, где установлены камеры видеонаблюдения, ДТП почти не происходят, а там, где их нет, число аварий достаточно велико.
Лидером по количеству ДТП является Ереван
46% от 3444 дорожно-транспортных происшествий (или 1569 ДТП), которые были зарегистрированы в стране за первые девять месяцев этого года, приходятся на долю столицы. Это можно обусловить в первую очередь высокой концентрацией населения.
В этом году число автомобильных аварий в Ереване на 300 превысило показатель первых девяти месяцев 2018 г.
В упомянутых выше 1569 ДТП погибли 62 человека, 2052 получили ранения. На втором месте по числу аварий находится Котайкская область: 310 ДТП, 28 погибших, 466 раненых.
Самые низкие показатели зарегистрированы в наиболее малонаселенной области страны – Вайоц дзоре. За первые девять месяцев этого года там произошло 55 ДТП, в которых погибли 8 человек, 87 получили ранения.
“Для предотвращения ДТП есть один выход – создание сети общественного транспорта, который у нас попросту отсутствует. В результате этого количество частных транспортных средств сократится, плотность движения уменьшится, что приведет к сокращению числа аварий. Что касается уменьшения числа жертв ДТП, то эта проблема  должна иметь градостроительные и архитектурные решения. То есть среда изначально должна проектироваться как безопасная для человека”,- отметил С.Каграманян.
В Армении, по словам нашего собеседника, нет практики привлечения к ответственности какой-либо структуры. Кроме того, отсутствует глобальный подход к вопросу безопасности движения.
“В результате бездействия более десятка государственных структур вина возлагается только на Дорожную полицию, хотя все понимают, что не ДП должна ремонтировать тротуары, обрезать деревья и т.д. Организация масштабных работ по обеспечению безопасности движения просто не входит в обязанности этой структуры”,- подчеркнул Сергей Каграманян.
Основным видом ДТП являются столкновения
Дорожно-транспортные происшествия происходят в основном в виде столкновения, опрокидывания, наезда на препятствие, пешехода, велосипедиста, животное, стоящее транспортное средство.
В Армении ДТП происходят в основном вследствие столкновений. Об этом свидетельствуют исследования последних лет, которые были проведены на основании данных полиции.
Так, в январе-сентябре этого года 1520 из 3444 дорожно-транспортных происшествий произошли в результате столкновения. Это составляет 44% от общего числа аварий. Их жертвами стали 79 человек, 2604 получили ранения.
Однако больше всего людей погибает в результате автомобильных наездов. За первые девять месяцев этого года жертвами таких ДТП стали 86 человек.
“Изучение проводимой в этой сфере государственной политики, желаний и идей, к сожалению, показывает, что пока рано говорить о конкретных успехах. Единственной серьезной реформой, которая ожидается в ближайшем будущем, является внедрение балльной системы. Она позволит частично задействовать механизм общественного контроля”,- сказал в беседе с Hetq.am Сергей Каграманян.