Գյուղապետի «աշխատողները» վախենում են գյուղ վերադառնալ․ մի գողության պատմություն
Նիկոլայ Կարապետյանը (լուսանկարում՝ աջից) 31 տարեկան է, 4-րդ դասարանից հետո դպրոց չի հաճախել։ Փոքր տարիքից աշխատել է Մալաթիայի շուկայում։ Նիկոլայի հայրը մահացել է․ ընտանիքում 8 հոգի են։
Նիկոլայը որևէ տեղ հաշվառված չէ, չունի անձնագիր և ծննդյան վկայական։ Ըստ Դատալեքս տեղեկատվական համակարգի տվյալների՝ Նիկոլայ Կարապետյանը 2014թ-ին դատապարտվել է 3 տարվա ազատազրկման՝ մի քանի անձանց խորդանոցից ալյումինե և պղնձյա կաթսաներ գողանալու համար։ Կիրառվել է համաներում, և Նիկոլայն ազատվել է կալանքից։ Նա պետք է 3 տարի հանրային աշխատանք կատարեր։
Նրա ընտանիքը նույն ժամանակահատվածում տեղափոխվել է Արարատի մարզի Խաչփար գյուղ, որի գյուղապետ Ղազար Մարտիրոսյանը «հանրային աշխատանք» անվան տակ Նիկոլային հանձնարարել է շինարարական և գյուղատնտեսական աշխատանք կատարել։
Նիկոլայն ասում է, որ աշխատել է Ղազար Մարտիրոսյանի հողատարածքներում և տներում, սակայն դրա դիմաց տարիներ շարունակ չի վճարվել։ Այդ է պատճառը, որ վերջինս հրաժարվել է այլևս աշխատելուց։ Նիկոլայի պնդմամբ՝ աշխատանքից հրաժարվելու համար գյուղապետը խոստացել է նրան ոստիկանության «ձեռքը տալ»։
2019թ-ի ամռանը Ղազար Մարտիրոսյանը, ով Խաչփարի գյուղապետն է 1996թ-ից, դիմում է ներկայացրել ոստիկանություն, ըստ որի իրենից գողացել են մետաղյա մալուխ և մի քանի պարկ ցորեն, որի արժեքը գերազանցել է 600 հազար դրամը։ Նիկոլայը կտրականապես հերքել է, որ ինքը գողություն է կատարել։ Քանի որ վերջինս գրել չգիտի, ոստիկանություն է ներկայացել ծանոթուհու հետ, ով էլ իրեն օգնել է բացատրություն տալ, որ ինքը որևէ բան չի գողացել։
Պետրոս Տոնյանը Խաչփար գյուղի տրակտորիստն է եղել, ասում է, որ երկար տարիներ աշխատել է գյուղապետի հողատարածքներում։ Պետրոս Տոնյանը փախստական է․ մոր և քրոջ հետ 1988-ին Կիրովաբադից գաղթել են Արարատի մարզի Խաչփար գյուղ։ Պետրոսը դպրոց չի գնացել, 7 տարեկանից տարբեր գյուղատնտեսական գործեր է արել, փորձել գումար վաստակել՝ ընտանիքի ծախսերը հոգալու համար։ Պետրոսը պատմում է, որ գյուղապետ Ղազար Մարտիրոսյանն իրեն երբեմն վճարել է, բայց համայնքային բյուջեից՝ որպես սոցիալական աջակցություն։
Ըստ Պետրոս Տոնյանի՝ գյուղապետն ու ոստիկանության աշխատակիցներն իրեն սկզբում համոզել են, որ եթե ցուցմունք տա, թե իբր Նիկոլայի հետ գողություն են կատարել, իրեն հանգիստ կթողնեն, իսկ Նիկոլային «կբռնեն»։
Պետրոս Տոնյանի պատմելով՝ ամռանը իրեն բերման են ենթարկել Մասիսի ոստիկանություն, որտեղ «թաղայինի պետ» ներկայացած անձը հարվածել է իրեն, այնուհետև սպառնացել նետել նկուղ, որտեղ իրեն «պատվազուրկ կանեն», եթե չխոստովանի, որ գյուղապետից մալուխներ և մի քանի պարկ ցորեն է գողացել ընկերոջ՝ Նիկոլայ Կարապետյանի հետ։
«Վախից ասել եմ՝ հա, ես եմ արել, էնքան որ ձեռքներից պոկվեմ ես»,- ասում է Պետրոսը, ում երեկ հրավիրել էին քննիչի մոտ՝ կրկին բացատրություն տալու։
Այսօր Պետրոս Տոնյանը «Պահանջում եմ լրատվամիջոց» գրությամբ պաստառով ակցիա էր անում Կառավարության շենքի դիմաց։ Կառավարության նամակների բաժնի աշխատակցի օգնությամբ Տոնյանը նամակ գրեց Նիկոլ Փաշինյանին՝ պատմելով դեպքի մանրամասները։ Պետրոս Տոնյանը և՛ Կառավարության ներկայացուցչին, և՛ «Հետքին» ասաց, որ վախենում է վերադառնալ գյուղ, քանի որ գյուղապետն ու ոստիկանությունը ցանկանում են իր «գլխին գործ սարքել»։
«Հետքը» տեղյակ է պահել ոստիկանությանն այս դեպքի վերաբերյալ։ Շարունակում ենք ուսումնասիրել այս գործը, մանրամասները կներկայացնենք շուտով։

31-year-old Nikola Karapetyan has not attended school since the fourth grade. He’s worked at Yerevan’s Malatia Market from a young age.
There are eight in the family. Karapetyan is not registered, has no passport or birth certificate. His father died years ago.
According to the Datalex Information System, Nikola Karapetyan was sentenced in 2014 to three years in prison for stealing aluminum and copper boilers from several people's storage rooms. He was released under an amnesty. He had to do public service for three years.
At the time, his family relocated to Khachpar village, in Ararat Province.
Khachpar Mayor Ghazar Martirosyan got some construction and agricultural work for Karapetyan under the guise of "public work".
Karapetyan says he worked on Ghazar Martirosyan's plots and homes but was not paid for years.
That is why the Karapetyan has refused to work anymore. Karapetyan says the mayor threatened to turn the matter over to the police.
In the summer of 2019, Ghazar Martirosyan, who’s served as Khachpar mayor since 1996, filed a complaint with the police alleging that Karapetyan had stolen a metal cable and several sacks of wheat worth more than 600,000 drams.
Karapetyan flatly denies the charge.
Since Karapetyan does not know how to write, he went to the police station with a friend who helped him explain that he had not stolen anything.
Petros Tonyan worked as a tractor operator in Khachpar.
He claims to have worked for many years on lands belonging to Mayor Martirosyan.
In 1988, with his mother and sister, Petros Tonyan emigrated from Kirovabad (Azerbaijan) to Khachpar.
Tonyan never attended school in Armenia. Rather, he worked on the farm at the age of seven, trying to earn money to support his family.
Tonyan says that Mayor Martirosyan sometimes paid him, but from the community budget, as social assistance.
According to Tonyan, Martirosyan and local police officers had initially convinced him that if he testified that he had committed a robbery with Nikola, they would leave him alone and arrest Nikola.
Tonyan says he was taken to Masis police station in the summer, where a "district chief" hit him and then threatened to throw him into a basement where he would be "dishonored" if he did not confess to stealing, with Nikola, cables and some sacks of wheat from the mayor.
"Out of fear, I said I did it. Just to escape their clutches,” says Tonyan, who was summoned to the investigator yesterday to testify again.
Today, Tonyan was standing outside the Government Building in Yerevan holding a placard reading "I Demand Media Coverage".
With assistance from a clerk inside, Tonyan wrote a letter to Prime Minster Nikol Pashinyan detailing the incident.
Tonyan told the government representative and Hetq that he was afraid to return to the village because Mayor Martirosyan and the cops want to create trouble for him
Hetq has informed the police about the incident. We are continuing to study this case and will provide details soon.