Անժամկետ նստացույց՝ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության շենքի դիմաց. պահանջում են նախարարի հրաժարականը
Մի խումբ քաղաքացիներ այս պահին անժամկետ նստացույց են սկսել Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության շենքի դիմաց: Նրանք պահանջում են նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը:
Քաղաքացիների դժգոհությունն առաջացրել են նախարարի՝ վերջին շրջանում կայացրած մի քանի որոշումներ և առհասարակ, ըստ բողոքի ցույցի մասնակիցների, Արայիկ Հարությունյանն իրեն որպես նախարար չի արդարացրել: Բողոքի ակցիան սկսվել էր Կառավարության շենքի դիմաց: Դրան մասնակցում են ՀՅԴ երիտասարդական թևի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ՝ Հայաստանի տարբեր բուհերից, դասախոսներ:
Կառավարության դիմաց բողոքի ակցիայի ընթացքում քաղաքացիները դժգոհություն հայտնեցին նախարարության կողմից «Մել» ֆիլմի ֆինանսավորման վերաբերյալ: Ըստ ցուցարարների՝ ֆիլմը մարզիկի, ծանրորդի մասին չէ, այլ սեռափոխվածության:
Դժգոհության առիթ է դարձել նաև այն հանգամանքը, որ «ՀուԶանք ու Զանգ» ներկայացման համար Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության բյուջեից հատկացվել է 2,7 մլն դրամ։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 2-ին Հանրապետության հրապարակի մետրոյի կայարանի ներկայացվել էր գերմանացի արվեստագետ Լինդա Նադջիի բեմադրած «Հուզանք ու զանգ» պիեսը։
Ներկայացման ժամանակ դրա մասնակիցների ու քաղաքացիների միջև բախում էր տեղի ունեցել, քաղաքացիներից մեկը փորձել էր ներկայացմանը մասնակցող դերասանների վրա «զելյոնկա» լցնել, նրանց անվանել էին «սատանիստներ»։
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները դեմ են նաև «հայոց լեզուն», «հայոց պատմությունը» բուհական ծրագրերում ոչ պարտադիր դարձնելու նախարարության դիրքորոշմանը:
Այն ժամանակ, երբ դեռևս ընթանում էր Կառավարության նիստը, քաղաքացիները հայտարարեցին, որ իրենց բողոքն անարձագանք է թողնվել այդ կառույցի կողմից և երթով շարժվեցին դեպի նախարարության շենք՝ այստեղ նստացույց անելու:
Նշենք, որ Կառավարության նիստի ավարտից հետո Արայիկ Հարությունյանը ճեպազրույց ունեցավ լրագրողների հետ: Նա նշեց, որ նորմալ է համարում հանգամանքը, որ նախարարության գործունեությունից կարող են դժգոհություններ լինել, բայց հրաժարական տալու մտադրություն այս պահին չունի, հրաժարական կտա, երբ զգա, որ իր լիազորությունները լավ չի կատարում:

Бессрочная сидячая демонстрация с требованием отставки министра образования
Группа граждан в эти минуты проводит бессрочную сидячую демонстрацию перед зданием министерства образования, науки, культуры и спорта с требованием отставки министра Араика Арутюняна.
Недовольство участников акции вызвали несколько последних решений министра ОНКС. Они также считают, что Араик Арутюнян не оправдал себя на посту руководителя минобра.
Акция, в которой участвуют студенты и преподаватели различных вузов, а также представители молодежной организации АРФ Дашанакцутюн, началась у здания правительства.
Демонстранты выразили недовольство тем, что министерство ОНКС финансировало фильм “Мел”, который, по их утверждению, посвящен не спортсмену, а проблеме смены пола.
Причиной выражения протеста стало и то, что министерство выделило 2,7 млн драмов на создание перфоманса “Эмоции и Звон”. Напомним, что 2 ноября на территории станции метро “Площадь Республики” была показана пьеса “Эмоции и Звон” в постановке режиссера из Германии Линды Наджи.
Во время перформанса произошла стычка между артистами и гражданами, один из которых попытался облить зеленкой участниц представления, назвав их “сатанистами”.
Демонстранты выступают и против решения министерства исключить армянский язык, армянскую литературу и историю Армении из списка обязательных предметов вузовских программ.
Акция началась во время заседания правительства. Убедившись в отсутствии реакции со стороны исполнительного органа, демонстранты направились к зданию министерства ОНКС для проведения сидячей забастовки.
По завершении заседания правительства Араик Арутюнян дал брифинг, на котором сказал, что нормально относится к выражению недовольства деятельностью министерства, но подавать в отставку пока не намерен. По словам Арутюняна, на этот шаг он пойдет тогда, когда почувствует, что недостаточно хорошо выполняет свои обязанности.