Նախկին պատգամավորի ընկերության կառուցած դպրոցին գումար է հատկացվել կիսատ գործերն ավարտելու համար
Կառավարությունը երեկվա նիստում հաստատել է Արագածոտնի մարզի Վարդենիս գյուղի դպրոցի մնացորդային աշխատանքների համար 70,5 մլն դրամ հատկացնելու նախագիծը։
Վարդենիս գյուղի դպրոցի շինարարությունն այդպես էլ ավարտին չի հասել։ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Արագած Ախոյանի «Սպիտակ կամար» ընկերությունն այդպես էլ նոր դպրոցի կառուցման աշխատանքները չվերջացրեց, սակայն քանի որ գյուղի դպրոցը վթարային էր, 2017թ․ սեպտեմբերի 1-ին անձնակազմը տեղափոխվեց նոր՝ կիսակառույց դպրոց։
Արագած Ախոյանը, լուս․՝ verelq.am-ից
Դպրոցի անձնակազմը 8 տարի շարունակ փորձում էր Կառավարության միջոցով ստիպել շինարարին աշխատանքներն ավարտել, սակայն առայժմ դպրոցի ամբողջականությունը չի ապահովվել։
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2011թ.-ին Կառավարությունը հաստատել էր 430,7 մլն դրամ արժեքով Արագածոտնի մարզի Վարդենիս գյուղի դպրոցի կառուցման աշխատանքների ձեռքբերման մրցույթների արդյունքները: 2013թ.–ին Քաղաքաշինության նախարարության «Քաղաքաշինական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկը պետական գնման պայմանագիր էր կնքել կապալառու «Սպիտակ կամար» ընկերության հետ:
«Վարդենիսի միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի կառուցման մնացորդային աշխատանքներն ավարտին հասցնելու համար նախատեսվում է ներքին ջրամատակարարման և կոյուղու, օդափոխության, ջեռուցման աշխատանքներ։ Կաթսայատան համար՝ համաշինարարական և ջերմատեխնիկական աշխատանքներ, բարեկարգման աշխատանքներ՝ այդ թվում խճային հիմքի կառուցման և բետոնե եզրաքարերի տեղադրման աշխատանքներ։ Մետաղական ցանկապատի համար նախատեսվում է բետոնե հիմքերի կառուցման, մետաղական խողովակների և անկյունակների տեղադրման և ցանկապատի յուղաներկման աշխատանքներ:
Բացի սրանից, դպրոցին ամրացված շենք-շինությունները նույնպես ունեն հրատապ վերանորոգման կարիք, սակայն նախագիծն ու դրա փորձաքննությունը չկա։ Դրանց մշակման համար ևս 7,6 մլն դրամ է անհրաժեշտ։
Հատկացված գումարը նախատեսում է նաև նախագծանահաշվային փաստաթղթերի մշակման ծախսերը, սակայն շինարարական աշխատանքները կներառվեն հետագա տարիների պետական բյուջեներում:

Школа, которую недостроила компания бывшего депутата, получила деньги на завершение строительства
На вчерашнем заседании правительства был утвержден проект решения, которым предусматривается выделить 70,5 млн драмов на завершение строительства новой школы в селе Варденис Арагацотнской области.
Компания “Спитак камар” (“Белая арка”) бывшего депутата Национального Собрания Арагаца Ахояна оставила незавершенным строительство новой школы. Но поскольку здание старой школы было аварийным, в сентябре 2017 г․коллективу пришлось перебраться в недостроенное школьное здание.
Арагац Ахоян, Фото verelq.am
В течение восьми лет коллектив школы пытался с помощью правительства заставить строительную компанию завершить работы, но, несмотря на все усилия, здание до сих пор остается недостроенным.
В 2011г. правительство утвердило результаты тендера на строительство школы в селе Варденис, которое было оценено в 430,7 млн драмов.
В 2013 г. государственное учреждение “Офис реализации градостроительных программ” Министерства градостроительства заключило с компанией-подрядчиком “Спитак камар” договор о госзакупках.
Для завершения строительства варденисской средней школы необходимо провести водопровод и канализацию, установить вентилляционную и отопительную системы, благоустроить территорию, построить ограду и котельную.
Помимо этого в срочном ремонте нуждаются закрепленные за школой несколько зданий и строений, однако необходимой для этих работ проектной документации пока нет. На ее разработку требуется 7,6 млн драмов.
В выделенную правительством сумму входят также расходы на подготовку проектно-сметной документации, однако строительные работы будут включены в госбюджеты последующих лет.