Հայաստանում հանցագործությունների թիվն աճել է
Հայաստանում հանցագործությունների թիվն աճել է։ Այս տարվա առաջին ինն ամիսներին հանրապետությունում կատարվել է 18 865 հանցագործություն, որից 50-ը՝ հրազենի, ռազմամթերքի գործադրմամբ։
Այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին կատարված հանցագործությունների թիվը 2018-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ 1192-ով ավելին է։
Ավելացել են և՛ ոչ մեծ ծանրության, և՛ միջին ծանրության, և՛ ծանր, և՛ առանձնապես ծանր հանցագործությունների թիվը։
Սակայն ըստ պաշտոնական վիճակագրությունների՝ Հայաստանում կատարվող հանցագործությունները հիմնականում լինում են ոչ մեծ ծանրության։ Օրինակ, այս տարվա առաջին ինն ամիսների հանցագործությունների 52 %-ը կամ 9 740-ն այդ բնույթի են։
Զգալի աճել են սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունները
Ըստ ոստիկանության՝ 2019 թվականի հունվար-սեպտեմբերին կատարված հանցագործությունների թվում ավելացել են սեփականության, տնտեսական գործունեության, հասարակական անվտանգության, հասարակական կարգի և բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունները։
Սակայն ամենաշատը՝ 1433 դեպքով, ավելացել է սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների թիվը։
Հանցագործությունների թվի նվազում է նկատվել անձի և պետական իշխանության, ծառայության ու կառավարման կարգի դեմ ուղղված հանցագործություններում։
Նախորդ տարվա համեմատությամբ, մասնավորապես, աճել են սպանության, սպանության փորձի, խուլիգանության, թմրամիջոցների հետ կապված հանցագործությունները, գողությունների և անձնական գույքի հափշտակությունները, խարդախությունները, կեղծ փողեր կամ արժեթղթեր պատրաստելու և իրացնելու, երթևեկության կանոնները խախտելու դեպքերը։
Սրանք նաև առավել ինտենսիվ կատարվող հանցագործություններն են։
Անձի, սեփականության, տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործություններում մասնագիտացված փաստաբան Հրանտ Անանյանը խուլիգանությունների և սպանությունների կատարումը պայմանավորում է ինքնահաստատման, վրեժխնդիր լինելու մղմամբ. «Այնպես էլ է լինում, որ մարդիկ արդարություն չեն ստանում, փորձում են արդարությունն ինքնուրույն վերականգնել կամ չեն ակնկալում արդարություն՝ ինչ-որ հիասթափություններ ունենալով պետական աջակցությունից՝ ինքնուրույն են փորձում իրականացնել իրենց արդարությունը»,- նշեց Անանյանը։
Եթե ամբողջացնենք այս տարվա հունվար-սեպտեմբերի առավել շատ կատարված հանցագործությունները, կլինի այսպիսի պատկեր.
Հրանտ Անանյանը սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների հաճախակիությունը պայմանավորում է բնակչության սոցիալ-տնտեսական վիճակով։ Ասում է՝ դասագրքային ճշմարտություն է. որքան ժողովրդի կենսամակարդակը բարձր է, այնքան սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունները նվազ են։ Իսկ որքան բնակչության կենսամակարդը, եկամուտները ցածր են, բարձր աշխատավարձով աշխատատեղեր չկան, հանցագործությունների կատարման թիվն ավելանում է։
Հանցագործությունների կատարման ամենաակտիվ վայրը Երևանն է
Այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին կատարված հանցագործությունների 53 տոկոսը կամ 10 080 դեպք եղել է Երևանում։ Մայրաքաղաքում ևս հանցագործությունների աճ է գրանցվել։ Վիճակագրության համաձայն՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ Երևանում 1142 ավելի հանցագործություն է եղել։
Երևանում կատարված հանցագործությունների թիվը մարզերի համեմատությամբ գրեթե 8 անգամ ավելին է։
Օրինակ՝ երկրորդ ամենաշատ հանցագործությունները կատարվել են Կոտայքում։ Ըստ ոստիկանության տվյալների՝ այնտեղ գրանցվել է 1 373 հանցագործություն։ Սակայն պետք է ընդգծենք, որ Կոտայքում կատարված հանցագործությունները նախորդ տարվա համեմատությամբ 271-ով նվազել են։
Հանցագործությունների թվի նվազում է նկատվել նաև Արագածոտնում, Լոռիում, Վայոց ձորում և Տավուշում։
Իսկ հանրապետությունում կատարված 18 865 հանցագործությունների գրեթե կեսը ոչ մեծ ծանրության են։
Հրանտ Անանյանը նշում է, որ եթե հանցագործությունների պատշաճ քրեաիրավական պաշպանություն լինի, իրավապահ համակարգի կողմից պրոֆեսիոնալ մոտեցում ցուցաբերվի, սրանք կլինեն հանցագործությունների դեմ պայքարի և կանխարգելման լավագույն միջոցներ։

Crime Up 6.3% in Armenia; 53% of Total Cases in Yerevan
During the first nine months of this year, 18,865 crimes were committed in the country, 50 of which were committed with firearms and ammunition.
The number of crimes committed in January-September this year is 1,192 (6.32%) more than in the same period of 2018.
There has been an increase in both the number of low-level grievous, and medium-grievous, or particularly serious crimes.
However, according to official statistics, crimes in Armenia will generally be of minor severity. For example, 52% of the crimes in the first nine months of this year, or 9,740, are of this nature.
Property crimes have increased significantly
According to the police, crimes against property, economic activity, public safety, public order and public health have increased among the crimes committed in January-September 2019.
The greatest increase, 1,1433, was in the number of crimes against property.
The number of crimes against the individual and state authority, service and order has declined.
Compared to the previous year, cases of murder, attempted murder, hooliganism, drug-related crimes, theft and personal property theft, fraud, making and selling fake money or securities, and violating traffic rules have increased.
These are also the most frequently committed crimes.
Hrant Ananyan, a lawyer specializing in crimes against individuals, property and economic activity, attributes hooliganism and murder to self-affirmation, revenge.
"It happens that people do not receive justice, they try to achieve justice on their own or they do not expect justice, and with some disappointment with the state support, they try to do get their own justice," Ananyan told Hetq.
Hrant Ananyan attributes the frequency of crimes against property to the socio-economic situation of the population. He says it is textbook truth. The higher the standard of living of people, the less crime against property. As the livelihoods of the population, incomes are low, there are no high-wage jobs, the number of crimes is increasing.
Yerevan leads the country in the number of crimes committed
53% of the crimes committed in January-September of this year or 10,080 cases were in Yerevan.
There has been an increase in crime in the capital as well. According to statistics, there were 1142 more crimes in Yerevan compared to the same period last year.
The number of crimes in Yerevan is almost eight times higher than in the regions.
For example, the second highest number of crimes were committed in Kotayk. According to police, 1,373 crimes were recorded there. However, it should be noted that crimes in Kotayk have decreased by 271 compared to last year.