Ամրակիցի ռուսական եկեղեցին գրավիչ զբոսաշրջային կետ է, բայց 30 տարի վթարային վիճակում է
Ամրակից գյուղը գտնվում է Լոռու մարզի Ստեփանավան քաղաքի հարեւանությամբ: 2017-ին այն ներառվել է Գյուլագարակ խոշորացված համայնքի մեջ: Համարվում է, որ Ամրակիցը հիմնադրվել է 1840-ական թթ., չնայած այստեղ ավելի հին պատմական կառույցներ կան, օրինակ՝ 13-րդ դարի եկեղեցիներ, 13-18-րդ դարերի գերեզմանոց, մ.թ.ա. 2-1 հազարամյակների դամբարանադաշտ, ինչպես նաեւ միջնադարյան Ամրակ (Ամրակից) գյուղատեղին, որի անունն էլ կրում է ներկա բնակավայրը:
Ամրակիցի վարչական ներկայացուցիչ Արթուր Ներկարարյանն իր հերթին ասում է, որ ներկա գյուղը հիմնադրվել է 1852-ին վրացական Բորժոմից այստեղ տեղափոխված 26 սլավոնական ընտանիքների կողմից: Վերջիններս իրենց հերթին Վրաստան էին տեղափոխվել Ուկրաինայից՝ Պոլտավայի, Չեռնիգովի մարզերից: Նոր բնակավայրը սկզբնապես կոչվել է Նիկոլաեւկա (Նովոնիկոլաեւկա), իսկ 1938-ին անվանափոխվել է՝ դառնալով Կիրով: 1991-ին գյուղին վերադարձվել է պատմական անունը՝ Ամրակից:
Սխալ չի լինի ասել, որ այս բնակավայրն առաջին հերթին հայտնի է իր Սբ. Նիկոլայ Հրաշագործ ռուսական եկեղեցով: Վերջինս, ըստ համացանցային աղբյուրների, կառուցել են ուկրաինացի կազակները, որոնք Հայաստանում հաստատվել էին 19-րդ դարի սկզբին, երբ Վրաստանի հետ Ռուսաստանին էին միացել հայկական Լոռի-Փամբակը, Ղազախն ու Շամշադինը (Արեւելյան Հայաստանի մնացած հողերը մաս-մաս Ռուսաստանին են միացել 1804-1813 եւ 1826-1828 թթ. ռուս-պարսկական պատերազմներից հետո, որոնցում Պարսկաստանը պարտություն է կրել): Հայաստանում հաստատված կազակական զորքերը մի շարք բնակավայրերում հիմնել են ուղղափառ մատուռներ եւ եկեղեցիներ, որոնցում զինվորական երդում էին տալիս: Հայաստանի ուղղափառ բնակչության կորիզը Ռուսաստանից եկած զինվորականներն ու ադմինիստրատիվ աշխատողներն էին, նրանց ընտանիքների անդամները, իսկ հետագայում՝ կայսրության հեռավոր շրջաններից այստեղ վերաբնակեցված գյուղացիական խավը:
Սբ. Նիկոլայ Հրաշագործ եկեղեցին կառուցվել է 1846 թ. (այլ տվյալներով՝ 1879-ին) Նիկոլաեւկա գյուղի կենտրոնում: Ներկա տեսքը ստացել է 1910-1914 թթ. վերակառուցումից հետո: Խաչի հատակագծով եկեղեցին համարվում է մոդեռն ճարտարապետության նեոռուսական ուղղության նմուշ: Հարավային կողմին կից է զանգակատունը: Կառույցը քարաշեն է, իսկ տանիքը փայտից է՝ մետաղապատ: Եկեղեցին զգալիորեն վնասվել է Սպիտակի երկրաշարժից, սակայն չի խոնարհվել: 1988-ից հետո վթարային վիճակում գտնվող կառույցը, որը համարվում է հանրապետական նշանակության պատմամշակութային հուշարձան, փակ է, չի գործում, 2009-ին դրա ներսում եղած սրբապատկերներն ու եկեղեցական պարագաները տեղափոխվել են Գյումրու ռուսական եկեղեցի:
Այդուհանդերձ, այսօր էլ Սբ. Նիկոլայ Հրաշագործ եկեղեցու մուտքի մոտ կարելի է տեսնել բնակիչների կողմից բերված սրբապատկերներ, վառված մոմեր, նույնիսկ մատաղի հետքեր:
Արթուր Ներկարարյանն ասում է, որ Ամրակիցը մինչեւ 1960-ականները ռուսական գյուղ էր, սակայն այդ տարիներին այստեղ սկսել են հայեր հաստատվել, որոնց թիվը կտրուկ աճել է 1988-ի երկրաշարժից հետո: Հայերը եկել են տարբեր վայրերից, այդ թվում՝ Ստեփանավանից, Երեւանից, մի մասն էլ (35-40 %) գաղթել է Ադրբեջանից: Ըստ վարչական ներկայացուցչի՝ 1970-ականներին Ամրակիցում նաեւ ադրբեջանցիներ էին ապրում, որոնք հետագայում հեռացել են, իսկ ռուսների թիվն սկսել է նվազել երկրաշարժից հետո, նրանք տեղափոխվել են հատկապես Ստավրոպոլի ու Կրասնոդարի երկրամասեր:
Այսօր շուրջ 600 բնակիչ ունեցող Ամրակիցում միայն 15-20 ռուս է ապրում, մյուսները հայեր են: Ներկարարյանն ասում է, որ գյուղում մնացած ռուսները հիմնականում 40-50 տարեկան են: Հավելում է, որ իրենց եկեղեցին տարածաշրջանում միակ ռուսական սրբավայրն է:
Մեր զրուցակցի ասելով՝ եկեղեցին տեսնելու համար բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ են այցելում գյուղ, նրանց մի մասն էլ, չիմանալով դրա մասին, բայց Երեւան-Ստեփանավան ճանապարհից տեսնելով յուրահատուկ տանիքը, մտնում է Ամրակից: Այդքանով հանդերձ, Սբ. Նիկոլայ եկեղեցու վերանորոգման կոնկրետ ծրագրեր այս պահին չկան: Ա. Ներկարարյանը նշում է, որ մի քանի շաբաթ առաջ գյուղ էր եկել ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ, ազգությամբ ռուս Ալեքսեյ Սանդիկովը, ով, ըստ վարչական ներկայացուցչի, մտադրություն է հայտնել Ամրակիցի եկեղեցու վերանորոգման հարցը ներկայացնել ռուս գործընկերներին:

Являющаяся туристической достопримечательностью русская церковь в Амракице уже 30 лет находится в аварийном состоянии
Село Амракиц в Лорийской области расположено недалеко от города Степанавана. В 2017 г. оно вошло в состав укрупненной общины Гюльагарак. Считается, что Амракиц был основан в 40-х годах, хотя здесь имеются и более древние исторические сооружения – например, церкви 13-го в., кладбище 13-18-х веков, гробницы 2-1 тысячелетия до н.э., а также средневековая местность Амрак (Амракиц), которая и дала название населенному пункту.
Административный представитель Амракица Артур Неркарарян в свою очередь рассказал о том, что село было основано в 1852 г. переселившимися сюда из Боржоми 26-ю славянскими семьями. Последние переехали в Грузию из Полтавской и Черниговской областей Украины. Первоначально новое поселение называлось Николаевка (Новониколаевка). В 1938-ом оно было переименовано в Киров, а в 1991-ом селу было возвращено его историческое название – Амракиц.
Не ошибемся, если скажем, что село известно в первую очередь русской церковью Николая Чудотворца. Согласно интернет-источникам, храм построили украинские казаки, обосновавшиеся в Армении в начале 19-го века, когда вместе с Грузией к России присоединились армянские области Лори-Памбак, Казах, Шамшадин (остальные земли Восточной Армении присоединялись к России постепенно после российско-персидских войн 1804-1813 и 1826-1828 гг., в которых Персия потерпела поражение).
Обосновавшиеся в Армении казачьи войска основали в ряде населенных пунктов православные часовни и церкви, в которых военные давали клятву. В Армении ядро православного населения составляли приехавшие из России военные, административные работники и члены их семей, а в дальнейшем – крестьяне, переселившиеся сюда из периферийных районов империи.
Церковь Николая Чудотворца была построена в 1846 г. (по другим данным – в 1879 г.) в центре села Николаевка. Свой нынешний вид храм получил после реконструкции в 1910-1914 гг. Церковь, имеющая в основании форму креста, считается образцом неорусского направления в архитектуре модерна. С южной стороны имеется колокольня. Строение каменное, крыша – деревянная, покрытая металлическими листами. Во время Спитакского землетрясения церковь сильно пострадала, но не разрушилась. После 1988 года строение, считающееся историко-культурным памятником республиканского значения, перестало действовать. В 2009 г. находившиеся в храме иконы и церковная утварь были перевезены в русскую церковь в Гюмри.
Тем не менее, и сегодня у входа в церковь Николая Чудотворца можно увидеть принесенные местными жителями иконы, свечи, а также следы от обряда жертвоприношения.
По словам Артура Неркараряна, до 1960-х годов Амракиц был русским селом, однако в те годы здесь стали обосновываться и армяне, число которых резко выросло после землетрясения 1988 г. Армяне приезжали из различных мест, в том числе из Степанавана, Еревана, часть (35-40%) составили беженцы из Азербайджана. По словам административного представителя, в 1970-х гг. в Амракице проживали также азербайджанцы, которые в дальнейшем уехали. После землетрясения число русских стало сокращаться, так как они переселялись в Ставропольский и Краснодарский края.
Сегодня в Амракице, население которого составляет около 600 человек, проживают лишь 15-20 русских, остальные – армяне.
Амракицская церковь Николая Чудотворца – единственный православный храм в регионе. Чтобы увидеть этот памятник, сюда приезжают многочисленные туристы. Но бывает и так, что гости сворачивают в Амракиц, так как по дороге из Еревана в Степанаван замечают необычную крышу церкви. Несмотря на это, на сегодняшний день нет конкретных программ восстановления православного храма. Несколько недель назад в село приезжал депутат парламентской фракции “Мой шаг” Алексей Сандыков, который сообщил о своем намерении поднять перед российскими коллегами вопрос восстановления церкви Николая Чудотворца в Амракице.