Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը մերժեց իրեն ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդությունը
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատավոր Աննա Դանիբեկյանը մերժեց իրեն ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդությունը: Այսպիսով, Մարտի 1-ից անջատված մասով գործը, որով մեղադրյալի կարգավիճակ ունեն Ռոբերտ Քոչարյանը, ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, կշարունակի քննել Աննա Դանիբեկյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօրվա դատական նիստի մեկնարկին Քոչարյանի պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանն ինքնաբացարկի միջնորդություն էր ներկայացրել դատավորին, որին միացել էին գործով ամբաստանյալներն ու վերջիններիս պաշտպանները, իսկ դատախազներն ու տուժող կողմն առարկել էին միջնորդության դեմ:
Ինքնաբացարկի հիմքում պաշտպան Խուդոյանը դրել էր այն հանգամանքը, որ դատավորը, տեղյակ լինելով գրավի կիրառման վերաբերյալ Եվրոպական կոնվենցիայի համապատասխան իրավական հիմքերին, Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդությունը մերժել, իսկ մեկ այլ գործով այդ իրավական հիմքերին հղում տալով` անձի նկատմամբ գրավ է կիրառել: Այդպիսով, ըստ պաշտպանական կողմի, դատավորը կողմնակալ վերաբերմունք է դրսևորել:

Судья Анна Данибекян отклонила ходатайство о самоотводе
Судья по делу второго президента РА Роберта Кочаряна Анна Данибекян отклонила представленное ей ходатайство о самоотводе. Таким образом, Данибекян будет продолжать рассматривать выделенный в отдельное производство эпизод дела о событиях 1 марта 2008 г., по которому в качестве обвиняемых проходят Роберт Кочарян, бывший министр обороны Сейран Оганян, бывший генсек ОДКБ Юрий Хачатуров и бывший вице-премьер Армен Геворкян.
Напомним, что в начале сегодняшнего судебного заседания защитник Кочаряна Ованнес Худоян представил ходатайство о самоотводе судьи, к которому присоединились обвиняемые по делу и их защитники. Обвинитель и прокурор выступили с возражениями.
В основу ходатайства Худояна было положено то обстоятельство, что судья, зная о соответствующих правовых основаниях Европейской конвенции касательно залога, отклонила ходатайство об освобождении Кочаряна под залог, однако по другому уголовному делу применила эту меру пресечения, сославшись на вышеупомянутые основания. Тем самым судья, по мнению защитников, проявляет пристрастный подход.