Հայ-իտալական առևտուրը. վերջին տարիների միտումները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը Իտալիայում է։ Ինչպես ավելի վաղ հայտնել են վարչապետի աշխատակազմից, նա մի շարք հանդիպումներ է ունենալու, այդ թվում՝ տնտեսական և գործարար թեմաներով։
Հայաստանում բազմիցս քննարկվել է Իտալիայի հետ տնտեսական ու առևտրային հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտությունը։ Այս տարվա հունիսին Հայաստանում տեղի ունեցավ հայ-իտալական բիզնես համաժողովը, որի ընթացքում կարծիքներ հնչեցին, որ հայ-իտալական տնտեսական կապերը ընդլայնվելու մեծ ներուժ ունեն։ Քննարկվեցին համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավությունները, փոխադարձ առևտրի զարգացումը և այլն։
Առհասարակ վերջին տարիներին Հայաստանի և Իտալիայի պաշտոնյաների հանդիպումների ժամանակ մշտապես շեշտվել է, որ հայ-իտալական հարաբերությունները զարգացման մեծ ներուժ ունեն, և որ այդ ուղղությամբ մեծ ծավալի աշխատանքներ կան կատարելու։
Պաշտոնական վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ Հայաստան-Իտալիա առևտրաշրջանառությունն առայժմ ոչ զարգացած մակարդակում է։ Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի՝ (ՀՀ ՎԿ) 2018 թվականին Հայաստան-Իտալիա առևտրաշրջանառությունը կազմել է 232.5 մլն դոլար, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 15.5%-ով։ Հայաստանի արտաքին առևտրում Իտալիայի տեսակարար կշիռը 3.2% է։ Այս ցուցանիշով Իտալիան Հայաստանի ութերորդ գործընկերն է։ Նկատենք, որ Հայաստանի արտահանումը բավականին կենտրոնացված է մի քանի երկրների շուրջ։ Առաջին երեք երկրները միասին զբաղեցնում են Հայաստանի արտաքին առևտրի 43%-ը։ Նրանք են Ռուսաստանը՝ 26.1%-ով, Չինաստանը՝ 10.5%-ով և Շվեյցարիան՝ 6.3%-ով։ Իսկ նրանց հաջորդող երկրների տեսակարար կշիռն անհամեմատ ավելի ցածր է։ Դա է պատճառը, որ Իտալիան, չնայած տեսակարար փոքր կշռին, հայտնվել է Հայաստանի արտաքին առևտրի TOP 10 գործընկերների շարքում։
Ինչպես շատ երկրների, այնպես էլ Իտալիայի հետ առևտրում Հայաստանն ավելի շատ ներմուծողի դերում է։ Մասնավորապես, 2018 թվականին Իտալիայից Հայատանը ներմուծել է մոտ 183 մլն դոլարի ապրանք (աճը՝ 15.6%), մինչդեռ այդ ընթացքում արտահանել է ընդամենը մոտ 50 մլն դոլարի ապրանք (աճը՝ 15.2%):
Հայաստանի ներմուծման կազմում Իտալիայի տեսակարար կշիռը 3.7% է, իսկ արտահանման կազմում՝ 2.1%:
Իսկ այս տարվա առաջին ինն ամիսներին Հայաստան-Իտալիա առևտրաշրջանառությունը կազմել է մոտ 196 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ աճելով 13.4%-ով։ Մասնավորապես, արտահանումն այս ընթացքում աճել է 25.7%-ով՝ կազմելով 46.5 մլն դոլար, իսկ ներմուծումն աճել է 10.1%-ով՝ հասնելով 149 մլն դոլարի։
Չնայած Հայաստանից Իտալիա արտահանումն այսօր ոչ մեծ ծավալներ ունի, սակայն վերջին տարիներին այն հիմնականում աճի միտումներ է գրանցել։ Եթե 2010 թվականին Հայաստանն Իտալիա է արտահանել ընդմանեը մոտ 5 մլն դոլարի ապրանք, ապա այսօր այն տասնապատկվել է։
Իսկ ներմուծման տեմպերը տատանվել են։ 2015-2016 թվականներին գրանցված անկումից հետո այն սկսել է աճել։ Վերջին 10 տարիների ընացքում ամենամեծ ծավալի ներմուծումն իրականացվել է 2014 և 2018 թվականներին` կազմելով շուրջ 180 մլն դոլար։
Հայաստանից Իտալիա արտահանվող ապրանքների տեսականին մեծ չէ։ Մաքսային ծառայության տվյալները ցույց են տալիս, որ 2018 թվականին արտահանվող հիմնական ապրանքներն են եղել հագուստը՝ վերարկու, թիկնոց, կոստյում, տաբատ և այլն, ինչպես նաև՝ ոսկին (դորե համաձուլվածք) ու ալյումինե նրբաթիթեղը։ Այսինքն՝ Հայաստանից Իտալիա արտահանումը սահմանափակվում է մի քանի ապրանքներով։ Սա նշանակում է, որ մեծ աշխատանքների անհրաժեշտություն կա Իտալիայում հայկական ապրանքների պահանջարկը բարձրացնելու ուղղությամբ, որն այսօր շատ ցածր է։
Իտալական ապրանքների պահանջարկը Հայաստանում համեմատաբար մեծ է։ Ի տարբերություն արտահանման, ներմուծվող ապրանքների տեսականին բավականին լայն է։ Վերջին տարիներին Իտալիայից Հայաստան է ներմուծվոմ 800-900 անուն ապրանք։ Դրանք բազմապիսի ապրանքներ են՝ սկսած կահույքից, ջեռուցման կաթսաներից, երկաթե ձողերից մինչև գործվածք, թելեր, շոկոլադ, դեղամիջոցներ ու կոշիկ։
Իտալիայի հետ Հայաստանի տնտեսական համագործակցությունն այլ ուղղություններով ևս էական ծավալներ չունի, մասնավորապես՝ ներդրումների ոլորտում։ Վիճակագրական կոմիետի հրապարակած տվյալները ցույց են տալիս, որ Հայաստանում կատարած ներդրումների ծավալով Իտալիան հեռու է առաջատարներ հորիզոնականներից։   Իտալիան 1988 թվականից մինչ այս տարվա առաջին կիսամյակի ավարտն, ըստ Վիճկոմիտեի, Հայաստանում 56 մլրդ դրամի ներդրումներ է կատարել։ Սա Վիճկոմիտեն անվանում է ներդրումների համախառն հոսքեր։ Այս ցուցանիշով Իտալիան ցանկում 17-րդն է։ Համեմատության համար նշենք, որ այստեղ առաջատարը Ռուսաստանն է 3.4 տրլն դրամով, հաջորդում է Գերմանիան՝ 1.2 տրլն դրամով։
Ըստ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքում եղած տեղեկատվության՝ Հայաստանի և Իտալիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թվականին։  Պաշտոնական այցերի ժամանակագրության մեջ առաջինը նշված է արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի այցը Իտալիա 1998 թվականին։ Իսկ իտալական կողմից առաջին պաշտոնական այցը նշված է Պաշտպանության նախարար Ջամպաոլո Դի Պաոլայի այցը 2012թ. հոկտեմբերին։  Մինչ այսօր պաշտոնական հանդիպումների ընացքում մի շարք համաձայանգրեր են ստորագրվել՝ ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական համագործակցության ոլորտում, ներդրումների խրախուսման, մաքսային գործերում համագործակցության և այլն։
Այս տարվա հունիսին Երևանում կայացած հայ-իտալական առաջին գործարար համաժողովին մասնակիցները քննարկում էին, թե ինչ ոլորտներում կարող են համագործակցել հայ և իտալացի գործարարները։ Այդ ոլորտներն են տրանսպորտը, էներգետիկան, շինարարությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները։ Իտալական ձեռնարկություններին է ներկայացվել  Հայաստանի ենթակառուցվածքների բնագավառի առավել հետաքրքիր ծրագրերը ։  Թե ինչ արդյունքներ կարող են տալ այդ միջոցառումներն ու պաշտոնական այցերը, ցույց կտա ժամանակը։

Армяно-итальянская торговля: тенденции последних лет
В эти дни делегация во главе с премьер-министром Николом Пашиняном находится в Италии. Как ранее сообщила пресс-служба главы правительства,Пашинян проведет ряд встреч, в том числе по вопросам экономики и бизнеса.
В Армении не раз обсуждалась необходимость развития экономических и торговых отношений с Италией. В январе этого года в Армении состоялся армяно-итальянский бизнес-форум, в ходе которого прозвучало мнение о том, что армяно-итальянские экономические связи имеют большой потенциал для расширения. Были обсуждены возможности реализации совместных проектов, развития торговли и т.д.
В целом в ходе состоявшихся за последние годы встреч официальных лиц двух стран постоянно подчеркивалось, что армяно-итальянские отношения имеют большой потенциал для развития, но и объем работ в этом направлении достаточно велик.
Как свидетельствует официальная статистика, торговый оборот между Арменией и Италией пока не находится на должном уровне. По данным Статистического комитета РА, в 2018 г. объем торгового оборота Армения-Италия составил 232.5 млн долларов, что на 15.5% превышает прошлогодний показатель. Удельный вес Италии в общем объеме внешней торговли Армении составляет 3.2%. По этому показателю Италия является восьмым партнером РА.
В торговле с Италией, как и со многими другими странами, Армения выступает в основном в роли импортера. Так, в 2018 г. из Италии в Армению было поставлено товаров на сумму около 183 млн долларов (рост – 15.6%), между тем за тот же период экспорт из Армении в Италию составил всего 50 млн долларов (рост – 15.2%).
Удельный вес Италии в составе армянского импорта – 3.7%, в составе экспорта – 2.1%.
За первые девять месяцев этого года торговый оборот Армения-Италия составил около 196 млн долларов, что на 13.4% больше прошлогоднего показателя.
В частности, за этот период экспорт вырос на 25.7%, составив 46.5 млн долларов, импорт – на 10.1%, составив 149 млн долларов.
Несмотря на небольшие объемы экспорта товаров из Армении в Италию, в последние годы в этой сфере наблюдается тенденция к росту. Если в 2010 г. объем товаров, экспортированных из Армении в Италию, достигал порядка 5 млн долларов, то сегодня этот показатель вырос в десять раз.
Что касается темпов роста, то их нельзя назвать стабильными. После зарегистрированного в 2015-2016 гг. спада вновь начался подъем. За последние десять лет самый большой объем импорта был зафиксирован в 2014 и 2018 гг. – около 180 млн долларов.
Ассортимент товаров, экспортируемых из Армении в Италию, не очень широк. Согласно данным Таможенной службы, основными видами товаров, которые экспортировались из Армении в Италию в 2018 г., были одежда, золото (слитки Доре) и алюминиевая фольга.
В отличие от экспорта ассортимент импортируемых товаров гораздо шире. В последние годы из Италии в нашу страну было ввезено около 900 наименований товаров: мебель, отопительные котлы, трикотаж, нитки, шоколад, лекарства, обувь.
Большие объемы не наблюдаются и в других направлениях экономического сотрудничества. Речь идет в частности о сфере инвестиций. Согласно статистическим данным, в период с 1988 г. до конца первого полугодия этого года объем осуществленных Италией инвестиций в армянскую экономику составил 56 млрд драмов. По этому показателю Италия занимает 17-е место среди стран-инвесторов. Лидером является Россия – 3.4 трлн драмов, на втором месте Германия – 1.2 трлн драмов.
Согласно официальному сайту МИД РА, дипломатические отношения между Арменией и Италией были установлены в 1992 г. В хронологии официальных связей первым указан визит министра иностранных дел Вардана Осканяна в Италию в 1998 г. А в октябре 2012 г. Армению посетил министр обороны Италии Джампаоло Ди Паоло.
К сегодняшнему дню между двумя странами подписан ряд соглашений о сотрудничестве в политической и экономической сферах, поощрении инвестиций, сотрудничестве в таможенных вопросах и т.д.