Երիտասարդ գիտնականները կառավարությանը կոչ են անում գիտությանը նայել խոր հայացքով
Անահիտ Հովհաննիսյանն ու Աստղիկ Հակոբյանը կենսաբանական գիտությունների թեկնածուներ են: Երկուսն էլ 7 տարուց ավելի աշխատում են ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտում (ՄԿԻ):
Անահիտն աշխատում է էթնոգենոմիկայի լաբորատորիայում, ուսումնասիրում է հայերի գենետիկական պատմությունն ու ծագումը, Աստղիկը հակավիրուսային մեխանիզմների հետազոտման խմբի գիտաշխատող է, վիրուսաբան է:
Երիտասարդ գիտնականները «Հետքի» հետ զրույցում նախ անդրադառնում են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն ձեւակերպմանը, ըստ որի՝ «գիտության ոլորտում հիմա շատ կան մարդիկ, որ առավոտը գնում են գործի, սուրճ են խմում, գալիս են տուն, եւ աշխատանքը, արդյունքը չի երեւում»: Փաշինյանը սա ասել էր նոյեմբերի 17-ին Կոտայքի մարզ կատարած աշխատանքային այցի ժամանակ՝ պատասխանելով գիտության ֆինանսավորումն ավելացնելու մասին հարցին, գործադիրի ղեկավարը նշել էր, որ գիտնականներից պահանջվելու են հստակ նախագծեր, որոնց համապատասխան էլ ֆինանսավորում կլինի:
Աստղիկ Հակոբյանն ասում է՝ ցավալի է, որ նման թյուրըմբռնում կա, եւ որ բարձր ամբիոնից կարող են գիտնականների պատիվը գցել, ինչը մի դեպքում անում է վարչապետը, մյուս դեպքում՝ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, որը 2020 թ. բյուջեի նախագծի քննարկմանն ասել էր, թե գիտության ոլորտն այսօր արդիական թեմաներով չի զբաղվում:
«Մենք ոչ թե վիրավորված ենք, այլ պահանջում ենք, որ կառավարությունն ուշքի գա այն իմաստով, որ խորությամբ հասկանա, թե այդ մարդիկ ինչով են զբաղվում: Հայաստանի գիտության ոլորտն ամենաառաջատար ոլորտներից է տարածաշրջանում, եւ հարեւան երկրների համեմատ էլ հայ գիտնականներն ավելի լավ են աշխատում՝ բարձր պահելով երկրի պատիվը»,- ասում է Աստղիկ Հակոբյանը:
Նրա կարծիքով՝ գիտության ամենամեծ խնդիրն այն է, որ կառավարության փոփոխությունից հետո էլ այս ոլորտի ռազմավարությունը մնաց անփոփոխ: «Նախկին կառավարությունը թերպատկերացում ուներ գիտության մասին, որը եկել հասել է այս կառավարությանը, ինչը շատ տարօրինակ է: Դա նշանակում է, որ կան պատասխանատու մարմիններ, այս դեպքում՝ ակադեմիան եւ գիտության կոմիտեն, որոնք կա՛մ պատշաճ ձեւով չեն ներկայացնում վարչապետին, թե ինչ է գիտությունը Հայաստանում, կա՛մ էլ նրանք չեն ցանկանում լսել կամ իմանալ»,- նշում է երիտասարդ գիտնականը:
Անահիտ Հովհաննիսյանն ավելացնում է, որ գիտության մեջ արդյունավետության չափանիշը տպագրված հոդվածներն են: Իսկ այդ իմաստով, ըստ նրա, Հայաստանը շատ լավ արդյունք ունի, ինչը կարող է փաստել, մասնավորապես, գիտության ոլորտում հայտնի «Web of Science» հարթակը: «Մենք ունենք մոտ 4000 գիտնական, եւ ստացվում է, որ ամեն երրորդն ունի տպագրված հոդված: Այդ ո՞ր չափանիշով են մեզ համարում ոչ արդյունավետ»,- ասում է Ա. Հովհաննիսյանը:
Ըստ գիտնականների՝ օրենքը խախտվել է
Երիտասարդ գիտնականների խոսքով՝ արդեն 4 տարի է, ինչ խախտվում է «Գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեության մասին» օրենքը: Համաձայն օրենքի՝ գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեության ֆինանսավորման համար պետությունը յուրաքանչյուր տարի պետբյուջեից հատկացումներ է նախատեսում նախորդ տարվա բյուջեի եկամտային մասի աճին համամասնորեն: Հատկացվող միջոցներն ուղղվում են բարձրորակ գիտական կադրերի պատրաստմանն ու որակավորման բարձրացմանը, ինչպես նաեւ գիտական կազմակերպությունների նյութատեխնիկական բազայի ամրապնդմանը, նոր տեխնոլոգիաների մշակմանն ու սարքավորումների ձեռքբերմանը:
«Այսինքն՝ եթե անցյալ տարի բյուջեն ավելացել է 20 տոկոսով, ապա նույնչափ էլ պետք է ավելանար գիտության ֆինանսավորումը,- նշում է Ա. Հակոբյանը,- սակայն նախորդ տարի դա կրկին չարվեց՝ հիմնավորելով, թե իբր արդյունավետ չենք աշխատում: Ես ուզում եմ ասել, որ իրենք չեն արդյունավետ աշխատում: Մեկ տարի ունեին պարզելու, թե ով է անարդյունավետ աշխատում, ով իրենց փողերը լավ չի ծախսում: Բայց ես՝ որպես շարքային գիտնական, մեղավոր չեմ, որ ֆինանսիստները, տարբեր ենթակառուցվածքներում նստած մարդիկ լավ չեն աշխատում: Իրականում սա է խնդիրը, այսինքն՝ եթե վատ աշխատանքի խնդիր կա մեխանիզմում, ապա գիտնականները չեն»:
Մեր զրուցակցի փոխանցմամբ՝ նույնիսկ պետական դրամաշնորհներ տալուց պետությունը հետամուտ չի լինում, թե ինչպես է ծախսվել գումարը: «Երբեւէ չեմ տեսել, որ գրանտ տան եւ այդ գրանտի հետեւից գան, տեսնեն, թե ինչ ես արել: Հաշվետվություն տալիս ենք, բայց վստահ եմ, որ այն կարդացող չի լինում, հակառակ դեպքում անարդյունավետության խնդիր չէր առաջանա»,- նշում է վիրուսաբանը:
«Գիտության ոլորտն ազատել տենդերներից»
Մեր զրուցակիցներն ասում են, թե քանի որ ԳԱԱ ինստիտուտները պետական ոչ առեւտրային կազմակերպություններ են՝ ՊՈԱԿ-ներ, գործում են համաձայն պետական օրենքների: «Մեզ մոտ ցանկացած գնում պետք է լինի «Գնումների մասին» օրենքով, այսինքն՝ պետք է հայտարարել տենդեր, ապա ամենաէժան տարբերակով կատարել գնումը: Խնդիրն այն է, որ այս դեպքում լավագույն դեպքում 2-3 ամիս է տեւում նյութի, սարքավորման գնումը, ինչը ձգձգում է մեր աշխատանքը, այն դեպքում, երբ կարող ենք օնլայն հարթակից ավելի մատչելի եւ արագ ձեռք բերել»,- ասում է Աստղիկ Հակոբյանը՝ հավելելով, թե անհրաժեշտ է, որ գոնե գիտական փորձերի համար նյութերի ու սարքերի գնումները կազմակերպվեն առանց տենդերների, ինչի պարագայում նախ ժամանակի հարց չեն ունենա, երկրորդ՝ գումարն ավելի արդյունավետ կօգտագործեն, քանի որ տենդերին մասնակցող ընկերությունները ցանկացած նյութի գին 2-3 անգամ ավել բարձր են սահմանում:
«Գիտության կոմիտեի դրամաշնորհը տրվում է 24 ամսով: Առաջին երեք ամիսը հաստատ կորում է տենդերների պատճառով, հետո ստիպված գործն անում ենք ավելի ծանրաբեռնված ռեժիմով, ու երբ նյութի մի խմբաքանակն ավարտվում է, կարիք է լինում նորից գնում կազմակերպել, կրկին կորցնում ենք 3 ամիս, եւ ստիպված ենք լինում օրուգիշեր աշխատել մեր առողջության հաշվին, քանի որ ժամկետի խնդիր ենք ունենում: Մինչդեռ միջնաժամկետ հաշվետվություն պահանջելուց ոչ ոք հաշվի չի առնում, որ այդ երեք ամիսը միայն սպասել ենք»,- ասում է գիտնականը:
Մեր զրուցակիցները բերում են նաեւ հակառակ օրինակը: Մասնավորապես, «ANSEF»-ից (Armenian National Science and Educational Fund) ստացած դրամաշնորհների դեպքում, ըստ Հակոբյանի եւ Հովհաննիսյանի, գիտնականներն ավելի ազատ են գործում, օնլայն հարթակներից կարող են պատվիրել անհրաժեշտ նյութերն ու աշխատել: Բացի դրանից՝ աշխատանքի մեջ կարող են ներգրավել նաեւ ուսանողներին, ինչը հնարավոր չէ գիտության կոմիտեի դրամաշնորհների դեպքում, քանի որ պետական դրամաշնորհին կարելի է դիմել ասպիրանտուրան ավարտելուց երեք տարի հետո:
Երիտասարդ գիտնականներն ասում են, որ ամեն տարի «ANSEF»-ի դրամաշնորհ է ստանում 30 հոգի, սակայն իրականում բարձր միավորներ ունեցողները 60-ն են լինում: Նրանք առաջարկում են, որ մյուս 30 հոգու գիտական աշխատանքները պետությունը ֆինանսավորի:
Անահիտ Հովհաննիսյանն ու Աստղիկ Հակոբյանն առանձնացնում են նաեւ այն, որ արդեն երկու տարի չի գործում «Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագիրը», որին մասնակցում ու աջակցություն էին ստանում մինչեւ 35 տարեկան հարյուրավոր գիտնականներ: Հովհաննիսյանն ասում է, որ այս ծրագրի դադարեցումը եւս հարված է երիտասարդ գիտնականին այսօրվա առանց այդ էլ ցածր ֆինանսավորման պայմաններում, ու կարծես, իշխանությունները միտք էլ չունեն այդ ծրագիրը կամ նմանատիպ մեկ այլ ծրագիր իրականացնելու: Ըստ Անահիտի՝ նշված ծրագրով սարքավորումներ էին գնում, կոնֆերանսների էին մասնակցում, միջազգային ամսագրերում էին տպագրվում, պարգեւավճարներ էին ստանում:
«Գիտությունը կոմայի մեջ է»
«Հայաստանում գիտությունը կոմայի մեջ է, բայց դեռ ձեռքն ու ոտքը շարժում է, մնում է, որ ճիշտ դեղեր տան, որ վերջապես ուշքի գա: Անվերջ էնտուզիազմով աշխատող գիտնականի ռեսուրսի վրա գիտություն չի զարգանալու»,- շեշտում է Աստղիկ Հակոբյանը՝ ավելացնելով, որ այսօր գիտնականը շատ ցածր աշխատավարձ է ստանում, բարդ պայմաններում է աշխատում, տարրական սարքեր չունի: «Այդ սարքերը դրսի բոլոր լաբորատորիաներում կան, իսկ քանի որ մենք չունենք, ստիպված գործը կիսում ենք, համագործակցում ենք: Իրականում այդ աշխատանքի ամբողջ իդեան մերն է լինում, իրենք ընդամենը մի փոքր մասն են կատարում, քանի որ ունեն այդ սարքը: Եթե ունենայինք այն, չէինք դիմի դրա համար, այլ կգնայինք իրենց մոտ՝ նոր մեթոդներ սովորելու»,- նշում է մեր զրուցակիցը:
Վիրուսաբանի խոսքով՝ եթե առաջիկա երկու տարում գիտության մեջ փոփոխություններ չլինեն, ինքը չի մնալու Հայաստանում: Ասում է՝ այս պահին էլ արտասահմանում աշխատելու առաջարկներ ունի: «Նաիվ երազանք ունեի, որ լինեի առաջին հայ կինը, ով Նոբելյան մրցանակ կստանա: Դա երազանք է, որ ինձ դրդում է շաբաթ-կիրակի աշխատել: Ներկայում Հայաստանում չեմ տեսնում այդ հողը, որ այն որակի, խորությամբ գործ անեմ, որ մարդկությանն օգուտ բերեմ ու բարձրացնեմ Հայաստանի դրոշը»,- նշում է Աստղիկ Հակոբյանը:
Անահիտ Հովհաննիսյանն էլ ասում է, որ ինչքան էլ համագործակցության համար մեկնում է արտասահման, միեւնույնն է՝ վերադառնում է, որովհետեւ Հայաստանում իր լաբորատորիան է: Ըստ Անահիտի՝ իրեն Հայաստանում պահում է այն հավատը, որ ինչ-որ բան փոխվելու է գիտության ոլորտում: Մեր զրույցից օրեր անց նա պետք է մեկներ Քեմբրիջ՝ համատեղ աշխատանքը շարունակելու համար:

Молодые ученые призывают правительство глубже осознать роль науки
Анаит Ованнисян и Астхик Акопян - кандидаты биологических наук. Они более семи лет работают в Институте молекулярной биологии (ИМБ) Национальной Академии наук. Анаит – сотрудник лаборатории этногеномики, изучает генетическую историю и происхождение армян, Астхик – вирусолог, научный сотрудник группы по исследованию антивирусных механизмов.
В беседе с Hetq.am молодые ученые коснулись высказывания премьер-министра Никола Пашиняна о том, что “сегодня в сфере науки много людей, которые утром приходят на работу, пьют кофе и возвращаются домой, а результаты их работы не видны”.
Пашинян заявил об этом 17 ноября, во время рабочего визита в Котайкскую область, отвечая на вопрос об увеличении финансирования науки. Премьер сказал, что будут требовать от ученых конкретных проектов, исходя из которых и будет осуществяться финансирование.
Астхик Акопян выразила сожаление существованием столь ошибочного мнения и тем, что с высокой трибуны можно принижать авторитет ученых. В одном случае это сделал глава правительства, в другом – спикер парламента Арарат Мирзоян, который во время обсуждения проекта госбюджета 2020 г. заявил, что сегодня наука не занимается актуальными темами.
“Мы не обижены, мы просто требуем, чтобы правительство очнулось и глубже осознало, чем занимаются ученые. Научная сфера Армении – одна из самых передовых в регионе. Армянские ученые работают гораздо лучше своих коллег из соседних стран, поддерживая тем самым честь страны”,- отметила Астхик.
По ее словам, самой большой проблемой для науки является то, что даже после смены правительства осуществляемая в этой сфере стратегия не изменилась. “У прежнего правительства было ошибочное представление о науке, которое странным образом перешло к этому правительству. Это значит, что есть ответственные органы (в данном случае Академия наук и Комитет по науке), которые либо не объясняют должным образом премьеру, что из себя представляет наука в Армении, либо сами власти не хотят ничего слышать или получать информацию”,- отметила моя собеседница.
По словам Анаит, в науке критерием результативности являются опубликованные статьи, и в этом смысле у Армении хорошие результаты, что подтверждает, в частности, известная в научной сфере площадка “Web of Science”. “У нас в стране более 4000 ученых, и каждый третий из них имеет опубликованную статью. По какому тогда критерию нас считают нерезультативаными?”,- с недоумением заметила Анаит.
Ученые говорят о нарушении закона
По словам молодых ученых, уже четвертый год нарушается закон РА “О научной и научно-технической деятельности”. Согласно этому закону, для финансирования научной и научно-технической деятельности государство каждый год выделяет из госбюджета субвенции в соответствии с ростом доходной части предыдущего бюджета. Выделяемые средства направляются на подготовку высококлассных научных кадров, повышение их квалификации, укрепление материально-техническуой базы научных организаций, разработку новых технологий и приобретение оборудования.
“Например, если прошлогодний бюджет увеличился на 20 процентов, то на столько же должно увеличиться финансирование науки,- пояснила Астхик. – Однако в прошлом году это опять не было сделано со ссылкой на неэффективную работу. Хочу сказать, что это они работают неэффективно. У них был год на то, чтобы разобраться, кто работает неэффективно, кто плохо тратит их деньги. Я как рядовой ученый не виновата в том, что финансисты, различные структуры работают нерезультативно. На самом деле проблема именно в этом: если механизм работает плохо, то виноваты в этом не ученые”.
По словам Астхик, даже при выделении государственных грантов государство не интересуется тем, как были потрачены деньги. “Я не знаю ни одного случая, чтобы после выделения гранта поинтересовались, что было сделано на эту сумму. Мы представляем отчеты, но я уверена, что их никто не читает, в противном случае не встал бы вопрос о неэффективности работы”,- отметила ученый-вирусолог.
“Науку нужно избавить от тендеров”
Институты НАН, будучи государственными некоммерческими организацаями (ГНКО), действуют в соответствии с государственными законами, отметили наши собеседницы. “У нас любая закупка осуществляется согласно закону “О закупках”. Это значит, что нужно объявлять тендеры и осуществлять закупки по самым низким ценам. Проблема в том, что в этом случае приобретение веществ и оборудования длится 2-3 месяца, что приводит к простою в работе. Между тем мы можем покупать все необходимое на онлайн-площадках, по более низким ценам и намного быстрее”,- отметила Астхик Акопян, подчеркнув необходимость покупки без тендеров хотя бы веществ и оборудования для научных опытов, что позволит сэкономить время и более эффективно потратить деньги.
“Грант Комитета по науке выдается на 24 месяца. Первые три месяца уходят на тендеры, из-за чего потом приходится работать с большей нагрузкой. А когда партия веществ заканчивается, возникает необходимость в новой закупке. И мы опять теряем три месяца, после чего вынужденно работаем день и ночь, чтобы уложиться в сроки. Между тем когда от нас требуют промежуточный отчет, никто не учитывает, что эти три месяца у нас ушли на ожидание”,- отметила Астхик.
Для сравнения наши собеседницы привели другой пример. В случае получения грантов “ANSEF” (Armenian National Science and Educational Fund) ученые получают большую свободу действий, приобретают все необходимое на онлайн-площадках. Кроме того, они могут привлекать к работе студентов, что невозможно в случае с грантом Комитета по науке, так как получить государственный грант можно только спустя три года после окончания аспирантуры.
По словам молодых ученых, каждый год грант “ANSEF” получают 30 человек, но на самом деле высокие баллы имеют 60 ученых. Девушки предлагают, чтобы научную работу остальных тридцати человек финансировало государство.
Анаит и Астхик обратили внимание и на то обстоятельство, что уже два года не действует Программа содействия молодым ученым, в которой участвуют и получают помощь сотни научных работников в возрасте до 35 лет. По словам Анаит, свертывание этой программы в условиях и без того скудного финансинрования стало ударом по молодым ученым. Однако власти как будто не собираются возобновлять эту программу или начать реализовать какую-то другую. Между тем в рамках этой программы удавалось приобретать оборудование, участвовать в конференциях, печататься в международных журналах, получать премии.
“Наука пребывает в коме”
“В Армении наука пребывает в коме, но, тем не менее, продолжает подавать признаки жизни. Остается только назначить правильное “лечение”, чтобы она окончательно пришла в себя. Наука не может развиваться только за счет ресурса работающего на голом энтузиазме ученого”,- подчеркивает Астхик Акопян, отмечая, что сегодня ученые получают очень низкую зарплату, работают в сложных условиях, без элементарной аппаратуры. “Эта аппаратура есть во всех зарубежных лабораториях, но поскольку у нас ее нет, приходится сотрудничать. Между тем вся идея этой работы принадлежит нам, они выполняют лишь небольшую ее часть, так как имеют нужное оборудование. Если б оно было и у нас, мы бы не обращались в другие лаборатории, а ездили бы к ним учиться новым методам”,- сказала Астхик.
По ее словам, если в ближайшие два года в науке не произойдут изменения, она уедет из Армении. Астхик получила приглашения на работу за рубежом. “У меня была наивная мечта стать первой армянкой, получившей Нобелевскую премию. Эта мечта заставляет меня работать даже по выходным. Сейчас я не вижу в Армении возможность заниматься глубокими исследованиями, чтобы принести пользу человечеству и поднять флаг Армении”,- говорит Астхик Акопян.
Анаит Ованнисян уверяет, что сколько бы ни ездила работать за границу, все равно возвращается, так как здесь находится ее лаборатория. В Армении Анаит держит вера в то, что в науке все же произойдут изменения. Через несколько дней она должна уехать в Кембридж для продолжения совместной работы.