Շատվանի երեխաներն առնետների հետ «դաս են սովորում»
Գեղարքունիքի մարզի Շատվան գյուղի երեխաները երբեմն իրենց դասաժամերին հյուրընկալում են մկներին ու առնետներին։ Երեխաները կատակում են՝ նրանց հետ դասերն աշխույժ են անցնում։
«Եղել է, որ դասի ժամանակ մուկը վազել է, ես ինքս սկսել եմ գոռգոռալ»,- ցույց տալով 4-րդ դասարանը՝ պատմում է աշխարհագրության և հասարակագիտության ուսուցչուհի Սիրանուշ Փիլոյանը։
Շատվանը Ադրբեջանի տարբեր շրջաններից բռնագաղթած հայ ընտանիքներով է բնակեցվել 1988-ին։ 1997թ․-ից դպրոցում պատմություն դասավանդող Ֆլորա Աթաջանյանը պատմում է, որ դպրոցում մասնակի վերանորոգումներ իրականացվել են տարբեր կազմակերպությունների միջոցով, սակայն հիմնովին այն չի վերանորոգվել։ Դասասենյակները, կահույքը նորացման խիստ կարիք ունեն։
Դպրոցը չունի հանդիսությունների դահլիճ, կահավորված գրադարան, սպորտդահլիճ։
Հանդիսությունների հին սրահը փլատակի է վերածվել, և ծնողներն այն տեսքի են բերում վերջին զանգի արարողությունն անցկացնելու համար։
«Անցյալ տարի ես իմ դասարանի վերջին զանգն այստեղ եմ արել, պատուհանները պոլիէթիլենով փակել են, ծնողները և երեխաները կարգի են բերել, որ միջոցառումն անցնի»,- պատմում է Սիրանուշ Փիլոյանը։
Դասասենյակները ջեռուցվում են դիզվառելիքով, հատակը զրկվել է «պարկետից»։ Ծակեր են առաջացել, որտեղից էլ կրծողները ներթափանցում են դասասենյակներ։
Ֆլորա Աթաջանյանը պատմում է, որ առնետ, մուկ հաճախ են տեսնում, ցածր դասարանների երեխաները վախով են արձագանքում նրանց հայտնվելուն, փոխարենը բարձր դասարաններում աշխուժություն է առաջանում։
Շատվանի վարչական ղեկավար Արսեն Մինասյանն ասում է, որ դպրոցի վերանորոգումը մեծ գումարներ է պահանջում, որն, առայժմ համայնքն ի վիճակի չէ հոգալ ինքնուրույն։ Հարուստ գործարարներ գյուղից չունեն, որոնք գումար հատկացնեին վերանորոգմանը։

В Шатване дети “учатся” в школе вместе с крысами
В селе Шатван Гегаркуникской области в школьных классах частыми гостями являются крысы и мыши. Дети шутят, что грызуны “учатся” вместе с ними.
“Бывало, во время урока пробегала мышь, и я сама начинала кричать”,- сказала учительница географии и обществоведения Сирануш Пилоян.
В 1988 г. в Шатване обосновались армянские семьи, вынужденно покинувшие различные районы Азербайджана. Флора Атаджанян, которая с 1997 г. преподает в местной школе историю, отметила, что частичный ремонт в школе проводился, но капитальный – ни разу.
Классы, школьный инвентарь нуждаются в скорейшем обновлении.
Школа не имеет актового зала, спортзала, в библиотеке почти нет книг.
Актовый зал напоминает руины, и когда нужно проводить Последний звонок родители с трудом приводят его в порядок.
“В прошлом году Последний звонок мой класс провел здесь. Окна пришлось закрыть полиэтиленом, родители и дети кое-как привели помещение в порядок, чтобы можно было провести праздничное мероприятие”,- рассказала Сирануш Пилоян.
Классы отапливаются дизтопливом, паркет на полу отсутствует, в полу много щелей и дыр, откуда в классы попадают грызуны.
По словам Флоры Атаджанян, крысы и мыши появляются часто. Ученики младших классов очень боятся их, зато в старших классах появление мышей вызывает оживление.
Административный руководитель Шатвана Арсен Минасян отметил, что ремонт школы требует больших средств, которые община пока не в состоянии выделить. Богатых предпринимателей, которые смогли бы пожертвовать деньги на ремонт школьного здания, тоже нет.