Աղքատության մակարդակը Հայաստանում 23.5% է. ամփոփվել է 2018 թվականը
2018 թվականի տվյալներով, Հայաստանի բնակչության 23.5%-ն աղքատ է։ Խոսքը 700 հազար մարդու մասին է։ 2017 թվականի համեմատ՝ աղքատության մակարդակը նվազել է 2.2 տոկոսային կետով, իսկ 2008 թվականի աղքատության մակարդակի համեմատ (27.6%) նվազել է 4.1 տոկոսային կետով: Այս մասին տեղեկանում ենք Վիճակագրական կոմիտեի (ՀՀ ՎԿ) այսօր հրապարակած զեկույցից։
Աղքատ են գնահատվել նրանք, ում սպառումը մեկ չափահաս անձի հաշվով ցածր է եղել աղքատության վերին գծից՝ 42 621 դրամ ամսական։ Սա նշանակում է, որ երկրի բնակչության մոտ ամեն չորրորդը ամսական 42 621 դրամից քիչ է ծախսել։
Միևնույն ժամանակ, չափավոր (կամ շատ) աղքատ են գնահատվել նրանք, ում սպառումը մեկ չափահաս անձի հաշվով ցածր է եղել աղքատության ստորին գծից՝ 35 071 դրամ ամսական։
Իսկ ծայրահեղ աղքատ կամ թերսնված գնահատվել են նրանք, ում սպառումը մեկ չափահաս անձի հաշվով ցածր է եղել աղքատության պարենային գծից՝ 24 827 դրամ ամսական։
Ինֆոգրաֆիկայում ցույց է տրված երեք աղքատության գծերը՝ 2018 թվականի գներով: Այսպիսով, 2018 թվականին Հայաստանում աղքատության մակարդակը կազմել է 23.5%, չափավոր աղքատների տեսակարար կշիռն ամբողջ բնակչության մեջ կազմել է 10.6% է, իսկ ծայրահեղ աղքատության մակարդակը կազմել է 1%։
Աղքատների ընդհանուր թիվը կազմել է մոտ 700 հազար մարդ, նրանցից չափավոր աղքատների թվաքանակը (ներառյալ ծայրահեղ աղքատները)` 315 հազար է, իսկ վերջիններից ծայրահեղ աղքատների թվաքանակը` 30 հազար մարդ: Նախորդ տարվա համեմատ նվազել է ինչպես աղքատների ընդհանուր թվաքանակը, այնպես էլ չափավոր և ծայրահեղ աղքատների թվաքանակը:
Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների
Վիճկոմիտեի մասնագետներն աղքատության անկումը պայմանավորում են առաջին հերթին 2018 թվականի տնտեսական աճով։ 2018 թվականին Հայաստանի տնտեսությունը նախորդ տարվա նկատմամբ գրանցել է զգալի՝ 5.2% աճ, որն ըստ ՎԿ-ի` զգալի աճ է, սակայն զիջում է 2017 թվականին գրանցված 7.5% աճին: Սպառողական գների ինդեքսը 2017 թվականի նկատմամբ աճել է 2.5 %-ով, որը գերազանցում է նախորդ տարվա 1%-ով աճին:
Այն ցուցանիշները, որոնք ներկայացված են հոդվածում, հաշվարկում են նյութական աղքատությունը։ Սակայն գոյություն ունի նաև ոչ նյութական աղքատություն, որի բնորոշիչներն են` վատ առողջությունը, կրթական ցածր մակարդակը կամ անգրագիտությունը, սոցիալական անտեսվածությունը կամ մերժվածությունը, անպաշտպանվածությունը, իրավունքների և խոսքի ազատության անկիրառելիությունը, այն է՝ գործնականում սեփական խնդիրների մասին հայտնելու անկարողությունը: Ոչ նյութական աղքատության հաղթահարման հիմնական ուղղությունը կրթական, առողջապահական և սոցիալական ծառայությունների մատչելիության բարելավումն է, այն է՝ անվճար ծառայությունների հասցեականության առավել հստակությունը և վճարովի ծառայություններից օգտվելու կարողությունների աճը. այս թեմային կանդրադառնանք առանձին հոդվածով։
Շիրակն ամենաաղքատ մարզն է
2018 թվականին աղքատության մակարդակները տարբերվում են ըստ մարզերի և Երևանի: Միջին մակարդակը, ինչպես նշեցինք, 23.5%-ն է։ Սակայն աղքատության մակարդակը որոշ մարզերում նշվածից բարձր է։
Նշված միջին հանրապետականից բարձր են Շիրակի, Լոռու, Տավուշի և Արմավիրի մարզերի ցուցանիշները։ Ընդ որում՝ Շիրակի մարզում բնակչության 42%-ն ապրում է աղքատության գծից ցածր:
Մասնավորապես, մայրաքաղաքում աղքատության մակադակը 19.9% է։ Լոռիում այն 29.4% է, Տավուշում՝ 25.6%, Արմավիրում ՝ 25.3%:
Մյուս մարզերում աղքատության մակարդակը միջին հանրապետականից ցածր է։ Արագածոտնում այն 16.2% է, Արարատում ՝ 19.8%, Գեղարքունիքում՝ 22.4%, Կոտայքում՝ 22.7%, Սյունիքում՝ 16.7%, Վայոց ձորում ՝ 18.6%:
Որքան կարժենա աղքատության հաղթահարումը Հայաստանում
Բնակչության բարեկեցության, կենսամակարդակի գնահատման կարևոր քանակական ցուցանիշ է համարվում տվյալ երկրում աղքատության մակարդակը: Աղքատությունն արտահայտվում է տարբեր ձևերով և շոշափում կյանքի տարբեր կողմերը` սպառում, պարենային անվտանգություն, առողջություն, կրթություն, իրավունքներ, ներառյալ ձայնի, անվտանգության, արժանապատվության և արժանապատիվ աշխատանքի իրավունքը։
2018 թվականի տվյալներով, ինչպես հաշվարկել է Վիճկոմիտեն, աղքատության հաղթահարման համար Հայաստանին անհրաժեշտ է 63.2 մլրդ. դրամ կամ ՀՆԱ-ի 1.1% կազմող գումար` ի լրումն սոցիալական աջակցության համար արդեն իսկ հատկացված միջոցների, ենթադրելով, որ սոցիալական աջակցությունը բարձր հասցեականությամբ կտրամադրվի միայն աղքատներին։
Ծայրահեղ աղքատության վերացումը կպահանջի 1.0 մլրդ դրամ կամ ՀՆԱ-ի 0.02%-ը` ի հավելումն ծայրահեղ աղքատներին արդեն իսկ ուղղված սոցիալական աջակցության և ապահովելով բարձր հասցեականություն:
Միջազգային փորձը վկայում է, որ սոցիալական աջակցության տրամադրման անթերի հասցեականություն ապահովելը շատ անհավանական է, ուստի, ըստ Վիճկոմիտեի, աղքատության հաղթահարման համար պահանջվող փաստացի միջոցներն իրականում շատ ավելին են։
Վերջին 10 տարիներին Հայաստանում աղքատության ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է 2010 թվականին՝ 35.8%, որից հետո աստիճանաբար նվազել է։ Մինչև 2017 թվականն այն դեռևս բարձր էր 2008 թվականի մակարդակից։

Уровень бедности в Армении составляет 23.5%: подведены итоги 2018 года
По данным 2018 года в Армении бедным является 23.5% населения. Речь идет о 700 тысячах человек. По сравнению с 2017 годом уровень бедности снизился на 2.2%, а по сравнению с 2008 г. (27.6%) – на 4.1%. Об этом говорится в опубликованном сегодня докладе Статистического комитета РА.
Бедными признаны те граждане, потребление которых из расчета на одного совершеннолетнего оказалось ниже верхнего порога бедности – 42.621 драма в месяц. Это значит, что примерно четверть населения страны тратила в месяц менее 42.621 драма.
Умеренно бедными признаны граждане, потребление которых из расчета на одного совершеннолетнего оказалось нриже нижнего порога бедности – 35.071 драма в месяц.
Крайне бедными признаны граждане, потребление которых из расчета на одного совершеннолетнего, было ниже продовольственной черты бедности – 24.827 драмов в месяц.
Итак, в 2018 г. уровень бедности в Армении составил 23.5%, уровень умеренной бедности - 10.6%, уровень крайней бедности - 1%.
Общее число бедных составляет около 700 тысяч. Из них 315 - умеренно бедные, а 30 тысяч от последнего числа – крайне бедные.
По сравнению с предыдущим годом сократилось как общее число бедных, так и число крайне бедных.
Специалисты Статкома обуславливают сокращение бедности в первую очередь экономическим ростом 2018 г., когда в Армении был зарегистрирован ощутимый рост – 5.2%. Этот показатель хоть и является значительным, однако уступает показателю роста 2017 г. - 7.5%. Индекс потребительских цен по сравнению с 2017 г. вырос на 2.5%, что на 1% превосходит прошлогодний показатель роста.
Представленные в статье цифры свидетельствуют о материальной бедности. Вместе с тем существует и нематериальная бедность, которая характеризуется плохим здоровьем, низким уровнем образования или неграмотностью, социальной отверженностью, беззащитностью, неспособностью сообщать о своих проблемах и т.д. Основными направлениями преодоления нематериальной бедности являются повышение доступности образовательных, медицинских и социальных услуг.
Самая бедная область – Ширак
В 2018 г. уровень бедности в областях отличался от уровня бедности в Ереване. Как мы уже отметили, средний показатель по стране составляет 23.5%, однако в некоторых областях он выше. Речь идет о Шираке, Лори, Тавуше и Армавире. При этом в Ширакской области 42 процента населения живет за чертой бедности.
В столице уровень бедности составляет 19.9%, в Лори - 29.4%, в Тавуше - 25.6%, в Армавире - 25.3%.
В остальных регионах уровень бедности ниже среднего уровня: в Арагацотне - 16.2%, Арарате - 19.8%, Гегаркунике - 22.4%, Котайке - 22.7%, Шираке - 16.7%, Вайоц дзоре - 18.6%.
Во сколько обойдется преодоление бедности в Армении
Уровень бедности в каждой конкретной стране является важным показателем оценки благосостояния и уровня жизни населения. Бедность проявляется в разных формах и затрагивает различные аспекты жизни: потребление, продовольственную безопасность, здоровье, образование, права, включая право голоса, право на безопасность, достоинство, достойную работу.
Согласно расчетам Статкома, учитывая данные 2018 года, на преодоление бедности Армении потребуется 63.2 млрд драмов, или 1.1% ВВП в дополнение к тем средствам, которые уже выделены в качестве социальной помощи, но при условии, что она будет оказана только бедным слоям.
Устранение крайней бедности потребует 1.0 млрд драмов, или 0.02% ВВП, в дополнение к социальной помощи, которая уже оказана крайне бедным при условии обеспечения высокой степени адресности.
Международный опыт показывает, что при оказании социальной помощи обеспечение высокой степени адресности маловероятно, поэтому, согласно Статкому, на практике для преодоления бедности потребуется гораздо больше средств.
За последние десять лет самый высокий показатель бедности в Армении был зарегистрирован в 2010 г. - 35.8%, после чего он постепенно начал снижаться. До 2017 г. этот показатель все еще был выше уровня 2008 года.