Պենտհաուս և դուպլեքս բնակարաններ՝ գիտաշխատողներին․ իրական շահառուները դուրս են մնում ծրագրից
Գիտությունների ազգային ակադեմիայի կենսաքիմիայի ինստիտուտի գիտաշխատող Օվսաննա Հունանյանը մեկն է այն գիտաշխատողներից, որը դուրս է եկել ԳԱԱ համակարգի աշխատակիցների համար կառուցվող շենքում բնակարան ստացողների ցանկից։ ԳԱԱ գիտությունների զարգացման հիմնադրամի նախաձեռնությամբ Երևան քաղաքում կառուցվում է բազմաբնակարան շենք, որի շահառուները գիտաշխատողներն են։ Շահառուների մի ստվար զանգված, առաջարկվող պայմաններին չհարմարվելով, հրաժարվել է ծրագրին մասնակցելուց։
Երևան քաղաքի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանում ԳԱԱ գիտություների զարգացման հիմնադրամի նախաձեռնությամբ բազմաբնակարան շենք է կառուցվում։ Գիտաշխատողները պետք է երեք տարվա մեջ, մաս-մաս վճարելով, շինարարին փոխանցեն բնակարանի ողջ գումարը։ 1 քմ բնակմակերեսը գիտաշխատողները կարող են ձեռք բերել 275 հազար դրամով։ Օրինակ՝ 100 քմ բնակարանի ողջ գումարը՝ 27.5 մլն դրամի 30 %-ը պետք է նախապես վճարեն, կառուցման փուլում՝ 60 %-ը, իսկ շահագործումից անմիջապես հետո 10 տոկոսը։ Իսկ թե ինչպես է 80 կամ 100 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող գիտաշխատողը 27.5 միլիոն դրամը վճարելու 3 տարում՝ գլխավոր հարցն է։
«Կառուցապատողը բանկի հետ պայմանագիր չի կնքում, շահառուն կանգնում է փաստի առաջ։ Ինքը պետք է 8 ամիսը մեկ միլիոնավոր դրամներ վճարի։ Իրենց (հիմնադրամի, հեղ.) պատասխանն այսպես էր՝ ուզում եք ուզեք, չեք ուզում՝ մի ուզեք»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Օվսաննա Հունանյանը և պատմեց, որ իրենք, երբ բանկից փորձել են հիփոթեքային վարկ վերցնել, բանկը լրացուցիչ անշարժ գույք է պահանջել գրավադրելու համար։ «Հարց է առաջանում, եթե մարդուն ընտրում են ըստ առաջնահերթության, որն ունի այդ բանակարանի կարիքը, ենթադրվում է, որ այդ մարդը չունի այդ գույքը, ի՞նչ դնի գրավ։ Չունեմ գույք, ի՞նչ դնեմ գրավ։ Ես հրաժարվեցի, որովհետև տարբերակ չունեի ուղղակի այս ծրագրից օգտվելու»,- ասում է գիտաշխատողը։ Օվսաննա Հունանյանը դուրս է եկել շահառուների ցանկից սեփական որոշմամբ, քանի որ կարծում է, որ անարդար սկզբունք է ի սկզբանե դրվել ծրագրի տրամաբանության հիմքում։ Եթե գիտաշխատողը վարձով է ապրում, տուն չունի, ապա նա չի կարող այս ծրագրից օգտվել։
Գիտության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Հրանտ Մաթևոսյանը չհերքեց, որ վարկավորման խնդիրներ ունեցել են շահառուները։ «Տեսանք, որ շահառուները խնդիրներ ունեին վարկ վերցնելու հետ։ Մենք սկսեցինք բանկերի հետ բանակցել։ Պայմաններն, իհարկե, տարբեր էր բանկերի մոտ, նրանք պայմաններ էին դնում, որոնք մեզ գցեցին մտահոգության մեջ։ Առաջարկում էին եռակողմ պայմանագրեր կնքել, մենք պետք է կողմ հանդիսանայինք, ես դրան դեմ էի, գիտեի, թե ինչ գլխացավանք կլինի»,- ասաց Հրանտ Մաթևոսյանը՝ հավելելով, որ մոտ 100 հոգուց ավել շահառու արդեն կնքել է վարկավորման պայմանագիր։
Դուպլեքս և պենտհաուս բնակարաններ՝ գիտաշխատողների համար
Դեռևս Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունը 2012 թ-ին 0.3 հա հողակտոր է նվիրաբերել Գիտության զարգացման հիմնադրամին, որպեսզի այդտեղ գիտաշխատողների համար բազմաբնակարան շենք կառուցեն։ Հիմնադրամի տնօրեն Հրանտ Մաթևոսյանը «Հետք»-ին փոխանցեց, որ Երևանի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանում՝ Պարույր Սևակի փողոցում, կառուցվող շենքի շինարարությունը սկսվել է այս տարի։ Հիմնադրամի և կապալառուի միջոցներով են սկսել կառուցապատումն, իսկ այսօր նաև՝ շահառուների վճարումներով։ Շահառուները 5 փուլերի ընթացքում՝ մինչև շենքի վերջնական ավարտը, կառուցապատողի հաշվին պետք է փոխանցեն բնակարանի ամբողջական արժեքի 90 %-ը, իսկ վերջին 10 %-ը՝ բնակարանի հանձնման-ընդունման ակտը ստորագրելուց հետո։ Հիմնադրամի տնօրենը մեզ է տրամադրել նաև կառուցվող շենքի նախագիծը, որի ուսումնասիրությունից պարզ է դառնում, որ շենքում չկան 1 սենյականոց բնակարաններ։ Կան 2-ից 4 սենյականոցներ, դուպլեքս բնակարաններ, պենտահաուսներ։ Շենքում լինելու է 164 բնակարան, 30 մեքենայի համար ստորգետնյա կայանատեղի։ 4 սենյականոց բնակարաններն ունեն 152 քմ մակերես, պենտհաուսները՝ 106 քմ, դուպլեքսները՝ 104 քմ և այլն։ Մեկ սենյականոց բնակարաններ չլինելու կապակցությամբ դժգոհություններ չեն եղել, բայց հիմնադրամի տնօրեն Հրանտ Մաթևոսյանը համաձայն է, որ բաց կա՝ պետք է այնպես անեին, որ մեկ սենյականոց բնակարաններ լինեին։
Ինչպե՞ս է ընտրվել կառուցապատողը
Շենքի շինարարությունն իրականացնում է «Մոնոլիտիկ բիլդինգ» ՍՊ ընկերությունը։ Գիտության զարգացման հիմնադրամից մեզ հայտնեցին, որ չնայած այն հանգամանքին, որ իրենք կարող էին առանց մրցույթի ընտրել կապալառու կազմակերպություն՝ որոշել են մրցույթ անցկացնել։ Մրցույթին մասնակցել են «Քուադրա քնսթրաքշն», «Ակօդ շին», «Գևորգյան և Ներսիսյան» և «Մոնոլիտիկ բիլդինգ» ՍՊԸ-ները, որոնցից միայն վերջինն է համապատասխանել հիմնադրամի պահանջներին։ Կապալառու դարձած «Մոնոլիտիկ Բիլդինգ» ընկերությունը համաձայնագրով շինարարությունն իրականացնում է «Մոնոլիտիկ քնսթրաքշն» և «Մոնոլիտիկ յունիտ» ՍՊԸ-ների հետ։ Մրցույթին մասնակցած «Ակօդ շին» ՍՊԸ-ն և արդեն կառուցապատող «Մոնոլիտիկ քնսթրաքշն» և «Մոնոլիտիկ յունիտ» ՍՊԸ-ները պատկանում են նույն մարդուն՝ Գենադի Դոլուխանյանին։
«Մոնոլիտիկ բիլդինգ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2017 թ.-ին։ Միակ բաժնետերը՝ Լուսիկ Հարությունյանը (2014թ.-ից), 2014-2017 թթ հանդիսացել է մեկ այլ ՍՊԸ-ի՝ «Առեդիտ»-ի միակ բաժնետերը։ ՍՊԸ-ն 2011 թ-ին հիմնադրել են Գոռ Դավթյանն (80 %) ու Գոհար Մարգարյանը (20 %), որոնցից էլ 100 % բաժնետոմսն անցել է Լուսիկ Հարությունյանին։ Գոռ Դավթյանը եղել է նաև «ԱՕԿՍ» ՍՊԸ-ի տնօրենը, որը ստեղծել էր մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանը։ Պարզ ասած՝ Լուսիկ Հարությունյանն ընկերությունը ձեռք է բերել Հասմիկ Պողոսյանի հետ փոխկապակցված անձից։
Հիմնադրամի տնօրենը և կառուցապատողը
Գիտության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Հրանտ Մաթևոսյանի հետ նախապես պայմանավորվեցինք, որ իր և կառուցապատող ՍՊԸ-ների տնօրեններից՝ Դոլուխանյանից և Հարությունյանից, միաժամանակ հարցազրույց վերցնենք։ Հրանտ Մաթևոսյանի աշխատասենյակում նախատեսված հանդիպմանը ներկա չէր հայտատու կառուցապատող «Մոնոլիտիկ բիլդինգ» ՍՊԸ-ի բաժնետեր և տնօրեն Լուսիկ Հարությունյանը։ Համաձայնագրով շինարարությունն իրականացնող մյուս ընկերությունների սեփականատեր Գենադի Դոլուխանյանն ասաց, որ այդ ընկերությունն էլ է իրենը, պարզապես գրանցված է իր բարեկամ Լուսիկ Հարությունյանի անունով։
Հիմնադրամի տնօրեն Հրանտ Մաթևոսյանին հարցրինք՝ արդյո՞ք առողջ մրցակցություն է եղել հայտատուների միջև, երբ Գենադի Դոլուխանյանը հայտ է ներկայացրել և՛ իր սեփական, և՛ փաստացի պատկանող ընկերություններով։ Հրանտ Մաթևոսյանը հավաստիացրեց, որ առաջին անգամ է լսում, որ Գենադի Դոլուխանյանը նաև «Ակօդ շին» ՍՊԸ-ի սեփականատերն է։ Համենայն դեպս Հրանտ Մաթևոսյանն այդպես ցույց տվեց։
Գենադի Դոլուխանյանին պատմեցինք, որ Լուսիկ Հարությունյանը, ով իր բարեկամն է, մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հետ կապ ունեցող անձանցից ընկերություն է գնել և խնդրեցինք տրամադրել Լուսիկ Հարությունյանի կոնտակտային տվյալները, որ խոսենք նրա հետ։ Դոլուխանյանը հրաժարվեց այդ հարցում մեզ օգնելուց , իսկ երբ հարցրինք՝ ձեզ ինչ բարեկամ է Լուսիկ Հարությունյանը, ինչպես հավատանք, որ բարեկամ է, և ընկերությունն իրոք ձեզ է պատկանում, նա վրդովեց։
Հիմնադրամի տնօրենն էլ կառուցվող շենքում բնակարան կունենա
Գիտության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Հրանտ Մաթևոսյանն ինքն էլ է շահառու, սակայն պնդում է, որ շահառու է դարձել պայմանով։ Նրա խոսքով՝ շահառուները ծրագրի իրականացման ռիսկեր են տեսել և որպես երաշխիք, որ ծրագիրն իրատեսական է, և որևէ մեկը չի խաբվի՝ Հրանտ Մաթևոսյանը դարձել է շահառու։ «Ինձ ուղղակի ասեցին, որ եթե հուսալի եք համարում, որ շենքը կկառուցվի, կկանգնի, բա ինչի՞ դուք շահառու չեք։ Ես էլ ասեցի՝ եթե անհրաժեշտ է, շահառու կդառնամ, որպեսզի դուք էլ վստահ լինեք, որ ես մասնակցում եմ։ Եթե ես իմանամ, որ կա մարդ, որը չափազանց շատ ունի այդ բնակարանի կարիքը, ես պատրաստ եմ հօգուտ իրեն հրաժարվել, որպեսզի ինքը վերցնի, բայց այդ դեպքում պետք է շահառուներին բացատրեմ, թե ինչի եմ հրաժարվում»,- ասաց Հրանտ Մաթևոսյանը։
Հ․Գ․ Շահառուների ողջ ցանկը Գիտության զարգացման հիմնադրամից չկարողացանք ստանալ։ Պատճառն այն էր, որ ցանկը դեռ վերջնական և ամբողջական չէ։ Սակայն փաստ է, որ բնակարանի կարիք ունեցող, վարձով ապրող, 80 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող գիտաշխատողն այս ծրագրում տեղ չի կարող ունենալ։ Կառուցվող շենքից կարող են օգտվել ներկայում անշարժ գույք ունեցող անձինք, որոնք կկարողանան հիփոթեքային վարկ վերցնել՝ լրացուցիչ գույք գրավ դնելով։

Penthouses for Scientific Researchers: Armenian National Academy of Sciences Yerevan Housing Project Out of Reach to Those in Need
Ovsanna Hunanyan, a researcher at the Institute of Biochemistry of Armenia’s National Academy of Sciences (NAS), is one of the scientists who has pulled out of a Yerevan apartment project specifically designed for NAS staffers.
On the initiative of the NAS Science Development Foundation, a multi-apartment building is being built in Yerevan for researchers and scientists.
Many have refused to participate in the project because they have problems with the contract conditions.
The building is going up in Yerevan’s Kanaker-Zeytun administrative district.
Researchers must pay the developer the entire amount of the apartment within three years.
They can purchase one square meter for 275,000 drams ($575).
If they, for example, are purchasing a 100 square meter apartment, they must make a 30% down payment on the total purchase price of 27.5 million drams. Another 60% is paid during construction, and the remaining 10% immediately after taking possession.
The question arises how a NAS researcher making 80,000-100,000 drams per month can afford such payments.
Hunanyan told Hetq that she dropped out of the program because the payment schedule was beyond her reach and the banks wouldn’t issue her a mortgage.
“They wanted additional property as collateral. I don’t have any property. I rent. The list to get into that building is on a priority basis. That is, the assumption is that applicants have no property to begin with. I bowed out because the whole set-up is backwards,” Hunanyan says.
Hrant Matevosyan, Director of the Science Development Fund, doesn’t deny that the applicants had problems with getting loans.
“We saw that they were having problems and started negotiating with banks. The banks had conditions that made us nervous. They offered to draft three-way contracts in which we would have been a party. I was against it, I knew what a headache it would be,” Matevosyan said, adding that more than 100 people had already signed loan agreements.
Duplex and penthouse apartments for researchers
In 2012, PM Tigran Sargsyan's government donated 0.3 hectares of land to the Science Development Fund (SDF) to build a multi-story building for researchers.
SDF Director Hrant Matevosyan told Hetq that construction of a new building Paruyr Sevak Street in Yerevan’s Kanaker-Zeytun began this year.
A blueprint that Matevosyan provided Hetq reveals that there are no one-room apartments in the 164-apartment building that features an underground garage for thirty cars. There are two to four-bedroom apartments, duplex apartments, and a few penthouses.
The duplexes measure 104 square meters, the penthouses -106 square meters, and the four bedrooms – 152.
The four- bedroom apartments are 152 square meters, penthouse is 106 square meters, duplexes are 104 square meters. Matevosyan say no one has complained about the lack of one-bedroom apartments, but, nevertheless, they should have planned for some.
Building company traces its roots to former Minister of Culture
Monolithic Building LLC, founded in 2017, is the developer. Matevosyan told Hetq that the SDF held a tender bid for the developer even though they weren’t required to do so.
The companies that tendered bids were Quadra Construction, Akod Sheen, Gevorgyan and Nersisyan, and Monolithic Building. The latter was the only company satisfying the SDF’s requirements.
To construct the building, Monolith Building has hired the services of two other companies - Monolithic Construction and Monolithic Union. These two, along with Akod Sheen, belong to Genady Dolukhanyan.
Monolith Building has been owned since 2014 by one Lusik Harutyunyan. From 2014-2017, she was also the sole shareholder of Aredit LLC, which was founded in 2011 by Gor Davtyan (80%) and Gohar Margaryan (20%).
Gor Davtyan also served as the director of AOKS LLC, a company founded by former Armenian Minister of Culture Hasmik Poghosyan
Director and developer of the foundation
Hetq had arranged with SDF Director Hrant Matevosyan to conduct an interview with him, Dolukhanyan and Harutyunyan at the same time.
Lusik Harutyunyan didn’t show up for the interview at Hrant Matevosyan's office. Surprisingly, Dolukhanyan said that he also owns Monolith Building, and that it’s simply registered in the name of his friend Lusik Harutyunyan.
Hrant Matevosyan claimed that he was hearing this news for the first time and that the entire bidding process was aboveboard and legit.
Hetq told Gennady Dolukhanyan that Lusik Harutyunyan, who is his friend, had purchased a company from people linked to former Minister of Culture Hasmik Poghosyan. We said we wanted to contact Harutyunyan and asked him to provide us with her contact info. He refused.
Dolukhanyan got testy when we pressed him about his relationship with Harutyunyan and whether he actually owns Monolith Building LLC.
Matevosyan will also own an apartment
SDF Director Hrant Matevosyan says that he became a beneficiary in the building project more as a symbolic gesture to allay the fears of many that the project was a risky venture.
“I was directly asked why I wasn’t participating if I thought that the project was safe,” Matevosyan told Hetq, claiming that he would give up his apartment to someone who needs it more than he.
P.S. Hetq was unable to get the full list of beneficiaries from the Science Development Foundation. The reason was that the list was not final and complete.