ԱԱԾ տնօրենն ու ոստիկանապետը չեն կարող լինել քաղաքական պաշտոններ. խորհրդարանը մերժեց նախագիծը
Խորհրդարանը 19 կողմ, 89 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ մերժեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին», «Ոստիկանությունում ծառայության մասին», «Հանրային ծառայության մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը, որով առաջարկվում է ոստիկանապետի և ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնները համարել քաղաքական, և այդ պաշտոններում նշանակվող անձանց համար սահմանել պատգամավորի թեկնածուին ներկայացվող պահանջները:
Մինչ քվեարկությունը վարման կարգով խոսեց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը` ասելով, որ դեմ են նախագծին:
Հիշեցնենք, որ նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել էր, և ուղարկվել գրավոր առաջարկների փուլ, սակայն նախագծի` երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ քաղաքական մեծամասնությունն արդեն դեմ էր նախագծին: Ըստ «Իմ քայլի»` նախագիծն այս կերպ ընդունելով՝ սահմանադրության հետ խնդիր է առաջանում:

Должности директора СНБ и начальника Полиции не будут политизированы
Парламент 19-ю голосами “за” и 89-ю голосами “против” отклонил разработанный фракцией “Просвещенная Армения” пакет проектов законов “О службе в органах национальной безопасности”, “О службе в Полиции” и “Об общественной службе”, которым предлагается политизировать должности начальника Полиции и директора Службы национальной безопасности, установив для них те же требования, что и для кандидатов в депутаты.
До начала голосования лидер парламентского большинства Лилит Макунц заявила, что фракция “Мой шаг” будет голосовать против пакета.
Напомним, что в первом чтении законопроекты были приняты и переданы для прохождения этапа письменных предложений. Однако в ходе обсуждения во втором чтении политическое большинство выступило против указанного пакета. По мнению депутатов фракции “Мой шаг”, в случае принятия законопроектов в том виде, в каком они представлены, возникнут проблемы с Конституцией.