«Իմ քայլը» դեմ է, որ ոստիկանապետի ու ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնները քաղաքական լինեն
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ այսօր քննարկեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին», «Ոստիկանությունում ծառայության մասին», «Հանրային ծառայության մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը, որով առաջարկվում է ոստիկանապետի և ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնները համարել քաղաքական, և այդ պաշտոններում նշանակվող անձանց համար սահմանել պատգամավորի թեկնածուին ներկայացվող պահանջները:
Հիշեցնենք, որ այս նախագծին քաղաքական մեծամասնությունը` «Իմ քայլը» խմբակցությունը կողմ էր քվեարկել: Նախագիծն ուղարկվել էր գրավոր առաջարկների փուլ, վերադարձից հետո ստացել Պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովի բացասական եզրակացությունը:
Նախագծի հիմնական զեկուցող, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը զարմացած է, որ փաթեթի բուռն քննարկումներից հետո, երբ քաղաքական մեծամասնությունը նախկինում կողմ էր, երկրորդ ընթերցման ժամանակ գլխադասային հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն է տվել:
«Շատ կարևոր է, որ խորհրդարանական կառավարման երկրում խոհրդարանական վերահսկողություն լինի, թափանցիկության և խորհրդարանական վերահսկողության այլընտրանք գոյություն չունի»,- ասաց Մարուքյանը:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն ասաց, որ փաթեթը բավականին երկար քննարկել են, փորձել են գտնել այնպիսի լուծում, որը կլիներ սահմանադրական, սակայն առկա կարգավորումներով հնարավոր չէ գտնել այնպիսի լուծում, որը չխարխլի համակարգը: Վարդանյանի խոսքով` չեն ուզում բարելավման փոխարեն վատթարացնել վիճակը:
Արդարադատության փոխնախարար Ռաֆիկ Գրիգորյանն իր ելույթում նշեց, որ այս հարցի վերաբերյալ կառավարության մոտեցումը չի փոխվել, խնդիրն այն է, որ գործող իրավակարգավորումների պայմաններում հնարավոր չէ լուծում գտնել, առաջարկվող լուծումը միայն հատվածական է: Փոխնախարարը հիշեցրեց, որ այժմ ԱԱԾ-ն համարվում է զինվորական ծառայություն, ոստիկանությունը` պետական, և միայն որոշ դեպքերում է զինվորական ծառայություն, ուստի ԱԱԾ տնօրենի և ոստիկանապետի տեղակալների, այսպես ասած, ազատականացումը և ամրագրումը, որ դրանք վարչական պաշտոններ համարվեն, թույլ չի տալիս որ զինվորականներ զբաղեցնեն այդ պաշտոնը: «Դա խնդիրներ կարող Է առաջացնել թե´ Սահմանադրության մեջ, թե´ աշխատանքում»,- ասաց Ռաֆիկ Գրիգորյանը:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանն արձագանքեց. «Բացառիկ դեպքերից է, որ համաձայնում եմ Էդմոն Մարուքյանի հետ, համամիտ եմ, որ ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն պետք է նախարարություններ լինեն և հաշվետու լինեն խորհրդարանին»: Պատգամավորը զարմացավ, թե ինչու է խմբակցությունը նախագիծն այնպես ձևակերպել, որ խնդիր կա Սահմանադրության հետ:
Մարուքյանը հակադարձեց` նախագիծն ամբողջությամբ սահմանադրական է, պարզապես առաջինից երկրորդ ընթերցում քաղաքական թիմը փոշմանել է, «շառ է անում Սահմանադրության վրա»: Մարուքյանը հիշեցրեց, որ ԱԱԾ տնօրենի հրաժարականից հետո քաղաքական մեծամասնության պատգամավորներն էին բարձրաձայնում այդ համակարգում անհրաժեշտ փոփոխությունների մասին, սակայմ այժմ համակարգի խարխլման մտավախություն ունեն:
Արտահերթ ելույթով հանդես եկավ նաև ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը: Դիմելով Էդմոն Մարուքյանին` նա ասաց, որ նախագծի գաղափարին կողմ էին, սակայն լուծումը պետք է լիներ սահմանադրական:
«Չենք ուզում մեր գաղափարակից ընկերոջը նշանակել ԱԱԾ տնօրեն և միանգամից տալ գեներալի կոչում, որ համապատասխանի, քանի որ, ըստ Սահմանադրության, դա բարձրագույն զինվորական պաշտոն է»,- ասաց Միրզոյանը` հավելելով, որ համակարգի թափանցիկությանը կողմ են, սակայն լուծումը պետք է լինի համակարգային, Սահմանադրությանը համապատասխան:
Մարուքյանն արձագանքեց` եթե իրենց հեղինակածը թերի էր, քաղաքական մեծամասնությունը կարող էր այլ նախագիծ բերել, քանի որ «Սահմանադրությունից անդին քաղաքական մեծամասնություն կա»:

Фракция “Мой шаг” против политизации должностей начальника Полиции и директора СНБ
Парламент обсудил сегодня во втором чтении разработанный фракцией “Просвещенная Армения” пакет проектов законов “О службе в органах национальной безопасности”, “О службе в Полиции”, “Об общественной службе”, которым предлагается считать должности начальника Полиции и директора Службы национальной безопасности политическими и установить для этих должностей те же требования, что и для кандидатов в депутаты.
Напомним, что являющаяся политическим большинством фракция “Мой шаг” проголосовала за этот проект, который был направлен для прохождения этапа письменных предложений, однако по его завершении получил отрицательное заключение постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам.
Основной докладчик по проекту, руководитель фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян был удивлен тем, что во время второго чтения профильная комиссия представила отрицательное заключение, хотя до этого политическое большинство поддержало документ.
“Очень важно, чтобы в стране с парламентской системой правления был обеспечен парламентский контроль. Прозрачность и парламентский контроль не имеют альтернативы”,- заявил Марукян.
Председатель комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян отметил, что пакет обсуждался довольно долго, они пытались найти конституционное решение, однако в условиях сегодняшних регулирований это оказалось невозможно. По словам Варданяна, они не хотят вместо улучшения ситуации ухудшить ее.
Заместитель министра юстиции Рафик Григорян в своем выступлении отметил, что подход правительства к этому вопросу не изменился. Проблема, по словам Григоряна, в том, что предлагаемое решение является половинчатым. Замминистра юстиции напомнил о том, что СНБ считается военной службой, Полиция – государственной и только в некоторых случаях военной. Поэтому так называемая либерализация должностей заместителей директора СНБ и начальника Полиции не позволит назначить на эти должности военных. “Это может вызвать проблемы и с Конституцией, и в процессе работы”,- добавил Рафик Григорян.
В ответ депутат фракции “Мой шаг” Кристине Погосян заявила, что это один из тех редких случаев, когда она согласна с Эдмоном Марукяном и считает, что Полиция и СНБ должны стать министерствами, а значит, подотчетными парламенту. Депутат выразила удивление тем, что фракция “Мой шаг” говорит о наличии проблемы с Конституцией.
Между тем лидер “Просвещенной Армении” уверенно заявил, что законопроект полностью соответствует Конституции, просто между первым и вторым чтениями политическое большинство передумало и теперь ссылается на Основной закон. Эдмон Марукян напомнил о том, что после отставки директора СНБ депутаты фракции политического большинства говорили о необходимости внесения изменений в эту систему, но сейчас опасаются ее развала.
Выступивший во внеочередном порядке спикер Национального Собрания Арарат Мирзоян, обратившись к Э.Марукяну, сказал, что они поддерживают идею законопроекта, но считают, что решение должно быть конституционным.
В ответ Эдмон Марукян заметил, что если представленный ими проект был разработан недостаточно хорошо, то политическое большинство могло предложить свой проект.