«Հայաստան համահայկական հիմնադրամի» նախկին գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը 10 մլն դրամ գրավի դիմաց ազատ կարձակվի
«Հայաստան համահայկական հիմնադրամի» նախկին գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը 10 մլն դրամ գրավի դիմաց ազատ կարձակվի: Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Վարդանյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը:
Պաշտպանները Վարդանյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդություն են ներկայացրել, որը քննել և բավարարել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վարդան Լևոնի Գրիգորյանը:
Վարդանյանին 2018-ի ամռանը մեղադրանք է առաջադրվել յուրացում կատարելու հոդվածով և նրա նկատմամբ գրավ է կիրառվել: 2019-ի հոկտեմբերին, սակայն, ԱԱԾ-ն հայտարարել է այն մասին, որ Վարդանյանի մասնակցությամբ հափշտակության նոր դեպք է բացահայտվել, նրա մեղադրանքը լրացվել և փոփոխվել է: Նոր մեղադրանքի պայմաններում դատարանը բավարարել էր նրան կալանավորելու միջնորդությունը:

Ара Варданян выйдет на свободу под залог в 10 млн драмов
Бывший исполнительный директор Общеармянского фонда “Айастан” Ара Варданян выйдет на свободу под залог в 10 млн драмов. Об этом Hetq.am сообщила адвокат Варданяна Лусинэ Саакян.
Сторона защиты представила ходатайство об освобождении А.Варданяна под залог, которое и было удовлетворено судьей ереванского суда общей юрисдикции Варданом Григоряном.
Летом 2018 г. Ара Варданяну было предъявлено обвинение в хищении. Мерой пресечения в отношении него был избран залог. Однако в октябре 2019 г. Служба национальной безопасности сообщила о раскрытии нового случая хищения с участием Варданяна, вследствие чего его обвинение было дополнено и изменено. В свете новых обстоятельств суд удовлетворил ходатайство об аресте Ара Варданяна.