ՊՆ-ն 2,4 մլրդ դրամի պայմանագիր է կնքել «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Ռոման Մուրադյանի ընկերության հետ
Այս տարվա սեպտեմբերի 18-ին Պաշտպանության նախարարությունը 2 միլիարդ 389 միլիոն դրամ արժողությամբ պայմանագիր է կնքել «Գազօիլ» ընկերության հետ:
Ընկերությունը հիմնադրվել է 2019 թվականի հունիսի 28-ին, այդ պայմանագրի կնքումից երկուսուկես ամիս առաջ:
Պայմանագրով «Գազօիլ» ընկերությունը հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին Պաշտպանության նախարարությանը պետք է մատակարարի 4779 տոննա դիզելային վառելիք։ Որպես մատակարար՝ ընկերությունը ընտրվել է հրատապ բաց մրցույթով։
Իրավաբանական անձանց ռեգիստրի տվյալներով՝ «Գազօիլ» ընկերությունը հիմնադրվել է այս տարվա հունիսի 28-ին։ Դրա միակ սեփականատերը ազգությամբ եզդի, 27-ամյա Մամե Ամիրյանն է։ Սակայն ընկերության իրական սեփականատերը 2018 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում Արարատի մարզից «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Ռոման Մուրադյանն է։ Վերջինս «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ չէ, համակիր է:
«Իմ ֆիրման է։ Այդ ժամանակ, որ ֆիրման բացվում էր, Հայաստանում չէի ես։ Ընկերոջս՝ Մամե Ամիրյանի, հետ որոշեցինք բացենք ֆիրման։ Ինքը ուղղակի պարսկագետ է, լավ խոսում է պարսկերեն, որ պայմանագիրը Պարսկաստանի հետ էր, պարսակերենի հետ կապված էր, որոշեցինք, որ ինքը կլինի, մինչ ես կգամ»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Ռոման Մուրադյանը։
Առաջին լուսանկարում՝ Ռոման Մուրադյանը Նիկոլ Փաշինյանի հետ, երկրորդում՝ ԱԺ պատգամավոր Հակոբ Սիմիդյանի հետ
Ռոման Մուրադյանը հնարավոր համարեց, որ հետագայում Մամե Ամիրյանը կարող է դուրս գալ ընկերության սեփականատերերի ցանկից, և վերջինիս փոխարինի ինքը։
Ռոման Մուրադյանն այժմ Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է՝ փոխարինելով ԱԺ պատգամավոր Արսեն Ջուլֆալակյանին։ Նշենք, որ Ռոման Մուրադյանը 2016-2018 թթ. եղել է Սննդի անվտանգության պետական ծառայության (ՍԱՊԾ) Երևանի կենտրոնի պետ, 2017-2018 թթ. եղել է ՍԱՊԾ-ի պետի խորհրդական։
Ռոման Մուրադյանը հավաստիացնում է՝ իշխանության հետ ունեցած կապերը դեր չեն ունեցել մրցույթում
Գնումների հաշվետվողականության armpes.am համակարգի տվյալներով՝ «Գազօիլ» ընկերության հետ կնքված պայմանագիրը վառելիքի գնման՝ այս տարվա երկրորդ ամենախոշոր պայմանագիրն է։ Դիզվառելիքի ձեռքբերման ամենախոշոր պայմանագիրը կնքվել է «Մաքսօիլ» ընկերության հետ՝ սույն թվականի հոկտեմբերի 30-ին։ Պաշտպանության նախարարությունը «Մաքսօիլ»-ից ձեռք է բերել 3 միլիարդ 148 միլիոն դրամի ավիավառելիք։
Ռոման Մուրադյանն ասաց, որ Պաշտպանության նախարարության հայտարարած մրցույթում հաղթել են, քանի որ ամենացածր գինն են առաջարկել։ Հավաստիացրեց, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կամ իշխանությունում ունեցած ընկերները որևէ դեր չեն ունեցել մրցույթում հաղթելու գործում:
«Պարոն Փաշինյանի գաղափարները ինձ միշտ հարազատ է եղել, չնայած նրան, որ ժամանակին պետական պաշտոնի եմ աշխատել։ Բայց կաշկանդվածություն չկա, որովհետև իմ կուսակցությունը չի խառնվում նման բիզնեսային բաների մեջ»,- ասաց Ռոման Մուրադյանը։
«Գազօիլ» ընկերությունը վառելիք է ներկրում Իրանից՝ պետական գործարանից։ Ընկերությունն ունի բենզալցակայան Շենգավիթ վարչական շրջանի Սևանի փողոց 17 հասցեում։ Մուրադյանն ասաց, որ եթե Իրանից բերվի դիզելային վառելիք, այն առավել մատչելի կլինի, մատակարարումները ցածր գին կունենան։
Ռոման Մուրադյանը նաև հանդիսացել է «Նավթ և Գազ» ընկերության բաժնետերերից մեկը, որը Հայաստան դիզելային վառելիք էր ներկրում Իրաքից։ Դեռևս 2014 թվականին նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի բիզնեսների մասին գրելիս տեղեկացրել էինք, որ «Նավթ եւ Գազ» ՍՊԸ-ի 50 %-ի բաժնետերը Հովիկ Աբրահամյանի որդու՝ Արգամ Աբրահամյանի ընկերության երբեմնի տնօրեն Խաչատուր Հովսեփյանն էր, մյուս բաժնետերը Ռոման Մուրադյանն էր։ ՍՊԸ-ն հիմնադրվել էր 2013թ. հունիսին եւ վառելիքի առաքում էր իրականացնում Երեւանի ողջ տարածքում, ինչպես նաեւ` Գյումրի, Արտաշատ, Արմավիր, Աշտարակ եւ այլ քաղաքներ: Ընկերությունն այժմ գործունեություն չի ծավալում։

МО заключило крупный договор поставки топлива с компанией бывшего кандидата в депутаты от блока “Мой шаг” Романа Мурадяна
18 сентября этого года Министерство обороны заключило с компанией “Газойл” договор стоимостью 2 млрд 389 млн драмов. Отметим, что компания была основана 28 июня 2019 г., то есть за два с половиной месяца до заключения договора.
Согласно документу, в октябре-декабре компания “Газойл” должна была поставить Министерству обороны 4779 тонн дизтоплива. Как поставщик, компания была отобрана на основе срочного открытого тендера.
По данным реестра юридических лиц, единственным собственником “Газойла” является езид по национальности, 27-летний Маме Амирян. Однако реальный собственник компании – баллотировавшийся в парламент в 2018 г. кандидат блока “Мой шаг” от Араратской области Роман Мурадян. Последний является сторонником, но не членом партии “Гражданский договор”.
“Это моя фирма. Когда она создавалась, меня в Армении не было. Мы с моим другом Маме Амиряном решили открыть фирму. Он просто знаток фарси, хорошо говорит на этом языке. Поскольку договор должен был быть заключен с иранской стороной, то мы решили до моего приезда вовлечь его в это дело”,- пояснил в беседе с Hetq.am Роман Мурадян.
На первом снимке – Роман Мурадян с Николом Пашиняном, на втором – с депутатом НС Акопом Симидяном
Наш собеседник не исключил возможность выхода в дальнейшем Маме Амиряна из списка собственников компании и свое вхождение в ее состав взамен него.
В настоящее время Р.Мурадян является председателем совета попечителей Государственного института физической культуры. На этом посту он сменил избранного депутатом парламента Арсена Джулфалакяна. Отметим, что в 2016-2018 гг. Мурадян возглавлял ереванское отделение Государственной службы безопасности пищевых продуктов, а в 2017-2018 гг. был советником руководителя ГСБПП.
Роман Мурадян уверяет, что его связи с действующей властью не сыграли роль в выгрыше им тендера
По данным сайта armpes.am, заключенный с компанией “Газойл” договор поставок дизтоплива – второй в этом году по своему стоимостному объему. Самый крупный договор был заключен 30 октября с.г. с компанией “Максиойл”. Сумма сделки составила 3 млрд 148 млн драмов.
По словам Романа Мурадяна, победа его компании в объявленном Минобороны тендере обусловлена тем, что они предложили самую низкую цену. Наш собеседник заверил, что ни партия “Гражданский договор”, ни пришедшие к власти его друзья не сыграли какую-либо роль в выигрыше им тендера.
“Идеи г-на Пашиняна всегда были мне близки, хотя в свое время я занимал государственную должность. Однако я ничем не скован, так как моя партия не вмешивается в дела бизнеса”,- отметил он.
“Газойл” закупает топливо у государственного завода в Иране. Компания имеет бензозаправочную станцию по адресу ул.Севана, 17 в Шенгавитском округе столицы. Наш собеседник заверил, что поставляемое из Ирана дизтопливо обойдется намного дешевле.
Роман Мурадян был также одним из акционеров компании “Нефть и газ”, которая импортировала дизтопливо из Ирака. В опубликованной еще в 2014 г. статье Hetq.am, рассказывая о бизнес-деятельности бывшего премьер-министра Овика Абрамяна, мы сообщили, что собственником 50% ООО “Нефть и газ” был Хачатур Овсепян, занимавший ранее должность директора в компании сына Овика Абрамяна Аргама Абрамяна. Вторая половина компании принадлежала Роману Мурадяну. ООО было основано в июне 2013 г. и поставляло топливо в Ереван, Гюмри, Арташат, Армавир, Аштарак и другие города страны. В настоящее время компания не осуществляет деятельность.