Ովքե՞ր են հայկական շուկա մտնող նոր ավիաընկերության տերերը
Դեկտեմբերի 3-ին ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթեւիկ Ռեւազյանը ԱԺ-ում հայտարարեց, թե շուտով հայկական շուկա կարող է մտնել տեղական նոր ավիաընկերություն, որն արդեն գրանցվելու հայտ է ներկայացրել: Խոսքը, ամենայն հավանականությամբ, օդանավ շահագործողի վկայական (ՕՇՎ) ստանալու հայտի մասին է: Վկայականն այն առանցքային փաստաթուղթն է, որը իրավունք է տալիս զբաղվել առեւտրային փոխադրումներով:
Ռեւազյանը, հղում անելով ավիաընկերության ներկայացուցիչներին, հայտնել է, որ նոր փոխադրողը պատրաստվում է չվերթներ իրականացնել 13 ուղղություններով, շաբաթական լինելու է 41 չվերթ, որոնցով կարող է տեղափոխվել 388 հազար ուղեւոր, միաժամանակ բացվելու է ավելի քան 200 աշխատատեղ:
Այս հայտարարությունից հետո «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրեց, որ, իր տեղեկություններով, խոսքը «Fly Armenia Airways» ընկերության մասին է, որի կառավարիչները բրիտանացիներ են: Շուտով նաեւ գովազդային հայտարարություն տարածվեց այն մասին, որ նշված փոխադրողը միջազգային չվերթներ իրականացնելու համար մրցույթի է հրավիրում բորտ-ուղեկցորդների:
«Ֆլայ Արմենիա Էյրվեյզ» ՍՊԸ-ն գրանցվել է այս տարվա հոկտեմբերի 11-ին: Հիմնադիրները երկուսն են՝ Երեւանի Մամիկոնյանց փողոցի բնակիչ Բելլա Սուրենի Գայամովան (55 %) եւ Լոնդոնում գրանցված «Lincoln Transport Ltd»-ն (45 %):
Այն, որ ՀՀ քաղաքացի Գայամովան ավելի քան 50 %-ի սեփականատերն է, ամենեւին պատահական չէ, քանի որ դա «Ավիացիայի մասին» օրենքի պահանջն է: Օրենքը սահմանում է, որ մեր երկրում օդանավ շահագործողի վկայական կարող են ստանալ այն ավիաընկերությունները, որոնց առնվազն 51 %-ը պատկանում է ՀՀ քաղաքացու կամ ՀՀ-ում գրանցված իրավաբանական անձի:
Բելլա Գայամովայի ընկերությունները
Բելլա Գայամովան ներգրավված է ավիացիայի հետ կապ ունեցող այլ ընկերություններում եւս, ինչը նշանակում է, որ նա կապ ունի այս ոլորտի հետ:
Մասնավորապես, նրա անունն առնչվում է «Ֆլայ Արմենիա» ՓԲԸ-ին, որը հիմնադրվել էր այս տարվա մայիսին, սակայն ներկայում գտնվում է լուծարման գործընթացում: ՊԵԿ-ի տվյալներով՝ լուծարվող ՓԲԸ-ի գործունեության ոլորտը օդային բեռնափոխադրումներն էին:
Բացի դրանից՝ Գայամովան եւ Նարինե Օհանյանը (ըստ էության, դուստրն է) 2017-ին Երեւանում՝ իրենց բնակության հասցեում, հիմնել են «Սքայ Բրիջ» ՍՊԸ-ն, որի 10 %-ը Գայամովայինն է, 90-ը՝ Օհանյանինը: Ընկերության տնօրենը հենց Բ. Գայամովան է:
Վերջինս ժամանակին եղել է նաեւ «Աքիլա Քրիզաետոս Քոնսալտինգ» ՍՊԸ-ի սեփականատեր եւ տնօրեն: Այս ընկերությունը հիմնադրվել է 2011-ին Կարեն Ավդալյանի կողմից: Ավդալյանը օդանավերի տեխսպասարկմամբ զբաղվող «Աքիլա Տեխնիքս» ՍՊԸ-ի հիմնադիրներից է: «Աքիլա Տեխնիքսի» մասին գրել ենք ՀՀ նախագահների օդանավերի մասին պատմող հոդվածում: Գյումրեցի Կարեն Ավդալյանը Երեւանի կոնսերվատորիայի Գյումրու մասնաճյուղի նախկին տնօրեն Կարինե Ավդալյանի որդին է:
Կարինե Ավդալյանը հայտնի է նաեւ որպես Գյումրու «Վերածնունդ» միջազգային մրցույթ-փառատոնի կազմակերպիչ-հիմնադիր, նա այդ մրցույթը հովանավորած Ռիտա Սարգսյանի (Սերժ Սարգսյանի կնոջ) եւ «Փյունիկ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, փառատոնի համանախագահ Լեւոն Սարգսյանի (Սերժ Սարգսյանի եղբոր) մերձավորներից է: 2018 թ. իշխանափոխությունից հետո կոնսերվատորիայի Գյումրու մասնաճյուղի աշխատողներն ու ուսանողներն սկսեցին բողոքել տնօրեն Ավդալյանից՝ բարձրաձայնելով նրա ղեկավարության օրոք բուհում տեղի ունեցած բազմաթիվ երեւույթների մասին: Ավելի ուշ Ավդալյանին մեղադրանք առաջադրվեց, նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել չհեռանալու ստորագրությունը, սակայն այս տարվա սեպտեմբերին, երբ քրեական գործով հայտնի դարձան նոր դրվագներ, դատարանը որոշեց կալանավորել Կարինե Ավդալյանին: Վերջինս «Հետքի» հետ զրույցում համոզմունք էր հայտնել, թե իրեն «պատժում են» այն բանի պատճառով, որ Գյումրու ավագանուն առաջարկել էր պատվավոր գյումրեցու կոչում տալ Լեւոն Սարգսյանին, եւ առաջարկն ընդունվել էր:
Վերադառնալով «Աքիլա Քրիզաետոս Քոնսալտինգ» ՍՊԸ-ին՝ նշենք, որ Կարինե Ավդալյանը եղել է այս ընկերության առաջին տնօրենը: 2014-ին Կարեն Ավդալյանը ընկերության իր 100 % բաժնեմասը փոխանցել է Գյումրու բնակիչ Լիանա Ամիրյանին, ով, թերեւս, նրա կինն է, այսինքն՝ ընկերությունը շարունակել է պատկանել Ավդալյաններին: 2015-2016 թթ. ՍՊԸ-ի 20 %-ի սեփականատեր է եղել Բելլա Գայամովան, մնացած 80 %-ը պատկանել է Լ. Ամիրյանին: Նշենք նաեւ, որ Գայամովան 2014-2016 թթ. եղել է այս ընկերության տնօրենը, իսկ 2016-2017 թթ. այդ պաշտոնը զբաղեցրել է Ռիտա Օհանյանը, ով, ըստ էության, Գայամովայի մյուս դուստրն է: 2016-ից «Աքիլա Քրիզաետոս Քոնսալտինգ» ՍՊԸ-ի միակ մասնակիցը Լիանա Ամիրյանն է, ով նաեւ ընկերության տնօրենն է 2017-ից:
«Աքիլա Քրիզաետոս Քոնսալտինգ» ՍՊԸ-ն գրանցված է «Զվարթնոց» օդանավակայանում, գործունեության տեսակը ծառայությունների մատուցումն է, բայց, ըստ ՊԵԿ-ի, դրա գործունեությունը ժամանակավոր դադարեցված է:
Ամփոփելով՝ կարող ենք ասել, որ Բելլա Գայամովայի ընտանիքը 2014-2017 թթ. եղել է Ավդալյանների գործընկերը:
«Ֆլայ Արմենիա Էյրվեյզի» բրիտանական հիմնադիրն ու չեխ սեփականատերը
Այժմ կրկին անդրադառնանք «Ֆլայ Արմենիա Էյրվեյզ» ՍՊԸ-ին: Վերջինս եւս գրանցված է «Զվարթնոց» օդանավակայանում, կանոնադրական կապիտալը 10.000 դրամ է: Առաջին տնօրենը եղել է Բ. Գայամովան, սակայն օրեր առաջ՝ դեկտեմբերի 5-ին, այդ պաշտոնում գրանցվել է Ավստրիայի Մյունխենդորֆ քաղաքի բնակիչ Նորբերտ Վինկլերը:
«Ֆլայ Արմենիա Էյրվեյզի» 45 %-ի սեփականատերը, ինչպես ասվեց, լոնդոնյան «Lincoln Transport Ltd» ընկերությունն է: Այն ստեղծվել է 2017-ի դեկտեմբերին: Ըստ բրիտանական ռեգիստրի՝ գործունեության ոլորտներն են անշարժ գույքի առքուվաճառքը եւ հաշվապահական ու աուդիտորական գործունեությունը: Կանոնադրական կապիտալը 100.000 ֆունտ ստեռլինգ է: Ընկերության քարտուղարը, տնօրենն ու միակ սեփականատերը Չեխիայի քաղաքացի, Գերմանիայի բնակիչ Սիմոն (Սայմոն) Շպիցն է (Simon Spitz):
Նկատենք, որ Շպիցը 1999-ին Պրահայում այս քաղաքի բնակիչ Մարտին Կոլարժի (Martin Kolář ) հետ հիմնադրել էր «Star Aviation» ՍՊԸ-ն: 100.000 կրոն կապիտալով ընկերության 80 %-ի սեփականատերը եղել է Շպիցը, մնացածինը՝ Կոլարժը: «Star Aviation»-ի գործունեության տեսակներից մեկը եղել է օդանավերի եւ ավիացիոն տեխնիկայի վարձակալությունը: 2003-ին գործընկերներն օտարել են ընկերությունը Պրահայի մեկ այլ բնակչի:

Владельцы будущей новой авиакомпании на армянском рынке
3 декабря председатель Государственного комитета гражданской авиации РА Татевик Ревазян, выступая в Национальном Собрании, заявила, что очень скоро на армянском рынке появится новая авиакомпания, которая уже подала заявку на регистрацию. Речь, по всей видимости, идет о заявке на получение свидетельства эксплуатанта воздушных судов. Это ключевый документ, дающий право заниматься коммерческими перевозками. Ревазян, ссылаясь на представителей авиакомпании, сообщила, что новый перевозчик собирается выполнять рейсы в 13 направлениях. В неделю предусмотрено осуществлять 41 рейс, которыми будут перевозиться 388 тыс. пассажиров. Предусмотрено открыть более 200 рабочих мест.
После этих заявлений газета “Жоховурд” написала, что, по ее сведениям, речь идет о компании “Fly Armenia Airways”, управляющими которой являются британцы. А через некоторе время появилось рекламное сообщение о том, что указанный перевозчик с целью выполнения международных рейсов объявляет конкурс бортпроводников.
ООО “Флай Армения Эйрвейз” было зарегистрировано 11 октября этого года. Его учредителями стали Белла Суреновна Гайамова (55%), проживающая на улице Мамиконянц в Ереване, и зарегистрированная в Лондоне компания “Lincoln Transport Ltd” (45%).
То, что гражданке РА Гайамова принадлежит более 50% компании, неслучайно – это требование закона РА “Об авиации”. Согласно данному закону, получить в нашей стране свидетельство эксплуатанта воздушного судна могут те авиакомпании, которые как минимум на 51% принадлежат гражданину РА или зарегистрированному в РА юридическому лицу.
Компании Беллы Гайамовой
Белла Гайамова входит и в другие компании, имеющие отношение к авиации. Это свидетельствует о ее связях с этой сферой.
Так, Гайамова имеет отношение к ЗАО “Флай Армения”, которое было основано в мае этого года, однако в настоящее время находится в процессе ликвидации. По данным Комитета госдоходов, сфера деятельности этого ЗАО – воздушные грузоперевозки.
Кроме того, в 2017 г. Гайамова и Наринэ Оганян (по всей видимости, ее дочь) основали по месту своего жительства в Ереване ООО “Скай Бридж”, которое на 10% принадлежит Гайамовой и на 90% - Оганян. Директором компании является Белла Гайамова.
Последняя в свое время была собственником и директором другой компании – ООО “Акилла Кризаетос Консалтинг”. Оно было основано в 2011 г. Кареном Авдаляном, одним из учредителей ООО “Акилла Техникс”, которое занимается техобслуживанием самолетов.
Гюмриец Карен Авдалян – сын бывшего директора гюмрийского филиала Ереванской госконсерватории имени Комитаса Каринэ Авдалян. Последняя известна также как учредитель-организатор проходящего в Гюмри международного конкурса-фестиваля. Г-жа Авдалян имеет близкие отношения со спонсором этого конкурса Ритой Саргсян (женой третьего президента РА Сержа Саргсяна) и председателем совета попечителей фонда “Пюник” Левоном Саргсяном (братом Сержа Саргсяна). После смены власти в 2018 г. от преподавателей и студентов гюмрийского филиала ЕГК стали поступать жалобы на допущенные К.Авдалян многочисленные беззакония. Позднее Каринэ Авдалян было предъявлено обвинение, а мерой пресечения в отношении нее было избрана подписка о невыезде. Однако в сентябре этого года в ходе следствия по данному уголовному делу появились новые эпизоды, на основании чего судья принял решение об аресте К.Авдалян. Последняя в беседе с Hetq.am заявила, что ее “наказывают”, так как она предложила совету старейшин Гюмри дать Левону Саргсяну звание “Почетного гюмрийца”, что и было сделано.
Возвращаясь к ООО “Акилла Кризаетос Консалтинг”, отметим, что Каринэ Авдалян была первым директором этой компании. В 2014 г. Карен Авдалян передал 100% компании жительнице Гюмри Лиане Амирян, которая, по всей видимости, является его женой. То есть компания продолжала принадлежать Авдалянам. В 2015-2016 гг. владельцем 20% ООО была Белла Гайамова, владельцем остальных 80% - Л.Амирян. Отметим также, что в 2014-2016 гг. директором компании была Гайамова, а в 2016-2017 гг. эту должность занимала ее вторая дочь – Рита Оганян. С 2016 г. единственным участником ООО “Акилла Кризаетос Консалтинг” является Лиана Амирян, она же с 2017 г. занимает должность директора.
ООО “Акилла Кризаетос Консалтинг” зарегистрировано в аэропорту “Звартноц”, видом его деятельности является предоставление услуг. Отметим, что, по данным КГД, на сегодняшний день деятельность этой компании временно прекращена.
Таким образом, можно утверждать, что в 2014-2017 гг. семья Беллы Гайамова была партнером Авдалянов.
Британский учредитель и чешский владелец “Флай Армения Эйрвейз”
А теперь обратимся к ООО “Флай Армения Эйрвейз”. Последнее тоже зарегистрировано в аэропорту “Звартноц”. Уставной капитал этой компании - 10.000 драмов. Первым директором “Флай Армения Эйрвейз” была Б.Гайамова, однако на днях, 5 декабря, на этой должности был зарегистрирован житель города Мюнхендорф (Австрия) Норберт Винклер.
Владельцем 45% “Флай Армения Эйрвейз”, как уже было отмечено, является лондонская компания “Lincoln Transport Ltd”. Она создана в декабре 2017 г. По данным британского реестра, сферой деятельности компании являются торговля недвижимостью, бухгалтерская и аудиторская деятельность. Уставной капитал составляет 100.000 фунтов стерлингов. Секретарем, директором и единственным собственником “Lincoln Transport Ltd” является житель Германии, гражданин Чехии Симон Спиц (Simon Spitz).
В 1999 г. Спиц вместе с жителем Праги Мартином Коларжем (Martin Kolář) основал в этом городе ООО “Star Aviation”. 80% этой компании с уставным капиталом 100.000 крон принадлежали Спицу, остальная часть – Коларжу. “Star Aviation” занималась арендой самолетов и авиационной техники. В 2003 г. партнеры отчуждили компанию другому жителю Праги.